İşte Türkiye'deki benzin gerçeği

4,29 liralık bir litre benzinin 2,5 lirası devlete gidiyor. Uluslararası piyasalarda artan petrol fiyatları benzine zam olarak yansıyor. Yılbaşında 3,90 TL olan benzin fiyatları yapılan zamlarla 22 Şubat ' ta 4 lirayı aştı. Mart ' ta üç kez zamlanan petrol fiyatları, Nisan ' da da bir kez zamlandı ve 4,20 TL ' ye ulaştı.

3 Mayıs ' taki zamla birlikte 95 oktan kurşunsuz benzin 4,29 liraya kadar yükseldi. Benzin fiyatlarındaki artış nedeniyle kimi akaryakıt şirketlerini, kimi hükümeti eleştiriyor.

2,5 LİRASI DEVLETE
Avrupa ' nın en pahalı benzinini kullanan Türkiye ' de bir litre benzinin vergisiz fiyatı 1,7486 TL düzeyinde bulunuyor. ÖTV ve KDV ' nin de eklenmesiyle benzinin fiyatı 4,29 TL ' ye ulaşıyor. Bir başka deyişle benzin alanlar 4,29 liranın 2,5 lirasını devlete ödemiş oluyor.

HÜKÜMET VERGİ İNDİRİMİNE YANAŞMIYOR
Benzin fiyatlarındaki vergi yüküne karşın hükümet vergi indirimine yanaşmıyor; akaryakıt şirketlerinden fedakarlık istiyor.

Maliye Bakanı Şimşek son açıklamasında, ' ' Akaryakıt ürünleriyle iştigal eden firmaların kâr marjlarının Avrupa ' nın üzerinde olduğunu biliyoruz. Türkiye ' de yüzde 9, Avrupa ' da yüzde 6 civarında olduğunu da biliyoruz. Tabii ki herkes üzerine düşen fedakarlığı yaparsa iyi olur ' ' demişti.

ŞİRKETLER MALİYETTEN YAKINIYOR
Sektör temsilcileri kârın Avrupa ' dan yüksek olduğunu belirtiyor ancak maliyetlerin de yüksek olmasından yakınıyor. Temsilciler, 'Avrupa ' da vergi akaryakıt ithal edildikten üç ay sonra ödeniyor. Bizde ise pompadan akınca ödüyorsun' diyor.

Ynt: İşte Türkiye'deki benzin gerçeği

Devletin işine geliyor ham petrolün artması böylece daha fazla petrol vergisi topluyor sonra da biz yapmıyoruz dünyada arttı diyorlar. Sıkıntı buyuk daha cok artacak devletin açığı büyüyor..

arkadaşlar çok şükür istikrar var eskisi gibi seçim sonrası zam beklentim yok türkiye gelişiyor her sektörde bişeyler düzeliyor git gide bundan sonra türkiyeyi kim yönetirse yönetsin geri gitmez ilerleme trendi devam edicektir.. benzin zamına gelince ben bazen benzin 5tl olsun diyorum trafikten bunalınca :D yahu işi olanda olmayanda trafikte sürekli benzin pahalıysa bu kadar araba ne ile çalışıyor anlamış degilim.. trafik var türkiyenin heryerinde neredeyse.. birde benzinin 2tl oldugunu hayal edin :)) ben edemiyorum.. tali yollardan ana yola çıkacak fırsatı bulamayız trafikten bana öle geliyor :D birgün inşallah bu vergilerde düşecektir.. ama sonucta araba kullanmak bi lukstür luksun vergisi biraz fazla olabilir .. ama ekmegini bu işten çıkaranlara ve çifçilere ucuz mazot verilmeli vergiden muaf.. dünya piyasasıyla yarışabilmek için maliyeti düşürmek için ucuz mazot şart.. ama sanırım bu yapılabilir fakat uygulamada çok büyük açıklar doguyor.. türkiyede miras kanunu degişmeden bunun uygulanması adil olmaz.. çogu çifçinin arazisi intikal olmamış iç içe girmiş kimse içinden çıkamıyor.. bu kişiler tapuları kullanıpta mazot alamaz.. veya icar usulu çifçilik yapanlarında mal sahipleri aynı durumu yaşıyor olacaklarından %70 ı en az böledir türkiyenin diye düşünüyorum.. dedemlerin farklı bir köyde 120dönüm arazisi var bir haftadır iki kardeş gidip geliyorlar tapu da işlerini halledemediler ta büyük büyük deden başlamışlar intikale oradaki memurlar işin içinden çıkamıyor düşünün daha yani :))

