ne önerirsinz hayvan olarak

peder seneye koyun almayı düşünüyo bende çoban olurm artk : ' (
ne önerirsinz başka hayvan olarak keçi hariç
büyük baş ölmüş artık die duyduk o yzden koyun düşünüyorz birazda araştırma sürecindeyiz

Ynt: ne önerirsinz hayvan olarak

Bu aralar koyun pahalı bence hiç bulaşmayın. Bizim oralarda 800-900 lira koyun fiyatları. Kuzu da 350-400 civarı. Ayrıca koyunun ne sütü işe yarıyor ne de yünü para ediyor. Bence büyükbaş daha iyi ama sistemli ve modern bir şekilde yapıp sütünü en iyi şekilde değerlendirmek şartıyla.
Holstein ve Simental ırkı ineklerle büyükbaştan çok iyi kar etmek mümkün. Montofon da kombine yönüyle hem ette hem sütte verimlidir ama süt ağırlıklı işletmelerde Holstein ve Simental olmalı.

koyunda düşer düşüyorda cok aşırı dercede ital giriyor girdide bence elinde varsa iyi bak para yatırılmaz inek olayını bilmiyorum 1 ay veya 1.5 süt pahalı olur millete inek satarlar ondan sonra düşer 10 ay düşük süt alırlar benim görüşüm elinde varsa iyi bak para yatırılmaz kısaca elindeki mala iyi bak paran varsada işini geliştir ekim dikim varsa yavaş yavaş büyütebilirsin çünkü alt yapın var şu anda başka işe yapmak alt yapı gerekir masraf demek

doganbey1 link=topic=43527.msg401635#msg401635 date=1305581101' Alıntı:
kardeşim sen Bileciktendin dimi
evt
GENÇ EYMIRLİ link=topic=43527.msg401636#msg401636 date=1305581184' Alıntı:
Bence elinizdekiyle fazla oynamayın büyük baş hayvancılık iyi montofon simental
elmzde bişey yok şuan hayvan olarak
Holland link=topic=43527.msg401637#msg401637 date=1305581204' Alıntı:
Bu aralar koyun pahalı bence hiç bulaşmayın. Bizim oralarda 800-900 lira koyun fiyatları. Kuzu da 350-400 civarı. Ayrıca koyunun ne sütü işe yarıyor ne de yünü para ediyor. Bence büyükbaş daha iyi ama sistemli ve modern bir şekilde yapıp sütünü en iyi şekilde değerlendirmek şartıyla.
Holstein ve Simental ırkı ineklerle büyükbaştan çok iyi kar etmek mümkün. Montofon da kombine yönüyle hem ette hem sütte verimlidir ama süt ağırlıklı işletmelerde Holstein ve Simental olmalı.
inek süt ucuzmuş bide inekle uraşacak insan yok sütüydü fln
zaten alırsak kuzu fln alıp büyütürz pekte bilgim yok zaten hayvanlar ilgimi çekmez sevmemde o işi :(
başlangıç olarkta hemen byük işletme kuramayız ortalama 15 bin fln miktar yer basit yazın güdülcek kışında kendimiz yonca fln biçeriz yem fln alıncaksa bilememde balye yonca fiğ fln bunları zaten dedem yapıyor bizde yaparız kolay iş
dolcevita link=topic=43527.msg401644#msg401644 date=1305581469' Alıntı:
koyunda düşer düşüyorda cok aşırı dercede ital giriyor girdide bence elinde varsa iyi bak para yatırılmaz inek olayını bilmiyorum 1 ay veya 1.5 süt pahalı olur millete inek satarlar ondan sonra düşer 10 ay düşük süt alırlar benim görüşüm elinde varsa iyi bak para yatırılmaz kısaca elindeki mala iyi bak paran varsada işini geliştir ekim dikim varsa yavaş yavaş büyütebilirsin çünkü alt yapın var şu anda başka işe yapmak alt yapı gerekir masraf demek
ben zaten devamlı dedemle birlkte çalışyoz ama peder emekli olcak o da kendi hayvancılık yapmak istiyor
elimzde kendimize ait hayvan türünden bişe yok ekim biçimde yok dedemde var ona çalışıyorz zaten haftasonları fln köyde oluyorm

