Avrupa Adeta Kavruluyor!

Son 50 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Avrupa’daki ülkelerde beklenen ilkbahar yağmurlarının düşmemesi nedeniyle ciddi kuraklık tehlikesi ortaya çıktı.

Sadece çilek üreticilerinin sıcak havadan memnun olduğu belirtilirken, kuraklık Almanya’nın yanı sıra İngiltere ve Fransa’da kaygıya neden oldu

Meteorolojik kayıtlara göre, Avrupa kıtası, son 50 yılın ortalamasına göre en sıcak ilkbahar mevsimini yaşıyor.

Almanya ve Fransa’da ekili alanlar kurumaya başladı. Fransa’da besicilerin hayvanlarına taze ot bulmada zorlanmaya başladı. CNN Türk ' ün haberine göre; mevsim normallerinin 4 derece üzerindeki ülkelerde düşen yağış miktarı, şubat, mart ve nisan aylarında son 50 yılın ortalamasından yüzde 20-60 oranında daha az olduğu açıklandı.

Almanya ve Fransa’da hububat ekili alanlarda başaklar kurumadan sararırken, çok ciddi kuraklık tehlikesi baş gösterdi. Yağış azlığı nedeniyle yer altı su kaynaklarının da giderek azaldığı kaydedildi.

Hububatı vuran yağış azlığı mısır üreticisini de kara kara düşündürmeye başladı. Kuraklığın etkisiyle pazarda sebze ve meyve fiyatlarında önümüzdeki günlerde büyük artış beklendiği kaydedildi.

Öte yandan, aşırı sıcak nedeniyle Almanya’da son dönemde peş peşe orman yangınları çıktığı, itfaiye ekiplerinin alevleri kontrol altına almada zorlandığı ifade edildi.

Buna karşılık her yaz mevsiminde değişik sıcak ülkelere giderek tatil yapan Fransa ve Almanya’daki çok sayıda kişi şimdiden kendi ülkelerinde güneşlenme fırsatı buldukları için hallerinden memnun olduklarını bildirdi.

Ynt: Avrupa Adeta Kavruluyor!

bugün tarlaları sigorta yapalım dedik olmadı.çks kayıtlı olmayanları yaptıramadık.her yıl yaptırıyordum özel ama bu yıl kaldırılmış.

mayısın 15 inden sonra yagış kısmen azalacak hazirandan sonra kesilecek çok kurak veya sıcak olacakmış tahmin bu

rahimavci link=topic=43355.msg398883#msg398883 date=1305216602' Alıntı:
yansın gavurlar bizden mal almAk Zorunda kalırlar inşaallah
yansin dimi rahim, arada bizde yanariz artik.))) Bu hafta hep 27 28 dereceydi ama ekinler hala o kadar güzelki. Gelsenizde görseniz. Yaw burda nem düsse yeter. Yani kuraklik derecesinde olacagini sanmiyorum. Bosverin avrupayida dua edelim bizim ürün iyi ciksin, tabi iyide para etsin..

çerezlik ayçiçekleri yağışı pek sevmez.mantar hastalığına yakalanır.büyüme evresinde ilk çıktığında kuş ve kurt zarar verir.bu sene havalar soğuk ve güneşsiz gittiği için büyüme evresi yavaş gitti ve kurt kuş zararı çok oldu.ben bir tarla ayçiçeğimi bozdum.havalar iyileşince birtane daha bozacam.tekrar ekecez.

satocan58 link=topic=43355.msg398937#msg398937 date=1305223700' Alıntı:
Abi almanya öyle bi yerki. Öglene dogru sicaktan kavrulurken aksam üstü sel götürür her tarafi, gecede sicaktan uyuyamazsin...

7 yaşlarımda iken Almanyada bulunmuştum. Yağışların bol, toprak yapılarının kumsal olduğu aklımda kalmış. Yağmur yağdıktan hemen sonra traktörlerin tarlaya gittiklerini hatırlıyorum. O tarihlerde bile çok büyük fendtleri hatırlıyorum. Biz köyün kenarındaydık, hayvan pancarlarını çırarıp römorka yükleyen makinalar vardı.Çiftçilikle ilgili olarak hatırlayabildiğim teknolojileri biz hala üretemiyoruz.