Maliye Bakanı Mehmet Şimşek(artan petrol fiyatları)14-03-2011

04.10.2008
4,134
195

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, artan petrol fiyatları karşısında vergileri sabit tutarak, akaryakıt üzerindeki vergiyi azalttıklarını belirtti.
DOHA (A.A) – 14.03.2011 – Türkan Al –

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, artan petrol fiyatları karşısında vergileri sabit tutarak, akaryakıt üzerindeki vergiyi azalttıklarını belirterek, rafineri, dağıtım şirketleri ve akaryakıt bayilerine, ”Kar marjları ciddi bir sorun. Herkes fedakarlık yapmalı. Sizin de daha makul karlarla bu işi yapmanızı bekliyoruz” dedi.
Türkiye-Katar Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantıları için Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Bakan Şimşek, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Türkiye’nin petrolün yüzde 95′ini, doğalgazın ise tamamına yakın bölümünü ithal ettiğine işaret eden Şimşek, petrol fiyatlarındaki artışın tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de olumsuz etkilediğini söyledi.
AK Parti hükümeti döneminde akaryakıt ürünlerindeki vergi yükünün artmadığını, tam tersine azaldığını kaydeden Şimşek, 2002′de 100 liralık benzin alındığında 70,3 liralık kısmın Hazineye vergi olarak gittiğini, bugün ise 100 liralık benzinin 61,40 lirasının Hazineye verildiği belirtti.
Ancak bu dönemde petrol fiyatlarının 4 kat arttığını
vurgulayan Maliye Bakanı, şöyle devam etti:
”Petrol fiyatları içinde rafineri, dağıtım şirketleri, bayi kar payı var. Bir de üreticilerin payı var. Petrol fiyatlarını biz belirlemiyoruz. Ama devlet olarak akaryakıt üzerindeki vergi yükünü artırmadık, tam tersine azalttık. Çünkü biz, maktu vergiyi sabit tutarak, akaryakıt üzerindeki vergilerin azalmasını sağladık. Diğer paydaşların da artan petrol fiyatlarının mümkün olduğunca tüketiciye yansıtılmasının sınırlı tutulması konusunda yapabilecekleri çok şey var. 1 liranın yüzde 9′u 9 kuruş eder, 4 liranın yüzde 9′u 36 kuruş eder. 2 kar rakamı aynı mı? Kar marjlarının aynı kalması ciddi bir sorun. Herkesin fedakarlık yapması lazım. Biz, devlet olarak akaryakıt üzerindeki vergi payının, enflasyona karşı erimesini kabullendik. Akaryakıt vergilerinin reel olarak düşmesine razı olduk. Akaryakıt pahalılanırken, vergi yükünün düşük kalmasını sağladık. Şimdi rafineri, dağıtım şirketleri ve bayiler gibi diğer hissedarlardan da daha makul karlarla bu işi yapmasını bekliyoruz.”
-VERGİ YÜKÜ NE ZAMAN DÜŞECEK?-
Kendilerinin popülist bir yaklaşım içine girip de, akaryakıt üzerindeki vergileri aşağı çekmesi durumunda, bunun Türkiye’ye yüksek bütçe açığı, daha yüksek faiz ve daha düşük yatırım olarak döneceğini anlatan Maliye Bakanı, şöyle konuştu:
”Biz, orta, uzun vadede vergiyi tabana yayarak, doğrudan vergi gelirlerini daha da artırdığımızda, yüksek vergi yükü olan sektörlerde bir takım iyileştirmelere gideriz. Ama bunun zamanlaması çok önemli. Ne zaman ve hangi sırayla? Bugün atılacak popülist adımlar, doğrudan bütçe açığı olarak bize yansır. Türkiye’nin kamu borç stokunda artış olarak yansır. Türkiye’nin orta ve uzun vadede geleceğini her şeyin önünde düşündüğümüz için, istikrarı ve güven ortamını önemsediğimiz için popülist tutum içinde olmadık, olmayacağız da. Orta vadede imkanlar el verirse vergi yükü yüksek alanlarda iyileştirmeler yaparız.”
-EK ÖNLEMLER GELECEK Mİ?-
Maliye Bakanı Şimşek, ekonominin soğumasına dönük tedbirlerden istenen sonucun alınamadığı yolundaki değerlendirmeler için de, ”Bu tedbirlerin etkilerini görmek için bir süre daha beklemek gerekiyor” açıklamasında bulundu.
Ekonomide bir ivme bulunduğunu, bu ortamda alınan tedbirlerin de etkisinin hemen ortaya çıkamayacağını kaydeden Şimşek, bu önlemlerin etkisinin zamanla görüleceğini söyledi. Şimşek, diğer yandan petrol fiyatlarındaki artışın da dünya ekonomisini olduğu gibi Türkiye ekonomisini de muhtemelen yavaşlatacağını, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki gelişmelerin de ekonomik ivmeye yavaşlatıcı etki yapabileceğini belirtti.
Maliye Bakanı, ”Bütün bu gelişmeler var. Bizim de aldığımız tedbirler var. Bunlar genelde gecikmeli olsa da ekonomiye yansır” dedi.
-MOODY’S RAPORU VE ÖZELLEŞTİRME-
Şimşek, Moody’s ' in Haftalık Görünüm Raporunda yer alan ”Türkiye’nin şu anda karşı karşıya bulunduğu sorun, faiz dışı fazla kaydetmesi, döviz rezervlerini daha fazla artırması ve borç seviyesini de azaltarak, dış şoklara dayanıklılığını artırmasıdır” tespitleri için de, ”makul değerlendirmeler” nitelemesinde bulundu.
Türkiye’de yılın ilk çeyreği içinde faiz dışı fazlada muazzam bir performans gösterildiğini bildiren Şimşek, cari açığın da esas itibariyle yüksek seviyede bulunduğunu dile getirdi.
-”CARİ AÇIKTA KAMU AÇIKLARININ ETKİSİ YOK”-
Ancak bunun kamu açıklarındaki artıştan kaynaklanmadığını ifade eden Şimşek, cari açığın daha çok petrol fiyatları ile diğer emtia fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını söyledi. Şimşek, Türkiye’nin geçen yıl sadece petrol, doğalgaz ve türevleri için 37,2 milyar dolar fatura ödediğine işaret ederek, ”Sonuç itibariyle cari açıkta kamu açıklarının etkisi yok. Açık, enerji ve emtia fiyatlarının yüksekliğinden ve iç talebin güçlü olmasından kaynaklanıyor. Özel sektörün yatırım yaklaşımının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Biz, kamu olarak tasarrufları artırmaya çalıyoruz. Cari açığı yönetilecek düzeyde tutmak için de ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
Maliye Bakanı, özelleştirmelerle ilgili bir soru üzerine de, seçimlere 3 aydan daha az bir süre kaldığına işaret ederek, özelleştirmelerin uzun bir süreci gerektirdiğini, özelleştirilecek alanlarla ilgili çalışmaların da devam ettiğini anlattı. Milli Piyango İdaresi ve elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesinin bir zaman gerektirdiğini de vurgulayan Şimşek, ”Burada süreç devam ediyor. Özelleştirmelerde bir sıkıntı yok. Biz, özelleştirmeleri gelir sağlayıcı değil, rekabeti artıran bir unsur olarak görüyoruz. Buna yapısal bir reform olarak bakıyoruz. Gereği ne ise devam edeceğiz” dedi.

