+ Konuya Cevap Yaz
14 sonuçtan 1 ile 14 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  ASELSAN, Leopard 2A4 tankı modernizasyonunu gerçekleştirdi ve adını ' ' Leopard 2 Next Generation ' ' koydu.
  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonu ile ASELSAN, Leopard 2A4 ' ün tüm elektronik, elektro-optik, elektro-mekanik ve elektro-hidrolik sistemlerini, yeni geliştirilmiş son teknoloji ürünü sistemlerle değiştirdi. Bu da tanka dünya üzerinde bulunan diğer ana muharebe tanklarına göre performans ve ömür boyu maliyet konularında kıyaslanamaz bir üstünlük kazandırdı.
  Alınan bilgiye göre ASELSAN, Leopard 2A4 tankı modernizasyonuna yönelik yürüttüğü çalışmada prototip üretim aşamasını tamamladı. 10-13 Mayıs tarihleri arasında IDEF 2011 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı ' nda görücüye çıkacak olan modernizasyon projesine ' ' Leopard 2 Next Generation ' ' adı verildi.

  Mevcut ana muharebe tanklarından üstün özelliklere sahip olan bu Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonu son teknoloji ürünü sistemlerle donatılmış olup, tüm müttefik ülkelerin Leopard 2 modernizasyonlarına yönelik teklif verilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda geliştirilen prototip tank, 2011 ' in ikinci yarısından itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından test edilerek, kalifikasyonu gerçekleşecek.

  UZUN ÖMÜR ESAS
  Edinilen bilgiye göre, modernizasyon çözümünün planlanması aşamasında ASELSAN ' ın en önemli önceliği tank performansı artırılırken, ömür boyu idame maliyetlerinin minimum seviyede, bekasının ise en üst seviyede kalmasının sağlanması oldu.

  Sadece mevcut sistemlerin bazı birimlerinin ya da parçalarının kısmi olarak yenilenmesi suretiyle gerçekleştirilecek bir modernizasyon her ne kadar ilk maliyeti düşük olan bir çözüm gibi görünse de, ömür boyu idame maliyetleri göz önünde alındığında 20-30 yıllık sistemleri korumanın maliyeti uzun vadede çok daha fazla oluyor. Daha da kötüsü, zaman içerisinde yedek parçaların üretimden kalkması gibi problemlerle karşılaşılması tankın operasyonel kullanılabilirliği konusunda ciddi tehdit oluşturuyor.

  EN SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ SİSTEMLER
  Bu nedenle Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonu ile ASELSAN, Leopard 2A4 ' ün tüm elektronik, elektro-optik, elektro-mekanik ve elektro-hidrolik sistemlerini yeni geliştirilmiş son teknoloji ürünü sistemlerle değiştirdi. Bu da tanka dünya üzerinde bulunan diğer ana muharebe tanklarına göre performans ve ömür boyu maliyet konularında kıyaslanamaz bir üstünlük kazandırdı. ASELSAN ' ın Ana Muharebe Tankı Sistemleri modern teknoloji ürünü sistemler olduğundan, seri üretim döneminde de Leopard 2 ' ye yönelik olarak geliştirilmiş, test edilmiş ve entegre edilmiş en güncel sistemler olma özelliğini koruyacak. Bu özelliği ile maksimum ömür ile minimum ömür boyu maliyete sahip bir platform olma özelliği güvence altına alınmış olacak.

  YENİ NESİL ATIŞ KONTROL SİSTEMİ
  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonunda biri nişancı, diğeri komutana ait olmak üzere tüm tank fonksiyonlarını gerçekleştirebilen ve birbirinin fonksiyonlarını devralabilen bağımsız iki periskop sisteminden oluşan ASELSAN Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi yer alıyor.

  Nişancı ve komutan tarafından kontrol edilen ve üstün görüntü kalitesine sahip elektro-optik periskoplar sayesinde; gece, gündüz ve her türlü kötü hava koşullarında hedefe hassas bir şekilde angaje olunabiliyor. Sistemin mevcut atış kontrol sistemlerinin ötesinde bulunan özelliklerinden birisi de; balistik hesaplamalar, nişangah ve top stabilizasyonu gibi tüm atış kontrol fonksiyonlarının her iki periskop tarafından da gerçekleştirilmesi sayesinde, iki periskoptan birinin arızalanması durumunda tankın muharebe ortamında tam kapasite ile görevde kalabilir olması.

  YÜKSEK İLK ATIŞTA VURUŞ İHTİMALİ
  Tank içerisinde yanıcı hidrolik yağının kullanılmaması, gürültü seviyesinin düşürülmesi, daha az güç tüketilmesi, ısı atımının azaltılması, güvenilirliği arttırma ve bakım ihtiyaçlarını düşürmek gibi sebepler göz önünde bulundurularak, Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonuna elektrikli Top ve Kule Takat Birimleri entegre edildi. Nişancı ve Komutan periskopları tarafından sürülen elektrikli motorlar sayesinde top/kule kontrolü ve stabilizasyonu gerçekleştirilerek hareketli tanktan gerçekleştirilen atışlarda yüksek İAVİ (İlk Atışta Vuruş İhtimali) sağlandı.

  Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi, klasik atış kontrol sistemlerinden farklı olarak hareketli tanktan hareketli hedeflere atışlarda çok yüksek İAVİ değeri elde etmek amacıyla Ataletsel Navigasyon Birimi de içeriyor. Ataletsel Navigasyon Biriminden alınan veri ile desteklenen üstün hassasiyetli hedef takibi ve hedef konum tahmini yeteneği sayesinde nişancı ya da komutan periskopları kullanılarak helikopterlere karşı da yüksek İAVİ değerleri elde ediyor. Ayrıca otomatikleştirilmiş sistem fonksiyonları ve nişancı ile komutana yönelik basitleştirilmiş özgün kullanıcı arayüzü sayesinde Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonunun eğitim gereksinimleri de Leopard 2A4 ' e kıyasla oldukça azaltıldı.

  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonuna entegre edilen bir diğer sistem olan Tank Komuta Kontrol ve Muhabere Sistemi (TKKMBS) tabur görev kuvveti unsurlarına durumsal farkındalık sağlarken, tek bir noktadan planlama, hızlı ve hassas karar verilmesi konularında yardımcı oluyor ve bu bağlamda operasyonel esneklik kazandırıyor. TKKMBS, tabur seviyesinden başlayarak tek tank seviyesine kadar tüm unsurlar için muharebe sahası ile ilgili her türlü bilginin hızlı bir şekilde, anlaşılır ve hassas olarak toplanması ve paylaşılmasını mümkün kılıyor; tabur görev kuvveti unsurlarına ise karar destek mekanizmaları ile harekatın planlama ve icrasını destekleyen, harekat sonrası inceleme ve değerlendirme imkanı veriyor.

  TERMAL KAMERALAR
  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonuna entegre edilen Tank Sürücü Görüş Sistemi (TSGS) ileri ve geri termal kameraları ile geri gündüz kamerası içermekte olup, sürücüye gece/gündüz her türlü zorlu hava koşullarında üstün durumsal farkındalık sağlayarak güvenli sürüş imkanı sunarken tankın da operasyonel görevinin devamlılığını sağlayan bir sistem.

  UZAKTAN KOMUTALI SİLAH SİSTEMİ
  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonuna entegre edilmiş olan Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) sayesinde tank kendini hava ve yer hedeflerinden koruyabiliyor ve aynı zamanda asimetrik muharebe koşullarında meskun mahalde de kullanılabiliyor. İhtiyaca göre 7.62mm hafif makinalı tüfek, 12.7mm ağır makinalı tüfek ya da 40mm top atar ile kullanılabilen UKSS, atış kontrol sistemi ile tam entegre olarak çalışıyor. Doldurucu tarafından kendi kullanıcı arayüzü ve UKSS görüş optikleri kullanılarak kullanılabilmesinin yanı sıra tank komutanı tarafından da kendi kullanıcı arayüzleri ile tam olarak kontrol edilebiliyor.

  TANK LAZER UYARI SİSTEMİ
  Tanka üstün beka kabiliyeti sunmak için entegre edilen Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), son teknoloji ürünü bir tehdit uyarı sistemi olup, platform üzerine doğrultulmuş lazer tehditlerinin (Lazer Mesafe Ölçer, Lezer Hedef İşaretleyiciler ve Laser Beam Rider) algılama, sınıflandırma ve tanımlamasını gerçekleştiriyor ve tankı perdeleyerek düşman kuvvetlerden korumak için sis havanlarını anında devreye sokuyor. Atış kontrol sistemi ve UKSS ile entegre bir şekilde çalışan TLUS, algılayıcılardan gelen uyarı doğrultusunda komutan, nişancı ve/veya doldurucuya kendi görüş optikleri ile birlikte ana silah ya da UKSS ' yi gelen tehdit yönüne otomatik olarak yönelterek düşman tehdidine karşı karşı tedbir alma imkanı sunuyor.

  ÜSTÜN KORUMA
  Günümüz muharebe koşullarının ihtiyaç duyduğu beka seviyesini sağlamak için, Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonunun balistik koruma seviyesi de farklı tehdit çeşitlerine karşı koruma sağlayan ilave zırh modülleri ile arttırıldı.

  Bu kapsamda kule ve gövde üzerine ilave zırh modülleri, çatı koruması, palet koruma modülleri, kafes zırh ve iç duvar astarı entegre edildi. Kompozit ve hafif alaşım içeren seramik yüzeyli zırh modülleri; KE, ATGM ve RPG gibi günümüz mühimmatlarının yaptığı etkiyi soğurarak minimum seviyeye indiriyor. Kule ve gövde iç duvar astarı ile iç duvardan kopabilecek parçaların yaratacağı risk minimize edildi, çatı koruması ile de tavanda bombalara karşı koruma seviyesi artırıldı.

