Hayvancılığa başlamak için gerekli ön koşullar nelerdir?

Merhabalar arkadaşlar. üniversite yıllarımdan beri hep hayvancılıkla uğraşmak istemişimdir. köy kökenliyim. anne babam 5 yıldır üzümcülükle uğraşıyorlar. bende ek gelir olması açısından besi hayvancılığı yapmak istiyorum. 40 dekar kadar işlemeye uygun sulanabilir tarlamız var. bu sebeple merak ve tereddüt ettiğim aşağıdaki soru/sorunları cevaplayabilir ve fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.
1- aman uzak dur zarar edersin diyecek arkadaşlar sebepleriyle yazarlarsa sevinirim.
2- 30 baş dana beslemek için net ağırlık yem miktarı ortalama ne civardadır?
3- tarım destekleme kredileri alırken iyi de öderken batırır düşüncesine katılıyor musunuz?
4- açık besi tesisi ortalama maliyeti nedir?
5- temelde bulunması gereken ekipmanlar nelerdir?

ve unuttuğum bir çok soru var ancak siz yinede tecrübe ve görüşlerinizi esirgemeyin şimdiden yardımlar için teşekkürler.

Ynt: Hayvancılığa başlamak için gerekli ön koşullar nelerdir?

Daha ilk cevaplarda moralinizi bozmak istemem ama hayvancılığa başlamak için en gerekli ön koşul, akıllı olmak. Kafan çalışırsa zaten başlamassın.

yatırım yapacağın paraya gir altın al üzerine yat elin eteğin .ok olmadan senesine kalmadan seni ihya edecektir en azından kafan dinç olur yok et düştüydü yok çıkytıydı demezsin

dostum hayvanclık zor iştir az cok biliyosan sorun yok gerci besi işi inekçiliğe göre daha kolay sabah akşam gir çık tavuk yemler gibi inek ağır olur sen dana yapıcam diosun sulu arazine yonca ekebilirsin en az 3 kere biçersin arpayada ağırlık ver derim samanı kendin cıkartırsın açık besi için gerekli inşaat giderleri ne kadardır tam olarak bilemiyorum ama sana nacizane tavsiyem çatıyı ince sacdan yapma atermit yada 0,6 mm lik kalın sacdan yap baba direklerini de sağlam (en az 46-60 profil) yap rüzgarda fılan sallanmasın

Ağır Abi link=topic=43100.msg395712#msg395712 date=1304712317' Alıntı:
yatırım yapacağın paraya gir altın al üzerine yat elin eteğin .ok olmadan senesine kalmadan seni ihya edecektir en azından kafan dinç olur yok et düştüydü yok çıkytıydı demezsin
muhtarım iyi diyorsunda altın bu gün değerlenir yarın değerlenir bir bakmışsın öyle bir düşerki ne olduğunu anlayamazsın altın, dolar, euro, hisse senedi gibi menkul kımetlere uzun vadeli yatırım yapılmaz bence adamın parası varsa çalıştırabileceği bir işe girmesi daha iydir . benim görüşüm ..:)

Ben de süt sığırcılığına girmek istiyorum ama, 'aman deli misin divane misin, ne işin var hayvancılıkla' derler diye pek açılamıyorum çevreme :D
Hayvancılık riskli bir sektör, en ufak bir fiyat dalgalanması çok fazla yansıyor üreticiye. Durum böyle olunca çok dikkatli ve sistemli olmak gerekir.

Bu konuyla ilgili danışmanlık hizmeti veren firmalar var. Kredi kullanacaksanız, tüm hibe ve kredileri araştırıp size en uygun olanı bulacaklardır. Bunun yanında bulunduğunuz bölgeye ve düşündüğünüz kapasiteye en uygun ahır ve sistem hangisi olacaksa hepsini projelendireceklerdir.

30 baş için, tam donanımlı (gübre sıyırıcı, silaj çukuru, depolar, gübre çukuru vs.) bir ahırın maliyeti 100 bin lirayı geçer herhalde diye tahmin ediyorum. Ama belki 100 bin liradan çok daha fazla olabileceği gibi daha aşağı da olabilir. :) Tabii ki serbest sistemli açık ahırlarla falan bu maliyet çok daha ucuz olabilir. Yani diğer ahır donanımları yapılmazsa sadece bina ile iş yapılırsa çok daha ucuza mal olacaktır.

Bu işi yapan bir kaç firmanın internet sitesini vereyim, siz gerekli görürseniz irtibata geçersiniz.

http://www.yoncadan.com/
http://www.te-ta.com.tr
http://www.lansydanismanlik.com.tr/

Kolay gelsin...

Holland link=topic=43100.msg395739#msg395739 date=1304713738' Alıntı:
Ben de süt sığırcılığına girmek istiyorum ama, 'aman deli misin divane misin, ne işin var hayvancılıkla' derler diye pek açılamıyorum çevreme :D
Hayvancılık riskli bir sektör, en ufak bir fiyat dalgalanması çok fazla yansıyor üreticiye. Durum böyle olunca çok dikkatli ve sistemli olmak gerekir.

