8 bin liraya ev!

İzmirli bir şirketin, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) projeleri kapsamında tasarladığı plastik ev, 6 saat içinde kuruluyor ve kısa sürede sökülerek bir başka yere taşınabiliyor. ' ' Kolay ev ' ' olarak adlandırılan plastik evlerin metrekaresi 550 liradan satışa sunulması ve imar izni olmayan alanlardaki ahşap bungalovlara alternatif oluşturması planlanıyor.

İzmir Ayrancılar ' daki Keçeci Profil Plastik Limited Şirketi ' nin ortaklarından İlker Tektaş, yaptığı açıklamada, İZKA için plastik bungalov ve mutfak dolaplarından oluşan bir proje geliştirdiklerini anlattı.

Proje bedelinin 550 bin lira olduğunu ve bu bedelin yarısını İZKA ' dan hibe yoluyla aldıklarını söyleyen Tektaş, 4 makine ve 1 kalıpla çalışmaya başlayarak, bungolov evler ürettiklerini ifade etti.

PVC plastiği, hammadde ve profil olarak kullandıklarını dile getiren İlker Tektaş, şunları kaydetti:

' ' Bu projede çıkış amacımız çevreyi düşünmekti. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde sahilde betonlaşmaya izin verilmeyen, imara açılmayan yerlerde bungalov tipi evler yapmaktı. Genelde bu bölgelerde bungalov evler ahşaptan yapılıyor. Ağaç kesimini de sona erdirecek bu bungalov evlerin sit alanları ve deprem alanlarına da kolaylıkla kurulmasını düşündük. ' '

İlker Tektaş, deprem sonrası Kızılay çadırları yerine plastik bungalovların kurulabileceğini, evlerin depreme dayanıklılığının da önemli bir avantaj olduğunu ifade etti.

KOLAYCA TAŞINIYOR VE SÖKÜLÜYOR
Plastik bungalovların en önemli özelliğinin kolayca taşınması ve kurulması olduğunu anlatan Tektaş, 16 metrekarelik bir evin demir iskeletiyle beraber 6 saatte kurulduğunu, hemen sökülüp bir başka yere taşınabildiğini söyledi.

Kolay evin, demir iskelet üzerine plastiklerin geçirilmesiyle oluşturulduğunu kaydeden Tektaş, şunları kaydetti:

' ' Kalın bir profil kullanıyoruz. İçinde 3 ayrı boşluk var. Yağışlı havalarda dahi iyi bir çatı sistemiyle düşündüğünüzde, su alması kesinlikle söz konusu değil. Ayrıca ahşap bungalovları senede 1 defa verniklemeniz gerekirken, plastik ev kesinlikle bakım istemiyor. Evlerin içine tuvaleti ve mutfağı çok çabuk kurabiliyorsunuz.

Sıcağa ve soğuğa karşı korunaklı olmayan bir evi düşünün, o evde nasıl ısıtma soğutma sorunu yaşanıyorsa aynı şekilde bu evde de yaşanabilir, ancak bu sorun da klimayla aşılabilir. Kullandığımız profil, yanmayan bir yapıya da sahip. ' '

Kolay evin maliyetinin klasik bir eve oranla çok daha düşük olduğunu ifade eden İlker Tektaş, metrekaresi 550-600 liraya mal olan bu evin 4 ayrı boyutunun satışa sunulmasını planladıklarını ifade etti.

İçinde yaşanabilecek bir evin en az 12 metrekare olması gerektiğini, küçük bir bahçeyle bu büyüklüğün 16 metrekareye ulaştığını da anlatan İlker Tektaş, 16 metrekarelik kaba inşaat bir kolay evin 8 bin liraya satışa çıkarabileceğini, projenin ticari boyutunun henüz hayata geçirilmediğini de sözlerine ekledi.
AA

Ynt: 8 bin liraya ev!

