Akaryakıttaki vergide indirim yok'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,' Vergilerden kaynaklı bir fiyat artışı söz konusu değildir. Ama bizim şu aşamada vergileri ekstra indirme gibi bir durumumuz da söz konusu değildir. Çünkü o Türkiye ' nin borçlanmasını artırır, Türkiye ' nin makro ekonomik istikrarını olumsuz yönde etkiler' dedi.

Şimşek, ' ' Akaryakıt ürünleriyle iştigal eden firmaların kar marjlarının Avrupa ' nın üzerinde olduğunu biliyoruz. Türkiye ' de yüzde 9, Avrupa ' da yüzde 6 civarında olduğunu da biliyoruz. Böyle bir tartışma vardı. Tabii ki herkes üzerine düşen fedakarlığı yaparsa iyi olur ' ' dedi.

Şimşek, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği ' nin (TÜSİAD), Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen ' in Türkiye ziyareti çerçevesinde Hilton Oteli ' nde düzenlediği basına kapalı yapılan ' ' Türkiye-Danimarka: Sürdürülebilir Büyüme için İşbirliği ' ' başlıklı yuvarlak masa toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

' ' Alınacak ek tedbirler neler olabilir? ' ' sorusu üzerine, Şimşek, maliye politikası tedbirleri denildiğinde illa akla vergiler gelmemesi gerektiğini, politika yapıcılarının tedbirler hakkında önceden bir spekülasyona yol açmamak için bu detaylara girmediğini, maliye politikasının şu anda sıkı gittiğini söyledi.

Şimşek, ' ' Maliye politikasını daha da sıkılaştırmamız gerekiyorsa, onu da yaparız, ülkemizin geleceği için, ülkemizin istikrarı için... Henüz bu aşamada erken diyorum. Yani para politikasının tedbirleri etkili olmaya başladı ama olur da iç talepteki bu güçlü artış devam ederse o zaman oturulur, çalışılır diyorum ' ' şeklinde konuştu.

AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Mehmet Şimşek, benzin fiyatlarındaki artışla ilgili adım atmayı düşünüp düşünmediklerine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye ' de akaryakıt ürünlerindeki artışın temelinde şu an itibariyle vergi olmadığını belirterek, vergileri uzun süredir sabit tuttuklarını, hiçbir şekilde vergilerde bir artışın söz konusu olmadığını, bunun tamamen dünya petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını ifade etti.

Şimşek, 2002 ' de 27 dolar olan petrol fiyatlarının bugün 127 dolara çıktığını hatırlatarak, bunu gözönüne almak gerektiğini kaydetti. Bu vergilerin maktu, sabit vergiler olduğunu vurgulayan Şimşek, ' ' Hiçbir şekilde enflasyon kadar dahi artırmadık. Dolayısıyla vergi yükü sürekli bir şekilde azalıyor ' ' dedi.

2002 ' de 100 liralık benzinin 70 lirasının vergi, bugün ise muhtemelen 60 lirasının vergi olduğunu, bunun belki 59 ' a bile indiğini kaydeden Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

' ' Çünkü biz vergileri sabit tuttuk. Vergileri artırmadık. Ama dünya petrol fiyatlarındaki artıştan dolayı artıyor. Burada sorumluluk hepimize düşüyor. Hükümet olarak vergilerimizin reel değerinde düşüşe razı olduk ve büyük fedakarlık yaptık. Sadece şöyle bir durum var; akaryakıt ürünleriyle iştigal eden firmaların da kar marjlarının Avrupa ' nın üzerinde olduğunu da biliyoruz. Türkiye ' de yüzde 9, Avrupa ' da yüzde 6 civarında olduğunu da biliyoruz. Böyle bir tartışma vardı. Tabii ki herkes üzerine düşen fedakarlığı yaparsa iyi olur.

Hükümet olarak o düzenlemeye ilişkin muhatap ben değilim. Muhtemelen Enerji Bakanlığımız, diğer arkadaşlarımız çalışıyorlardır. Bizim tabii ki dünya petrol fiyatı şokuyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. Bunun Türkiye ' yi etkilediği de açıktır. Vergilerden kaynaklı bir fiyat artışı söz konusu değildir. Ama bizim şu aşamada vergileri ekstra indirme gibi bir durumumuz da söz konusu değildir. Çünkü o Türkiye ' nin borçlanmasını artırır, Türkiye ' nin makro ekonomik istikrarını olumsuz yönde etkiler. Muhalefetin bu yönde demeçleri vardır. Fakat bu Türkiye ' yi uzun vadede kesinlikle olumsuz etkiler, Türkiye ' nin borçlanmasını etkiler, Türkiye ' nin kaynaklarının eğitim yerine, sağlık yerine, altyapı yerine, Türkiye ' nin kalkınması yerine böyle ucuz sübvansiyona gitmesini sağlar. Bence o Türkiye ' nin de lehine değil. Biz ' popülizm yapmayacağız ' dedik. Yapmayacağız. O çerçevede götüreceğiz. ' '

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDEKİ VERGİ KAÇAKÇILIĞI

Maliye Bakanı Şimşek, gayrimenkul sektöründeki vergi kaçakçılığına ilişkin bir soru üzerine de, kayıtdışılıkla mücadele eylem planını yenilediklerini, hem teknoloji hem personel olarak vergi denetim birimlerini güçlendirdiklerini, verginin tabana yayılması için, herkesin kazandığı ölçüde, vermesi gereken vergiyi ödemesi için gerekeni yapacaklarını anlattı.