Bu konuyla ilgili danışmanlık hizmeti veren firmalar var. Kredi kullanacaksanız, tüm hibe ve kredileri araştırıp size en uygun olanı bulacaklardır. Bunun yanında bulunduğunuz bölgeye ve düşündüğünüz kapasiteye en uygun ahır ve sistem hangisi olacaksa hepsini projelendireceklerdir.

Bu işi yapan bir kaç firmanın internet sitesini vereyi,m, siz gerekli görürseniz irtibata geçersiniz.

http://www.yoncadan.com/
http://www.te-ta.com.tr
http://www.lansydanismanlik.com.tr/

Kolay gelsin...

evet aynı dertten muzdaribim. genelde çevremdekilere söylediğimde ne işin var hayvancılıkla batarsın yapamazsın diyorlar çok moralim bozuluyor.

ağır abi geçen sene öyle bi fırsat geçmişti elime. altının gramı 57 lira civarındayken kredi çekip altın almayı düşündüm. ailevi nedenlerden dolayı alamadım. geçen gün altın 76 lirayı geçti. o fırsatı değerlendiremediğime deli gibi pişmanım. bu hafta başında Ali Babacan'ın açıklamasından sonra altın 3 lira kadar geriledi. dahada düşmesi bekleniyor. özellikle de suriye ve lübnandan gelen mültecilerin yanlarında getirdikleri sınırdan kaçak yollarla geçen çok miktarda latın piyasanın ateşini biraz aldı. bekleyip stabil duruma gelmesini bekleyeceğim. Ama hayvancılık benim hedefimdir. dayımda ben gibi önceden yaptı. sonra satmak zorunda kaldı. ikimizde ufak bir kıvılcım bekliyoruz açıkcası :D

768 link=topic=43100.msg395706#msg395706 date=1304711937' Alıntı:
Daha ilk cevaplarda moralinizi bozmak istemem ama hayvancılığa başlamak için en gerekli ön koşul, akıllı olmak. Kafan çalışırsa zaten başlamassın.

doğru diyorsun hocam akıl işi değil para işi ama bakalım aklımız bize para kazandırabilecek mi ? :D

Mısır silajı ile besi (125 - 575 kg canlı ağırlık besisi) rasyonu:
Serbest tüketim en az %30 KM içeren mısır silajı (Besi süresi silaj ihtiyacı yaklaşık 7500 kg/büyükbaş)
Günlük 2 kg besi yemi (Besi süresi kesif yem ihtiyacı yaklaşık 750 kg/büyükbaş)
Günlük 0,5-1,0 kg kuru ot

Maliyet; 1 ton silaj yaklaşık 100 TL, 1 ton kesif yem yaklaşık 1000 TL
Kesimde %55 karkas ağırlığı ve et fiyatı 14 TL/kg altında zarar edilir.

ÜRETİME DAYANMAYAN HER EKONOMİ ÇÖKMEYE MAHKUMDUR ...

maydin02 link=topic=43100.msg395680#msg395680 date=1304710096' Alıntı:
Merhabalar arkadaşlar. üniversite yıllarımdan beri hep hayvancılıkla uğraşmak istemişimdir. köy kökenliyim. anne babam 5 yıldır üzümcülükle uğraşıyorlar. bende ek gelir olması açısından besi hayvancılığı yapmak istiyorum. 40 dekar kadar işlemeye uygun sulanabilir tarlamız var. bu sebeple merak ve tereddüt ettiğim aşağıdaki soru/sorunları cevaplayabilir ve fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.
1- aman uzak dur zarar edersin diyecek arkadaşlar sebepleriyle yazarlarsa sevinirim.
2- 30 baş dana beslemek için net ağırlık yem miktarı ortalama ne civardadır?
3- tarım destekleme kredileri alırken iyi de öderken batırır düşüncesine katılıyor musunuz?
4- açık besi tesisi ortalama maliyeti nedir?
5- temelde bulunması gereken ekipmanlar nelerdir?

ve unuttuğum bir çok soru var ancak siz yinede tecrübe ve görüşlerinizi esirgemeyin şimdiden yardımlar için teşekkürler.
1-Hayvancılık ülkemizde kar açısından göreceli dönem dönem iyi kar ediyoruz dönem dönemde ayakta kalmak için mücadele ediyoruz tabi şu sıkıntılı zamanda biz büyük baş üreticileri olarak bu alana dahada yönelinmesini istemeyiz ama istek ve planlama meselesi işin geleceğini planlıyarak başlarsanız karlı bir işletme kurabilirsiniz.
2-alacağınız hayvanların ırk ve yaşlarına göre ve besi şeklinize ve sürenize göre yem oranı değişir bu konuda kesin bi düşünce söylemelisiniz .
3-Keinlikle besi işinin bu çok riskli döneminde kredi kullanmayın derim.
4-40 başlık bir işletmeyi 12-15 bin civarında yapabilirsiniz.
5-Traktör ve römork mutlaka(kaba yem ve kesif yem taşımalarında,inşaat anında ,gübrelerini sıyırırken) birde yem kırma veya ezme makinası

atila link=topic=43100.msg395771#msg395771 date=1304714971' Alıntı:
Mısır silajı ile besi (125 - 575 kg canlı ağırlık besisi) rasyonu:
Serbest tüketim en az %30 KM içeren mısır silajı (Besi süresi silaj ihtiyacı yaklaşık 7500 kg/büyükbaş)
Günlük 2 kg besi yemi (Besi süresi kesif yem ihtiyacı yaklaşık 750 kg/büyükbaş)
Günlük 0,5-1,0 kg kuru ot

Maliyet; 1 ton silaj yaklaşık 100 TL, 1 ton kesif yem yaklaşık 1000 TL
Kesimde %55 karkas ağırlığı ve et fiyatı 14 TL/kg altında zarar edilir.