arkadaslar dedıklerınezın hepsıne katılıyorum bence hukumetın artık degısme zamanı gelmıstır ıslerı ıyıce sarpa sarmadan degısse ıyı olur dıye dusunuyorumm

alo9024 link=topic=43254.msg397950#msg397950 date=1305101337' Alıntı:
arkadaslar dedıklerınezın hepsıne katılıyorum bence hukumetın artık degısme zamanı gelmıstır ıslerı ıyıce sarpa sarmadan degısse ıyı olur dıye dusunuyorumm

Şuan bişeyin sarpa sardıgını düşünmüyorum açıkcası ben ileriyi daha aydınlık görüyorum türkiye çok şey kat ediyor dahada hızlanacak gibi.. şu geçiş evresinde bazı eksiklikler oluyor uygulamada ama düşünülenler aslında hep güzel şeyler .. Hükümetin degilde tarım bakanının değişmesi gerektigini düşünüyorum.. Çifçiye bi çok destek ve hibe olmasına ragmen bundan her çifçinin yararlanamaması asıl sorun şuan türkiyede uygulamada hatalar var.. umarım bunlar ileriki dönemlerde giderilir ve tarım bakanıda değişir büyük ihtimalle.. umutla bakmak lazım yarına..(siyasete biraz girdik affınıza sıgınarak..)

ceya023 link=topic=43254.msg397962#msg397962 date=1305103098' Alıntı:
Şuan bişeyin sarpa sardıgını düşünmüyorum açıkcası ben ileriyi daha aydınlık görüyorum türkiye çok şey kat ediyor dahada hızlanacak gibi.. şu geçiş evresinde bazı eksiklikler oluyor uygulamada ama düşünülenler aslında hep güzel şeyler .. Hükümetin degilde tarım bakanının değişmesi gerektigini düşünüyorum.. Çifçiye bi çok destek ve hibe olmasına ragmen bundan her çifçinin yararlanamaması asıl sorun şuan türkiyede uygulamada hatalar var.. umarım bunlar ileriki dönemlerde giderilir ve tarım bakanıda değişir büyük ihtimalle.. umutla bakmak lazım yarına..(siyasete biraz girdik affınıza sıgınarak..)
Tarım bakanıda hukumette deyısmelı bılmıyormu basbakan onun ne halt yedıgını tabıkı bılıyor demekkı oda aynı zıhnıyette hıc bırseyın ıyıye gıttıgı yok aslında oyle gozukuyor ucurumun sonunda geldıgımızde herseyın nereye gıttıgını gorecez ama bunu ucuruma varmadan fark etmek gerek..

sadece tarımda ithal ettiklerimiz bir sayalım.üretmeden üretimi kısıtlayarak veya başka yolla tarımda hayvancılıkda neleri ithal ediyoruz.bir araştırınız.
ülkede neyi üretipde ucuza alıyoruz satıyoruz bir araştırın.
marketlerde pazarlarada neyi ucuza alıyoruz.
ithal edilenlerden neyi hakkıyla ucuza kullanıyoruz.
satılan özelleşen kuruluşlardan ne kar ettik vatandaş olarak
kim kime yardım ediyor borç veriyor bir arştırınız.
enflasyon düştü hangi dalda vergimiz düştü.
neye vergi vermiyoruz.
kredilerde kredi kartlarında ne durumdayız.
kredi vadeleri kaç yıla çıktı.
çiftçi olarak,işçi olarak,memur olarak çalışan olarak esnaf olarak üreten olarak kim ne kazandı.

