Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
22 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  28 Temmuz 2010
  Şehir
  KONYA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,222
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Milli Silahlarımız  Arkadaşlar çok güzel bi konu açtığıma eminim. Niye eminim onu söyleyim çünkü biz türkler bu bayrak altında yapılan herşeyden çok gurur duyar ve aşırı duygulanırız.
  Konuyu başka bi yerden aldım ama kesinlikle forum degildir kendim foruma aktardım tamamen bayada bi vaktimi aldı.
  Bide şunu unutmayalımki bunların hepsi bu hükümetin zamanında yapıldı ( ama lütfen siyasete taşımayalım konuyu )
  Türk savunma sanayi son yıllarda yaptığı atakla birçok alanda başarılı projeler gerçekleştirmeyi başardı. Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 2023 hedefleri arasında da yer alan milli tank, milli uçak ve milli uydu projeleri devletin büyük kararlılığı ile devam ediyor. Türkiye'nin bölgesinde liderlik iddiasını artıracak ve terörle mücadelede ordunun gücünü katlayacak projeleri derledik.

  ALTAY - MİLLİ TANK
  Koç Grubu'na bağlı Otokar'ın ana yüklenicisi olduğu projeye 2007 yılında başlandı. Üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak geliştirilen Altay, ismini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır
  ALTAY - MİLLİ TANK
  Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı Güney Kore'nin Rotem firmasıdır. 'Altay' olarak adlandırılan tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır.


  F35 dünyanın tek 5. nesil savaş uçağı projesidir. 8 ülke ile ortak yürütülen bu projede uçağın motor parçaları İzmir'de üretilecek.

  Radardaki izi F-22 kadar küçük olamasa bile günümüz uçaklarından düşüktür. Bunu sağlamak için silah istasyonları gövdenin içine saklanmıştır.

  Dikine inip kalkabilmesi için VSTOL sistemli bir modeli de vardır, bu sayede uçak gemilerine ve elverişsiz yerlere rahatlıkla inebilecektir. Uçak gemisine inip kalkarken mancınık ile fırlatılabilmesi ve kanca ile yakalanabilmesi için gövde altı saglamlaştırılmıştır. Tek kişilik ve tek motorludur


  AKYA - MİLLİ TORPİDO
  Türk Deniz Kuvvetleri araştırma merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) sorumluğunda Güney Kore desteğiyle AKYA adı verilen 553 mm standart çaplı yeni tip ağır torpido üretildi.
  Projede torpidonun harp başlığı hususunda ROKETSAN, TÜBİTAK ise sonar bölümlerinde sorumluluk aldı.

  MİLGEM - MİLLİ GEMİ
  'Milli' ve 'Gemi' kelimelerinin kısaltılmasından türetilen Milgem projesiyle milli imkânlarla modern muharip gemi üretilmesi amaçlandı. Geminin tamamen özgün ön dizaynı 2004 yılında tamamlandı ve geminin ilk kaynağı 26 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında atılarak geminin inşa sürecine geçildi.
  27 Eylül 2008'de Preveze Deniz Muharebesinin 470nci yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Gününde ilk yerli gemimiz olan Heybeliada (F-511) denize indirildi.

  MİLGEM - MİLLİ GEMİ
  02 Kasım 2010 tarihinden itibaren deniz seyirlerine başlanarak performans kontrolleri yapıldı.
  Milgem projesinin ikinci gemisi olan Büyükada (F-512)'nın tekne inşası da İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda devam etmektedir.
  99 metre boyundaki geminin, azami genişliği ise 14.40 metreyi buluyor.  ANKA - İNSANSIZ HAVA ARACI
  Adını efsanevi masal kuşu Zümrüd-ü Anka kuşundan alan insansız hava aracı Türk havacılık şirleti TAI (Turkish Aerospace Industries) tarafından üretildi.
  Test uçuşundan da başarıyla çıkan Anka, 17,3 metre kanat açıklığı, 8 metre boy ve bin 600 kilo kalkış ağırlığıyla kendi sınıfının en üst kapasiteli uçakları arasında yer alıyor.

  ANKA - İNSANSIZ HAVA ARACI
  Anka, 155 beygirlik dizel motor ile 24 saat havada kalacak ve benzerlerinden daha fazla yük taşıyacak. Gündüz ve gece keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerinin en gelişmişlerine sahip uçak otomatik olarak inip kalkabilecek.
  7 bine yakın parçadan oluşan ve büyük oranda karbon kompozit malzemeden imal edilen uçağın gövde ve kanatları ile radar görünürlüğünün düşük olmasına özen gösterildi. Anka’nın 23 bin feet irtifaya çıkıp 18 saat havada kalması hedefleniyor.


  ATMACA - MİLLİ GEMİSAVAR
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için geliştirilen gemisavar füze sisteminin ismi Atmaca olarak belirlendi. 8o milyon euro değerindeki sözleşmenin imzalanması ile prototip geliştirme çalışmalarına başlandı.
  Roketsan ana yükleniciliğinde sürdürülen projede füzelerde kullanılacak RF arayıcı başlık Aselsan sorumluluğunda geliştiriliyor.


  ARMA - ZIRHLI MUHARABE ARACI
  Otokar'ın ürettiği Arma 8x8 isimli zırhlı muharebe aracı karanlıkta, siste, dumanda hiçbir ışık yakmadan termal kamera ile yolu ve etrafı görme ve ilerleme imkanı sağlayacak.
  Aracın Amfibi kit sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebilmesi ve suda saatte 8 kilometre hız yapabilecek.

  ARMA - ZIRHLI MUHARABE ARACI
  Modüler bir platform olma özelliği taşıyan araç, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah kule sistemleriyle donatılabilecek.

  ARMA - ZIRHLI MUHARABE ARACI
  Sürücü ve komutan dahil 12 personel ve 24 ton azami yük taşıyabilen araç, 450 beygir gücünde motora ve 7 ileri 1 geri vitese sahip bulunuyor. Araç, 1 depo yakıtla 750 kilometre yol alabilecek.


  BMC KİRPİ
  BMC tarafından Kirpi ismiyle üretilen mayına karşı korumalı 2,5, 5 ve 10 tonluk taktik tekerlekli araçlar yüzde 70'i yerli imkanlarla üretildi.
  Zırhlı araçlar bir depo benzinle 800 kilometre yol katederken lastikleri patlasa bile tekrar şişerek 40 kilometre gidebiliyor.  COBRA - ZIRHLI TEKERLİKLİ ARAÇ
  Otokar Cobra, Otokar'ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç (ACV) ihtiyacı doğrultusunda geliştirildi.
  9 personel taşıma kapasiteli lastik tekerlekli 4x4 Cobra Zırhlı Aracı değişik tiplerde üretilmektedir. Aracın aynı zamanda amfibik versiyonu da bulunmaktadır.

  COBRA - ZIRHLI TEKERLİKLİ ARAÇ
  Cobra, ilk kez Güney Osetya Savaşında muhabere alanında kullanıldı. Cobra, halihazırda Azerbaycan, Cezayir, Bahreyn, Bangladeş, Gürcistan, Malezya, Maldivler, Nijerya, Slovenya, Pakistan, Peru, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde kullanılıyor veya bu ülkelerde sipariş alındı.