Ynt: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek(artan petrol fiyatları)14-03-2011

herkesi aydınlatalım işin uzmanından ve direk başındaki kişiden bilgiyi alalım dedim.. Bazıları için çok kolay akaryakıt vergisi kalksın demek hersey anında ucuzlasın ama türkiyeyi yönetmek öle kolay degil..

Rekor düzeydeki akaryakıt fiyatlarını değerlendiren Enerji Bakanı Yıldız, 'Rafine merkezi ve dağıtıcıların akaryakıt fiyatlarında indirime gideceğine inanıyorum' dedi.

Son dönemde artan akaryakıt fiyatları tartışma yarattı. 95 oktan benzinin litre fiyatı 4 liraya dayandı ve Türkiye bu alandaki rekorunu perçinleştirdi.

Peki akaryakıt fiyatlarında ucuzlama olacak mı? Enerji Bakanı Taner Yıldız, Banu Güven ' le Artı ' da akaryakıt fiyatlarını değerlendirdi.

Yıldız ' ın açıklamaları şöyle: 'Babacan ' ın başkanlığında bugün geniş bir toplantı yaptık. Bizim iktidarın başıyla bugüne kadar nasıl bir gelişme gösterdi, rafine edilmiş petrol ürünleri arasında nasıl bir korelasyon var, serbest piyasa olabildiğince serbest midir, bunları konuştuk. Fiyatlara müdahalemiz söz konusu değil. Tavan fiyat EPDK ' nın vereceği bir karar. Ham petrol girişi, döviz fiyatları, rafine fiyatları, dağıtıcılar ve bayiler. Böyle bir zincir var. Basında çok ciddi bir abartı gördüm. Sekiz yılda enflasyon yüzde 107 oldu. Konan ÖTV ve vergiler sekiz yılda yüzde 107 ' yi geçmedi.

BİR İNDİRİM GELECEKTİR

Topladığımız vergilerin GSMH ' ye oranı batılı ülkelerin çok altında. Bu ülkeyi idare eden irade hangi kalemden vergi alacağına karar veriyor. Verginin aleyhine enerji bakanı olarak konuşamam. İthalat da serbest. Dağıtım lisansı almış firma gelip satabilir. Ham petrol ve vergi yanı fiyatın yüzde 90 ' ını alıyor. Herhangi bir enerji düzenlemesine gerek kalmaksızın rafine ve dağıtıcı arasındaki düzenlemenin tabii olarak çözüleceğine inanıyorum. Rafine merkezi ve dağıtıcılarından bir indirim geleceği kanaatine sahibim. Sekiz yılda ham petrolü 22 dolarla aldık, şu anda 4.38 katına çıktı fiyat. Rafine edilmiş benzin fiyatı ise 2.95 kat arttı.

