SÜTÇÜÜÜÜÜÜÜÜler gelsin:)

Ynt: SÜTÇÜÜÜÜÜÜÜÜler gelsin:)

6 sagilir inek. danalarin emdigi disinda günlük 40 litre. 50 kusurtan veriyoz. yem ve saman yok. kasim sonuna kadar merada...

satocan58 link=topic=42825.msg392104#msg392104 date=1304247751' Alıntı:
6 sagilir inek. danalarin emdigi disinda günlük 40 litre. 50 kusurtan veriyoz. yem ve saman yok. kasim sonuna kadar merada...

Sütü resmen bedavaya alıyor insafsızlar. Bizim oralarda yine daha fazla para ediyor size nazaran.

Holland link=topic=42825.msg392109#msg392109 date=1304248206' Alıntı:
Sütü resmen bedavaya alıyor insafsızlar. Bizim oralarda yine daha fazla para ediyor size nazaran.
bizden alan 50 den aliyor. sivasa birlige götürüp sanirim 20 kurus fazlasina satiyor. köyden günlük 500 litre cikar. kimse tek tek götürmez. aslinda böyle bizimde isimize geliyor...

satocan58 link=topic=42825.msg392114#msg392114 date=1304248471' Alıntı:
bizden alan 50 den aliyor. sivasa birlige götürüp sanirim 20 kurus fazlasina satiyor. köyden günlük 500 litre cikar. kimse tek tek götürmez. aslinda böyle bizimde isimize geliyor...

Köylü birleşip küçük bir kooperatifleşmeye gitse ve kendi sütünüzü kendiniz toplayıp götürseniz kazancınız artar aslında abi. Her gün götürmeye de gerek yok, 1 tonluk soğutma tankı kurup 2 günde bir götürebilirsiniz. Bizim kooperatif var, bu şekilde çalışıyor bir kaç köyün sütü aynı merkezde toplanıp Ülker ' e veriliyor. Hem kazanç artıyor hem de daha zahmetsiz oluyor.

10 inekten 9 unu sagıyoruz. bundan 30 litresini 6 tane buzagııya içiyoruz.. kalan 155- ile 165 arası sutu birliğe veriyoruz.. fiyatı 6ooküsür -50 yada 65 olabilir ama yanımızda özel şirket birlik yada kopsuz hep 5 kuruş aşşa alıyor.. yanı kooplar ve birlikte olmazsa nerdese adamlar bedava alacaklar. ve şu an dışarıya çkamıyoruz inekleri kuru ot olarak yonca yulaf ne gelirse saman fln ,mısır silaj ve yem veriyoruz 20 protein lik.. yaza çıkardıkmı bı tarla war hasıl ona çıkarız arkasında samanını yoncasını siljını ne gelirse romork romok atar yedirirz.. inekçilik çok guzel bişiey ama bide şu sutunde sorun çıkarmasalar çok güzel olucak..

Valla semih aynı dediğin gibi bizim 4ü yerli olduğundan pek fazla süt alamıyoruz gerçi alsak ne olacak ki. 7inekten aldığım sütün parası bu 7inege verdiğim yemi ödemiyo artı 3lira da cebimden yiyo dana düve buzağı bunları saymıyorum daha . Bizim hesaplar 1ay içerden işliyo şubat 540tan mart ' in parası daha 3gün önce geldi 500 ' den yemin çuvalı ' da 36 lira bu hesaptan nasıl çıkarsan çık

Valla semih aynı dediğin gibi bizim 4ü yerli olduğundan pek fazla süt alamıyoruz gerçi alsak ne olacak ki. 7inekten aldığım sütün parası bu 7inege verdiğim yemi ödemiyo artı 3lira da cebimden yiyo dana düve buzağı bunları saymıyorum daha . Bizim hesaplar 1ay içerden işliyo şubat 540tan mart ' in parası daha 3gün önce geldi 500 ' den yemin çuvalı ' da 36 lira bu hesaptan nasıl çıkarsan çık

GENÇ EYMIRLİ link=topic=42825.msg392146#msg392146 date=1304253173' Alıntı:
öyl ewalla çalış çalış sanayı kazansın.. yem 35 lira pulluk alım de 4-5 binlira ama süt 60 krş. -50 rkş
bizim 98 demi ne almış babam inekerlie hoştain kredile dışardan 3 tanemi ne şimdi oldu 30 tane :D işte kazanmasakta ayı yemle anca kapatırız bizede buzagısı düvesi fln kalır..
birde bişey yapacak oldumu 3 tane satıver ytoplu paran geçiyo eline ...
bu arada 4 tane düve war bizde satılık isteyen verim özelden ulaşın..

ben şanslıyım süt konusunda sütümü pazara götürüp çiğ süt yada yoğurt şeklinde satıyorum ortalama 1.25 tl den gidiyor.Evin tüm masraflarını karşılıyorum 5 ineğim var. 3 tane montofon 1 tane holştayn 1 tanede simental.

