Göynük ' te Orman Yangını

Antalya ' nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesi yakınlarındaki Göynük Kanyonu ' nda orman yangını başladı.

Henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangına Antalya ' da konuşlandırılan yangın söndürme uçaklarıyla helikopter gönderildi. Ancak yangının kanyon içerisinde olması, arazinin sarp olması yüzünden uçaklar alevlere dalış yapamadı.

Yetkililer, Fethiye ile Antalya ' dan gönderilen helikopterlerle arozözlerin yangına müdahale ettiğini, ancak arazinin sarp olması yüzünden müdahalede güçlük çekildiğini, havanın kuru olması nedeniyle de yangının büyüme yönünde tehlike arz ettiğini bildirdiler.

Bu arada, Antalya, Kemer, Kumluca ve Finike ilçeleriyle bağlı beldelerdeki orman işletme müdürlüklerinin yanı sıra belediyelerin itfaiyeleri de yangın bölgesine sevk edildi.Maltepe ' de Orman Yangını...

Maltepe ' de çıkan orman yangınında 10 dönümlük alan kül oldu. İtfaiye, arazi şartları nedeniyle yangına müdahale etmekte güçlük çekti. Vatandaşların da çalılarla söndürmeye çalışmalarına yardım ettiği yangında bir itfaiye eri aşırı sıcak ve dumandan etkilendi.

Edinilen bilgilere göre, Başıbüyük ' te saat 14.00 sıralarında çocukların oyun oynadığı ormanlık alanda çıkan yangın kısa sürede büyüdü. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, arazi şartlarının kötü olması nedeniyle yangına müdahale etmekte güçlük yaşadı. Araçtan hortumları uzatarak yangını söndürmeye çalışan itfaiye erlerine, çevrede evleri bulunan vatandaşlar da destek verdi. Çalılarla yangını söndürmeye çalışan vatandaşlar, yangının evlere sıçramasını önlediklerini söyledi.

Yangında yaklaşık 10 dönümlük arazi ile birlikte kullanılmaya iki baraka ve arı kovanları kül oldu. Uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınan yangında, aşırı sıcak ve dumandan etkilenen bir itfaiye eri de fenalaştı.

Görgü şahidi bir vatandaş, yangını oyun oynayan çocukların çıkardığını belirterek, 'Evlere sirayeti engelledik ama ormanlık alan kül oldu' dedi