Direkt toplanan vergi miktarı AB ülkeleriyle karşılaştırılamayacak kadar düşük. Babacan önemli bir açıklama yaptı. 2010 ve 2011 ' de akaryakıtın, petrol ürünlerinin ÖTV ' sinin sabit kalacağını söyledi. Büyüme hızını ve enflasyonu katarsanız iki yıla karşılık gelen ÖTV rakamı yüzde 17 geri gidecek demektir. Bu vergi artırılmayacak haberini vermiş oldu. Ben inanıyorum benzin fiyatlarını rafine merkezi ve dağıtıcılar geriye doğru çekecektir.

DOĞALGAZDA ZAMSIZ BİR KIŞ OLACAK

Doğalgazda zamsız bir kış geçireceğimiz kanaatindeyim. Bu konuda çok rahatım.

80 YIL SONRA NÜKLEER SANTRAL SÖKÜLECEK

Nükleer santralde hükümetimizin kararlılığı önemli. Türkiye öncelikle yerli kaynaklarını kullanacak. Suyu, rüzgarı, jeotermali... Nükleer, sanayide sınıf atlama işidir. Biz bir projenin kurulma aşamasına geldik, uzun bir yola giriyoruz. Toplam 60 yıllık bir işletmeden bahsediyoruz. Biz 80 yıl sonra bu santralin söküldüğünü göreceğiz.

JAPONYA ' DA GÖRÜŞMELER YAPACAĞIZ

(Güney Kore ' yle niye anlaşmazlık çıktı?) Türkiye eski Türkiye değil. Enerjide alım garantisi verdiğimiz bir ortamda ayrıca Hazine garantisi veremeyiz. Kamu borç yükünün milli gelire oranı yüzde 42 civarında. Bir çifte garanti oluyor, bu doğru değil. Japonya ' da başbakan ve başbakan yardımcılarıyla randevularımız olacak. Karadeniz ' de Japonya ' yla çalışmak isteriz. Bu işin kendine has bir kültürü var. Bir üniversite kurulması lazım. Hacettepe ve İTÜ ' de bu tür programlar var, bunları zenginleştireceğiz.

(Bu kadar HES gerekli mi?) Türkiye rezerv itibariyle su kaynaklarının üçte birini kullanıyor. Yaklaşık 300 megavatlık bir HES ' in kurulması demek 80 milyon dolarlık doğalgaz almamak demek. Yerli kaynaklar tarafından karşılanan bir enerji portföyü olsun. Çok güzel bir şey. O zaman HES ' lerin üçte biri işletmede, üçte biri lisanslandı yapım aşamasında, üçte biri de proje aşamasında. 45 bin megavat civarında HES olacak.

(Nabucco projesi) Bizim inandığımız bir proje. Avrupa Birliği ülkelerinin doğalgaz sorununu çözebilcek bir proje. Sabırlı olmak lazım. Bunlar orta ve uzun vadeli proje.'

Giderek artan fiyatlara bakarak nasıl vergi az diyebiliriz ki? Bunu açıklasınlar o zaman mazot ne kadar, ne kadar vergi alınıyor.Türkiye yi yönetmek kolay değil ama kazıklamak ta bu kadar kolay olmuyacaktır.Benzin 4 lirayı geçti durumda.

'Direkt toplanan vergi miktarı AB ülkeleriyle karşılaştırılamayacak kadar düşük.' Bu yanlış yazılmış galiba verginin vergisini ödüyoruz daha ne olucak. uyy-*s

demir45 link=topic=43515.msg401331#msg401331 date=1305559005' Alıntı:
Giderek artan fiyatlara bakarak nasıl vergi az diyebiliriz ki? Bunu açıklasınlar o zaman mazot ne kadar, ne kadar vergi alınıyor.Türkiye yi yönetmek kolay değil ama kazıklamak ta bu kadar kolay olmuyacaktır.Benzin 4 lirayı geçti durumda.

'Direkt toplanan vergi miktarı AB ülkeleriyle karşılaştırılamayacak kadar düşük.' Bu yanlış yazılmış galiba verginin vergisini ödüyoruz daha ne olucak. uyy-*s

Sanırım üstteki yazıyı okumadan yorum yaptın..

'AK Parti hükümeti döneminde akaryakıt ürünlerindeki vergi yükünün artmadığını, tam tersine azaldığını kaydeden Şimşek, 2002′de 100 liralık benzin alındığında 70,3 liralık kısmın Hazineye vergi olarak gittiğini, bugün ise 100 liralık benzinin 61,40 lirasının Hazineye verildiği belirtti.
Ancak bu dönemde petrol fiyatlarının 4 kat arttığını vurgulayan Maliye Bakanı,..'

