TÜMOSAN 80 75 YARDIM HELP HELP HELP!

arkadaşlar bir hafta önce tümosan 80 75 dört çeker traktör aldım. ondan önce de new holland 70 66 kullanıyodum. 70 66 70 beygir 250 torka sahip bi traktör. tümosan 75 beygir 300 torka sahip bi traktör. 70 66 nın 4. viteste çıktığı rampadan tümosan 3. viteste zor çıkıyo, bayılıp gidiyo motor. traktör henüz 4 saatte. belli bi saatten sonra motor açılıp tam gücüne kavuşur mu, yoksa böyle mi devam eder? bu arada rampadan çıkarken traktörü çekere almıyorum, boş römorkla çıktığım için. tümosan kullanan arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Ynt: TÜMOSAN 80 75 YARDIM HELP HELP HELP!

Öncelikle traktörünüz hayırlı olsun.
Sorunun sebebi de traktörün yeni olmasından olabilir. Biraz çalışıp motor ve diğer parçalar alışınca büyük oranda düzelecektir. Ayrıca turbolu motorlarda kesilme turbosuz motorlara göre daha fazla oluyor. Eski traktörünüz turbolu değildi ise bu farkın ortaya çıkması ondan olabilir.

saol, cevap için teşekkür ederim. inşaallah yeni olduğundan boğuluyordur. bi ara gözümüz korktu, eyvah dedik 70 66 yı aratıcak bu traktör bize. İnşaallah aratmaz

Büyük ihtimal aratmaz.Morotun biraz açılması bekleyin bence şöyle bir 100 saate kadar.Dik yokuşlara çıkarken 4 çekere alıp öyle çıkın.Hayırlı olsun yeni traktörünüz.

kont_10 link=topic=43313.msg398387#msg398387 date=1305140904' Alıntı:
saol, cevap için teşekkür ederim. inşaallah yeni olduğundan boğuluyordur. bi ara gözümüz korktu, eyvah dedik 70 66 yı aratıcak bu traktör bize. İnşaallah aratmaz

İnşallah sorun devam etmez ama, dediğim gibi kesilme turbodan da kaynaklanabilir. Biz de tecrübe ettik ve gördüğümüz için söylüyorum, yani turbolu motorlar turbosuzlara göre daha fazla kesiliyor.

walla traktörü almadan önce forumlardan çok araştırdık, ama daha öğreneceğimiz çok şey var demek ki. eski traktörde turbo yoktu. bakalım bekleyip göreceğiz artık.

şöyle diyeyim. Tümosan 74-80 DTK bende kullanıyorum. yaklaşık olarak 2100 saat falan vardır. Makina 7-8 ton toprağı 4 çekerde seri de çekemedi. boğuldu. sonra takviyeye atınca ok gibi gitti :D Tümosanların herhalde vites leri seri kaçıyor. ama 70-66 yı aratmaz.