TEMEL FOTOĞRAF TEKNİKLERİ

Değerli arkadaşlar ,

Sitemizdeki paylaşımların çok büyük bir bölümü fotoğraf üzerine yapılmakta . Yani üyelerimizin büyük bir kısımı siteye üye olduktan sonra tarlada , işte ,çiftliğinde sitemizde yayınlamak üzere fotoğraflar çekmekte . Bende sitemizdeki paylaşımların daha kaliteli olması nedeni ile uzun zamandır hobi vede bir tutku olarak ilgilendiğim fotoğrafçılık adına birkaç temel bilgi vermek istedim . Belki arkadaşlarımızın zamanla çektiği fotoğraflarda daha kileteli ve görsel yönden zengin fotoğraflar çıkarabilirler .

Temel fotoğraf çekiminde dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlar

• Netlik
• Kompozisyon
• Işık kullanımı

NETLİK

Genelde sitemizde olduğu gibi bir olayı anlatmak , tanıtım vede reklam amaçlı fotoğraflarda temiz ve net fotoğraflar tercih edilir . Netlik derken bahsedilen direk gün ışığında çekilmiş heryerin parlak vede HD görüntü gibi olduğu fotoğraflar değil . Netlikten kasıt gren (kumlanma ) olmayan , hareketli nesnelerin görüntüsünün afaki şekilde kaymadığı kompozisyonun anlaşılır olduğu fotoğraflar . Bir fotoğraf az ışıkta çekilmiş bir kısım yerleri karanlıkta kalmış olabilir. Ama karanlık vede görünür alanlarda renklerin gren yani kumlama yapmasını önlemek fotoğrafa değer katar . Bunu sağlamak için şimdi cep telefonlarında da bulunan makinelerinde neredeyse hepsinde standart bulunan pozlama ISO değerini elimizden geldiği kadar düşük tutmamız hatta 100 ISO değerinin üzerine çıkmamamız gerekir . ISO değeri çok az ışıkta fotoğrafın daha görünür olması için sensörün yada filmin ışığa duyarlılığının değeridir . Bu değeri arttıkça genelde karanlık bölgeler daha görünür olur lakin renkler kumlanmış silik olur yani gren yapar . Buda fotoğrafta pek istenmeyen bir durumdur .
Cep telefonlarında vede makinelerde ışığın az olduğu ortamlarda , cihaz fotoğrafı daha uzun süre pozlar vede bu esnada makinenin yada fotoğrafı çekilen cimin hareket etmesi yada titremesi fotoğrafı bozar bu nedenle gece yada iç mekanlarda örneğin garaj gibi yerlerde yapılan çekimlerde makineyi sabitlemek daha net ve güzel sonuçlar verir . ;Makinede yada cep telefonun kamerasındaki gece modu bu işe yarar ve cihazın görüntüyü işleme ve pozlama süresini arttırır . Mekinenizi Auto moda aldığınızda ise deklanşöre yarım basarak netleme aldığınız zamanda makine ışığı ölçer ve buna bağlı olarak bir pozlama süresi belirler . (Aslında bu konu fotoğrafın en önemli konusudur ama sitemiz fotoğrafçılık sitesi olmadığından pozlma ve diyafram ayarlarından bahsetmedim , sadece temel olarak değindim )
Ayrıca makinelerin net görüntü alabildiği mesafeler üzerindeki lensin özelliğine göre sınırlıdır . Yani çok yakını vede çook uzağı net şekilde pozlayabilmek içinde bazı basit ayarlar makinenin sınırları dahilinde yapılabilir . Örneğin 30cm nin altında yapacağınız çekimlerde makinenizi makro moda almanızda fayda vardır . Makro modu olan makineler en fazla 5cm vede daha gelişmiş modellerde 0.5cm ye kadar objeye yaklaşabilirler . Makro mod genelde makinelerde bir çiçek sembolü ile gösterilirler . Makro modda zoom yapmak genelde tercih edilmeyen bir özelliktir . Yani objeye en yakın 5cm yapabilen bir makinede 2x zoom yapınca objeye 10cm dan daha yaklaştığınızda fotoğraf net olmayacaktır . Zoom yerine yaklaşarak çekim yapmanız genelde tercih edilen yöntemdir .
Manzra ve benzeri daha geniş açılı ve 10mt den daha uzak çekimlerde ise makinenizde makromod un dışında hepinizin farkettiği iki dağ sambolü ile gösterilen manzara modunu kullananız daha net vede daha canlı manzara fotoğrafları almanıza olanak sağlar .
Netlik bakımından söylemek istediğin en önemli unsur ise fotoğrafın en önemli unsurlarından birisi olan flaşh kullanımı . Flash pozlama anında fotoğraf için gerekli ışığın sağlanmasını sağlar . Fazlası fotoğraflarda parlamaya ve ışık patlamalrına neden olur . O nedenla kullanımında bazı asgari kurallara uymak fotoğrafın kalitesini arttırır . Örneğin ışığın az olduğu ama karanlık olmayan ortamlarda eğer imkanınız var ise flası biraz düşürmek tercih edilir . Işığın az olduğu ortamlarda yine flash kullanılacak bile olsa makineyi sabitlemek önemlidir . Yakın vede makro çekimlerde ise flash kullanmaya karar verdik isek makineyi objeye 90 derece tutmaktansa biraz açılı tutmak , yansıyan aşığın direk tekrar makinenin lensine vurmasını engellememiz çok önemlidir . Bu da yine fotoğrafın kalitesini vede görünürlüğünü zenginleştiren bir metoddur . Flash kullanımı gece çekimlerinde ise çekilen objeyi görünür kılar vede diğer boş kısımların karanlık çıkmasını engellemez . Bu da bazen fotoğraflara hoş bir hava efekt katabilir . Çeşitli denemelerle kendi makinenizin sınırlarını vede yapabileceklerinizi görebilirsiniz . Flashı kesinlikle yakınşekilde gözlere tutmamakta fauda var . Hatta gelişmiş bir makineniz var ise eğer flash patladığı an flaşha dokunmak ta ciddi yanıklara sebebiyet verebilir . Dikkat etmenizde fayda var derim sizlere .