  GÖKTÜRK MİLLİ KEŞİF UYDUSU
  Türkiye'nin 2013 yılında yörüngeye oturtmayı planladığı Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, 2 metre ve üzerindeki objelerin yüksek çözünürlükte görüntülerini toplayabilecek kapasitede üretildi.

  GÖKTÜRK MİLLİ KEŞİF UYDUSU
  Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu'da askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasını sağlayacak. Uydu, Türkiye'nin terörle mücadelede elini güçlendirecek. Uydu için 2009 yılında İtalyan Telespazio şirketiyle sözleşme imzalandı. İtalyan şirket, Fransız savunma şirketi Thales'le birlikte projeyi yürütüyor.
  Projenin Türk ortakları ise Aselsan, TÜBİTAK, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji araştırma Enstitüsü.


  GÖZCÜ - MİNİ İNSANSIZ HAVA ARACI
  Gözcü Mini İHA, Türkiye'nin Baykar Makine sanayii ve Kale KALIP firması tarafından üretilen insansız hava aracı.
  Mini İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hava keşif ve haber alma görevlerinde kullanılması için tasarlandı. Şu an TSK tarafından sahada kullanılmaktadır.

  GÖZCÜ - MİNİ İNSANSIZ HAVA ARACI
  Gözcü, kısa mesafeli keşif ve haberalma etkinlikleri için tam kapasiteli (sığalı) robotik bir sistem olarak düzenlendi. Gözcü, TSK envanterinde 25 bin saatten fazla uçuş gerçekleştirdi. Sistem, zor coğrafi ve meteorolojik koşullar altında görev yapabilecek niteliklere sahiptir.
  1.2 metre uzunluğundaki Gözcü'nün kanat açıklığı 1.9 metre, ağırlığı 4.5 kilogram ve 12 bin feete kadar havalanabiliyor.
  Elle fırlatılarak uçurulan Gözcü, saatte 55 kilometre hıza ulaşabiliyor.

  HÜRKUŞ EĞİTİM UÇAĞI
  TAI tarafından tasarımı yapılan yerli uçağımız Hürkuş, orta-seviye eğitim için hava kuvvetlerinde kullanılacak. Yurtdışına da satılması hedeflenen ve isminin ünlü havacımız Vecihi Hürkuş'tan alan uçak, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti ile öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturduğu, tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olacak.  İNSANSIZ DENİZ ARACI
  Global teknik A.Ş. mühendisleri, TÜBİTAK'ın da desteğiyle yaklaşık 3 milyon dolara 30 knot hız yapabilen, uydu vasıtasıyla dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek, üzerine radar, sonar, su altı kamerası, robot kolları, hafif makineli tüfek sistemleri gibi cihazların monte edilebileceği insansız deniz aracı (İDA) ortaya çıkardılar.
  4 metre uzunluğundaki İDA, Dünyada ABD ve İsrail'in öne çıktığı alanda Türkiye'nin iddialı bir şekilde yer almasına imkan sağlayacak.

  İNSANSIZ DENİZ ARACI
  İDA sayesinde su üzerindeki her türlü araç izlenebilecek. Elde edilen veriler merkezde kurulu yer istasyonlarına iletilerek asimetrik tehdit, kıyı koruması, kaçakçılık, gümrük, can kurtarma, su üstü eğitim atışı için hedef platformu, uyuşturucu ile mücadele, sabotaja karşı koyma, deniz trafik kontrolü, deniz tehlikelerine karşı önlem, savaşta silah olarak kullanım, istihbarat, keşif ve gözetleme alanlarında kullanılabilecek.

  İNSANSIZ DENİZ ARACI
  İDA, her türlü hava koşullarında deniz ve iç sularda kullanılabileceğini, özel tasarlanan dizaynı sayesinde devrilmeden yoluna devam edebilecek.
  Araç, uzaktan kumanda ve üzerindeki anten sistemiyle 50 kilometre mesafeden kontrol edilebilirken GPS ve uydu kullanılarak da dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek. Kumanda sisteminde arıza olması ve iletişimin kesilmesi halinde İDA'nın otomatik pilotu sayesinde suya ilk bırakıldığı yere dönecek şekilde tasarlandı.


  KASIRGA TR-300 FÜZESİ
  WS-1 roket sistemi Üzerine şekillenen 302mm çapındaki Kasırga roketi; fren halkası takılı olarak 80km, fren halkası takılı olmadan 100km menzile ulaşabilmektedir.

  MELTEM DENİZ KARAKOL UÇAĞI
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 6 adet ve Sahil güvenlik Komutanlığı’nın 3 adet olmak üzere toplam 9 adet CN-235 tipi uçakların görev sistemlerini oluşturan donanımı için Komuta Kontrol sistemi geliştirilmesi ve uçak platformlarına kurulumu ve entegrasyonu projesidir.
  Bu projenin iki ana alt sisteminden biri olan Yer destek sistemlerinde iş paketlerinin yüzde 90'ı HAVELSAN tarafından geliştirilmiştir. Diğer ana alt sistemi olan Hava Platformu kısmında ise fonksiyonel görev bilgisayarı yazılımları geliştirilmektedir.
  MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ (MPT)
  Makine ve Kimya Endüstrisi kurumu (MKE) ve alt yüklenici Kale Kalıp tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, Milli Piyade Tüfeği'nin (MPT) tasarımı karara bağlandı.

  MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ (MPT)
  3 ayrı ekipte 40 uzmanın 2 yıllık çalışması sonucunda, TSK'nin istediği özellikleri taşıyan, yurtdışında da pazar bulabilecek modern bir tüfek üretildi.
  Modern Piyade Tüfeği'nde de M-16 mekanizmasından türetilerek özgünleştirilen bir sistem kullanılıyor.

  MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ (MPT)
  4.3 kilogram ağırlığında, mermi çapı 7.62 mm, boyu 88 cm, şarjörü 20 mermi kapasiteli MPT'nin etkili atış menzili 400 metreyi buluyor.

  PARS - ZIRHLI MUHAREBE ARACI
  Pars 8x8 ismi verilen yeni nesil tekerlekli zırhlı aracın Pars 6x6 modeli de üretildi.
  Aracın motoru ön yerine ortaya yerleştirilerek yük dağılımı konusunda büyük avantaj sağlandı.
  Ön ve arkasında kameraların yer aldığı aracın görüş açısı benzer araçlara göre oldukça geniş tutuldu.

  PARS - ZIRHLI MUHAREBE ARACI
  Gece görüş sistemleri bulunan araca farklı silah sistemleri takılabiliyor. Pars 6x6 suda 10 kilometreye kadar hız yapabiliyor ve yüksek mayın ve balistik koruma seviyesine sahip.
  Araç, mayın patlaması durumunda etkiyi yayan ve personeli korumayı amaçlayan bir tasarıma sahip. Personelin ayağını koyduğu yer ise özel olarak tasarlandı. korumanın son halkasını ise koltuk sistemi oluşturuyor.
  TÜBİTAK AKILLI BOMBA
  TÜBİTAK Savunma sanayi araştırma Geliştirme Enstitüsü (SAGE), uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran Hassas Güdüm Kiti (HGK) geliştirdi.