  Gövde karın koruma modülleri, gövde içerisinde gerçekleştirilen yapısal modifikasyonlar ve askılı sürücü koltuğu sayesinde tank mürettebatı hafif ve ağır mayınlara karşı koruma altına alınırken, IED koruması ile farklı IED mühimmatlarına karşı koruma sağlandı. Bunun yanında mürettebat bölmesi için halon gazı içermeyen yangın bastırma ve söndürme tertibatı ile de Leopard 2 NG ' nin bekası en üst seviyeye taşındı.

  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonunun koruma seviyesinin geliştirilmesi sırasında gelişmiş malzeme teknolojisinden faydalanılması sayesinde tankın ağırlığı aynı seviyede tutuldu, şanzıman ve fren modifikasyonları ile tankın durma mesafesi de orijinal haliyle aynı seviyede kaldı.
  AA


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  28 Temmuz 2010
  Şehir
  KONYA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,222
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  hay maaşallah ne kadar gelişiyoruz ya ne kadar sevindirici keşke resimde koysaydın üstadım

 3. #3
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok
  türkiye savunma sanayisi ve dünya için hayırlı olsun


 4. #4

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  Hayırlı olsun..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  DAHA GELECEK LER VAR

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2009
  Şehir
  Kırşehir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  559
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  alman leopard tankların mucidi rahmetli erbakandır türkiye projeyi desdeklemediği için patent ini almanlara satmıştı ve biz yıllarca almanyadan geri tank satın aldık.

 7. #7
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  Ülkemiz için güzel gelişmeler aselsanın mühendislerine süikast yapmasalar silah teknolojisinde dışa bağımlılıktan kurtulacağız.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  28 Temmuz 2010
  Şehir
  KONYA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,222
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  Alıntı ertuğrul link=topic=43069.msg395294#msg395294 date=1304671252 Nickli Üyeden Alıntı
  alman leopard tankların mucidi rahmetli erbakandır türkiye projeyi desdeklemediği için patent ini almanlara satmıştı ve biz yıllarca almanyadan geri tank satın aldık.

  türkiyenin suçu bu demi rahmetlinin degil yani

 9. #9
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  askerliğimde Leopard tank şoförüydüm, o günlerde birlikteki tankların yarısı zor çalışır durumdaydılar...

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  Gurur verici bir olay. Kontrol ve yazılım sistemleri de kendimize aitse çok daha gurur verici olur. Yoksa , savaş uçaklarımızda olduğu gibi, yazılımları israil veya Amerika gibi bir ülkeye ait olduktan sonra, istediğimiz zaman istediğimiz yerde kullandırmazlar.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  Tsk nın envanterinde leo2 den 300 tane var maalesef,leo1 lerdende 400 civarında,ordumuzun bel kemiğini oluşturan m60 tankları ve m48 tankları 2000 adet toplamda mevcut . leo2 ler 2. nesil diger tanklar ise 50-60lı yılların tankları. Ordumuzun bir an evvel modern 3. nesil tanklara ihtiyacı var yakında Altay projesi kapsamında g.kore ile yapılan anlaşmalar neticesi yakında kendi tankımızı üreteceğiz

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  25 Şubat 2011
  Şehir
  çankırı
  Yaş
  23
  Mesajlar
  2,277
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  vatana millete hayırlı olsun bi 10 sene sonra silah sanayimiz tamamiyle yerli üretim olur inşallah tahminimce )))

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  28 Ocak 2011
  Şehir
  istanbul
  Yaş
  21
  Mesajlar
  75
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  hepimiz için hgayırlı olr inşaallah

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2009
  Şehir
  Bursa
  Yaş
  23
  Mesajlar
  10,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yerli Leopard! dünyada eşi benzeri yok  göğsümüzü kabartacak şeyler bunlar.Ama o adam kafasını nerden çıkarmış öyle? adam topun yönünü bi çewirse sanki kafasını kopartacak gibi duruyo :S

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tdd serisi sinyal kolu ve benzeri ergonomik olmayan tasarımlar
  Konu Sahibi yusuf285s Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 35
  Son Mesaj : 04.Şubat.2014, 00:49
 2. Yerli dedektörün dünyada benzeri yok
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Kasım.2011, 17:08
 3. süper ikili eşi benzeri yok
  Konu Sahibi ertac sahın Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 30.Ekim.2011, 12:43
 4. Cevap: 67
  Son Mesaj : 27.Ekim.2010, 22:39
 5. Şeker Pancarı Aycicegi Yulaf Ve Benzeri mahsul biçeriii Class mega 208 v2
  Konu Sahibi delicocuk Forum Traktör - Biçerdöver
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2010, 20:10

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status