Şimşek, sektörler hakkında konuşmak istemediğini ifade ederek, ' ' Maliye Bakanlığı olarak bu konuda hassasiyetimiz var. Gerekeni yapıyoruz. yapmaya da devam edeceğiz ' ' dedi.

Ynt: Akaryakıttaki vergide indirim yok'

bu ,milletin cebindeki parayı en kolay alma yöntemi. sistem de, yıllardan beri şıkır şıkır işliyor. hangi hükümet gelirse gelsin bu sistemden kesinlikle vazgeçmez ama mazotun temel girdilerinden biri olduğu biz çiftçiler için biraz daha insaflı davranılması gerek.

köylü link=topic=42957.msg393525#msg393525 date=1304444433' Alıntı:
VERGİSİZ ZAMSIZ SATTIRMAYACAKALARI KESİN.MİLLETTEDE VAR KARDEŞİM ARABA YOK SATIYOR YOLLAR TRAFİK PAHALI DİYECEKSİN MİLLETTE GANİMET GİBİ..
millette alıyo harbiden yani. önce fiyatları fırlatıyolar sonra bi indiriyolar. millette oooo ucuzladı hemen alalım die kaçırmıyo bile. SÜRÜ PSİKOLOJİSİ.Dün bi motorsiklet katoloğuna baktım geçen sene 2650 TL olan motosiklet şimdi 2200 TL olmuş. ÖTV yi kaldırmışlar. DEVLET İŞİNİ BİLİR. Bizde anca rol oynarız.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,' Vergilerden kaynaklı bir fiyat artışı söz konusu değildir. Ama bizim şu aşamada vergileri ekstra indirme gibi bir durumumuz da söz konusu değildir. Çünkü o Türkiye ' nin borçlanmasını artırır, Türkiye ' nin makro ekonomik istikrarını olumsuz yönde etkiler' dedi.

senin bu dediğin makro ekonominide al ANANA git
traktöre koyaçak mazot bulamıyaçağız yakında tarlaları ançak oyunlarda işliyeçez nereye gidiyor bu iş anlayamıyorum ama olsun bunlar dana eti gibi herşeyide dışarıdan almaya alıştılar

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ HAFTANIN 7 GÜNÜ DOLU.SABAH 10 AKŞAM 10 HESABI BU İNSANLAR ÇALIŞMIYOR MU? BU PARALARI NERDEN BULUYORLAR? NASIL KAZANIYORLAR HEP MEREK EDİYORUM...
... YAZIN SAHİL DENİZ YAYLA KIŞIN ULUDAĞ KAR TATİLİ BAYRAMLAR YURTDIŞI YAHU BU NASIL KAZANÇ
anlamış degilim. yeme de lüks hayat yaşamada lüks hayat giyimde lüks hayat araba lüks yatı katı hesab da yok ..
belki benzin mazot zammını buna göre ayarlıyorlar.

köylü link=topic=42957.msg393556#msg393556 date=1304446277' Alıntı:
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ HAFTANIN 7 GÜNÜ DOLU.SABAH 10 AKŞAM 10 HESABI BU İNSANLAR ÇALIŞMIYOR MU? BU PARALARI NERDEN BULUYORLAR? NASIL KAZANIYORLAR HEP MEREK EDİYORUM...
... YAZIN SAHİL DENİZ YAYLA KIŞIN ULUDAĞ KAR TATİLİ BAYRAMLAR YURTDIŞI YAHU BU NASIL KAZANÇ
anlamış degilim. yeme de lüks hayat yaşamada lüks hayat giyimde lüks hayat araba lüks yatı katı hesab da yok ..
belki benzin mazot zammını buna göre ayarlıyorlar.
senin bu dediğin kişiler ya maaşlı her ay geliri olanlar yada tüçar kesimi biz çiftçileri onlarla kıyaslama bence

Yakında dışarıdan çiftçi ithal edip tarlalarımızda çalıştıracağız. Bizim çiftçimiz çok şikayet ediyor. Ne yapsak yaranamıyoruz...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

:D

Holland link=topic=42957.msg393890#msg393890 date=1304461902' Alıntı:
Yakında dışarıdan çiftçi ithal edip tarlalarımızda çalıştıracağız. Bizim çiftçimiz çok şikayet ediyor. Ne yapsak yaranamıyoruz...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

:D
;D ;D hic sasirmam valla. herseyin ithali var köylününde olsun. hatta hollandadan getirsinler, belki bizim agaclardan ayakkabi yaparlarda ordan biseyler kapariz.)))

ithal etmek moda.çagdaşlık demek.gelişmişlik demek.çag atlamak demek.yeni yüz demek.memnuniyet demek.üretme yat demek.21.yüzyılın adı demek.sen üretme ,sen yorulma demek ben hazırı getiririm demek.ithalat en büyük marifet ve refah demek....EEEEEEE BUKADAR FAYDASI OLAN BİR ŞEY KÖTÜ OLUR MU. HİÇ.? HALKIMIZ ÇOK MUTLU DOLARI VAR ALTINI VAR ARBASI VAR EVİ KATI YATI VAR ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TIKLIM TIKLIM DOLU.DAHA NE İSTİYORLAR....