  TÜBİTAK AKILLI BOMBA
  Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran (HGK) geliştirilerek 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor.


  LEOPARD 2A4 TANKI MODERNİZASYONU
  ASELSAN, Leopard 2A4 tankı modernizasyonunu gerçekleştirdi ve adını ''Leopard 2 Next Generation'' koydu.
  Leopard 2A4'ün tüm elektronik, elektro-optik, elektro-mekanik ve elektro-hidrolik sistemlerini, yeni geliştirilmiş son teknoloji ürünü sistemlerle değiştirdi. Bu da tanka dünya üzerinde bulunan diğer ana muharebe tanklarına göre performans ve ömür boyu maliyet konularında kıyaslanamaz bir üstünlük kazandırdı.
  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonunda biri nişancı, diğeri komutana ait olmak üzere tüm tank fonksiyonlarını gerçekleştirebilen ve birbirinin fonksiyonlarını devralabilen bağımsız iki periskop sisteminden oluşan ASELSAN Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi yer alıyor.

  LEOPARD 2A4 TANKI MODERNİZASYONU
  Tank içerisinde yanıcı hidrolik yağının kullanılmaması, gürültü seviyesinin düşürülmesi, daha az güç tüketilmesi, ısı atımının azaltılması, güvenilirliği arttırma ve bakım ihtiyaçlarını düşürmek gibi sebepler göz önünde bulundurularak, Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonuna elektrikli Top ve Kule Takat Birimleri entegre edildi.
  Nişancı ve Komutan periskopları tarafından sürülen elektrikli motorlar sayesinde top/kule kontrolü ve stabilizasyonu gerçekleştirilerek hareketli tanktan gerçekleştirilen atışlarda yüksek İAVİ (İlk Atışta Vuruş İhtimali) sağlandı.
  Karakol’daki nöbetçilerin daha emniyetli bir noktadan çevreyi gözetlemesine ve ateşli saldırıya karşılık vermesine olanak sağlayan uzaktan komutalı gözetleme ve atış platformu 'NÖBETÇİ' silahlı kuvvetlerde göreve hazır.


  Robot asker 'NÖBETÇİ'nin özellikleri şöyle sıralanıyor: 'Bir adet 7.62 mm PKMS makineli tüfek ile bir adet 7,62 mm AK-47 piyade tüfeği aynı anda monte edilebilen, kendi etrafında 350 derece dönebilen, termal kamera ve gündüz kamerası ile gözetleme yapabilen, hedefin mesafesini tespit eden, komutları ve verileri kablolu veya kablosuz (opsiyonel) olarak birbirine ileten gözetleme/atış birimi ile operatör kontrol biriminden oluşan, komuta çubuğu (grip) ile yönlendirilen ve ateş edilebilen, hareketli nesneleri belirleyerek alarm veren, seçilen hedefi namluları ile takip eden, tamamı milli olan mekatronik ve yazılım tabanlı aktif bir savunma ve gözetleme sistemi, Nöbetçileri daha güvenli bir bölgede konuşlandırarak nöbet tutmasını sağlamak ve baskın tipi terörist ateşinden korumak maksadıyla tasarlanmış, uzaktan bir 'operatör kontrol birimi - OKB' vasıtasıyla komuta edilen, verilerin ve komutların kablolu veya kablosuz sistem platformuna aktarıldığı 'uzaktan komutalı bir gözetleme ve atış sistemi.

  TAİ’nin standındaki Türk insansız hava aracı Anka’nın yanı sıra, Ar-Ge çalışmaları süren insansız helikopter R-İHA da görücüye çıktı. Termal kameraları bulunan helikoptere hafif silah yerleştirilebiliyor. Havada 4 saat kalabilen helikopter, istenen noktaya iniş kalkış yapıyor, piste ihtiyaç duymuyor.

  Zırhlı düşmanı ‘cirit’
  Roketsan’ın ürettiği “Cirit” adlı lazer güdümlü füzeler, görüntüsüyle gerçekten bir ciriti andırıyor. Füze, zırhlı personel taşıyıcıların imha edilmesine yönelik tasarlandı. İsviçreli Sig Sauer’in standında da ABD Başkanı’nı koruyan gizli servis elemanlarının kullandığı yarı otomatik tabancalar sergileniyor. Uzun ömürlü ve etkili olmasıyla ön plana çıkan silahın en önemli özelliği, hiç tutukluk yapmaması.

  1.200 metre etkili tabanca
  MKE’nin ürettiği yerli keskin nişancı tüfeği Bora-12 ile susturuculu MP5 otomatik tabanca da fuarda ilgi gören silahlar arasında yer aldı. Jandarma Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın kullandığı Bora-12, 1.200 metre etkili menzile sahip. Yüzde yüz yerli keskin nişancı tüfeği Bora-12’nin, Azerbaycan ve Suudi Arabistan’a da ihraç edildiği öğrenildi.

  İlk yerli ‘hovercraft’

  Türkiye’nin ilk yerli üretimi olan hovercraft yani “hava yastıklı taşıt”, yerden 1 ile 2,5 cm arasında havada hareket ederek zemine hiç temas etmiyor. Karada ve suda yüksek hareket kabiliyeti ile ilerleyebilen hovar craft, mayınların üzerinden dahi geçse temas etmediği için patlatmıyor. 6 kişi taşıyabilen hover craf’lar, 5,5 metre uzunluğunda ve 2,5 metre genişliğinde.

  Yeniçerilerin önde gideni

  Aselsan’ın “Yeniçeri’lerin önde gideni” olan Dalkılıç isminden esinlenerek geliştirdiği Dalkılıç-Kirpi, tehlikeli araziler üzerinde ilerleyen askeri konvoyların güvenliğini sağlıyor.

  Prototipi tamamlanan Kirpi’nin üzerinde Jammer, gece görüş dürbünü ve gündüz kamerası bulunuyor. ‘Elektrikli kol sayesinde tehlikeli paketleri tutarak uzaklaştırabiliyor. Savaşçı’ modelinde 7.62’lik makineli tüfek de bulunuyor.

  Sarp

  Uzaktan kumanda ve ateşleme özelliği olan Sarp’ın üzerinde gece görüş için termal kamera da var.

  Lazer mesafe bulucu, balistik hesaplama algoritmaları, hareket halinde atış kabiliyeti, otomatik hedef takip sistemleri sayesinde Sarp, hedefini tam 12’den vuruyor.

  Yerli üretim olan Fırtına obüs, 14 metre uzunluğunda. 40 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabilen Fırtına, arkasına bağlanan Fırtına obüs mühimmat ikmal aracı ile yüzlerce mermi atabiliyor.

  Şuan için muadili kaideye monteli obüsler içinde en ileri teknolojiye sahip silahlardan biri olup açı vererek tek bir obüsle 3 obüsün sağladığı atış desteğini verme gibi ekstra bir özelliğide mevcut olup atış sonrası 30 saniye içinde mevzi değiştirme kapasitesiyle dikkat çekmekte ve fırtına adını hak etmektedir.