Koyun işi hem zahmetli hem masraflı iş. Yani bizde olduğu için biliyorum, sürüdeki sağmal baş sayısı en az 300 değilse çoban aylığı kurtarmıyor, köyde de başka katacak sürü yoksa mecburen çoban tutmak gerekiyor ki dediğim gibi o da işin karını azaltıyor. (Şu anda çoban aylıkları 1300 lira)
Sonrasında döl veriminde çok kişiye ihtiyaç duyuluyor, sağımı kırkımı yine iş gücü gerektiriyor. Üstüne üstlük yünü ve sütüne de bakan yok. Yani öyle böyle derken iş zorlaşıp gidiyor. Ama damızlık değil de kuzu alıp besi tipi etlendirerek satacaksanız olabilir.
Ama ben şu anda hayvancılık işine girecek olsam, yine söylüyorum koyun en son düşüneceğim şey olur.

Ahmet abi koyun sütü bizim burda pahalı yahu :D ben saanen keçisi ile yapılacak ufak baş hayvancılığın getirisi olduğunu düşünüyorum. Veyahut damızlık koyun koç yetiştiriciliği de olabilir. tabi ben dışardan baktığım kadarıyla konuşuyorum. İşin içinde olan sensin ve hepimizden daha iyi bilirsin

doganbey1 link=topic=43527.msg401655#msg401655 date=1305581908' Alıntı:
Kardeşim bence koyunda para var ama holland nicki Ahmed abi bu işi daha iyi bilir
tşkr ederim :) bizde öle duyduk ama bilmiyorm
Holland link=topic=43527.msg401666#msg401666 date=1305582160' Alıntı:
Koyun işi hem zahmetli hem masraflı iş. Yani bizde olduğu için biliyorum, sürüdeki sağmal baş sayısı en az 300 değilse çoban aylığı kurtarmıyor, köyde de başka katacak sürü yoksa mecburen çoban tutmak gerekiyor ki dediğim gibi o da işin karını azaltıyor. (Şu anda çoban aylıkları 1300 lira)
Sonrasında döl veriminde çok kişiye ihtiyaç duyuluyor, sağımı kırkımı yine iş gücü gerektiriyor. Üstüne yünü ve sütüne de bakan yok. Yani öyle böyle derken iş zorlaşıp gidiyor. Ama damızlık değil de kuzu alıp besi tipi etlendirerek satacaksanız olabilir.
Ama ben şu anda hayvancılık işine girecek olsam, yine söylüyorum koyun en son düşüneceğim şey olur.
sağmal dediğiniz şey ne anlama geliyor ?
çoban kesnlikle tutmayız zaten ypacaksak kendimiz yaparz
yorumlarınz için hepinize tek tek tşkr ederm
bu msjları pedere söylüyecem yanıtı ne olcak
aslında aklına ilk km girese öle yapıyor ikna edeblcemmi :) en sevmediğim iş hayvanla uraşmak : ' (
o aklıma gelmemişti yetiştiripmi satacağız die sormak aklıma gelmemiş :S
ufak olarak başlıcaz sonra büyütürüz para çok glirse :)
doganbey1 link=topic=43527.msg401670#msg401670 date=1305582347' Alıntı:
Ahmet abi koyun sütü bizim burda pahalı yahu :D ben saanen keçisi ile yapılacak ufak baş hayvancılığın getirisi olduğunu düşünüyorum. Veyahut damızlık koyun koç yetiştiriciliği de olabilir. tabi ben dışardan baktığım kadarıyla konuşuyorum. İşin içinde olan sensin ve hepimizden daha iyi bilirsin
yorum için tşkrler

doganbey1 link=topic=43527.msg401670#msg401670 date=1305582347' Alıntı:

