ŞANZİMAN SESi

Arkadaşlar motorumun şanzımanından uğultu geliyor. Önceler seri 3ve4 vites de ses geliyo du şimdi hepsinden geliyo. Rölanti de çalışırken çok az geliyo . Yağı falan çok eski bundan olabilir mi. Sizce sorun ne olabilir????

Ynt: ŞANZİMAN SESi

Bizim traktörde yapıyor genelde 3 üncü 4 üncü viteste giderken takır takır ses gelıyor ama sanayıye fılan eletmedım gaza yuklenınce ses kesılıyor :D

Takır takır değil uğultu var bu sese alışık olmadığından beni çok rahatsız ediyo normalde ford ' ların şanzımandan ses gelmez seri 1ve üçüncü viteslerden çok az gelir bu her ford 3000serisinde var arkadaş yağın eskidiginden çapaklama olabilir diyo :) inşallah öyledir yoksa şanzımanı indirttireçek bana. Yağın eskimesi bu kadar ses yaptırır mi onuda bilemiyorum

Yolda falan giderken bizdede oluyordu bu uğultu.Genelde 4. viteste yolda giderken net ve aşırı şekilde bu uğultuyu duyabilirsin.

Bu uğultu rektefiyeden öncede sonrada vardı Fordun doğal sesi :)

GENÇ EYMIRLİ link=topic=43256.msg397784#msg397784 date=1305058714' Alıntı:
Takır takır değil uğultu var bu sese alışık olmadığından beni çok rahatsız ediyo normalde ford ' ların şanzımandan ses gelmez seri 1ve üçüncü viteslerden çok az gelir bu her ford 3000serisinde var arkadaş yağın eskidiginden çapaklama olabilir diyo :) inşallah öyledir yoksa şanzımanı indirttireçek bana. Yağın eskimesi bu kadar ses yaptırır mi onuda bilemiyorum
bizim burda bi usta öyle uğultu için 3600ün dağıtmadık yerini bırakmadı bulamadı sorunu sonra baska bi usta devirdaime bakın demiş adam devirdaimi söktü meğer devirdaim bilya dağıtmış o bilyanın uğultusuda sanzımana vuruyomuş devirdaimi deiğştirince kesti sesi daha sonra bikaç motorda daha benzer durumla karşılaştı o usta yine devirdaim çıkmış bendede 3610s var usta öyle bi seste ilk devirdaime baktır diye tavsiyede bulundu....

fordun uğultusu ve ya iniltisi ona hastır. büyüklerde olur. bu yüzden hastasıda çoktur. ama şanzımandan veya difransiyelden sesle karıştırma. ayırt edilir rahatlıkla. en azından bilene danış. ufak bir ihtimal krank bitmiş olabilir. prizrenlerdede aşınma olabilir...yağsız zaten gezme yazık malına...

Motor 3000lik ustaya dedim bilya karıncalama yapar dedi ne olacak dedim biraz böyle koş ileride durumu bildir dedi yani 1sefer baktı . Baktı derken sürdü sese baktı. Vites geçişleri falan çok yumuşak sadece soğukken zor geçiyo. Yağı çok eski toprak rengi gibi bişey olmuş ilk işim yağ değiştirmek olacak kesmese açtır mayı düşünüyorum. Burdaki arkadaşların başına falan geldiyse diye açtım konuyu . Bi çözüm yolu için.

GENÇ EYMIRLİ link=topic=43256.msg397760#msg397760 date=1305056416' Alıntı:
Arkadaşlar motorumun şanzımanından uğultu geliyor. Önceler seri 3ve4 vites de ses geliyo du şimdi hepsinden geliyo. Rölanti de çalışırken çok az geliyo . Yağı falan çok eski bundan olabilir mi. Sizce sorun ne olabilir????

Rölanti de çalışırken de uğultu geliyorsa, o uğultunun şanzumanla bir alakası olmaması lazım. noo-*-s

ıslık sesi gibi gelen ses varsa motor, su devirdaim, şarj motorunu çeviren kayışın gevşemesindende olabilir.
bakmanda fayda VAR. normal bi uğultu bütün hepsinde var onun için şanzıman açtırıp bir sürü masraf etme.

GENÇ EYMIRLİ link=topic=43256.msg397830#msg397830 date=1305061415' Alıntı:
önceden rölantide yoktu artık hem rölantide var hemde tüm viteslerde yapıyo:) yine masraf çıkacak gibi :( hayırlısı :)

Bizimkisi rolantide yapmıyordu sadece yolsa 4. viteste giderken oda normalmiş zaten.Çok masraf açıcak gibiyse değiştirin fordu bence satarkende verseler verseler en fazla 6500 falan verirler.Bizimkine öyle verdiler motor yeni hidrolikleri yeni yapılmıştı.Edilen masrafa değmiyor satarken.

demir45 link=topic=43256.msg398314#msg398314 date=1305137382' Alıntı:
Bizimkisi rolantide yapmıyordu sadece yolsa 4. viteste giderken oda normalmiş zaten.Çok masraf açıcak gibiyse değiştirin fordu bence satarkende verseler verseler en fazla 6500 falan verirler.Bizimkine öyle verdiler motor yeni hidrolikleri yeni yapılmıştı.Edilen masrafa değmiyor satarken.
4. Vites de yapması normal :) motoru satamayız satmayızda tekerler daha yeni ön dingil torna ya verildi hidrolik direksiyon yeni takıldı hidrolik pompa (arka kolları kaldıran)yeni takıldı . Anlıycan çok masraf ettim. 4 sene daha koşmayı düşünüyorum yormadan nereye kadar giderse . Bu iş biraz canımı sıkıyo ışte bu sabah çalıştırdım baktım ısınınca biraz kesiliyo:) en büyük ihtimali yağın eski olmasına yoruyorum

kardeşim motor dururken şanzımanından ses gelmez. yeni çalıştırdığında yani motor soğukken yağ eskiyse hidrolik kollarını kaldırırken yağ filtreden zor geçer. onun için ses yapar. sonra devir daimden ses gelir. vites değiştirirken ayağını gazdan çektiğinde devir düşeceği için o ara ses kesiliyormuş gibi gelir sana sonra vitese takınca gaza yükleneceğin için devir daim den gelen ses artar. bunlara dikkat et. bunları bir bak boşuna açtırma şanzımanını.