erdal600 link=topic=43254.msg398066#msg398066 date=1305115230' Alıntı:
Tarım bakanıda hukumette deyısmelı bılmıyormu basbakan onun ne halt yedıgını tabıkı bılıyor demekkı oda aynı zıhnıyette hıc bırseyın ıyıye gıttıgı yok aslında oyle gozukuyor ucurumun sonunda geldıgımızde herseyın nereye gıttıgını gorecez ama bunu ucuruma varmadan fark etmek gerek..

Bence yeterince son on yılda olan değişimin farkında dilsiniz siyaset konuşmak istemiyorum burada ama son 10 yıl ile cumhuriyetin kuruluşundan belli yapılanları bi karşılaştır refah seviyesinin ve türkiyenin ihracaatta nereden nereye geldigini milli gelir düzeyini tarım hayvancılıkta verilen kredi faiz oralarıyla eskiden verilen kredi faiz oranlarını karşılaştır.. yapınaln yolları ,50yıllık demir yollarına ilk yenilemenin nezaman başladıgını , bugüne kadar türkiyenin nasılda duruduruldugunu hortumlandıgını ama son 10 yılda yapılan kanun degişiklikleriyle türkiyede bi çok suistimalin önüne geçildigini görmemek elde degil..Sivil bi anayasa hayali gerçek oldu.. yani sağlıkta yapılanlar bi devrim, savunma sanayi de yapılanlar birer devrim niteliginde dışa bağımlı bi ülke olmaktan çıktıgımızı açık açık görebilirsin.. imf den para dilenen bi ülke yok hatırlarım 10 yıl evvel türkiyeye el konulacak deniyordu battı türkiye deniliyordu şuan imf yi takmayan bi ülke var.. 25milyar dolar borçu vardı türkiyenin 2002 de imf ye şuan 5milyar dolara indi bu borc ödenerek.. Dünyanın şuan 16.büyük ekonomisi TÜRKİYE dikkat edin birzamanlar brezilya ile arjantinle beraber kapı kapı para dilenen bi ülke konumundaydık.. Yigidi öldür hakkını ver demiş atalarımız.. Mesela TOKİ şuan dünyanın en büyüğü biliyormuydunuz bunu ? Türkiyeyi yeniden inşa ediyor.. Dogal gaz kullanan il sayısı 9 dan 67 ye çıktı. Dünyanın en büyük adliye sarayarı istanbul da açıldı eski adliye sarayını bilirdiniz ne rezillikler çekiyordu savcılar hakimler.. Tarımsal destekler 590milyon tl den 6milyar tl ye çıktı 10 kat arttı yani.. yine saglıga ayrılan bütçe 10kat artmış .. yani Türkiyede refah seviyesi artıyor türkiye büyüyor gelişiyor.. Türkiye hızla dünyada söz sahibi olmaya başladı.. Ama milet olarak unutkanız biraz bundan 10 yıl evvelli çabuk unutuyoruz ne yazık ki devalasyonları hergece gelen zamları batan çıkan şirketleri .. Hala komşu devletlerde olan istikrarsızlıklara ve kaoslara çekilmek istendigimizin ve bu istikrar ortamının birilerini rahatsız ettiginin farkında degiliz.. Milet olarak bazı şeyleri görmeliyiz diye düşünüyorum.. Yigidi öldür hakkını ver.. Varsın benim hiç bi çıkarım olmasın yeterki türkiye böle gelişmeye devam etsin..