  Nato standardı her cins 155mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına, 48 adet silah payı kıt`a yükü mühimmata sahiptir.Tamamen yerli üretim olup elektrikle çalışan ve elektonik olarak kontrol edilen otomatik mermi doldurma sistemi sayesinde obüs; ani atış için 15 saniyede 3 atım ve sürekli atış için dakikada 2 atım gereçekleştirebilmektedir. Obüs, 52 çap uzunluğunda, monoblok olarak imal edilen ve 23Lt`lik yanma odası hacmine sahip bir namlu ile donatılmış olup halihazırda MKE tesislerinde üretilmektedir.

  Mühimmat ve menzil
  M107 (HE): 18 km
  M549A1 (RAP/HE): 30 km
  ERFB/BB: +40 km
  Kaideye Monteli Stinger Sistemi ATILGAN; tamamiyle yerli üretim olup temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi'dir. ATILGAN'ın temel görevi; muharebe sahasında yer alan sabit veya hareketli birliklerin, konvoyların, taktik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır.

  Yüksek hassasiyetteki nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde ATILGAN, hareket halinde iken hedef arama, tespit, takip ve atış kabiliyetine sahiptir.

  ATILGAN sistem mimarisi, otonom kullanımın yanı sıra C3I sistemi veya diğer hava savunma sistemleri koordinasyonunda da kullanım imkanı sağlamaktadır. Sistemin Atış Kontrol Bilgisayarı, gerek donanım gerekse yazılım olarak ortaya çıkabilecek yeni görev ihtiyaçlarını da karşılayabilecek esnek bir mimariye sahiptir. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer birçok füzenin de entegre edilebileceği ATILGAN, farklı platformlara da adapte edilebilmektedir.

  ATILGAN'da nişancının oturacağı taret sepeti, Sistem Kumanda Birimi ve çeşitli elektronik alt sistemleri barındırmaktadır. Nişancının, taretle birlikte aynı eksende hareket edebilmesi, hareket halinde hedef arama, tespit, takip ve atış için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

  Taşıyıcı platform olarak zırhlı/paletli M113 aracının kullanıldığı ATILGAN, nişancı, nişancı yardımcısı ve sürücü olmak üzere üç personelle kullanılmaktadır.

  ATILGAN’ın, Stinger füzesinin klasik kullanım şekli olan omuzdan atış konfigürasyonu ile karşılaştırıldığında üstünlükleri;

  -Komuta Kontrol Sistemi ile Koordineli Kullanım
  -Gece/Gündüz ve Kötü Hava Şartlarında Muharebe
  -Hareket Halinde Muharebe
  -Kısa Reaksiyon Süresi
  -Yüksek İsabet Kabiliyeti
  -Yüksek Ateş Gücü
  -Bilgisayar Kontrollü Kullanım
  -Yüksek Hareket Kabiliyeti
  -Zırh Koruması Altında Muharebe

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda tasarımlanan ATILGAN, muharebe sahasında karşılaşılabilecek güç koşullar dikkate alınarak, ağır test ve performans değerlendirmelerinden geçmiştir. Testler sırasında sabit ve uçan hedeflere karşı sabit ve hareket halinde yapılan tüm atışlarda tam isabet kaydederek kesin ve tam bir başarı kazanmıştır.


  YILDIRIM Füzeleri : Çinliler Barutu Bulan ve Füze Üretiminde önemli paya sahip olan bir millettir. Çin teknolojisinden örnek alınarak üretilen Yıldırım füzelerinin menzili, 250 kilometreye kadar ulaşabiliyor. TSK’nın envanterine giren en yeni sistem olma özelliğine sahiptir. 2002’de başlayan Yıldırım Projesi çok gizli yürütüldü. İlk kez Ankara’daki 30 Ağustos törenlerinde kamuoyu önüne çıkartıldı. Bir füzenin ağırlığı 1200 kilogram. Öyle etkili ki, atıldığı yerde 100 metre çapında bir alanda tahribata yol açıyor.Roketsan tarafından tamamen yerli teknoloji kullanılarak üretilmektedir.

  Yeni nesil piyade tüfeğimiz  Mehmetçik-1 tüfeği diğer birçok piyade tüfeklerinden daha hafiftir, MKE tarafından üretilmekte olup 2.60 kilogram ağırlığındadır ve 5.56x45mm NATO mühimmatı kullanır. Etkili menzili silahın versiyonunun namlu uzunluğuna göre 200-750 metredir. Mehmetçik-1 modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sisteme sahiptir, M1913 piccatiny rail sistemi ile uyumlu olan bütün aksesuarlar eklenebilir veya çıkartılabilir. Kullanıcıya göre 6 kat uzatmalı dipçik, sessiz kurma sistemi ve kilitlemeli bir mekanizmaya sahiptir. Mekanizmasında HK G36'nın patentli gaz sistemi kullanılmaktadır.

  Amerikan ordusunun standard piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi 'gaz piston sistemi' ile çözülmüştür. M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen Mehmetçik-1'in gövdesi çıplak elle dokunulanabilinecek kadar soğuk kalır.

  Aynı sistem, mermi atış ömrünü çoğu tüfeklerden daha fazla kılar. H&K silahın 20 bin mermi üzeri atış yapabileceğini öne sürmektedir.

  TSK Mehmetçik-1 için tamburlu bombaatar yapımı için düşünmektedir. Aynı zamanda Mehmetçik-1'in seri üretim versiyonunun, degisen hafif silah teknolojisi sebebiyle NATO standardı 5.56 mm yerine daha yuksek kinetik enerjiye sahip olan 6.8 Remington Özel Maksat Fişeği kullanma olasılı mevcuttur. 6.8 Remington, 5.56x45'den daha kuvvetli, fakat 7.62x51'den daha hafif olmasi sebebiyle, 'gelecegin muhimmati' olarak adlandırılmaktadir

  12 Mart 2004'de İstanbul Tersanesi Komutanlığında MİLGEM Proje Ofisi kurulmuş ve bu ofis MİLGEM korvetinin dizaynına başlamıştır. MİLGEM Proje Ofisi geminin ön dizaynı Kasım 2004’de tamamlanmıştır.

  Gerekli alt yapı ve bilgi birikimine ulaşıldıktan sonra prototip geminin ilk kaynağı 26 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında atılarak geminin inşa sürecine geçilmiştir.

  27 Eylül 2008'de Preveze Deniz Muharebesinin 470nci yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Gününde projenin ilk gemisi denize indirilmiştir.

  MİLGEM projesinin ilk gemisi olan Heybeliada (F-511)'nın 2011 yılında teslimi planlanmaktadır.