ÜRETİME DAYANMAYAN HER EKONOMİ ÇÖKMEYE MAHKUMDUR ...

rakamlarla ifade için teşekkürler bu bilgiler önümü görmekte çok faydalı olacak. dediğiniz gibi yem işini mutlaka kendimiz üretmemiz gerekiyor. çok teşekkürler

hacimmet link=topic=43100.msg395792#msg395792 date=1304715964' Alıntı:
1-Hayvancılık ülkemizde kar açısından göreceli dönem dönem iyi kar ediyoruz dönem dönemde ayakta kalmak için mücadele ediyoruz tabi şu sıkıntılı zamanda biz büyük baş üreticileri olarak bu alana dahada yönelinmesini istemeyiz ama istek ve planlama meselesi işin geleceğini planlıyarak başlarsanız karlı bir işletme kurabilirsiniz.
2-alacağınız hayvanların ırk ve yaşlarına göre ve besi şeklinize ve sürenize göre yem oranı değişir bu konuda kesin bi düşünce söylemelisiniz .
3-Keinlikle besi işinin bu çok riskli döneminde kredi kullanmayın derim.
4-40 başlık bir işletmeyi 12-15 bin civarında yapabilirsiniz.
5-Traktör ve römork mutlaka(kaba yem ve kesif yem taşımalarında,inşaat anında ,gübrelerini sıyırırken) birde yem kırma veya ezme makinası

kredi konusunda haklısınız. özellikle şu dönemde benimde tereddüt ettiğim bir konu. çok acelem yok. onun için işin başına kadar öğrenecek zamanımda var öğrenecek konu da çok. sizler gibi bu işi yapan tecrübeli arkadaşların verdikleri bilgiler bir rota belirlemem açısından çok önemli. bankaya gittiğinizde kredi hemen hallederiz diyorlar ama davulun sesini yakından dinlemek lazım :D verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Hayvancılıkta işletmenin giderlerinin büyük kısmını yem masrafları oluşturmakta (%70-80). Bu yüzden dediğiniz gibi yemin hepsini kendiniz üretemeseniz de bir kısmını, özellikle de hammaddesinin önemli olan kısmını üretebilmelisiniz.

Kredi kullanmayı düşünüyorsanız benim fikrim seçim sonrasını beklemeniz. Yani seçimden sonra hem piyasalar daha tutarlı hale gelebilir hem de daha avantajlı krediler çıkabilir.

boktn sdkten korkmayan bı eşin olcak paran cok olcak toprak hayvanı hayvan senı bakar topragın azsa bulaşma bız ödemişte yılda üç ürün ekılıyo ıneklere yetmıyoradamı atsan adamıda yıcek ınekler işi bıtmez ınek baka baka ınekleşirsın gıdersın ekıp işi ekıpın saglamsa anlıyorsa ne ala yapcaksanda ılla dana yap ben tek patates ekıyom yılda 25 ınek dogurtuyom tarla komşulaarımın başka cıftcılerıde sen yorma asıldıra asıldıra ;D şaka şaka gercek paylışaka

maydin kardeşim görüyorumki hayvancılığa gönül vermiş bir şeyler yapmak istiyorsun zaten yapmazsan hep içinde bir acaba kalacaktır yap gör yaklaşık 30 yıldır bu sektörün içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorum zaman zaman çok kazandık bazen çok zarar ettik zaten karda zararda kardeşdir buna katlanacaksın denizli iklim olarak açık besiciliğe uygundur başlangıç olarak çok teferuatlı yer yapma 40 dekar arazin varmış 30 hayvan için yem üretimine yetmez dışarıdan oldukca fazla destek alman gerekir.alacağın hayvanı çok iyi seç kısa dönemde kesime gelebilecek hayvan almanı öneririm canlı ağırlığı en az 250-300 kilo dan aşağı hayvan alma iyi bakımla 10 ay da kesime gelir yaklaşık 350 kilo karkas verir ama şu anda hala fiyatlar çok yüksek 300 kilo canlı ağırlıktaki bir hayvan 3000 lira civarında buda satın aldığın anda etin kilosunu 20 liraya alıyorsun demektir 10 ay bakımda yaklaşık 1500 tl yem masrafın olur bakım giderleri ile 5000 liraya maledersin 350 kilo karkas verirse şu an kesim 12 tl yani 4200 lira toplar 800 tl zarar edersin karar senin.başarılar dilerim.