Estağfurullah kardeşim, sağolasın.
Saanen keçisi süt yönünden kazandırabilir tabi ki. Damızlık olayını tam bilmiyorum yani, sadece damızlık üretimi nasıl bir getiri sağlar o kadarını bilmem.
Ama şunu söyleyeyim benim hatırladığım en son sütçü ben ortaokul son sınıftayken gelmişti bizim köye. :D Yani önceden yakın bir köye mandıra kurulur, tüm yörenin sütü orada toplanır ve peynir yapılırdı. Bu da koyun üreticisi için iyi bir ekstra gelir oluyordu ama dediğim gibi çoktandır ne mandıra var ne koyun sütünü soran var. Yünün kilosu da 70 kuruş civarında yani, onu da satacak birini bulursan satıyorsun. Yani tüm sürüden çıkan yün, kırkıma verdiğin paranın yarısını bile karşılamıyor.
Ayrıca Türkiye ' deki koyun cinslerinin çoğunun süt verimleri oldukça düşük, bizde 350 sağmal başlık sürünün süt verimi taş çatlasa 125 litre olurdu sütçü geldiği zamanlar. Artık sağım da kalmadı zaten, koyun - kuzu karışık çıkıyor otlağa.

Kardeş sağmal doğum yapmış süt veren hayvanlara denir.

Bizde hala mandıra alıyor abi bildiğim kadarıyla da 1 lira yada daha yüksek. Küçükbaş hayvancılık en çok üremeden kazandırır mı? Mesela 300 baş hayvan 1 senede 300 üzeri yavru verebilir mi? Eğer verirse bunların büyütmek nasıl olur? Ağılda kışın bu iş yapılır mı? Hayvanlar gece mi otlatılmalı yoksa gündüz mü? Ağıl yapılacaksa nasıl olmalı? Koyun - kuzu - koç her zaman alıcısı çıkar mı? Bunların belli başlı hastalıkları nelerdir? Hayvanlardan verim elde edebilmek için ne kadar beslemek gerek ve hangi şartlarda beslemek gerek? raştırdığım kadarıyla limusin diye bir ırk 5-6 ayda kesimlik olabiliyormuş. Sence mümkün olur mu? Acaba böyle et ırkıyla çalışmak üreticiye nasıl bir kar getirir? epey bir soru oldu ama herhalde bu konuda da epey açıklayıcı olur :D

doganbey1 link=topic=43527.msg401681#msg401681 date=1305583234' Alıntı:
Bizde hala mandıra alıyor abi bildiğim kadarıyla da 1 lira yada daha yüksek. Küçükbaş hayvancılık en çok üremeden kazandırır mı? Mesela 300 baş hayvan 1 senede 300 üzeri yavru verebilir mi? Eğer verirse bunların büyütmek nasıl olur? Ağılda kışın bu iş yapılır mı? Hayvanlar gece mi otlatılmalı yoksa gündüz mü? Ağıl yapılacaksa nasıl olmalı? Koyun - kuzu - koç her zaman alıcısı çıkar mı? Bunların belli başlı hastalıkları nelerdir? Hayvanlardan verim elde edebilmek için ne kadar beslemek gerek ve hangi şartlarda beslemek gerek? raştırdığım kadarıyla limusin diye bir ırk 5-6 ayda kesimlik olabiliyormuş. Sence mümkün olur mu? Acaba böyle et ırkıyla çalışmak üreticiye nasıl bir kar getirir? epey bir soru oldu ama herhalde bu konuda da epey açıklayıcı olur :D

Küçükbaş hayvan bereketlidir Doğancan. İkiz olayı çok olur. Yani bir sürüde %50 oranında ikiz doğum görülmesi muhtemeldir. Bu bakım ve beslenme şartları iyi olursa %60-70 ' e kadar çıkabilir.
300 baş koyun doğum yaptığında kuzu sürüsü rahatlıkla 400 ' ü geçer.