PVC den pek saglikli olacagini düsünmüyorum. Prefabrik evler cok daha makul ve mantikli bunlara göre. Her türde her büyüklükde evler var ayrica. Hem depreme dahada dayanikli. Bana göre tek sorun isi yalitim. 140 metre güzel bir villanin bedeli asagi yukari 35-40 arasi. 10 daha harcayip ic ve dis izole sistemi yapilirsa normal bir evden hem daha kisa zamanda hemde cok cok daha uyguna yapilacagi kanisindayim. 4 5 sene sonra fiyatlarda bir degisiklik olmazsa 2 katli 140 metre kare villa yaptirmayi planliyorum...

satocan58 link=topic=42620.msg388948#msg388948 date=1303755912' Alıntı:
PVC den pek saglikli olacagini düsünmüyorum. Prefabrik evler cok daha makul ve mantikli bunlara göre. Her türde her büyüklükde evler var ayrica. Hem depreme dahada dayanikli. Bana göre tek sorun isi yalitim. 140 metre güzel bir villanin bedeli asagi yukari 35-40 arasi. 10 daha harcayip ic ve dis izole sistemi yapilirsa normal bir evden hem daha kisa zamanda hemde cok cok daha uyguna yapilacagi kanisindayim. 4 5 sene sonra fiyatlarda bir degisiklik olmazsa 2 katli 140 metre kare villa yaptirmayi planliyorum...
herkez yaptırsın siz sivaslılar taştan vazgeçmeyin ......

mustafagursacli link=topic=42620.msg388954#msg388954 date=1303756022' Alıntı:
herkez yaptırsın siz sivaslılar taştan vazgeçmeyin ......
HAklisinda Mustafa, ayni evi tastan yaptirsam herhalde 100000 den asagi yaptiramam. Hemde soguk olur. Ama bu sekilde hem isi sorunu cözülür hemde uygun olur. Dedigim gibi tek sorun dis cephe. Onada extra harcadimmi sorun yok. Sonucta depremede cok fazla dayanikli dediklerim...

köylü link=topic=42620.msg388956#msg388956 date=1303756101' Alıntı:
ev olarak kullan.garaj yap,ambar yap yap da yap ucuzluk iyidir.
Ambar yapıp ekini koyunca
bitinen sirke ekine düşünce
deden tarladan yorgun gelince
bunu nerden aldın deyip bastonu sırtında kırmazmı

garaj yaptık plastikten motora
güneşten erimezmi
8 bin verdik barakaya
kışın sırtımız üşümezmi?

satocan58 link=topic=42620.msg388960#msg388960 date=1303756212' Alıntı:
HAklisinda Mustafa, ayni evi tastan yaptirsam herhalde 100000 den asagi yaptiramam. Hemde soguk olur. Ama bu sekilde hem isi sorunu cözülür hemde uygun olur. Dedigim gibi tek sorun dis cephe. Onada extra harcadimmi sorun yok. Sonucta depremede cok fazla dayanikli dediklerim...
vallaha taş iyidir sağlıktır sen bi sene geç olsun taş tan olsun

mustafagursacli link=topic=42620.msg388962#msg388962 date=1303756334' Alıntı:

güneşten erimezmi
8 bin verdik barakaya
kışın sırtımız üşümezmi?
zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

mustafagursacli link=topic=42620.msg388962#msg388962 date=1303756334' Alıntı:

güneşten erimezmi
8 bin verdik barakaya
kışın sırtımız üşümezmi?
zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s

YARDIM::!!

:S elimde tüp nakliye kamyon kasası var buyulçe onu tarlama koyup kullanmak istiyorum.Kafesini kapatıp yalıtımlı kullanışlı hale getirmek çok pahalıya mal oldu .en ucuz ve kullanışlı nasıl giydirip kullanabilirim.branda ile gıydırıp kullansam nasıl olur.fikri olanlar yazsın lütfen..!! uyy-*s :S

kesanlı22 link=topic=42620.msg862238#msg862238 date=1394448874' Alıntı:
:S elimde tüp nakliye kamyon kasası var buyulçe onu tarlama koyup kullanmak istiyorum.Kafesini kapatıp yalıtımlı kullanışlı hale getirmek çok pahalıya mal oldu .en ucuz ve kullanışlı nasıl giydirip kullanabilirim.branda ile gıydırıp kullansam nasıl olur.fikri olanlar yazsın lütfen..!! uyy-*s :S
eternitle yapmaya çalış yeni çıkan kahverengi eternitlerden al tanesi 20 tl falan