Desteklerde aslan payı Diyarbakır’ın

Ynt: Desteklerde aslan payı Diyarbakır�ın

geçenlerde facede okumuştum . googleden buldum gene
Doğu’da görev yapan bir doktorun mektubu

(S. Hakyemez, elektronik postayla gönderdiği yazısında bir gerçeği ifade ediyor.)

BURAYA ilk gelince insan önce bir şeyler başarmak istiyor ve bütün olanaklarını zorluyor. Ancak bir süre sonra bütün isteğini kaybedip “Ben burada ne arıyorum?” diye sorgulamaya başlıyor. Malzeme temini yerel firmaların kontrolünde (ki hepsi siyasilerin). Hastane yönetimlerine baskı had safhada. Siyasiler hastane üzerinden resmen devleti soyuyorlar. 1’e mal olanı 4’e satıyorlar.
İnsanlar doktorlara karşı büyük bir öfkeye sahip. Geldiğimden beri darp edilmeyen arkadaşım kalmadı.
Burada halk aşırı şımartılmış. İnsanların işini halletmeyince ya kaymakama gidiyor, ya da “Ben PKK’lıyım, seni vururum” diye tehdit ediliyoruz. Can ve mal güvenliğimiz sıfır. Kimse vergi vermiyor, elektrik-su vb. faturalar ödenmiyor.
Herkese ayda 150 TL çocuk parası (ki çocuk başına), çocuk ultrasonda görüldüğü andan itibaren de mama ve bez parası ödeniyor.
Okula giden her çocuğa devlet harçlık veriyor, harçlık gecikince anneler okulu basıp çocukları okuldan almakla tehdit ediyor.
O çocuklar ne yapıyor peki? Üzerlerinde üniformaları, ellerinde PKK bayrakları ile DTP mitingine gidiyor. Herkese, eksin ya da ekmesin, toprak yardımı yapılıyor (ki zaten kimse ekmiyor ya).
Bu yardımda sadece beyana
bakıyorlar. Adam 5’i 50 yazdırabiliyor. Van’da dağıtılan paraya bakınca, göl bile tarım arazisine sayılsa
az gelir. Her cuma kaymakamlık elden nakdi para dağıtıyor.
Buralarda tek vergi verenler devlet memurları... İnsan içinden ve de dışından lanetler okuyor.
(Bu yazıyı herkese dağıtın, bilinsin. Neden terör de bitmiyor daha iyi anlaşılır sanırım. Terör biterse bu insanlar çalışmak zorunda kalabilir, devlet denetimini daha iyi yapabilir... İsterler mi bu rantın bitmesini!)
Sevgiyle kalın! ----------
nekadar doğru bilmiyorm ...

nh_fıat link=topic=43012.msg394613#msg394613 date=1304600775' Alıntı:
geçenlerde facede okumuştum . googleden buldum gene
Doğu’da görev yapan bir doktorun mektubu

(S. Hakyemez, elektronik postayla gönderdiği yazısında bir gerçeği ifade ediyor.)

BURAYA ilk gelince insan önce bir şeyler başarmak istiyor ve bütün olanaklarını zorluyor. Ancak bir süre sonra bütün isteğini kaybedip “Ben burada ne arıyorum?” diye sorgulamaya başlıyor. Malzeme temini yerel firmaların kontrolünde (ki hepsi siyasilerin). Hastane yönetimlerine baskı had safhada. Siyasiler hastane üzerinden resmen devleti soyuyorlar. 1’e mal olanı 4’e satıyorlar.
İnsanlar doktorlara karşı büyük bir öfkeye sahip. Geldiğimden beri darp edilmeyen arkadaşım kalmadı.
Burada halk aşırı şımartılmış. İnsanların işini halletmeyince ya kaymakama gidiyor, ya da “Ben PKK’lıyım, seni vururum” diye tehdit ediliyoruz. Can ve mal güvenliğimiz sıfır. Kimse vergi vermiyor, elektrik-su vb. faturalar ödenmiyor.
Herkese ayda 150 TL çocuk parası (ki çocuk başına), çocuk ultrasonda görüldüğü andan itibaren de mama ve bez parası ödeniyor.
Okula giden her çocuğa devlet harçlık veriyor, harçlık gecikince anneler okulu basıp çocukları okuldan almakla tehdit ediyor.
O çocuklar ne yapıyor peki? Üzerlerinde üniformaları, ellerinde PKK bayrakları ile DTP mitingine gidiyor. Herkese, eksin ya da ekmesin, toprak yardımı yapılıyor (ki zaten kimse ekmiyor ya).
Bu yardımda sadece beyana
bakıyorlar. Adam 5’i 50 yazdırabiliyor. Van’da dağıtılan paraya bakınca, göl bile tarım arazisine sayılsa
az gelir. Her cuma kaymakamlık elden nakdi para dağıtıyor.
Buralarda tek vergi verenler devlet memurları... İnsan içinden ve de dışından lanetler okuyor.
(Bu yazıyı herkese dağıtın, bilinsin. Neden terör de bitmiyor daha iyi anlaşılır sanırım. Terör biterse bu insanlar çalışmak zorunda kalabilir, devlet denetimini daha iyi yapabilir... İsterler mi bu rantın bitmesini!)
Sevgiyle kalın! ----------
nekadar doğru bilmiyorm ...

