Petrol fiyatlarında sert düşüş

ABD ham petrolünün varil fiyatı haziran ayı teslimi yüzde 7, yani 7,55 dolar değer kaybederek 101,72 dolara geriledi. Bu, ABD ham petrolü için 10 Mart ' tan bu yana en ucuz fiyat oldu. Hafta başında 113 dolar seviyelerinde işlem gören ABD ham petrolünün varil fiyatı o günden bu yana 11 dolar kadar değer kaybetti.

ABD ham petrolünün varil fiyatı dün 1,81 dolar düşüşle 109,24 dolardan kapanmıştı.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 6,94 dolar azalışla 114,25 dolara indi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte ABD Çalışma Bakanlığının, geçen hafta işsizlik maaşı başvurularının sayısının 43 bin artarak 474 bine çıktığı açıklaması etkili oldu. Ayrıca, ABD ' de sanayi sektöründe petrol ve benzin talebinin zayıf olduğuna ilişkin artan kaygılar ve akaryakıt fiyatlarının artması nedeniyle Amerikalıların daha az akaryakıt aldığına ilişkin veriler de petrol fiyatlarının gerilemesinde rol oynadı.

ABD dolarının değerindeki artış da petrol fiyatlarının düşmesine yol açıyor.

ABD doları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet ' in yakın zamanda faiz oranlarında olası bir artırıma yönelik bilgi vermeyi reddetmesinden sonra avro gibi önemli para birimleri karşısında değer kazandı.

Fon yöneticileri ve yatırımcıların faiz oranlarının yükselmesi ve petrol talebinin düşeceğine ilişkin kaygılar yüzünden emtia piyasalarından fonlarını çekmesi de petrol fiyatlarını etkiliyor.

Yatırımcıların, yüksek petrol fiyatlarının, dünyanın en büyük enerji tüketicisi ABD ekonomisine etkisi konusundaki kaygıları giderek artıyor

Ynt: Petrol fiyatlarında sert düşüş

ben niye kimseye derdimi anlatamıyorum. mazotun rafineri çıkış fiyatı 70 kr ile 90 kr arası zaten.petrol ne kadar pahalı olursa olsun 1 tl zor olur.

onu 3,60 yapan vergi yükü.güzel kardeşlerim anlayın artık.

TT 55 link=topic=43048.msg394943#msg394943 date=1304622452' Alıntı:
ben niye kimseye derdimi anlatamıyorum. mazotun rafineri çıkış fiyatı 70 kr ile 90 kr arası zaten.petrol ne kadar pahalı olursa olsun 1 tl zor olur.

böyle yapanlar utansın duva*-*0 kız-*sw kız-*sw şyt-*-sa uyy-*s

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,' Vergilerden kaynaklı bir fiyat artışı söz konusu değildir. Ama bizim şu aşamada vergileri ekstra indirme gibi bir durumumuz da söz konusu değildir. Çünkü o Türkiye ' nin borçlanmasını artırır, Türkiye ' nin makro ekonomik istikrarını olumsuz yönde etkiler' dedi.

üstteki yazı maliye bakanını petrol deki vergilerle ilgili açıklamasından alıntıdır.koskoca ülkenin ekonomisi akarkayıt vergileri ile ayakta duruyor demektir. biz bu durumda indirim sitersek şimdi ekonomi bozulur mazallah.
dip not:her yeri satar özelleştirisen gelir kaynaklarını satarsan işte böyle mazottan benzinden alacağın vergilerle ekonimi ayakta tutmaya çalışırsın.çünkü büyük firmalar vergi ödemiyo nasılsa.örnek kiler gurubunun 2010 yılına ait karı vereceği verginin 6 katı vergisini ödemiyo ama kütahya ' ya trilyonluk yatırım yapıyo.

TT 55 link=topic=43048.msg394943#msg394943 date=1304622452' Alıntı:

Ali onu zaten biliyoz, onda indirim olmaz diye bas bas bagiriyolarda zaten. Muhalefet lideri 1,5 yapacam ciftciye diyo ama oda gelirmi gelmezmi. Cem uzanda ayni iddaada bulunmustu. Hani en azindan dönüme göre yakilabilecek mazotu o fiyattan verse bize yine iyi. Ama 4 wd lüx arabada ayni paraya gidiyo 135 lik mf de..

pilot2 link=topic=43048.msg395527#msg395527 date=1304699984' Alıntı:
snde muhalefetn laflarına inanıyn dimi sn hayatında nerde duydun veya grdn byle hükümeti
bu yazdığın banaysa kardeş erbakanın devrini bilmiyosun demektir,bu çifçinin yüzü o hükümet zamanında güldüğünü belirtmek isterim sana objektif olursan iyi olur ben bu hükümüti kötülemiyorum dikkatini çekerim

biskırem34 link=topic=43048.msg395557#msg395557 date=1304702066' Alıntı:
valla hiç çekinme kardeş bu hükümet böyle yaptığı sürece bu ülkeye her şey yakışır adamlara göre bizim dedelerimiz sanki bu ülkeyi gazeteden kuponla almış gibi tek tek satıyorlar ondan sonra gelirler gelmez oldumu mazota ona buna ülkede en sesini çıkaramayacak kim çiftçiler millet sokaklara dökülüyor ama çiftçinin işi başından aşkın olduğu için ses çıkaramıyor o yüzden çiftçinin üstüne yükleniyor bi mazota zam bi gübreye zam zam üstüne zam ondan sonra desteklemeler düşürülüyor nasıl bir mantık kuruyor anlamadım ki dekar başına verilen destekleme bi traktörün bi dönüm arazide (2500 m2) yaktığı yakıtın yarısına zor yetiyor bide sen bu tarlayı tek sefer sürmüyorsun sürdükten sonra ikiliyon, kültüvator çekiyon, ekiyon vs. yani olmazda ALLAH büyük be bu yapılanların hesabını verir birileri ama işte milletin çiftçilerin sırtından geçinmesi adama koyuyor. ALLAH sonumuzu hayırlı eylesin adam resmen çiftçilik yapmayın diyor çiftçiler bir sezon işi bıraksa millet aç kalır devlet borçlarını nasıl artıyor ondan sonra görürüm. adam senin benim vergilerim üzerinden oğluna damadına gemi TV kanalı satın alıyor sen çamurun içinde debelen dur sabaha kadar uyuma borçları düşün sen hiç merak etme adamlar senin yerine bir gün oraya bir gün buraya geziyorlar nasıl olsa onlara mazot bedava onun aldığı mazotun parasını biz ödüyoruz. işte sonuç bu böyle böyle ipin ucu bir yerde kopar ama bilmem nerede.......
haklısın her yönde zarar gören biz bizim burda çok tarımı bırakan var küçük çiftçiyi bitirdiler direnemedi bizim buralarda 10 sene öncesine kadar bir yılda hemen her çiftçi en az bir parça yer alıyodu ama şimdi gel gör her yıl en az bir parça yer satıyo bi çiftçi ayakta kalabilmek için...