KOMPOSİZYON

Kompozisyon genel manada fotoğrafı oluşturan nesnelerin kişilerin vb undurların fotoğraf karesinde konumlandırılmaları vede fotoğrafta anlatılmak istenenlerin amacına ulaşmasının sağlanmasıdır .
Bunun içinde temel birkaç teknik fotoğrafımızı zenginleştirir . Makinelerin tamamında ayarlarını yaptığımızda ekrani çizgiler ile ekranı karelere böler . Bu kareler fotoğrafın altın oranıdır . Fotoğrafını çekeceğmiz nesneyi modeli , ortadaki karenin köşelerine , öncelikle sol üst köşeden başlayarak yerleştirmek fotoğrafın görselliğini kanıtlar . Çünki insnoğlu baktığı bir cisime yada görüntüye saat yönünde o karelere odaklanarak inceler . Fotoğrafını çektiğimiz nesnenin görüntüsünde çektiğimiz yanını onun yüzü gibi kabul edebiliriz . Yani altın orana göre sol üst köşeye koyduğumu traktörün yüzü sağa doğru ise sağ tarafta bir miktar boşluk kalması yani bakış yönünde boşluk bırakmak fotoğrafı canlandırır ve ritim kazandırır .
Komposizyon fotoğrafta konunun anlatılmasında anlaşılmasında önemlidir . Örneğin harelet eden cisimlerin hareket yönünde boşluk bırakılması fotoğrafı zenginleştirir .. Yani uzaktan hergeden bir traktörü çekerken gidiş yönünde boşluk kalması fotoğrafta raktörü hareketini izleyiciye daha çok yansıtır . Koşan çocuk , araba fotoğrafı , bisikletli fotoğrafları gibi durumlarda bu sık kullanılır .
Komposizyonda dikkat edilen önemli unsurlardan biriside fotoğrafın düz olmasıdır . Bizim sitemizde ki fotoğraflarımızın çoğınluğu dış mekanda olduğu için fotoğrafın kenarı ile ufuk çizgisi parelel olmalıdır . Belki ilk bakışta kimse dikkat etmez ama bu gibi bazı kurallara uygun fotoğraflar herkese daha hoş görünür . Eğri fotoğraflar , bazı tarzlarda sanatsal çalışmalar olmadıkça pek tercih edilmez .
Fotoğraf karesinde kalabalık vede konu ile alakasız cisimler pek tercih edilmez . Komposizyonun sağlanması açısından bunlara dikkat etmek gerekir . Örneğin sırayla dizili beş traktörü çekerken aradan bir tanesinin kabin kapısının açık kalması ritmi bozar ve görüntü kirliliği yaratır . Arka fon sade cede temiz seçilmeli , modeli boğmamalıdır . Yani yeşil bir ekipman bağlı traktörün fotoğrafı yeşil çalılıklar önünde çekilrse pek hoş olmaz ve göz yorar . Detayları insanın seçmesi zorlaşır . Fotoğrafta haddinden fazla kenar boşluklarıda karede modeli ve nesneyi az görünür kılar ve ön plandan çeker alır . Bunu engellemek için ise 1/3 kuralı vardır . Yani arka fonu açık olan bir traktör çekiminde gökyüzünün 1 yeryüzünün 3 oranında olması kaliteyi sağlar . Tabiki bir gün batımı çekiyorsanız bunun tam tersi yani yer 1 gökyüzü 3 oranında alınması , gün batımının komposizyonun ana öğelerinden brisi olduğunu hissettirir .
Sonuç olarak komposizyon fotoğrafın anlatmak vede sergilemek istediğidir vede bunu izleyiciye en iyi şekilde aktarılmasıdır . Sadelik vede netlik ile komposizyon önemli ölçüde sağlanmış olacaktır .

