+ Konuya Cevap Yaz
11 sonuçtan 1 ile 11 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  Ayçiçek saplarından yeni bir izolasyon maddesi geliştirildi

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi (KSÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Alma ' nın yaptığı çalışma ile atıl durumdaki ayçiçek saplarından yeni bir izolasyon maddesi geliştirildi.

  Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen proje ile her yıl yakılarak yok edilen 600 bin ton ayçiçek sapı ekonomiye kazandırılacak.

  Prof. Dr. Alma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıldır sürdürdükleri çalışmalarda son aşamaya geldiklerini ve yapılan testlerin ardından ayçiçek sapının ekonomik olarak değerlendirileceğini belirtti.

  Alma, üniversitede yaptıkları testlerde ayçiçek sapının başta laminant levha olmak olmak üzere bina arasında mono blok duvar olarak kullanılabileceğini söyledi.
  Projenin dünyada ilk olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Alma, “Bu çalışmanın önemli bir özelliği de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından destekleniyor olmasıdır. Ayrıca ilimizde sanayi-üniversite işbirliği anlamındaki ilk örneği oldu. Bakanlığımız projeye yüzde 75 oranında destek verdi. Mobilyacı olan sanayici ortağımız üretim için gerekli makineleri aldı, testler başarıyla tamamlandı ve önümüzdeki günlerde üretime geçilecek” diye konuştu.

  600 BİN TON AYÇİÇEK SAPI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

  Türkiye ' de yılda yaklaşık 600 bin ton ayçiçek sapının yakılarak yok edildiğini vurgulayan Alma, şöyle konuştu:

  “Başta Trakya bölgemiz olmak üzere Elbistan Ovası ' nda önemli miktarda ayçiçek üretimi gerçekleştiriliyor. Üretimin ardından ortaya çıkan ayçiçek sapı çiftçimiz için de ciddi sorun teşkil ediyordu. Tarlada kalan bu saplar genellikle yakılarak yok ediliyor. Bu da hem çevreye zarar veriyor hem de çiftçiler için başlı başına problem oluyordu. İnşallah üretime geçildiği takdirde ayçiçek sapları yakılmayarak ülkemiz ekonomisine geri dönüşümü sağlanacak.”

  Bu çalışmanın inovasyon konusu olduğunu anımsatan Alma, dünyada yenilik yapan kurum ve kuruluşların her zaman ayakta kalacağının bunun için de özel sektörün bu anlayışı her zaman birinci sırada tutması gerektiğinin altını çizdi.

  Proje ile ilgili patent çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Alma, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının bu tür çalışmaların rafta kalmaması için destek verdiğini belirtti.
  Proje ortaklarından 30 yıllık mobilya ustası Ali Akpınar ise ayçiçek sapından elde edilen yeni izolasyon maddesinin birçok alanda kullanılabileceğini söyledi.
  Bu malzemeyi ilk olarak kapı arasında denediklerini anlatan Akpınar, “Daha önce kapı aralarına kağıt kullanıyorduk. Ancak bu malzeme çok kullanışlı ve uzun ömürlü olmuyordu. Ancak ayçicek sapından elde ettiğimiz bu izolasyon malzemesi çok rahat kullanılabiliyor. Ayrıca yine bu malzeme iç duvar malzemesi olarak beton arasında da denedik ve güzel sonuçlar elde ettik. Böylece hem maliyet asgariye inmiş oluyor hem de doğal malzeme kullanmış oluyoruz. Ayrıca malzeme hafif olduğu için de binanın yükü azaldı. Deprem için de bu konunun önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

  ÜNİVERSİTEYE İŞ YAPTI PROJEYE ORTAK OLDU

  Uzun yıllardır Yeni Sanayi Sitesi ' nde mobilya ustası olarak kendi iş yerinde çalıştığını belirten Akpınar, şunları kaydetti:

  “Zaman zaman üniversiteye iş yapıyorum. Siparişleri götürdüğümde üniversitedeki hocalarımın yanına uğrayarak yeni bir proje olup olmadığını soruyorum. Endüstri Meslek Lisesi mezunuyum ve yeni çalışmaları yakından takip ediyorum. Bir gün Hakkı Alma hocamın yanına gittim. Bana bir malzeme var bak bakalım anlayabilecek misin diye sordu. Baktım ayçiçek sapı. Üzerinde çalışabilir misin diye sordu. İş yerime gelince düşünmeye başladım. Yaklaşık 4-5 üzerinde çalıştım. Hocamla defalarca bir araya geldik. Sonra Hakkı hocam proje ortaklığı teklif etti ve böylece bu işe başladık.”