Vergi artmıyor dünya piyasasında petrol fiyatları 4 kat arttıgı için bunun yansıması olarak bu pahalılık.. üstte rakamlarlada ifade edilmiş.. 2002 ile 2011 arasında devletin aldıgı vergi düşmüş durumda..

Hepsini okudum.%60 vergi alıyorlar.Dünya piyasasında fiyat arttıysa vergiden kısarak vatadaşlarını düşünmek zorunda önceden %70 alınıyormuş bunu savunarak şimdiki fiyatlarıda savunamaz.Fiyatlar attıysa vergiyi düşürücek bizede düşünecek.

Bu yapılmadığı sürece ne deseler hep boş.

demir45 link=topic=43515.msg401374#msg401374 date=1305566224' Alıntı:
Hepsini okudum.%60 vergi alıyorlar.Dünya piyasasında fiyat arttıysa vergiden kısarak vatadaşlarını düşünmek zorunda önceden %70 alınıyormuş bunu savunarak şimdiki fiyatlarıda savunamaz.Fiyatlar attıysa vergiyi düşürücek bizede düşünecek.

Bu yapılmadığı sürece ne deseler hep boş.

usta üstteki yazıları dikkatlice okursan türkiye yi yönetmek öle kolay değil bu verginin türkiye ekonomisine getirisi 20milyar dolar bu gelirin yeri dolmadan bu vergiyi bidefada düşüremessiniz.. Eger yol su köprüde yapılsın hizmet gelsin istiyorsanız bunun birden bire düşmesini bekleyemessiniz.. 2002 de batmış bil ülkenin borcları nasıl kapanacak diyorduk hatırlarsanız herkes gelirinin yarısını versin türkiyenin borcu kapansın diyorduk.. şuan ki gelinen nokta da vergi artmamış aynı noktanın altına düşmüş.. Şuan dünyada 4 kat fiyatlar artmışsa gelipte devletten bunu bize eski fiyattan ver vergide alma diyemessiniz.. ama zamanla yavas yavas bunlar rayına oturacak çünkü geçen 10 yılda çok sey oldu kdv ler düştü v.s. elbet ülkemiz geliştikce bu vergi oranlarıda düşecek..

pekibe Yavuz sadece petrolden gelen vergi ilemi bu ülke ayakta duruyor.maliye ye olan vergi borçları
niye affediliyor, gitsinler hicraya alsınlar.bu petrol fiyatlarının yükselmesi neden hep ham petrol fiyatlarına göre
bahane bulunuyor, neden Dünya nın en pahalı akaryakıtı bizde, diğer dünya ülkeleri ham petrolü bizden
ucuzamı alıyor? devlet alışmış en kolay vergi petrolde yüklen yüklene bildiğin kadar, devlet birazda işyerlerinin
devletten kaçırdığı verginin peşine düşsün, yeter artık bu hükümetlerin akaryakıtla oynadıkları.
Türkiye yi yönetmek zor ise yeter 9 yıl çeksin elini.

Mustafa devlet kaçırılan verginin de peşinde budan şüphen olmasın yanlızca yeterince duyarlı bi millet olalım devletimizi koruyup düşünelim.. vergisini herkes hakkı ile verse zaten bugun türkiyenin bu kadar yuksek vergilere ihtiyacıda olmaz.. Petrol neden bu kadar yüksek yukarıda ki yazıda açıklanmış ama ben yine yazayım petrol fiyatları dünyaya göre degişiyor serbest türkiyede ve dünyada 4 kat artmış durumda dogal olarak türkiyedede arttı.. vergi oranı 9 yıldır yukselmedi aksine düştü.. Şuan TV den izliyorum İspanyollar ekonomik kriz geçiriyor ülkelerinde en büyük protesto gösterileri oluyormuş tarihinde.. Eger ki İyi yönetilmeyen bi Türkiye olsaydı bundan 10 yıl evvel ki gibi şuan Türkiyede kuresel krizden etkilenmişti yunanistan ,ispanya ve bir çok avrupa ülkesi gibi kriz yaşıyor olurdu..