  Boyutlar
  Boy: 99m
  Azami genişlik: 14.40m
  Dizayn Draftı: 3.59m
  Deplasman: 2000t

  Silahlar
  8 x Harpoon Blok II SSM
  1 x 76mm OtoMelara Top
  1 x RAM PDSM [21 hücreli]
  2 x 324mm ikiz tüplü Torpido Sistemi (Mk 46/54 torpido)
  2 x 12.7mm STAMP (STAbilize Makine Platformu, ASELSAN)
  1 x S-70B SeaHawk

  Ana tahrik sistemi
  Ana makineler: 2 x MTU 16V595TE90 dizel motor + 1 x LM2500 gaz türbin (CoDAG)
  Sevk Sistemi: 2 x Escher-Wyss CPP
  Maksimum sürat 29+ kt

  Sensörler
  3 boyutlu Arama Radarı [Thales Ned. SMART-S Mk2]
  Atış Kontrol Radarı [Thales Ned. Sting EO Mk2 / 1.gemi] [Aselsan TAKS / gelistiriliyor]
  Elektro-optik Sensörler [Aselsan AselFLIR-300D]
  Seyir Radarı/LPI Radar [Thales Ned. Scout Mk2 LPI/ sipariş kesinleşmedi] [Aselsan ALPER LPI / gelistiriliyor]

  Karşı Tedbirler
  Elektronik Destek Sistemi [Aselsan ARES-2N EDT/ESM]
  Lazer İkaz Sistemi [Aselsan]
  Torpido Karıştırma Aldatma Sistemi [Ultra E. SeaSentor / 1.gemi] [Aselsan Hızır / geliştiriliyor]

  Diğer Sistemler
  Savaş Yönetim Sistemi [Havelsan Milli-GENESIS]
  X Band Uydu Terminali [ASELSAN]
  Entegre Haberleşme Sistemi [Aselsan]
  Sonar [TÜBİTAK MAM]
  Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi (EPKIS) [IMTECH UniMACS 3000 temelli]

  Proje başarı ile icra edilmesi ile özellikle gemi inşa, su altı akustiği, savaş sistemleri ve elektronik harp gibi konularda, Türkiye Savunma Sanayisine önemli alt yapı kazandırılmasının yanı sıra % 80 civarında yerli katkı payı sağlanması beklenmektedir.

  T-129 Atak Helikopterimiz...


  Genel Bilgiler
  Üretim tesisinin yerli olması ve bu vesileyle Helikopter sanayisinde başlangıç için önemli bir adım atılması projeyi çok önemli kılmaktadır. Tekerlekli olması ve kullandığı mühimmat açısından büyük avantajlar sağlaması bu ürünü Türk Silahlı Kuvvetlerindeki diğer Helikopterlerden farklı yapmaktadır. Bu helikopter; 1 pilot, 1 kişi de silahçıdan oluşmak üzere 2 kişilik personele sahiptir. Projede helikopterin en önemli parçası olan görev bilgisayarının üretimini ASELSAN ve TÜBİTAK daha önce yapmıştı. Görev bilgisayarı, hem uçuş hem de silah sistemlerini kontrol ediyor. Milli ve özgün görev bilgisayar sisteminin ve diğer bütün sistem entegrasyonunu TAI yapıyor.

  Görev bilgisayarının yer,uçuş ve atış testleri AH-1S Cobra helikopteri üzerinde başarıyla tamamlandı. ASELSAN ayrıca Aselflir 300T adı verilen aviyonik termal görüş ve nişangâh sistemini de yüzde yüz yerli imkânlarla üretmiş bulunuyor.

  Aerodinamik yapıda yapılacak bazı değişikliklerin (Burun, Yan kanatçıklar ve kuyruk parvanesi vs.) yanında, mevcut 8 adet Tow silahı Podlarının 12 ye çıkarılması tasarlanmaktadır. Ayrıca Stinger Lancerlerlerinin montajında yenilik ve 5 eğik uçlu pervane kolunun olması (Pal sayısı) sessizlik ve performans açısından başarıya katkı sağlayacak bir çok özellikten, bir kaçı olarak ön plana çıkmakta.

  Yapılacak bazı diğer teknolojik geliştirmelerle, dünyanın en başarılı saldırı helikopterleri arasına girmesi planlanmaktadır.

  Türkiye ÜretimiEnvanterdeki mevcut 41 (Resmi Değildir) Cobra serisi helikoptere eşlik edecek bu yeni seri helikopter Türkiye'de üretilecek. Firma, lisansı da dahil olmak üzere helikopterin tüm teknik özelliklerini Türkiye’ye vermeyi kabul etti. Türkiye üretimi olduğunu göstermek ve A-129 dan farklı bir dizayn olduğunu vurgulamak amacıyla helikopterin ismi T-129 olarak isimlendirildi. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bu alım sayesinde, büyük teknoloji ve tecrübe akışı sağlanacaktır.

  Yapılan son antlaşmalar dahilinde de helikopter tamamen Türk malı statüsüne kavuşmuş bulunuyor. Helikopterin bütün hakları artık TAI'ye ait ve üçüncü ülkelere satışını sadece Türkiye yapacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından oluşturulan komisyon tarafından Türkiye şartlarına uygun olarak tekrar yapılandırılacak. Modernize edilip günümüzün şartlarına uyarlanacak olan helikopterin ana yüklenicisi TAI. Ayrıca projede Agusta Westland ve yazılımları yapıcak olan Aselsan da bulunmakta. İlk prototipin uçuş denemesi 2009 Eylül ayında başarıyla yapıldı. Helikopterin motoruna kadar büyük oranda değişeceği ve yeni nesil bir helikopter olacağı tahmin ediliyor. İtalya'nın yaptığı helikopterden büyük oranda değişeceği düşünülen heliopterden şimdilik tamamen yerli olarak 51 adet[1] üretilecek. Genelkurmay Başkanlığı isteği doğrultusunda da (Kuvvetle Muhtemel)bu sayıya 41 helikopter daha eklenecek. Pakistan, Malezya, Azerbeycan ve Ürdün'ün Türkiye nin üreteceği bu helikopterden alacaklarını açıklamaları helikopterin geniş bir pazara hitap edeceğini düşündürüyor.

  Rakiplerine Göre Avantajları
  Rus K-50 serisinden daha çevik ve Nato Standartlarına uygun. Amerikan Cobra serisinden daha ucuz ve Aviyonik sisteminin Türkiye tarafından dizayn edilebilir olması. Amerikan Apache serisindeki yerli üretim olamayışı ve yüksek bakım fiyatı dezavantajına maruz kalmaması. Güney Afrikalı Denel firmasının Fransız yapımı motorlarının dezavantajlarından ve kullanım tecrübesizliğinden uzak olması. Eurocopter'in ise Avrupa Birliği'nde Türkiye'ye dost olmayan yaklaşımından ve üretim sürecinde yer alınamayışı sıkıntısından özgün. A129 da kullanılan motorların aksine daha güçlü bir motor yapısına sahip olması(CTS800-5 Turboshaft).

  Test ve Geliştirme Süreci
  Uzman Türk Helikopter Pilotları ve Silahçıları (Gunner) 'nında önerileri doğrultusunda, ülkemizin coğrafi koşullarına tam uyumluluk göstermesi amacıyla yapılacak olan hummalı bir çalışma sonucunda, çok etkili bir dizayn ortaya çıkması beklenen proje kapsamında, Test süreçleri aşağıdaki başlıklar altında yürütülecektir.

