S A R I P A S

Ynt: S A R I P A S

DqN 58 link=topic=42967.msg393600#msg393600 date=1304448153' Alıntı:
O Nasıl bir hastalık biz pas nedir bilmiyoruz bile ? hiç karşılaşmadık ?
vardir vardirda biz bilmiyoduruz muhammet. millet nasil aliyo saniyon kiracta 400 ü. Sarisida var karasida var pasin. bizimki seffas pas, görmüyoz, görmedigimiz icinde para harcamiyoz.)))

aslında hastalıgın gelecegeni tahmin edip hastalık gelmeden tarlayı ilaclamak daha etkilidir bahar yagmurlarını cok olması topragın su gecirgenligni kaybetmesi tarlayı işlemek gibi faktörlerden oluşur

DqN 58 link=topic=42967.msg393600#msg393600 date=1304448153' Alıntı:
O Nasıl bir hastalık biz pas nedir bilmiyoruz bile ? hiç karşılaşmadık ?
bizde olmaz adınıda yeni yeni duyuyoruz . bu yıl bazı yerlerde görüyorum yagışlardan dolayı . dikkat ettim erken ekilen bugdaylarda var sadece biz ekimi biraz geç yaparız . erken ekilenler diz boyuy ken pas oldu .geç ekilenler küçük oldugu için dip bölgelsi hava aldıgı için olmadı

sarıpas aşağıdaki linkte kullanılan ilaçlar ve tedbirler var bakabilirsiniz
afe0ce31.jpg

http://ressim.net/s/upload/d32ec085.bmp

Abdullahh link=topic=42967.msg393651#msg393651 date=1304450168' Alıntı:
bizde olmaz adınıda yeni yeni duyuyoruz . bu yıl bazı yerlerde görüyorum yagışlardan dolayı . dikkat ettim erken ekilen bugdaylarda var sadece biz ekimi biraz geç yaparız . erken ekilenler diz boyuy ken pas oldu .geç ekilenler küçük oldugu için dip bölgelsi hava aldıgı için olmadı
Bizde hiç olmaz inşallah olmasnda

Bol yağışlı sezonlarda hastalık başlamadan önce etkili olacak ilacı uygulamak lazım diye biliyorum. Geçen yıl bizim memlekette de görüldü. Hastalık görüldükten sonra ilaçlama yapan oldu ama, ilaç pek faydasını göstermedi. Yani yağış çoksa hastalık baş göstermeden tedbirini almak lazım... :)

Yorumlarınız için verdiğiniz bilgiler için herkese çok teşekkür ederim. Geçen sene 2 kişi uyguladı hatta ilaçlarını ben attım. Tarlaya girdimi motor turuncu rengi oluyo du aynı demir paslanmiş gibi oluyo du . Hasat olana kadar o komşunun ekinlerini hep gezdim ama hiç faydası olmadı. Çevremizde ki ekinlerde çok net bi şekilde görülüyo. 15 km falan uzaklıkta yağışlarda bu aralar çok yağıyo. Yani bu ilacı pas olmadan mi atmalıyız. Ayrıca muhammed:) dönüme 300kg 350kg buğday alıyoduk geçen sene 100kg mi geçmedi . Ben köylüye diyodum böyle böyle diye kimse inanmıyodu. Hasat olunca . . . .

Bu sene havalar yağışlı gittiğinden dolayı pas oluşumu için uygun bir yıl. Buğdaylar bayrak yaprağını çıkardıktan sonra pas ilacını atmak gerekiyor. eğer hastalık belirtileri erken devredeyse tabiki ilaçlamayı da daha erken yapabilirsiniz. yani, gerekirse iki uygulama. Bizim buralarda da genellikle yaygın bir hastalık değil ama biz gene de ilaçlamasını yapıyoruz. çünkü buğday hastalığa yakalndıktan sonra atacağınız ilaçların tedavi edici özellikleri olmuyor.(sadece basf firmasının ilacı olan duet in tedavi edici bir özelliği var zannedersem) Sık ekimlerden dolayı buğdayın yeterince hava alamaması sonucu hastalıklar daha da kolay oluşuyor. birde, pastan önce oluşan külleme denen hastalık var. sık ekilen buğdaylarda uygun ortam bulduğunda her yerde görülebilir. o dönemlerde havaların rüzgarlı gitmesi olumlu yönde etki yapar ama hastalık ilerlemeden küllemeye karşı da bir ilaç kullanılması uygun olur. çünkü verimi düşürüyor. Şu anda bizim buğdaylar da bayrak yapraklarını çıkardı, havalar müsade ederse pas ilaçlarını atacağız kısmetse.

arkadaşlar sarıpas veya kınacık olarak geçer bunun ilacı (harbor) pas ilacı var onu atın 24 saatte etkisini görürüsün ben kendi ekinlerime geçensene kullandım faydasını gördüm bayer,basf hikaye türkiye genelinde tigemler de kullandı isterseniz ceylanpınar tigeme sorun atmazsanız verim %40-60 civarında düşer.