horasanlioglu link=topic=42825.msg392154#msg392154 date=1304254941' Alıntı:
ben şanslıyım süt konusunda sütümü pazara götürüp çiğ süt yada yoğurt şeklinde satıyorum ortalama 1.25 tl den gidiyor.Evin tüm masraflarını karşılıyorum 5 ineğim var. 3 tane montofon 1 tane holştayn 1 tanede simental.
En güzeli sizinki hocam bende düşünüyorum bazen bi araba alsam Konyaya götürsem günlük sütcüüüüü... sütcüüüüü.... ;D diye satsam bu koşullarda en mantıklısı ve karlısı bu galiba ok-*-s

hacimmet link=topic=42825.msg392262#msg392262 date=1304268587' Alıntı:
En güzeli sizinki hocam bende düşünüyorum bazen bi araba alsam Konyaya götürsem günlük sütcüüüüü... sütcüüüüü.... ;D diye satsam bu koşullarda en mantıklısı ve karlısı bu galiba ok-*-s
Sen ne yapiyosan en iyisini yapiyon memet. Onuda becerirsin.)))

horasanlioglu link=topic=42825.msg392154#msg392154 date=1304254941' Alıntı:
bilmiyorum ama bizim ilçede yasak :) yanı açıkta pazarda süt . peynir satmak yasak .. mesele köyluler ekmek yapıp getirirler yasak tezgah altı satıyorlar ya yada belirli zamanlar araçtan veriyor sabah.. şimdibiraz rahat sanırım ama süt satanlar keçi peyniri fln satıyorlardı onlar fln kalktı.. şu an pazarda bi peynirçi satıyor oda kuralına göre soguk dolabı fln war.. :) yanı burası turkıye çelme takan çok olur ;)

GENÇ EYMIRLİ link=topic=42825.msg391629#msg391629 date=1304103049' Alıntı:
ooooooooo nail abi senin çeşit cokmus biz kuru yem inek başı 3kg 4kg yem veriyoruz 180lt sütü kaç inekten veriyon ve cinsi nedir
180 lt süt 14 ineken, baharın gelmesiyle dışardan faydalanmaya başladıklarında süt her gün aratar, bu rakam Mayıs ayı sonlarında 250 lt bulur. Üstelik başka yemde vermeyiz, hepsi dışardan.. Gündönümü; yani 24 hazirandan itibaraen her gün 3-5 iltre verim düşer..Burdan çıkan sonuç ise inekleri tam besleyemediğimiz ve çevresel şartlar, Yani hayvanlar şuan itibari ile hala kapalıda ve hava ısınmadı.. Hayvanın sırtı güneş görürse ve suyu dışardan içmeye başlayınca sütü aratar.. Bizim hayvaların; holştayn ve simental.. arada melez olanlarda var.. En fazla süt vereni 30 lt re civarı , en süt veren ise Simentall düveler 8 lt .:D
Bana göre; sokak sütçülüğü vakit kaybından öte bişey değildir. Eğer köyünüze mezranıza sütçü gelmesse bu yapılabilir.. Bana göre en kıymetli şey zamandır ve onu en iyi şekilde değerlendirmek lazım.. Apartman ve sokaklarda süt satıpta para kazanmak çok zor, o kadar ilgi ve alakayı ineklere göstersen karşılığını fazlasınla alırsın..

ERKUNT_TRAKTÖR link=topic=42825.msg391656#msg391656 date=1304104280' Alıntı:
ortalama 20 litre altında süt veren inek para kazanmaz kazansada buzağısı kalır sadece 6 inek sağıyoruz 130 litre süt veririm doğumdan 3 ay sonrasına kadar 30-35 litre ve aşıya verildikten sonra karnındaki buzağı 7 aylık olunca sütten keseriz son süt verimi 15-18 litredir demek istediğimi hayvancılık yapanlar bilir günlük slaj saman ve 6-9kg yem veririz
katılıyorum sana benim 4 inek var 95 kg süt veriyolar ok-*-s yal-nız süt magfiş ıh-*-s ıh-*-s

Arkadaşlar köyde pek kimse kapı kapı süt satmaz zaten çok sütüde öyle satamassın bizim burada sütü serbest toplayan sütcüler ve koparatifler alıyor bizim köyde koparatif düzenli değil benimde koparatifle bir bağım yok normal sütcüler 530 tl ye alıyorlar koparatiflerde 630 a alacağız demiş piyasa karışık yani ben bu yıl soğuk hava deposuna başvuracaktım şartlar uymadığı için olmadı şöyle piyasanın oturmasını bekleyeceğiz olmassa 3-5 arkadaş soğuk depo kurduracağız yazın 200 lira kışında 100 lira farklı alıyorlar soğuk sütü benimde İnşallah bu yaz düvelerim doğum yapacak artık hayırlısı bekleyelim bakalım piyasa ne olacak.
Konyada şehir içinde böyle 3-5 ineği olup mahalle aralarında 1200 liraya süt satan çokmuş arkadaşın dediği gibi o koşullarda olabilir şehir hayatı malum geçim derdi 3-5 inek 1 evi öyle olursa rahat geçindirir. :)

49 inek sagarım dun 1070 kg verdım 60 kg kadar buzagılara verdım sut 55 kr bızım sagım odası var bıraz fıyat farklı sanırım artı kdv 70 krs falan oluyor ayrıyeten sutculkte yapıyoruz arkadasın dedıgı gıbı 20 krs falan degıl lt rede sadece 9 krs getırısı var