Dolu yağışı köyü adeta yok etti

Adıyaman ' da akşam saatlerinde aniden bastıran dolu yağışı bir köyü adeta yok etti.5 ev yıkan dolu yağışı, 2 koyunun telef olmasına ve onlarca ekili tarlanın sular altında kalmasına neden oldu.

Akşam saatlerinde kent merkezinde yağmur yağışı yaşanırken, merkeze bağlı Karakoç köyünde yağmurun ardından dolu yağışı başladı. Kısa sürede şiddetini artıran dolu yağışı köyü harabeye çevirdi. Yaklaşık yarım saat süren dolu yağışı sırasında kapalı alanlara sığınan köy halkı yağışın ardından ekinlerinin bulunduğu tarlalara koştu. Buğday, nohut, mercimek, tütün gibi ekinlerin ekili bulunduğu tarlaların sular altında kaldığını gören köy halkı bunun üzüntüsünü yaşarken, ekinlerini kurtarmak için yoğun çaba harcadı. Yağış nedeniyle 5 adet toprak evin yıkılması ve 2 koyunun da telef olmasıyla nedeniyle köyde adeta seferberlik başlattı.

Yaşanan olayın ardından Tarım İl Müdürlüğü ' nden eksperler köye gelerek zarar tespit çalışmaları öncesinde ön incelemelerde bulundular. Köyde ilerleyen günlerde Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası tarafından zarar tespit çalışması yapılacağı öğrenildi.

Ynt: Dolu yağışı köyü adeta yok etti

dün bizim yakınımızdaki köyede aşıtı dolu düştü bizim köyden izledik her yer bembeyaz oldu hasar varmı bilmiyorum ama benim 50 dönümlük nohut tarlasınaca geldi gerçi benim nohutlar çıkmamıştı ama allah cümlemizn mahsulünü afatlardan korusun

1950 lerde babaannemin köyündede buna benzer bir afet olmus. Komple köy evleri yikilmis. O ara sanirim Demirel hükümeti yeni bir köy kurmus. Öyle bir köy düsününki her ev bire bir ayni. Ama evler cok ufak..Sonradan millet oda falan ekleyip biraz büyütmüs. Ayni köye 1995 temmuz sonu yine dolu yagdi. Bicer bile cagirmadilar. Ürünleri heba oldu gitti...

Allah korusun, arkadaşlar bugün buralara yine yeni bir yağışlı hava geldi, üstelikte bayaa bi etkili yağıyor. bir iki gün içinde iç ve doğu kesimlere doğru gidecektir. bizler ayçiçeklerini ekmeyi bırak, daha tarlaları sabanlayamadık bile, bu sene bu ekim işlerimiz epey geç kalacak gibi. ürünlerini sigorta yaptıracak arkadaşlar varsa, hava koşullarından dolayı risk görüldüğü zaman sistemi kapatıyorlar,onun için acele etmek gerekiyor. sigortanızı yaptırsanız dahi, geçerlilik için bir hafta geçmesi gerekiyor.