çok enteresan valla :S :S

ir Trabzonlu, bir Diyarbakırlı ve bir Kayserili bu dünyadan öteki aleme aynı anda göç ederler. Bir hafta sonra Trabzonluyu sağ salim aralarında gören hemşerileri merakla sorarlar:
Ya sen ölmemiş miydin?
Daha geçen hafta seni yıkadık, kefenledik, törenle gömdük, helvanı da yedik, nasıl oluyor da sen buradasın şimdi?
Trabzonlu cevap verir:
-Sormayın arkadaşlar, orası da aynı burası gibi imiş, rüşvet, kapkaç, hile, dolan her şey aynıymış…
Böyle olunca kapıdaki görevliye bizi tekrar dünyaya gönderebilir misin dedim, o da 5 YTL verirsen hallederiz dedi, ben de bastım parayı, geldim, şimdi buradayım, der.
Bunu duyan arkadaşları peki seninle beraber giden bir Kayserili ve Diyarbakırlı vardı onlara ne oldu diye sorarlar.
Trabzonlu şöyle der:
Vallahi ben kapıdaki görevliye 5 YTL’yi verip tam gelirken arkamdan şu konuşmaları duydum: Kayserili:
-Abi 3.5′a olmaz mı? Ayağımız alışsın diye pazarlık ediyordu……
Diyarbakırlı:
- Bana ne, ben vermem, devlet versin diye çıkışıyordu….

diyarbakırlının herşeyi devletten beklemesi fıkralara bile konu olmuş

dikkatimi şu çekti konu siyasete kaçsada kimse kimseyi kırmadan aşırıya kaçmadan yaazılıp çiziliyo amma velakin bazı şahsiyetler var konuya müdahil oldularmı iş çığrından çıkıyo.

keykubat link=topic=43012.msg394653#msg394653 date=1304603016' Alıntı:
dikkatimi şu çekti konu siyasete kaçsada kimse kimseyi kırmadan aşırıya kaçmadan yaazılıp çiziliyo amma velakin bazı şahsiyetler var konuya müdahil oldularmı iş çığrından çıkıyo.
tabi ölçüyü kaçırmamak şart yoksa ekranda izlediğimiz CANGIR - CUNGUR lardan ne farkımız kalır biraz öfkeliyiz ama ...sabır her kilidi açarr

aksazli link=topic=43012.msg394655#msg394655 date=1304603162' Alıntı:
tabi ölçüyü kaçırmamak şart yoksa ekranda izlediğimiz CANGIR - CUNGUR lardan ne farkımız kalır biraz öfkeliyiz ama ...sabır her kilidi açarr
ama bazı üyeler başbakanın her yaptığı doğru siz yanlışsınız deyip bide bizi nankörlükle suçluyo ama aklın yolu bir her kez tarımın ihmal edildiğinde hemfikir.

keykubat link=topic=43012.msg394656#msg394656 date=1304603436' Alıntı:
ama bazı üyeler başbakanın her yaptığı doğru siz yanlışsınız deyip bide bizi nankörlükle suçluyo ama aklın yolu bir her kez tarımın ihmal edildiğinde hemfikir.

demekki onlarda pastadan payını almış ve direk ak p ye kalecilik yapıyola zuha-*-s