  Aviyonik ve Silah Sistemleri Paketi’nin T-129 ATAK Helikopteri Sistem Performans Spesifikasyonu gereklerini karşılayacak şekilde helikoptere entegre edilmesi.
  Aviyonik ve Silah Sistemleri Paketi’nin donanım ve yazılım entegrasyonu için gerekli tasarım ve üretim aktivitelerinin gerçekleştirilmesi.
  T-129 ATAK Helikopteri konfigürasyonuna ulaşılmasına yönelik Test ve Kalifikasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, bu kapsamda:
  Fonksiyonel Kabul Testleri
  EMI/EMC Testleri
  Yer Testleri
  Uçuş Testleri
  T-129 ATAK Helikopteri Kalifikasyonu.
  Performans ve Uçuş Mekaniği Analizleri.
  Yapısal Modifikasyon.
  Uçuşa Elverişlilik ve Kalifikasyon İşlemleri.
  ASELSAN’ın tasarlayacağı sisteme yönelik olarak operasyonel, sistem/alt sistem ve fonksiyonel tanımlamaları.
  Elektrik ve Grup-A Kiti Modifikasyonu.
  SEL Kabul Testleri, yer, uçuş ve EMI/EMC Testleri.
  AgustaWestland ve ASELSAN’dan aldığı ELD Veri Paketi modüllerini (bakım ve pilot bilgi arşivi) birleştirerek, nihai T-129 ATAK Helikopteri’nin ELD Veri paketini hazırlayacak.
  T-129 Motor Sistemi
  CTS800-5 Turboshaft Rollys-Royce / Honeywell

  T-129 Silah Sistemi
  Air-to-air missiles (Stinger or Mistral) Antitank missiles (TOW or Hellfire) 12.7 mm machine gun-pod 70/81 mm rocket launcher 20 mm turreted gun Hydra & Cirit

  Integrated helmet (IHADSS) Helicopter IR navigation system (HIRNS) Observation and targeting sight (DVO - TV - FLIR) Video tape recorder Radar altimeter Radar doppler Air data system ADF AHRS/GPS Integrated multiplex system with AFCS HF N° 2 V/UHF U/VHF tactical radio ICS IFF Equipment EW 1553B processor and display Chaff and flare dispenser Infrared suppressor Laser warning Missile approach warning system Radar warning IR jammer

  İlk Model Olan A-129 ' un Gelişimi

  Sistemin Türkiyede üretilmesiyle birlikte, helikopterde Roketsan tarafından da üretilen Hydra ve Cirit füzelerininde sorunsuz olarak kullanılması planlanmaktadır. Ayrıca 20 MM 'lik Top mermisi de daha önce Cobralara üretildiği haliyle yine aynı şekilde, MKE tarafından üretilecektir.

  Şu anki A-129 Silah Sistemleri
  1x 20 mm-Gatling-Topu (üçnamlulu)
  500x 20 mm Mermi Kapasitesi
  1xLucas Chin turret mounting a 12,7 mm machine-gun.
  4x TOW (Tanksavar)
  8x HOT(Tanksavar)
  8x UMTAS(Tanksavar)
  8XAIM-9 Sidewinder, Mistral veya FIM-92 Stinger (AAM)
  38X Sura D 81mm rockets.
  38X Snora 81mm rockets.
  76X Hydra 70 rocket.
  76X Cirit guided-rocket.

  MİLLİ TANK ALTAY


  Altay, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) ile Türkiye olanaklarıyla geliştirilmekte olan tank. Üretim modelinin gerçekleştirilmesi için yapılan yapılabilirlik (fizibilite) çalışmaları 27 Nisan 2005'te tamamlanmış,[1]

  30 Mart 2007'de yapılan toplantı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından ana yüklenici Otokar olarak belirlenmiştir. Projenin teknik destek sağlayıcı firması ise Güney Kore'den ADD/Rotem olarak tespit edilmiştir. Modern Tank Üretimi (MİMTÜ) olarak adlandırılan projenin mali boyutunun 500 milyon Dolar olacağı hesaplanmıştır.[1] Üçüncü ve dördüncü nesil arası bir ana muharebe tankı olarak tasarlanan aracın prototip testleri ve kalifikasyon çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması, seri imalatın ise 2013'de devreye girmesi planlanmaktadır. Güney Kore Kara Kuvvetleri için tasarlanan XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş bilgilerin kullanılması planlanan projenin toplam bedelinin 500 milyon Dolar olması planlanmaktadır.[2] Proje sonunda açılacak yeni bir ihale ile seri üretimi kazanan kurum ya da kuruluş belirlenecektir. İlk etapta üretilmesi planlanan 250 adet tank, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda artabilecektir.[3]

  Aracın tank atış kontrol sistemi, tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak; 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretilecektir.[4]

  Panter Çekili obüs

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin topçu sınıfını günümüz muharebe koşullarının ihtiyaçlarına cevap verebilir bir yapıya kavuşturmak üzere başlatılan ADOP-2000 programı çerçevesinde geliştirlen Panter'in teslimatları halihazırda devam etmektedir. Türk topçusunun envanterine hibe yoluyla girmiş eski ve ömrünü doldurmuş sistemlerin acilen yerini alması düşünülen Panter, günümüzün batı tarafından üretilen modern toplarına eşittir. Türk mühendisleri ve askeri fabrikalarının kapsamlı çalışmaları sayesinde üretilen bu obüsün, bazı önemli parçaları maliyet faktörü göz önüne alınarak yurtdışından ithal edilmektedir. Panter'in kullandığı NATO standardı modern mühimmatlar ve 155 mm namlusu, MKE tarafından üretilmektedir. Tasarım ve geliştirme açısından başarılı bir çalışma olmasından dolayı Türkiye'nin birçok tedarik projesine örnek gösterilmektedir. Yüksek menzili ve kendi kendine hareket yeteneği sağlayan yardımcı motor sistemi ile Panter, çekili topçu gücünde önemli bir ilerleme sağlamıştır. Yarı otomatik yükleme sistemi sayesinde atış hızı yükseltilen Panter, yardımcı motoru sayesinde 18 km/s hıza ulaşabilmektedir. İki dakika içerisinde atış mevzisini terk edebilen obüsün ilk teslimatı 2002 yılında 105. Topçu Alayı'na gerçekleştirilmiştir.