ayrıca hem işsizlik bitsin diyoruz hemde işletmelerden yüksek vergi alınsın vergisini ödeyemeyen işletmeye icra gitsin kapatılsın istiyoruz burada da tezatlık var.. Nasıl ki kuralık yaşayan bölgelerde ziraat bankası borçları erteliyorsa.. Yerine göre yatırımcıya da bu tür desteklerin rahatlatmaların yapılması gerekiyor.. Borc faizi affedilen taksitlendirilmesi kötü şey degil bu kişilerin bari vergi borcu belli .. Vergi kaçırıp hırsızlık yapanlar var onları deşifre etmek lazım .. en basitinden gidip yemek yediginiz bi lokanta size fiş vermeyince hiç zorla alıyormusunuz yada maliye şikayet hattını aradınız mı ? vergi az veya çok kaçırılıyor çogu yerde.. Çok degil 10 yıl evvelki türkiyeye bakmamız yeterli.. Bu gün cumhuriyet tarihinden belli yapılan duble yol miktarının 2 katından fazla yolu 8 yılda yapılıyor en azından verdigimiz vergiler bize dönüyor hizmetigörüyoruz.. bugun sağlık hizmetleri çalışan çalışmayan tüm 18 yasından küçüklere bedava ,Eğitim ortada bunlar kolay hizmetler degil.. Hortumlarını birileri takıp başka yere götürmüyor bu paraları.. Türkiyenin nereden nereye geldigini görmek lazım.. 9yıl da daha ne yapılabilirdi diye bi sormak lazım kassası bomboş 25 milyar dolar imf ye borçla alınan bi ülkenin kasasın da 95milyar dolar var şuan her alanda hizmetler yapılıyor.. Daha iyisini kim yapabilirdi nasıl yapardı iyi bi yargılamak lazım.. Türkiye her görüşten iktidarı gördü.. 1950 ye kadar tek parti chp iktidarınıda sonrasında Adnan menderes iktidarınıda..

yavuz kardeşim bende şöyle desem.zaten doğu ve güney doğunun çoğu kaçak mazot kullanıyo eliktirik ve su parası ve vergi nedir bilmez türkiyenin batısı olarak yükü çeken biziz doğu ve güneydoğudaki vatandaşlardan dahamı çok kazanıyoruz? sanmam büyük şirketler vergi ödemiyor mesela kiler gurubu 2010 yılı vergisini ödememiş ama kütahya ' ya trilyonluk yatırım yapıyo, devlette alacağını zamanında alamazsa açığı vergi almanın en kolayı yolunu tercih ediyor.yunanistan ' a gelince kardeşim gemici sık sık yunanistan ' a gider dediğine göre adamlar çalışmadan lüks içinde yaşıyomuş ve bu isyanda biraz alıştıkları lüksten fedakarlık etmemek için dedi.Devlet taviz vermeden herkesten alacağını alsa bu kadar adeletsiz vergilendirme olmaz.

bırakın arkadaş bu kadar populist olmayın neden pırlanta gemi alırken kdv 0 onu açıkla iş siyasete kayarsa söylenecek çok söz var ama gelmiş geçmiş tek çiftçi karşıtı hükümet çiftçiye ucuz mazot sağlayacak ucuz gübre sağlayacak tarım bakanı kendi demedimi sanayileşmiş ülkelerde tarım %3 o seviyelere çekeceğiz diye ama almanyanın üretimi bizim 10 katımız.. 1500tlnin %70 ile 3600 tlnin %60 birmi buzamana kadar memura ürüne ne zam yapmış biraz kafa yorun... direk söylenenleri almayla olmaz bu işler biz hersöylenenin arkasında olsaydık doğru asla bulunmaz olurdu....

Arkadaşlar daha fazla siyasete kaçmak istemiyorum benim anlatmak istedigim yakındıgımız şeyler bu hükümet döneminde degil daha evvelinde türkiyede olan şeyler.. diyarbakır örnegi halk alıştırılmış içine işlemiş haram ne yaparsanız yapın onların kaçak kullanmasına engel olamassınız orada yaşayanlar bilir cahil halk sıkı yönetim olmadan orada tam otorite saglanamaz yavas yavas tedaşların özeleşmesi ile ve halkın terör yandaşı siyaseti bırakmasıyla orada da işler düzelecek şuan belediyeleri bile terörü destekliyor işte bunun kırılması lazım yavas yavas orada hersey rayına oturacak zamanında gitmeyen hizmetler şuan oralarada ulaştı artık halk diyemez orada devlet bize bakmıyor.. tedaş özelleşti oradaki şirket bi yolunu bulup elektrik paralarınıda toplayacak.. ama seninde dedigin gibi kiler gibi bi şiketin vergisi tüm güney dogunun elektrik parasından fazladır.. bu tür şirketler vergilerini ödemek zorunda eger vermiyorsa cezası ile öder kanunda boşluk koymadılar bu yönde maliye peşini bırakmaz konuyu tam bilmiyorum söz etmişsiniz ama.. Başbakan hakkında bi çok karalama ve spekilasyon yapıldı bugune kadar hepsi %90 nı yalan ve karalama çıktı duyduklarımın İstanbul belediyesi zamanından belli tanıyan arkadaşlarımız var iski de isfalt ta çalışan arkadaşlarımız orada çok guzel kadrolar oluşturulmuş adaletli karakterli yöneticiler çogu arada çürüklerde vardır tabi.. Mesela oglu bedelli askerlik yapmış diye mualefet eleştiriyor.. geçenlerde buna cevap verdi syn.Başbakan dediki ' bedelli askerligi ben o dönemde getirmedim ben hükümette degildim o dönemin hukumeti getirdi benim oglum içinde getirmedi oglum bu haktan yararlandı bununle ne ilgim var.. Onların kualisyon hükümetleri döneminde getirdiler bedelliyi şimdi oglumu eleştiriyorlar'
yani tarafsız bakınca ilk bakışta bu karalamayı duyunca ya bak diyorsun oglunu kaytarmış ama işin aslı ortada başka bi dönemde devlete gelir getirsin diye bedelliyi çıkarmışlar o dönemde oglu hakkını kullanmış buda gayet normal.. bunun dışında diger yazılan karalamalarıda iyice araştırmak lazım.. herkesin görüşü kendine.. ben Türkiyenin bulundugu konumu ve 10 yılda aldıgı mesafeyi göz önüne alarak ve 10 yıl evvelini düşünüyorum ve benim düşüncelerim bunlar ben 10-15 yıl evvelini çok net hatırlıyorum türkiyenin durumunu ..