Ynt: Desteklerde aslan payı Diyarbakır’ın

Konuyu siyasete kaçırmayalım arkadaşlar. Benim ev arkadaşım Diyarbakırlı. Benimde önceden Diyarbakırlılara karşı bir antipatim vardı fakat Süleymanla tanışınca bun düşüncelerim değişti. Biz Diyarbakırı sanki dışlıyoruz gibi geliyor bana. Türkiye sınırları içinde mi kalıyo Diyarbakır evettt. Fakat adamlar kürdistan diye kaflarında bir plan kurmuşlar. Diyarbakırıda başkentleri yapmılar. Şimdi biz Diarbakırı dışlarsak ne olur. Adamların işine gelir. Arkadaşlar ordaki insanların hepsi PKKlı değil. Oranın nüfusu 1 milyonu geçik. % 3-4 lük bir kısmı PKK sempatizanı. Ama ne oluyo ufacık bir çamur suyu bulandırıyor. Oralara belki çok yardım yapılıyor bunun nedenleri arasında ordaki BDP barajını yıkmaktır. Adamlar seçim günü sandığın başında bekliyor senin attığın oyu görüyor ve bir gün evvel evine gelip bize oy vereceksin diye tehtid ediyor. Ama aralarından korkmayanlar da gözleri önünde hangi partiyi istiyorsa ona veriyor. lütfen hep kendi cebimiz gidiyor açısından bakmayalım. Ha bende çok karşıyım benim vergilerimle ordakilerin bedava yaşamasından ama bunlar zamanla çözülecek işlerdir. Hep siyaseten yapılan yorumlara baktım. Ama sesimi çıkarmadım. Arkadaşlar biz artık öyle olmuşuzki kendi cebimizi düşünüyoruz. Milli bir düşüncemiz kalmamış gibi davranıyoruz. Sözde çok milliyetçi oluyoruz devletimize çok bağlıyız. Türkiyenin dışa olan borcu ne kadar dı. Türkiyenin başbakanı Abd başkanın yanında el pençe hazır olda dururken bir de şimdi bakın. Ben AKP ci değilim buna dikkat edin fakat bu olanları görmezden gelmiyorum. Kim yaptıı bugğne kadar bunları. Ya yapacakken susturuldu yada balka yollarla götürüldü. Ama bakın şimdi bunlar yapılıor ve dünki olayda göstergesi yani karanlık güçler ilerlemesini istemiyr ülkemizin. Benzin 4.2 tl oldu mazot zamlandı. En pahalı mazotu alıyoruz ama biz alırken ülkemizin dışa olan borcuda yavaş yavaş azalıyor. Eskiden imf den habire borç para alınırdı. bizle dalga geçmeye başlamışlardı. şimdiki duruma bakın. Ve dış siyasette başarılı adımlar emin bir şekilde atılıyor. Şu an Türkiyeye dışardan bakıldığnda hızlanmasındaki artışı göreceksiniz. Tabiki tarafsız bir gözle bakınca. Ben düşüncelerimi söyledim yanlış olduğunuda biliyorum burda siyaset konuşulmasını istemeyenlerin başlarında geliyorum ama dayanamadım artık. Madem biz gerçekten miliyetçiyiz lafla değil. zaman biraz kendi açımızdan değilde bütün olarak bakalım. Biraz sabredelim. Belki bir şeyler başarılır. Ve ülkemizde o avrupa ülklerinden ileri seviyeye erişir.

bak doğanım bende siyaset konuşulmasın diyorum ama ... akp ye lafım yok -- diyarbakırlıya da lafım yok. ama hiç bir siyasi güce tam manasıyla inanmayacaksın diyorum. arkadaşların yazdığı yorumlardada görünüyo.. diyolarki bi tarafı yaparken diğer taraf yıkılıyor..mesela BİR BABA İYİ DİYE ÇOCUKLARI DA İYİ DİYEMEYİZ bence...