  Teknik Veriler:

  * Üretici: Türkiye
  * Namlu Çapı: 155 mm
  * Muharebe Ağırlığı: 18t
  * Namlu Uzunluğu: 52 kal
  * Uzunluğu: 11,6 m
  * Yüksekliği: 2,6 m
  * Genişliği: 3,3 m
  * Yükselme: -3º +69º
  * Mermi Ağırlığı: 43 kg YP (yap okunur. Yüksek Patlayıcı)
  * Namlu İlk Çıkış Hızı: 564 m/sn
  * Azami Menzil: 24 bin m, 40 bin m (ERFB ile)
  * Tahmini Namlu Ömürü : 1500
  * Geri Tepme: 450 kN
  * Yol Hızı: 80 km/s
 2. #2
  realmmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Nisan 2010
  Şehir
  Çivril - Denizli
  Yaş
  27
  Mesajlar
  522
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  harcanan paraların boşa gitmemesi güzel bu gelişmeler insanın gururunu okşuyor olsada Allah kullandığımız günleri göstermesin gönlümüz herzaman barıştan yana

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  28 Temmuz 2010
  Şehir
  KONYA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,222
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Alıntı realmmt link=topic=43266.msg397968#msg397968 date=1305104951 Nickli Üyeden Alıntı
  harcanan paraların boşa gitmemesi güzel bu gelişmeler insanın gururunu okşuyor olsada Allah kullandığımız günleri göstermesin gönlümüz herzaman barıştan yana

  elbette barıştan yanayız ama bu dünya ortamında bi savaşa girileceksede kendi silahlarınla girmek en güzeli herhalde

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Rahim abi çok güzel bir çalışma eline sağlık tebrik ederim.
  Bu günkü hükümetten önceleri kendimiz hiç birşey üretemiyorduk.
  Tümosan 2003 den beri %99 gelişti, Erkunt bile çıktı

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  28 Temmuz 2010
  Şehir
  KONYA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,222
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Alıntı DqN 58 link=topic=43266.msg397977#msg397977 date=1305106692 Nickli Üyeden Alıntı
  Rahim abi çok güzel bir çalışma eline sağlık tebrik ederim.
  Bu günkü hükümetten önceleri kendimiz hiç birşey üretemiyorduk.
  Tümosan 2003 den beri %99 gelişti, Erkunt bile çıktı

  hepsini okudun demi kaçamak yapmadan noo*-*- sop-*-sa

  gerçektende öyle sanayide devrim yaptık resmen

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3,968
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  güzel paylaşım olmuş .. tesekkurler

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  gurur verici paylaşım için teşekkürler.

 8. #8
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Üstad eline sağlık benim ilgi alanı bu ya

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  28 Temmuz 2010
  Şehir
  KONYA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,222
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Alıntı doganbey1 link=topic=43266.msg398101#msg398101 date=1305118863 Nickli Üyeden Alıntı
  Üstad eline sağlık benim ilgi alanı bu ya


  ne kadar geridende gelsek arayı kapatıyoruz buda adamı gururlandırıyor sevindiriyor demi

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2009
  Şehir
  Tekirdağ/Hayrabolu
  Yaş
  23
  Mesajlar
  766
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  bu konu bnm de ilgi alanıma giriyor çok güzel paylaşım teşekkürler rahmi abi emeğine sağlık

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3,968
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Arkadaşlar şöyle bi çevremizde amerika ile savaşa giren ülkelere şöyle bi bakın bakalım tek bi uçak bile kaldırabiliyormu ? dikkatinizi çektimi bu ülkeler neden uçak kaldıramıyor füze atamıyor.. çünkü silahları satan ülke amerika ve yazılımları amerika yapıyor ve açık kodu vermiyor öle olunca istedigi gibi müdahale ediyor ucaklara.. daha önceki dönemlerde türkiyede suikast gibi düşen uçaklar helikopterler nasıl düştü tesadüfenmi arızalandılar yoksa birilerin müdahalesi ile mi düştü.. şimdi bunları görünce yerli savunma sanayinin nekadar önemli oldugunu anlayabiliriz.. gerçekten yıllarca hortumcular ergenekoncular türkiyeyi yedi bitirdi çok şükür son 10 yılda türkiye her alanda çag atladı.. dünyada söz sahibi olmaya başladık.. bu trend 2023 e kadar devam edicek 2023 te asıl türkiye hedeflerine ulaşınca süper güçlerden biri olacak inş.. şu 10 yıla ve onun öncesine bakıp dogruları görmek lazım.. mesela cumhuriyet tarihinden itibaren türkiyede yapılan karayollunun iki katı kadarını 9 yılda yaptılar bunlar cidden önemli şeyler türkiye hızla gelişiyor.. inşallah bu gelişme yeteri seviyeye gelirse ondan sonra halka topluma yatırım olacak hayat standartları artacaktır.. türkiyenin önü çok açık.. geçen gün haberlerde başkanın elinde bi dokunmatik ekran bilgisayar gördüm 4yıl içinde meb deki tüm ögrenciere dagıtlacagını ve kitap devrinin bittigini artık elektronik kitap kullanılacagını duyurdu dünya ile beraber bu teknolojiyi eğitim sistemimizde uygulanacak yani teknoloji artık avrupadan takip etmiyoruz avrupa ve dünya ile aynı anda türkiyeyede geliyor aynı teknoloji ... Abim egtimci sututgard da kaldı 3 ay bilimsel çalışma için türkyeye döndü ve türkiyedeki ünivesitelerin şuan avrupadakilerden daha çok bilimsel çalışmalara önem ve ödenek verdigini söyledi.. yani beyin göçü artık tersine dönecek gidenler geri gelicek tek tek bu onu gösteriyor..

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2009
  Şehir
  Bursa
  Yaş
  23
  Mesajlar
  10,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  gerçekten gurur verici tablolar. çok güzel paylaşım abi eline sağlık. daha bilmediğimiz kim bilir neler var...

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  44
  Mesajlar
  3,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  rahim harikasın paylaşım bu işte fakat bakıpta görmeyenler ,görüpte sindiremeyenler neler neler

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  44
  Mesajlar
  3,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Alıntı ceya023 link=topic=43266.msg398139#msg398139 date=1305123731 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşlar şöyle bi çevremizde amerika ile savaşa giren ülkelere şöyle bi bakın bakalım tek bi uçak bile kaldırabiliyormu ? dikkatinizi çektimi bu ülkeler neden uçak kaldıramıyor füze atamıyor.. çünkü silahları satan ülke amerika ve yazılımları amerika yapıyor ve açık kodu vermiyor öle olunca istedigi gibi müdahale ediyor ucaklara.. daha önceki dönemlerde türkiyede suikast gibi düşen uçaklar helikopterler nasıl düştü tesadüfenmi arızalandılar yoksa birilerin müdahalesi ile mi düştü.. şimdi bunları görünce yerli savunma sanayinin nekadar önemli oldugunu anlayabiliriz.. gerçekten yıllarca hortumcular ergenekoncular türkiyeyi yedi bitirdi çok şükür son 10 yılda türkiye her alanda çag atladı.. dünyada söz sahibi olmaya başladık.. bu trend 2023 e kadar devam edicek 2023 te asıl türkiye hedeflerine ulaşınca süper güçlerden biri olacak inş.. şu 10 yıla ve onun öncesine bakıp dogruları görmek lazım.. mesela cumhuriyet tarihinden itibaren türkiyede yapılan karayollunun iki katı kadarını 9 yılda yaptılar bunlar cidden önemli şeyler türkiye hızla gelişiyor.. inşallah bu gelişme yeteri seviyeye gelirse ondan sonra halka topluma yatırım olacak hayat standartları artacaktır.. türkiyenin önü çok açık.. geçen gün haberlerde başkanın elinde bi dokunmatik ekran bilgisayar gördüm 4yıl içinde meb deki tüm ögrenciere dagıtlacagını ve kitap devrinin bittigini artık elektronik kitap kullanılacagını duyurdu dünya ile beraber bu teknolojiyi eğitim sistemimizde uygulanacak yani teknoloji artık avrupadan takip etmiyoruz avrupa ve dünya ile aynı anda türkiyeyede geliyor aynı teknoloji ... Abim egtimci sututgard da kaldı 3 ay bilimsel çalışma için türkyeye döndü ve türkiyedeki ünivesitelerin şuan avrupadakilerden daha çok bilimsel çalışmalara önem ve ödenek verdigini söyledi.. yani beyin göçü artık tersine dönecek gidenler geri gelicek tek tek bu onu gösteriyor..
  yavuz tüylerimi kabarttın ,harikasın