IŞIK KULLANIMI

Evet aslında en önemli konuyu sona bıraktık . Fotoğraf Photo ve Graph kelimelerinden türemiştir . Işık ve çizmek yani . Kısacası fotoğraf ışıkla çizmek tir . Yani fotoğraf bir ışık oyunudur ,bir ışık sanatıdır .
O nedenle fotoğrafta ışığı kullanmak ve ayarlamak fotoğrafçılığın özü ve başlı başına onlarca kitaba konu olacak bir unsurdur . Ama burada ben en asgari şekilde nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında birkaç konuya değinmek istedim .
Bunlardan ilki vede bence en önemlisi “kesinlikle fazla ışıkta vede öğlen güneşinde fotoğraf çekilmez ”. Sitemizde ki fotoğrafların neredeyse hepsi dışarıda gün ışığında çekilmiş fotoğraflar . Yani ilk dikkat etmemiz gereken kural en iyi fotoğrafların sabah saatrlerinde yada akşam saatlerinde alınabileceğidir . Yani güneşin en tepede olduğu , ışıkmiktarının en yoğun olduğu saatlerde iyi fotoğraflar çekilemez . Işığın daha soft ve yatay olduğu saatler fotoğraf için en iyi saatlerdir . Buna dikkat ettiğimizde zamanla çektiğimiz fotoğraflara da baktığımızda farkı hemen anlamış olacağız .
Bir fotoğraf oluşturmak için ilk bulunması gereken şey bir makine değil bir ışıkkaynağıdır takdir edersinizki . Eğer bu kaynağı gün ışığı olarak kullandığımızda ise o kaynak güneş olmaktadır . Fotoğrafın temel kurallarından biriside çok gerek olmadıkça ışık kaynağı fotoğraf karesine girmemelidir . Çünki parlak ve bir ışık patlaması şeklinde çıkacak ve fotoğrafı bozacaktır . O nedenle gün ışığında fotoğraf çekeceksek eğer ışığın açılı bir şekilde objeye gelecek şekilde objeyi vede konumumuzu ayarlamamız evladır . Ama zaruri durumlarda ise eğer ışık kaynağından kurtulmak mümkün değilse yine makinemizin ISO değerini 100 ün altına çekerek , flash ile çekim yapmamız ters bir etki yaratarak ışık kaynağının çok parlamasını engeller . Örneğin gün batımını arkanıza alarak bir kare çekmek istiyorsanız flash kullanmadıkça modeliniz siluet şeklinde çıkacaktır .
Bir yerden yansıyarak gelen ışık ise fotoğraftaki en ideal ışıktır . Bilmem dikkat ettinizmi bilmiyorum ama vesikalık için bir fotoğraf studyauna gittiğinizde ışılklar direk size değilde , karşınızdaki şemsiyelere doğru tutularak kullanılır . Yani sizin yüzünüzeışık şemsiyeden yansıyarak gelir . Ortam loş vede hafif karanlık olur . Fotoğrafçı makinenin flaşını yüzünüze değil hemen kafanızın üzerindeki perdeye çevirir ve fotğrafı o şekilde çeker . Yani direk ışığa maruz kalan cisimin fotoğrafı pek iyi olmaz.
Nedenle bizde dışardaki çekimlerde güm ışığının en yoğun olduğu öğle saatleri pek tercih edilmez .
İç çekimlerde , yani suni kaynaklarla aydınlatılmış ortamlarda ise ampul , projektör vb . kaynaklar kareye alınmaz . Hatta ne şekilde olursa olsun iç mekan çekimlerde ana kaynağın etkisini bir nebze azaltmak için açılı şekilde flash kullanılır . Miktarın ise şimdilik deneme yanılma yöntemi ile ayarlayabilirsiniz . Ve tabiki bu temel kurallara uymakta elinizin bir mereke kazanmasında süreci hızlandırabilir diye düşünüyorum .