Kuzular önceden ayrı sürü halinde otlatarak ve sabah - akşam kuzu yemi veya arpa-çavdar karışımı yem vererek beslenirdi, ayrıca sağımdan sonra annesini de emerdi sütü kesilene kadar. Ama şimdi otlağa çıkarken karışık çıkıyor ve sabaha kadar annesiyle birlikte geziyor. O yüzden içtiği süt miktarı artmış oluyor ve sadece sabah yemlemesi yetiyor.

Kışın sürü miktarı çok değilse ve uygun ağıl varsa tabi ki içeride beslemek mümkün ama 500 başlık bir sürüyü içeride beslemek çok fazla alan gerektirdiği için dışarıda sabah kuru ot akşam da tahıl ve saman karışımı yemle besliyoruz. Ama kar olmazsa her zaman otlatılabilir ve kar olmadığı halde mera kışın yeterli olmazsa yemle takviye yapılabilir.

Koyunlar sıcağı sevmediği için gece otlatma daha iyi olur, çünkü hava ısınınca özellikle çok güneşli havalarda koca sürü birbirine girer 100 başlık sürüymüş gibi tostop olur ve akşam hava serinleyinceye kadar da birbirinin tepesinden inmezler. :D Öğleden sonra 4 buçuk 5 gibi otlağa çıkıp sabah 9 gibi dönmesi en uygun otlama şeklidir.

Ağıl havalandırması iyi olan, tavanı yüksek, yazın serin kışın cereyan yapmayan, evin yakınında olmayan ve temizlenmesi kolay olacak bir sistemle (mümkünse direksiz) yapılırsa çok daha rahat olur işi yapmak.

Koyun kuzu ve koç alıcısı her zaman olur, yani özellikle koyunculuğun yaygın olduğu bir bölgede iseniz, her ay 3-4 tüccar kapınızı çalacaktır. :) O olmazsa pikaba iki toklu atıp ilçenin kasabının yolunu tutarsınız. :D

Bayağı hastalık var fakat onları ayrıntılı olarak yazacak kadar bilgim yok Doğancan. Ama şap çok etkiliyor, bunun yanında tehlikeli olan şarbon var, yavru atma, tırnak hastalıkları, deli toklu sendromu, beyaz kas hastalıkların başlıcası. Kene, kıl kurdu, bağırsak kurdu (şerit), yara kurdu gibi asalaklar da cabası.

Yavru verimi elde etmek için kışın kaliteli ve temiz yem vermek önemli, bunun yanında gebe hayvanları çok yormamak, kışın gebe iken otlağa çıktığında uzak mesafelere götürmemek gerekir. Çok tozlu ve küflü yemlerin yavru atmaya sebebiyet verdiği söyleniyor. Ayrıca tahılları ezerek yedirmek daha iyi oluyormuş.

Limousin ' i büyükbaş cinsi olarak biliyorum ama bir araştırırım olacaksa biz de gireriz limuzin işine. :D

Küçükbaşta etçi ırkla çalışmak tabi ki sütten daha fazla kazanç sağlayacaktır. Yani iyi bakım şartlarında kuzular rahatlıkla 5-6 ayda kesime gönderilebilir. Ama ortalama et verimleri ne olur orasını bilmiyorum. :)

Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım kardeşim. :)

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-kucukbas-hayvanlar-koyun-turkiyede-bir-ilk-sarole-50-kan-dereceli-charollais-koyun-47761216/detay/

http://www.veteriner.cc/koyun/charolais.asp

abi limusün değilmiş baktığım herhalde araba adından aklımda kaldı. şarole lincoln bunlardı demek istediğim. özellikle şarole güzel et bağlıyormuş ve kalitesi yüksekmiş. bakmanda fayda var abi. tabi bunları almakta kolay değildir sanırım. Ylnız iyi bakıldığı taktirde iyi para getireceği kesin :D bilgilerin için çok teşekkür ederim sağolasın.

yorumlarınz için tşkr ederm bayabi bilgilendim hiç hayvanla uraşmadan bu işleri örenecem gariba :D
bi ırk vardı başka ülkeden sayılı gelmişti verimi çok olan
verdiğin linkteki omu oluyo ?