ne diyelim yavuz inşallah sizin düşündüğünüz gibi olur şunu açıkça söylemek istiyorum inşallah yanılan ben olurum ülkem kazanır vede böyle olurda Allah ömür verirse kendilerinden hem özür dilerim hemde duacıları olurum yok aksi olursa huzuru mahşerde yakalarından yapışırım.

kardeşim siyasete kaçmayım diyosun lakin son dönem yazdığın bütün konu ve yorumlarda buram buram siyaset kokuyo..biraz dikkat eden bütün üyeler bunu görüyordur..
üstelik yazılarında (kusura bakma) tamamen hükümet sözcülüğü yapıyorsun belki farkında olarak belki olmayarak..kraldan fazla kralcı olmak iyi değildir..

(10-15 yıl evvelini çok net hatırlıyorum türkiyenin durumunu .. )

üstelik bir çok çelişki var yazılarında..yaşın 26 yazıyo 10-15 yıl öncesini hatırlıyorsun 10-11 yaşındaki birisi ülke gündemini nasıl bilebilir merak ettim doğrusu..

(diyarbakır örnegi halk alıştırılmış içine işlemiş haram ne yaparsanız yapın onların kaçak kullanmasına engel olamassınız orada yaşayanlar bilir cahil halk sıkı yönetim olmadan orada tam otorite saglanamaz yavas yavas tedaşların özeleşmesi ile ve halkın terör yandaşı siyaseti bırakmasıyla orada da işler düzelecek şuan belediyeleri bile terörü destekliyor işte bunun kırılması lazım yavas yavas orada hersey rayına oturacak zamanında gitmeyen hizmetler şuan oralarada ulaştı artık halk diyemez )

sanırım dünkü 12 pkk lının öldürülmesi sonucu yaşananları görmüşşündür..ben hiç göremedim terör yanlısı siyaseti bırakanları..açılımdan olsa gerek ...

'Soren' öncelikle ben yorum yaptıgım konulara yazılan cevaplara hitaben cevap yazıyorum son zamanlarda bu konulara özellikle hükümeti araştırmadan bilmeden yapılan yorumlarla karşılaşıyorum.. ben 27 yaşındayım 12 yaşında ikende ülkenin durumunu görüyordum halende görüyorum.. hele 10 yıl evveli çok net bi şekilde hatırlıyorum olayları.. siz 17-18 yaşınızda yaşananları ülke gündemi hatırlamıyormolabilirsiniz.. Benim dedem ve akrabalarım aktif olarak siyasetin içinde idiler evimizde siyaset konuşulur.. hani şuan tahmin ettigin gibi milli görüş düşüncesinde de degildir ailem.. ama son yıllarda yapılanlar ve gördüklerimiz fikirlerimizi değiştirdi.. haklının hakkını vermek lazım diye düşünüyorum.. Açılım bu ülke için gerekli içte birlik olmadan asla güçlü bi ülke olunmaz.. ama Açılımın yavas yavas yapılması gerekli bazı kesimler bunu kendi çıkarlarına kullanıp olaylar cıkarıyosa bu açılımın uçunun kime dokundugu ortaya çıkarıyor işte..bende zaman zaman bunlara çok taviz veriliyor diyorum ama bi şekilde bu terör bitmeli.. Ordudaki cuntacılar vatan hainleri zamanın da temizlenseydi türkiye bu kadar şehit vermezdi.. ben dogu da yaşıyorum yakınen bu çatışmalardan haberdarım kürde yapılanı da biliyorum kürdün yaptıgınıda bunlar düzeltilmeli.. Dağ dakilerin de böle leşleri gelecek işte daha profesiyönel birliklerle bizim tecrubesiz er lerimizi yıllarca öne sürdüler terörle nasıl mücade ettiler.. profesiyönel birlikler olsaydı acaba bu kadar uzarmıydı bu terör..Ve şuan diyarbakırda seçim burolarını kapatanlarda kimler kime destek veriyorlar kimden korkuyorlar ortada... Bu konu çok uzun bi konu.. Neyse gercekten Eger yalan yanlış bi ifade kullandıysam buyrun yanlışımı düzeltin ama ben genel olarak dogru olan ve haksız eleştirileri yadırgıyorum.. Bazıları demogoji yaparak insanların aklını bulandırıp galeyana getirmeye çalışıyor onların verdigi yanlış bilgilere neden müdahale etmiyorsun ! ben direk bakanın konuşmasını yayınladım herkes aydınlansın neyin nasıl oldugunu bilsin diye.. Ben lafı çarpıtmıyorum sunmuyorum aynen sunuyorum.. yorumlarımı takip etmişsen eger her konuda dogruluguna inandıgım şeyleri objectif olarak yorumlamaya çalışırım.. size ters gelir veya gelmez... Sizin yaşınız yazmıyor benden büyüktür yaşınız siz daha iyi hatırlarsınız 10 yıl evveli siz buyrun anlatın ozaman gençlere... Enflasyon canavarınıda tanırsınız.. İyi akşamlar....