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  44
  Mesajlar
  3,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  DEV UYANIYOR

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3,968
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Alıntı sami ÖZKAN link=topic=43266.msg398397#msg398397 date=1305141478 Nickli Üyeden Alıntı
  yavuz tüylerimi kabarttın ,harikasın
  rica ederim sami abi o senin guzelliğin.. gercekten etrafımızda ki ülkeleri bir bir karıştırıp sonra savunmasını devre dışı bırakıp girdiler.. artık türkiyeye bunu yapamayacaklarını anladılar 30 yıldır başaramadılar.. bundan sonrada başaramayacaklar 2023 hedefleri var onlar tutarsa konuştuklarımız hayal degil gercek olacak dışarıdakilerin oyununa gelmeyelim.. bugun umreye giden akrabamızın aynen agzından aktarıyorum diyor ki' artık arap ülkelerinde türklere çok büyük hürmet var türküz deyince arap polisi saygı duyuyor arabalarına bakmıyor bile diger miletlerden halkları tek tek ararken.. türklere saygı ve sevgi var diyor eskiye göre cok sey degişmiş ' dedi.. bunlar güzel şeyler türkiye gelişiyor bunu görelim.. zam haberiyle yada her sabah bi devalasyon haberi bekleyerek uyumuyoruz her gecen gün refah seviyemiz artıyor çok şükür ilerleme devrine girdik bunu görebiliriz.. cidden son 10 yılda türkiye nereden nereye geldi batmak üzere olan bi ülke nasıl şahlandı bunu görüyoruz.. inşallah bu bölgede bizden daha güçlüsü olmayacak.. ' türk milleti zekidir' Ataturk ün bu sözü gerçektir dünyada türkler kadar çabuk toparlanan çabuk büyüyen bi milet daha yok tarihte herzaman küllerinden dogmuştur.. ülke içinde birlik olduktan sonra hiç bi kuvvet türkiyeye karşı duramaz..

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  44
  Mesajlar
  3,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Alıntı ceya023 link=topic=43266.msg398474#msg398474 date=1305145137 Nickli Üyeden Alıntı
  rica ederim sami abi o senin guzelliğin.. gercekten etrafımızda ki ülkeleri bir bir karıştırıp sonra savunmasını devre dışı bırakıp girdiler.. artık türkiyeye bunu yapamayacaklarını anladılar 30 yıldır başaramadılar.. bundan sonrada başaramayacaklar 2023 hedefleri var onlar tutarsa konuştuklarımız hayal degil gercek olacak dışarıdakilerin oyununa gelmeyelim.. bugun umreye giden akrabamızın aynen agzından aktarıyorum diyor ki' artık arap ülkelerinde türklere çok büyük hürmet var türküz deyince arap polisi saygı duyuyor arabalarına bakmıyor bile diger miletlerden halkları tek tek ararken.. türklere saygı ve sevgi var diyor eskiye göre cok sey degişmiş ' dedi.. bunlar güzel şeyler türkiye gelişiyor bunu görelim.. zam haberiyle yada her sabah bi devalasyon haberi bekleyerek uyumuyoruz her gecen gün refah seviyemiz artıyor çok şükür ilerleme devrine girdik bunu görebiliriz.. cidden son 10 yılda türkiye nereden nereye geldi batmak üzere olan bi ülke nasıl şahlandı bunu görüyoruz.. inşallah bu bölgede bizden daha güçlüsü olmayacak.. ' türk milleti zekidir' Ataturk ün bu sözü gerçektir dünyada türkler kadar çabuk toparlanan çabuk büyüyen bi milet daha yok tarihte herzaman küllerinden dogmuştur.. ülke içinde birlik olduktan sonra hiç bi kuvvet türkiyeye karşı duramaz..
  alnından öpesim geldi işte bu ağır sanayi dedikçe ,ne gerek var demişler böyle bizi uyutmuşlar sonrada biz çırpındıkça bizi sömürmüşler

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  27 Ocak 2009
  Şehir
  Kayseri
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4,248
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  Güzel paylaşım olmuş Rahim eline sağlık.
  Ağır sanayi ülkelerin gelişmesi için önemlidir. Özellikle silah üretecek kapasiteye sahip olmak çok daha önemlidir. Bu silahları kullanmaya mecbur kalmayız inşallah ama, bunların dışarıdan bağımsız olarak üretilebilmesi şart. Keşke, savaş uçakları da üretilebilseydi. Cumhuriyetin ilk yıllarında Kayseri ' de kurulan uçak fabrikası bazı saçma sapan nedenlerle kapatılmasaydı (kapattırılmasaydı) şu anda çok iyi bir seviyede olabilirdi ama olmadı. Geçmişte bazı sebeplerle engellendi yaptırılmadı ama artık teknolojimiz yavaş da olsa gelişiyor. Yakın zamanda inşallah nükleer enerjiyi de kullanmaya başlayacağız ve bu da gelişmek için çok önemlidir. Hepimizin bildiği gibi tüm gelişmiş ülkeler nükleer enerji konusunda çok ileridedirler.
  'Nükleer zararlıdır yapılmamalıdır' diyerek imza toplayan gösteri yapan bazı gruplara bakmadan, en teknolojik ve gelişmiş düzeyde nükleer santralimiz yapılmalıdır.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  28 Nisan 2010
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,410
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  zırhlı araç kirpiye bizzat bindim harika teknolojik bi araç eminim ötekilerde öyledir gelişme var milli savunmada

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2010
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,994
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Milli Silahlarımız  güzel paylşım . bu gelişmeler daha önceden yapılmalıydı . güzel şeyler olacak gibi

Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. MILLI DERINKUYU POMPASI
  Konu Sahibi majeste Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 30
  Son Mesaj : 14.Aralık.2015, 19:21
 2. Milli Sevinç - BJK 6 Liverpool 4
  Konu Sahibi ENES4422 Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 26.Şubat.2015, 23:48
 3. işte türkiyenin milli tüfeği
  Konu Sahibi atabey Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 05.Temmuz.2011, 18:06
 4. TSK'nın ilk milli hava radarı
  Konu Sahibi mocıtu Forum Teknoloji
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Ocak.2009, 18:00
 5. milli takım forması
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 30.Mart.2008, 00:05

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status