Ülke Tv ' de Ersoy Dede ' nin programına katılan emekli assubay Ahmet Zengin, mayın tespit cihazına karşı Türkiye ' deki kahredici ilgisizliği anlattı.

Türkiye’nin son günlerde yine mayın dolayısıyla şehit verdiğini anlatan Ahmet Zengin, kendi buluşları olan mayın tespit cihazının 100 gram ağırlığında olduğunu ve yaklaşık 500 metre mesafedeki tüm patlayıcıları tespit etme imkanına sahip olduğunu anlattı.

Cihazla ilgili İsrail’in İMİ firmasının temsilcilerinin kendisini aradığını, Almanya’dan bir firmanın daveti üzerine Almanya’ya gittiğini ve firmanın patenti sahiplenme aşamasına geldiğini anlatan Ahmet Zengin, cihazın Almanya’ya satışının kesinleşmek üzere olduğunu söyledi.

Cihazla ilgili Başbakanlık Bilgi Edinme birimine müracaat ettiğini daha sonra Milli Savunma bakanlığından bir yazı geldiğini ve konun dosya edildiğinin bildirildiğini dile getiren Zengin, bu yazı üzerine tekrar müracaat ettiğini ve bunun dosyaya konacak bir proje olmadığını vurgulayarak “Bir sürü insanımız şehit oluyor. Lütfen bununla ilgilenin dedim. Milli Savunma Bakanlığı’ndan bunun üzerine tekrar arandım ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde prof.lara brifing vermemi istediler. Ben de bunun üzerine gittim projeyi anlattım. Beni dinleyen proflar büyük ilgi gösterdi.” Dedi. Zengin cihazla ilgili ne silahlı kuvvetler ne de başka bir kurumdan daha sonra hiçbir teklif almadığını cihazla ilgili yabancı ülkelerdeki silahlı kuvvetler ve kurumlardan gelen teklifleri değerlendirmek zorunda kaldım. “ dedi.

Projeyi inceleyen Avusturya’daki bir üniversitenin barutun bulunmasından sonraki en önemli proje olarak bu cihazı gösterdiğini dile getiren Ahmet Zengin, cihazın 2011 bilimsel nobele aday gösterildiğini belirtti. Projeyi M60 tanklarını da yapan İsrailli firmaya vermek istemediği için Almanlarla görüştüğünü anlatan Zengin, Ruanda’dan Kamboçya’ya kadar dünyanın dört bir yanında cihazla ilgili taleplerin geldiğini, cihazın üretim ve pazarlamasını ise Türkiye’nin ilgisizliği yüzünden Almanya’da yapılması aşamasına gelindiğini söyledi.

Türkiye’nin sınırında 2 milyondan fazla mayın bulunduğunu ve mayından bundan sonra da çok şehit geleceğini söyleyen Ahmet zengin 5kg ağırlığında bugün kullanılan mayın tespit cihazı yerine göğse takılabilen ve 500 metre mesafeden patlayıcıyı bulan 100 gram ağırlığındaki cihazla ilgili Türkiye’nin ilgisizliğine kahretti.

Cihazın cep telefonunun yarı büyüklüğünde olduğunu, 500 metre mesafeden patlayıcıyı titreşim ve sinyallerle duyurduğunu aynı zamanda uydudan personelin yerini ilgili birime bildirme imkanı olduğunu, cihazın sürekli güncellenme imkanı bulunduğunu anlatan Ahmet Zengin cihazın nasıl çalıştığının da ayrıntısını verdi. Zengin ayrıca terör örgütünün elindeki mayınlar ile askerin kullandığı mayınların özelliklerini bu mayınların imhasıyla ilgili cihazın gördüğü işlevide anlattı.

Zengin Genelkurmay’dan kendisine verilen randavuda yapılan konuşmayı ve randevu günü kendisine gelen telefonla ilgili de ayrıntıları şöyle anlattı.