arkadaş sen çok yanlı davranıyorsun önceden haftada 1 saat çalışan işsiz sayılmazdı şimdi ayda 1 saat çalışan işsiz sayılmıyor ülkeyi bukadar kendi görüşünüze hakim kılmaya çalışmayın herkes doğruları biliyor sana göre bu doğru olabilir ama bana yanlış neden sadece bu şekilde hükümetin kendini haklı çıkarmaya çalışmasına ortak oluyorsun yukarıdaki sorularıma açıklama yapmadın biz herşeyi ithal eder konuma geldik cari açık büyüyor bunuda neden diyince petrolden diyor aldığı petrolü bize 2 katından fazlaya satıyor bumu hak olan... en fazla yatırım doğuya yapılıyor bu geçmiştede böyleydi ama halk kolay paraya alışmış ben urfada yaptım askerliğimi adamlar herşeyi ticarete dökmüş başlık paraları çocuk paraları herçocuğa aşı parası neden bu adaletsizlik adamın 15 20 çocuğu var memur kadar maaş alıyor neden bu çifte standart yapılan kaçakçılığa göz yumuluyor dükkan hepsinde kaçak mal satılır sigaralar aynı hemen hemen her köyde okul var nüfustan dolayı en taze yeni öğretmenler oraya gider ne kadar uğraşıldığı belli.. televizyondaki gazi protez bacağını atarken benim için sızladı ya senin.. benim madalyam bu dedi askeriyeye güveni yok ettiler...hristiyan birliği toplandı hatayda kiliselere verdiği önemi bizim tarihi yerlerimize veriyormu bakalım kaç kilise restore edilip açıldı ruhban okulu ile hristiyan yayacaklar israil sınırımızı neden 49 yıllığına vermek istedi aselsan ben temizlerim dedi olay kapandı açılmamak üzere 40bin ithal öğretmen gelecek ve artık ülke abd ve ab sempatizanı olarak yetişecek bizim öğretmenlerin suyumu çıktı ver staj defterini 2 sene staj yapsın dışarıda...SÖZÜM SANA DEĞİL KÖYÜMDEN 4 ÇANAKKALE ŞEHİTİ VAR BEN ORTA ASYA TÜRKMENİYİM OSMANLI BENİM DEDELERİME KABEYİ KORUMALARI İÇİN GÖNDERMİŞ ONUN İÇİN BEN SON NEFESİME KADAR BUDURUMUN KARŞISINDA OLACAĞIM SAĞLICAKLA KAL...

gemisi olan zengin vatandaş mazota ötv ödemeyecek .gariban çiftçi mazotu 3.580 liradan kullanacak .adalalet ve kalkınma partisi ama bu adaletmi arkadaş