FOTOĞRAF ÜZERİNE

Fotoğraf icat edildiğinden beri popularitesini hiç yitirmemiş hatta neredeyse tarihin akışını değişmiştir. Hatta ilk fotoğraftan günümüze kadar bir sanatmıdır değilmidir tartışması camiası içerisinde hiç bitmemiştir . Benim gözümde fotoğrafı önemli kılan iki unsur tarihe tanıklık etmesi vede orada ollduğunun ispatı olmasıdır . Bu çok önemlidir . Yani ne şekilde olursa olsun çektiğimiz bir fotoğraf rastgele olsa bile o an gözünüze çok önemli görünmeyebilir . Fotoğraf zaman geçtikçe değer kaznır . Bence PC nizde yada albümüzdeki fotoğrafları karıştırdıkça bunu en iyi şekilde nalarsınız . Genelde fotoğraf çekenlerin pek az fotoğrafı olur .Onlar genelde objektifin arkasındadırlar ama o an orda olduklarının şahidi vede kanıtı , o anı yaşadıklarının ispatı o fotoğraftır ve hazzı ayrıdır . Fotoğrafın hiç görülmeyen ana obhesidir fotoğrafçı .
Bugün çekilmiş bir kötü fotoğraf dahi yıllar sonra sizden kalan bir belge vede görüntüdür . Yani tarlada rastgele çekilmiş bir fotoğraf size bir mana ifade etmeyebilir lakin yıllar sonra torununuz için , bir araştırma yapan kişi için çok değer ve önem kazanır . Belki video vede hareketli görüntü daha gelişmiş ve aydınlatıcı bir belge gibi olabilir ama yaşayan bir görüntü olduğundan insana daha sıradan gelir . Bu nedenle fotoğraf herzaman daha manidar vede daha kalıcı olmuştur . Bir video karesinde kendinizi hayal etmeniz daha zordur . Çünki olan biten karşında yaşar vede kendini hayal gücünle oraya sığdırman kalan noksan yerleri hayal etmen dahda zorlaşır . Fotoğraf genelde insanların en mutlu olduğu anlarda çekilir . Mesela herkesin elinde babasının ,dedesinin çocuklarının en güzel vede mutlu anlarının fotoğrafı vardır . Kimse babası kefenle mezara indirilirken , yada şehiğt oğlunun cenazesinin fotoğrafını çekmez . Çekilmelimidir ki oda tartışmaya açıktır . O nedenle fikirlerim bende kalsın derim şimdilik .

NOT : İleride talep edildikçe temel fotoğrafçılık konusunda daha detaylı vede teknik bilgiler vermeye çalışacağım . Şimdilik sitemizin genelinde ediniliş daha düşük özellikli bir makine il eyapılabilecek , uygulanabilecek konulara değinmeye çalıştım . İlgilenen , bilgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim .

Okay KANGAL

Ynt: TEMEL FOTOĞRAF TEKNİKLERİ

ellerıne saglık abım .. yalnız ben su acıklamaların altında ornek teskıl edecek bır kac resım olmasının daha yararlı olacagını dusundum okurken . bılmem cok mu zordur . saygılar . devamını beklıyorum ok-*-s

ertac sahın link=topic=43354.msg398868#msg398868 date=1305213759' Alıntı:
ellerıne saglık abım .. yalnız ben su acıklamaların altında ornek teskıl edecek bır kac resım olmasının daha yararlı olacagını dusundum okurken . bılmem cok mu zordur . saygılar . devamını beklıyorum ok-*-s

ertaç öyle bir muhabbet üzerine word ile yazdım bunu ... yazıdada dediğim gibi ileriki zamanlarda istek olursa detya istenirse resimli linkli anlatımlarda yapabilirim ....

Bir kaç Detalı bilgi de ben vermek istedim. gayet açıklayıcı bir anlatım FOtoğraf çekme sanatı ile ilgiili :)
Okay abi bilgi iin tşkler gayet güzel bir konu ya el bastın :)

Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

SADE BİR ARKA PLAN KULLANIN

Sade bir arka plan fotoğrafını çektiğiniz objenin daha iyi görüntülenmesini sağlar. Makinenizin vizöründen bakarken çektiğiniz objenin çevresini inceleyin. En sevdiğiniz yeğeninizin kafasından çıkan antenler, kulaklarından sarkan arabalar olmaması için özen gösterin.

DIŞ MEKANDA FLAŞ KULLANIN

Parlak gün ışığı yüzde istenmeyen derin gölgeler oluşturabilir. Yüzü aydınlatmak için flaş kullanarak gölgeleri yok edin. Güneşli havalarda insan resmi çekerken flaşınızı açmayı unutmayın. Dolgu flaşı (fill-flash) modunu ya da tam flaş (full-flash) modunu seçebilirsiniz. Fotoğrafını çektiğiniz kişi en fazla 1,5 metre uzaklıktaysa dolgu flaşı, daha uzaktaysa tam flaş modu gerekebilir. Dijital bir fotoğraf makinesiyle sonuçları incelemek için fotoğraf görüntüleme panelini (LCD ekran) kullanın.

Bulutlu günlerde varsa sürekli flaş modunu seçin. Flaş insanların yüzünü aydınlatır ve yüz hatlarının öne çıkmasını sağlar. Bulutlu günlerin hafif ışığı bazen hoş sonuçlar verebildiğinden, flaşsız olarak da fotoğraf çekmeyi deneyin.

DAHA YAKINA GİDİN

Fotoğrafını çektiğiniz nesne arabadan daha küçük bir objeyse, deklanşöre basmadan bir, iki adım yaklaşıp zoom kullanın. Amacınız fotoğraf karesini fotoğrafını çektiğiniz objeyle doldurmak olmalı. Yakın çekimle, kalkmış bir kaş ya da serpiştirilmiş çiller gibi anlam katacak ifadeler yakalayabilirsiniz.

Ancak fazla yakına giderseniz fotoğrafınız bulanıklaşır. Çoğu fotoğraf makinesinin en yakın odak mesafesi yaklaşık 90 cm ya da makinenizden bir adım uzaklıktadır. Fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesinden (emin olmak için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın) daha yakına giderseniz fotoğraf bulanık çıkar.

FOTOĞRAFINI ÇEKTİĞİNİZ OBJEYİ TAM ORTALAMAYIN

Sahnenin tam ortası, gösteri yapan kişi için bulunmaz bir yerdir. Ancak, fotoğraf karenizin tam ortası için aynı şeyi söylemek doğru değil. Çektiğiniz nesneyi fotoğraf karesinin tam ortasından hafif yana kaydırarak, fotoğrafınıza hayat verin. Vizörünüzde karelerden oluşan bir oyun tahtası olduğunu varsayın. Şimdi fotoğrafını çektiğiniz nesneyi tahtadaki karelerden birine yerleştirin.