şimdi 18-20 yaşında olanlar bu dediklerini nerden hatırlasın 10 sene önce 8-10 yaşındalardı.SSk hastanesinde muayene olmaya gidildiğinde birinin muayene sırasına, birinin ilaç kuyruğuna girdiğini reçetedeki ilaçlarında bazılarının olmadığı için dışardan eczaneden cebinden aldığını hatırlamazlar
atalarımızın da dediği gibi ' ' hafıza-i beşer nisyan ile maluldür ' '

iyi güzelde hep kötüye gidecek degildi ya ülke.her gelen çalışacak görevi bu.artık devir degişti dünya küçüldü hiç bir şey gizli kalmıyor hepsi daha çok hizmet için çalışacak.ssk kuyrugu devlet hastenesi sistemi zaten degiyordu.bankacılık sistemi degişmiş birçok kamburlar koalasyon döneminde yapılmış temeli atılmıştı.temel üzerinde yürümek kolaydır.açılan yoldan herkes gider.

Koalis yon dönemini bırakında ta cumhuriyet ten bu yana yapılanlara bakın derim ben.. türkiye çağ atladı bu bi gerçek ben 10 yıl evvel gelecege bu kadar umutla bakmıyordum türkiyeye başka devletler borcu yüzünden elmi koyacak diyordum .. Batmış kasaları bomboş bi güçsüz bi türkiye vardı.. her alanda dışa bağımlı bi türkiye vardı.. düşünün ki cumhuriyet tarihinden belli bir yerli piyade tüfegini bile üretemeyen bi ülke vardı.. Bi tank modernizasyonu için israile verilen milyonlarca dolarlar vardı.. Başka ülkelerdeki teneke kutuları tank diye türkiyeye satanlar ve bu alımları yapan bakanlar vardı.. f-16 ların kodlarını çözen mühendislerin öldügü bi ülke vardı bugün kendi savas sistem ve araçlarında kendi yazılımını üreten bi ülke var.. 1km den eşşekle evine su götüren çifçiler vardı şimdi herkesin evinde şebeke suyu akıyor.. sizce bu kadar hizmetin kaynagı nereden geldi.. Batan bi ülke nasıl böle toparlandı.. Eger çalınıp çırpılıp hortumlansaydı iyi yönetilemeseydi bugün yine 2001 deki durumdaydık.. Bazı şeyleri görmek lazım şuan türkiyenin durumu tüm dünyayı kıskandırıyor ve korku salıyor.. Dış ilişkilerde atılan zekice adımları görmemek imkansız.. Çuntacıları ergenekoncuları şu ana kadar okadar hükümet geldi hangisi bırakın temizlemeyi agızlarına alıp telefüz etmeye bile cesaret edemediler bi çogu onların kuklası oldu.. milyonlarca kişinin ahı alınıp hakkı yendi.. bunlar türkiyenin gerçekleri.. 50 yıldır bi siyasi görüşün olabilirdiye o görüş dogruda yönetilse yanlışta yönetilse arkasında gideceksin diye bişey yok kalıpları aşmak lazım türkiye için hayırlısını dogrusunu görmek lazım.. artık sağ-sol zamanı bitmiştir ayrışma degil bütünleşme zamanıdır her sey türkiye için olmalı.. akrabam partilim görüşlerinden uzaklaşmak lazım.. gercekten türkiye için hayırlısının ne olduguna inanıyorsan onun hakkını vermelisin.. bu bana göre yanlış olur sana göre dogru olur ama önemli olan vicdanının rahat olması.. Kendi çıkarını sadece düşünmeden öksüzün yetimin tüm toplumun menfaatini ve hakkını gözeterek bazı şeylere karar verilmeli.. ben öle yapmaya çalışıyorum.. Siyasi görüşüm olmassa bile ben bana göre türkiye için dogruları kim yapacaksa kim güven veriyorsa onu desteklerim.. yeterki vicdanım rahat olsun.. (bunlar benim düşüncelerim kimseyi baglamaz siyasete çok kaçtık kusurabakmayın arkadaşlar..)