Arkadaşlar ben yanlı davranmıyorum ben başka alternatif de bulamıyorum türkiye şu ana kadar üç başbakan zamanında gelişme gösterdi Adnan menderes -Turgut Özal- ve şimdiki hükümet bundan evvel sürekli ekonomik krizlerle ugraştı hortumlamalar darbeler devalasyonlar oldu bu ülke bi refah ortamı görmedi.. şuan cidden kazancımız az da olsa ülkede bi istikrar var en azından hesabını düzgün yapabiliyorsun yarının ne olacagını kestirebiliyorsun.. Bunlar önemli şeyler.. Ayrıca tüm şehitlerimiz nur içinde yatsın ama Cumhuriyet tarihinden belli savunma sanayine ilk kez bu kadar yatırım yapıldı bu kadar yol kat edildi.. Şimdiye kadar bi piyade tüfegi bile üretemeyen bi ülke vardı şuanda dünya ile yarışan projeleri olan bi ülke türkiye bunları görmek lazım.. Daha iyi bi alternatif oldugunu düşünüyorsan sen onu destekle ama ben göremiyorum.. Benim burada biliçsizce yazılan aslı astarı olmayan yada demogoji olan yorumlara cevap verdim yoksa kimseyi yönlendirme niyetinde de degilim ama bazı yorumlar aşırı taraflı ve bilinçsiz resmen karalama ve iftira dolu aslı olmayan ve çarpıtılan yorumlarda var bunları görünce ister istemez dogruları söylemek durumunda hissettim kendimi.. şimdi Bu hükümetin yapmadıgı yada sebep olmadıgı bir çok şeyi bu hükümete mal etmek nekadar dogru ben buna anlam veremiyorum cahilliginden mi yazıyor yoksa karalama amacı ile mi onu çözemiyorum.. Bu hükümetin hiç mi dogru yaptıgı şey yok biraz bencilce düşünüyoruz onu görüyorum herkes bana yarasın diyor hersey.. Gemi akaryakıtında neden düşmüş vergi neden ucuzlamış bunu araştırdınız mı ? Dünya piyasasını ticaretini biliyormusunuz.. Gemi binlerce ton yakıtı alabilir Türk gemileri neden başka ülkeden yakıt alsın dünya ile yarışabilmeli türk armatörleride.. ülke içindeki yakıtla o aynı şey degil.. ülke içinde tarımsal amaçlı ve ticari amaçlı kullanılan akaryakıtın pahalılıgından bende şikayetciyim.. ama bunun suçlusu kim nereden geliyor bu bunu iyi analiz etmek lazım.. bu vergi hangi şartlarda düşer nasıl düşer türkiye ekonomisine katkısı nedir.. yavas yavas bu vergi azalmış mı artmış mı.. yiyecekte kdv düştü bunu neden övmüyorsunuz demek ki sizde taraflı bakıyorsunuz.. sağlıkta hayat standartı arttı bunu niye dile getirmiyorsunuz.. bu hizmetler vergi alnımadan mı yapılacaktı.. ee elbette sıra akaryakıtada gelecek 10 yılda türkiye nereden nereye geldi ona dikkat edelim.. hersey açık olur.. yıllarca hortumcular ergenekoncular cuntacılar bu ülkeyi ve halkını sömür medimi ?? onlara ve onları koruyanları neden eleştirmiyormusunuz ? yani bu soruları kendi kendinize bi sorun bakalım.. ben aslen hazar türküyüm annem zaza dır.. ben dogu da niye terör var onuda biliyorum.. terörün nasıl bitirilebileceginide biliyorum.. terörün bitmesi için ortadaki provakatörlerin yaptıgı bi kaç olayı büyütmeyeceksiniz son çırpınışları onlarında bu.. halkı bir birine düşürmek istiyorlar ama türkiye güçlü bir ülke bunu kimse başaramaz.. gel gelelim açılımı en cok eleştirenlerden biride benim açılım kolay bişey degil ama uygulamayı su istimal etmeye her fırsatta vatan hainlari kalkışıyor bunu görebiliyoruz.. ama terör bitersede türkiyenin önünün nekadar açık oldugunu görebilirsiniz.. mesela yıllarca 3 aylık erlerimizi teröristin önüne atanlar kimlerdi.. şuan erler çatışmalara gitmiyor hep egitimli ve tecrubeli asker operasyon yapıyor şehit haberleri azaldı.. zamanın da o Er leri teröristle karşı karşıya koyanlarıda eleştirelim.. 20 yasında ki acemi bi er. ömrü daglarda gecmiş israil tarafından yetiştirilmiş bölgeyi tanıyan bi teröriste karşı nasıl kendini savunsun.. ama şimdi özel birlikler yetiştiriliyor artık teröristler eylem yapıyor kayıp verdikleri için her şehidin öcü alınıyor.. polis Özel harekat birliklerini zamanında dagdan çekenler kimler bu birlikler dagda teröristleri fare gibi avlıyordu kayıp vermeden burada özel harekatı duyan terör yandaşları tirtir titriyordu .. ama tutup bu birlikleri şehre çektiler daglardan erleri teröristin peşine gönderdiler bunun sebebi nedir bunu yapanlar kimler vatanı nekadar seviyorlar vatan evlatlarını nekadar seviyorlar.. Yani bi düşünün bu kadar şehit vermemizin sebebi kimlerdir.. 30 yıldır neden özel birlikler kurulmadı terörle mücadele için.. mevcut özel birlikleri neden dagdan çektiler acaba terörün bitmesi işine mi gelmedi bazılarının...cuntacılar yıllarca nasıl teröristle iş birligi yapmış gördük 100lerce askerimize nasıl kıymışlar.. Şimdi bakıyoruz savunma sanayisinde devrim yapılıyor.. Terörle mücadelede çok şey kat edildi.. Amerikanın sözüyle hareket eden bi türkiye yok dikkat edin çıkarları için hareket eden bi ülke var.. bu konu çok uzar.. bundan sonra pek cevap yazacak vaktim olmayacak herkes vicdanını sorgulasın kafasına takılan çevrede duyduklarını güvenilir kaynaklardan araştırsın ben öle yapmaya çalışıyorum bilmedigim bi konuda karalama yada övgü yapmam.. ben vicdanım rahat.. herkese saygılarımla burada siyaset konuşmayı istemesemde bu konu uzadıkca konuşuyoruz.. herkes hoşçakalsın.. türkiye için en hayırlısı ne ise o olsun...