Otomatik odaklı bir fotoğraf makineniz varsa, bu tür makinelerin çoğu vizörün ortasında bulunan nesneye odaklanacağından, odağı kilitlemeniz gerekir.

ODAĞI KİLİTLEYİN

Çektiğiniz obje, fotoğrafın tam ortasında değilse net bir fotoğraf elde edebilmek için odağı kilitlemeniz gerekir. Otomatik odaklı fotoğraf makinelerinin çoğu fotoğrafın merkezinde ne varsa ona odaklanır. Ancak fotoğraf kalitesini artırmak için çoğu zaman çektiğiniz nesneyi tam ortadan hafif yana kaydırmanız gerekir. Bulanık bir fotoğraf çekmek istemiyorsanız, önce çektiğiniz nesne tam ortadayken odağı kilitlemeli, ardından da nesne ortadan yana kayacak şekilde kompozisyonu değiştirmelisiniz.

Odağı genellikle üç adımda kilitleyebilirsiniz. Önce, nesneyi tam ortaya yerleştirin ve deklanşörü yarım basılı halde tutun. İkinci olarak, deklanşör hala yarım basılı halde makinenizi oynatarak nesneyi ortadan yana kaydırın. Üçüncü ve son olarak, fotoğrafı çekmek için deklanşöre tam olarak basın.

FLAŞINIZIN ETKİ MESAFESİNİ ÖĞRENİN

Flaş kullanılırken yapılan en yaygın hata flaşın etki mesafesi dışındaki nesneleri çekmektir. Bu neden yanlış? Flaş etki mesafesinin uzağından çekilen fotoğraflar karanlık olacağı için bu yanlıştır. Birçok fotoğraf makinesinde maksimum flaş etki mesafesi 4,5 metreden (yaklaşık 5 adım) daha kısadır.

Sizin makinenizin flaş etki mesafesi nedir? Makinenizin kullanım kılavuzuna bakın. Bulamadınız mı? O zaman işi şansa bırakmayın. Çekeceğiniz nesneden 3 metreden daha fazla uzaklaşmayın.

IŞIĞA DİKKAT EDİN

Fotoğrafını çektiğiniz nesneden sonra fotoğrafın en önemli öğesi ışıktır. Işık çektiğiniz fotoğraftaki her şeyin görünümünü etkiler. Anneannenizi çekerken, yandan vuran parlak gün ışığı kırışıklıkları belirginleştirir. Oysa bulutlu bir günün loş ışığı aynı kırışıklıkları gizler.

Çektiğiniz nesne üzerine fazla ışık düşmesini istemiyor musunuz? O halde ya kendiniz yer değiştirin ya da çektiğiniz nesnenin yerini değiştirin. Manzara fotoğrafı çekerken, ışığın kavuniçine çaldığı ve tüm arazi boyunca uzanıp gittiği sabahın erken ya da akşamın geç saatlerini deneyin.

BİRKAÇ DİKEY RESİM ÇEKİN

Fotoğraf makineniz dikey duramıyor mu? Dikey fotoğraf çekmek için yana doğru hiç yatırmadıysanız elbette duramaz. Dikey bir fotoğrafta her tür nesne daha iyi görünür. Sarp kayalar üzerindeki bir fenerden Eiffel Kulesine, bebek havuzunda zıplayıp duran 4 yaşındaki yeğeninize kadar her şey. O halde bundan sonraki denemenizde fotoğraf makinenizi yana yatırıp dikey bir iki resim çekmeye özen gösterin.

YÖNETMEN GİBİ DÜŞÜNÜN

Fotoğraf çekerken denetim sizde olsun; fotoğrafların kalitesinin ne kadar arttığını siz de görün. Yalnızca bir fotoğrafçı gibi değil bir film yönetmeni gibi hareket edin. Film
yönetmeni her şeyi kontrolünde tutan kişidir. Yer seçimini yönetmen yapar: “Herkes arka bahçeye çıksın.” Aksesuarları yönetmen seçer: “Kızlar, pembe gözlüklerinizi takın.” İnsanları yönetmen organize eder: “Şimdi biraz daha yaklaş ve kameraya doğru eğil.”