hukumetten memnun olmayan arkadaslar sanırım at gozlıklerıyle bakıyorsunuz hayata faiz oranları ıhracat rakamları ve daha neler neler sankı bundan oncekı hukumetlerde zam yoktu yarın neyın olacagı bellı degıldı allaha sukur sımdı o gunler gerıde kaldı allah gerı dondermesın

sayın başbakanım ve onun yolundan giden arkadaşlar hiç ithalattan ve cari açıktan bahsetmiyor hep ihracattan bahsediyor. 2002 de 1.5 milyon dolar olan cari açık şimdi 140 milyon dolar. size sorarım 1 milyar geliri olan birisi 1,5 milyar harcama yapıyorsa noolur ???
Bu gün dış ticaret mevzuatı dersinde bişey öğrendik 2006 yılında değiştirilen gümrük yasasıyla ilgili normalde 'ihraç ettiğin ürün ne olrsa olsun geliri en geç 180 gün içinde ülkeye getirilmelidir getirlimesse kaçakçılığa girmektedir' diye bir kanun var bunu ihracat yapan yada bu konuda bilgii olan herkes bilir. Ama 2006 da değiştirilen gümrük yasasıyla birlikte altın ve değerli madenlerin ihracatı ve turizmden elde edilen gelirlerin ülkeye getirilme zorunluluğu kaldırılmıştır. bir de şöyle bişey varki avrupanın ve asyanın en büyük altın madenlerinden biri uşak eşme kışladağ altın işletmesidir ve bunu işleten ve götüren kanadalıdır. Medya ve benzeri kitle iletişim araçlarıyla halkımızın gözü boyanmakta . 2008 krizinde ülkede zarar görmeyen işletmeler sadece bankalar ve sigorta şirketleridir bunun nedeni ise bankaların 94 yılında devlet garantisine alınmasıdır.
devletimiz büyük firmalardan alamdaığı büyük meblalardaki vergiler yüzünden bütçe açık vermekte ve devlet bizden akaryakıt doğalgaz vb vergiler almaktadır.Sonrada gelir dağılımında eşitsizlik artmakta ..

türk savunma sanayiniyin temeli özal ve çiller döneminde oldu.tai,roketsan,havesan,ayesaş,markoni,fmc nurol,aselsan,kale savunma,esdaş,gibi öncü ve büyük kuruluşlar bu iki dönemde üretime geçti.dah bir çokları araştırınız.
BEN ARPAYI BUĞDAYI İTHAL EDİYORSAM
MISIRI ŞEKER PANCARINI ŞEKERİ İTHAL EDİYORSAM
İNEGİ,KOYUNU,DANAYI ETİ İTHAL EDİYORSAM
HAM MADDEYİ ÜRETMEKTEN ÇOK İTHAL EDİYORSAM.
BİRÇOK BANKANIN YABANICILARA SATIŞINI SAGLADIYSAM
TELEKOM TÜPRAŞ PETROL OFİSİNİ SATMIŞSAM.
BİR ÖYS SINAVINI GÜVENİLİR YAPAMIYORSAM
ÇALIŞMA BEN SANA ODUN BULGUR MAKARNA UN KÖMÜR ŞEKER VERİM DİYORSAM.
ÜRETTİĞİMİ MALİYETİNİN ALTINDA SATIYORSAM
NE ANLADIM EKONOMİDEN NE ANLADIM İYİ GİDİŞTEN.
yapılan her hizmet sadece bu dönemde yapıldı diye hiç bir şeye katılmıyorum.iktidar olanın başa geçenin tek görevi.ben oyumu vermişsem çalışcacak.hizmetini yapacak.oyuna gelmiş hilerle kurulmuş gerçegi görüp ona göre davranan 3 lü hükümete kızmıyorum.çünkü ülkeyi o hale getirenlere ve enkazı onlara teslim edenlere bakmak lazım.