  Bakanlıktan yüzde 75 destek aldığını ve 2 makinenin geldiğini aktaran Akpınar, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bana yaklaşık 220 bin lira destek verdi. Şimdi üçüncü bir makine için KOSGEB ' e başvurdum. Eğer buradan da destek alabilirsem kesim makinesini alacağım ve üretime hemen başlayacağım” dedi.

  PROJE İÇİN ÜNİVERSİTEYE BAŞLADI

  46 yaşında olduğunu ve geçen yıl üniversite sınavına girerek Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mobilya Tasarım Bölümünü kazandığını belirten Akpınar, “Üniversite ile sık sık bir araya gelince sınava girmeye karar verdim. Şu anda Andırın ' da meslek yüksek okulunda eğitim görüyorum. Bir yandan kendi işimi ve proje üzerinde çalışırken diğer yandan eğitimimi sürdürüyorum.” diye konuştu.

  Akpınar, ayçiçek sapı ile ilgili projede üretim izni aldığını ve yakın bir tarihte üretime başlayacağını sözlerine ekledi.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Temmuz 2010
  Mesajlar
  6,261
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  bilgi için saol.bulan kişiye helal olsun.bu arada nineme söyleyim de yakmasın

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  nasıl toplanack saplar ? tüccarlrmı glck bzmi götrcez

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  yeni bir sektör

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  15 Aralık 2008
  Şehir
  balıkesir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1,727
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  Hadi hayırlısı

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  bide sapmı toplucaz paket yapcaz bali gelsinler toplasınlar tarladan

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  19 Kasım 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  5,243
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  iyi bir gelişme ,biz sap parçalamayla parçalıyorduk tabi her sene bu işlemi uygulayınca toprakta hastalık yapmaya başladı ve kurt olayı başladı en azından bu dertten kurtulmuş oluruz

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  biz bi araya getirip bi köşede yok ediyoz

 9. #9
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  Güzel bir proje,projeyi uygulayabilseler ayçiçek sapları bayabi kıymetlenir,bizde kesinlikle ayçiçek saplarını yakmıyoruz rototillerle toprağa karıştırıp tarlada bırakıyoruz ayçiçek sapları potasyum yönünden zengin diye biliyorum trladan kalkan potasyumu tarlada bırakıyoruz.
  Alıntı vale link=topic=43389.msg399454#msg399454 date=1305297718 Nickli Üyeden Alıntı
  iyi bir gelişme ,biz sap parçalamayla parçalıyorduk tabi her sene bu işlemi uygulayınca toprakta hastalık yapmaya başladı ve kurt olayı başladı en azından bu dertten kurtulmuş oluruz
  Saptan kaynaklanan bir hastalık olacağını sanmıyorum sürekli ayçiçeği yada ayçiçeği arkası ekin ekiyorsanız o yüzden hastalık yapıyor olabilir ayçiçeği ve ekin uygulamasının ardından toprağa mutlaka yeşil atık bırakacak bitki ekmek toprak için çok sağlıklı oluyor.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  Ayçiçek saplarının toprağa karıştırılması muhakkak ki toprağın zenginleşmesi bakımından faydalı. Ama kışların hafif geçtiği yıllarda bu sapların izalasyon özelliğinin bulunması sebebiyle içlerinde bazı zararlı böcek türleri de barınabiliyor. Bu olay kanola saplarında da aynı.Bu açıdan bakıldığında sapların yakılarak veya başka bir şekilde tarladan kaldırılması bu tür zararlılarla da bir tür mücadele yöntemi olacaktır.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçek sapının müthiş özelliği!  geçen yıl tarlamızı sürdük.babama ait.erkunt 2008 lüks servet 2006 servet 4x4 le.okadar derin sürdük.ben orta okul 1 veya 2 giidyorduk çekirdek ekmiştik.çerezlik.sapları çüremiş çogunu geri çıkardık.hayret bir iş.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ayçiçeği sapının büyükbaş hayvan beslemesinde kullanımı?
  Konu Sahibi vcc Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Eylül.2013, 10:46
 2. t 480'yeni özelliği (hiç bir traktörde yok)
  Konu Sahibi horasanlioglu Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 24.Şubat.2013, 16:59
 3. Zf şanzıman özelliği nedir
  Konu Sahibi adanalı_01 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 31.Temmuz.2012, 11:46
 4. Greyder Bıcagının 1-2 Özelliği
  Konu Sahibi BenGeldim Forum Tesviye Makinaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Mayıs.2011, 10:00
 5. Biranın şok edici özelliği
  Konu Sahibi mocıtu Forum İlginç
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 22.Şubat.2010, 21:45

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status