ben yaşadıgım memleketimin durumunu yazdım.konu siyasetle ilgisi yok.ben içanadolunun yaşadıgı zorlugu anlatmaya çalıştım.batıda kalkınsın dogu da ayrımcılık yapmıyorum asla.karşıyımda.eger bu ülke bir paylaşım varsa eşit olmalı.hümümet iktidar bakan siyaset degil.hizmet demek.bakan devlet demek hükümet devlet demek bende devlet diyorum.benim ilçemin benim köylerimin yolları 9 yıldır yapılmıyor.doguda daglar delindi istanbul ikiye bölünüyür biz kızılırmaktan faydalanamıyoruz.boşa akıyor.bizim hayvancılıgımız vardı son 9 yılda bitti.ikiyıl kuraklık yaşadık harap olduk.bugday arpa nohut ayçekirdegi tek gelir.yatsan bu batsan bu zengin olsan bu benim ilçemde yakın ilçelerde köylerde hiç bir hizmet yok.cep telefonu var.ev telefonu var. karayolumuz 2006 dan beri yarım.hizmet ya.iş yok yatırım yok.yok yok yok.

Diyarbakirlilar hayali mahsul satmislar ve destek almislar.Söylemek istemiyorum ama mecbur birakiyorlar.Devletimizi milletimizi soymak icin oynanan oyunlardan sadece birisi bu hayali urun.Devlete bir kurus vergi verirlerse mutlaka yuz kurus kazik atmayi mubah göruyorlar.Bakanlik arastirma yapip ödenen paralarin iadesini istiyor,göreceksiniz bir kurus geri ödeme yapmiyacaklar,belkide kanunla af edilecekler.

Arkadaşlar ben şu an tarlada römorkun gölgesinden sizlere kucak dolu. Sevgiler inanin her şey anlatildıği gibi değil şu anda işletiğim kendim arazim 930 dönüm 465 dönümde icar almişim bunun 600 dönümü pamuk diğer kalanı buğday ve 115 dönümdr arpa var her denrée kirsal kalkinmaya başvurduğum Halde sadece bir tane 22 lik özdöken alabilmişiz 4 senedir damla sulama hibelerine başvurmama rağmen faydalanmadim ve 5 yilik faizsiz krediye başvurdum bir daire bir dükan ve araziyi ipotek etirerek yapabildik oda macerasi ayri hirsiz her yerde hirsizdir diyarbakirdada batidada kötü niyetliler yokmu çok iyi niyetlilerde yokmu oda çok sistem burda herkesi esir almiş niye diyeceksiniz şimdiye kadar devleti dolandiranlar hep girişken atak zekali sayilirdi bu devir yeni yeni bitiyor tarlada olduğum için fazla yazamiyorum akşama bu konuyu konuşalim bakin malatyadan bir dost aradi bir polis arkadaşin tayini çikmiş 2 gün boyunca arabamla gezdirdim misafir etim ev bulduk yerleştirdik . valahide öcü değiliz bilahide değiliz sistemin çikari için hepimizi bir birimize öyle tanitmişlar keşke imkaniniz olsaydida diyarbakir gelseydiniz ve diyarbakir hakinda fikirleriniz değişse ve değişir bakin avukat amcam var yaşi 80 şu anda izmirde. Karşiyaka mavişekir denilen yerde o hep anlatir dedemle oturmuşlar dedem vasiyet etmiş şu partiye oy vermeyin amcam sormuş niye eskiden yani1950lerde cumhurbaşkani diyarbakir dan mardine gidermiş yapilan emir bu yol üzerinde bulunan kasaba köylerde insan gözükmiyecek hayvan görünmiyecek ve bütün evlerin cadeye bakan taraflari kireçlenecekmiş bunlari ihlal edenler büyük cezaya çarpilacakmiş dedem amcama söylüyor amcam diyorki belki burdaki valinin kaymakamisn şuçu. Onlar belki yapiyordur cumhurbaşkaninin haberi yoktur dedem diyor haklısın diyelim ama bu cumhurbaşkanı hiçmi merak etmedimi bu kadarr yol geldim ne bir insan gördüm sen onu boşver hayvandami yok diye amcama sormuş amcamda verecek cevap bulamadıği için haklısın demiş kimse yanliş anlamasin yanlişliklar yokmu çok hepimizin kötüye kötü diyemilme cesaretini kendimizde bulmaliyiz iyi niyetli işlerde cok su istimaler oluyor ne yaziki

diyarbakırda iş sahası veya fabrika yoktur.....
insanları tarıma teşvik ederek o güzelim arazileri değerlendirmeye çalışıyorlar

yoksa siyasete bağlamayalımm..
diyarbakırı görmeyen kıymetini bilemez ok-*-s