+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarlada stres  Geç gelen bahar, tarım ürünlerinde 'stres'e yol açtı. Soğuk hava ve aşırı yağışlar nedeniyle çok sayıda üründe rekolte düşüşü bekleniyor

  Mevsim normallerinin altında seyreden hava koşullarının neden olduğu yağmur ve dolu, tarım ürünlerini vurdu. Seraları zarar gören sebze ve meyve üreticileri sıkıntılı günler yaşıyor.

  Çiçeklenme döneminde yoğunlaşan yağışlar nedeniyle çilekte bu yıl ciddi kayıplar yaşandığı, kayısı, şeftali gibi erkenci ürünlerin hasadının birer ay sarktığı, biberde ise rekoltenin istenen seviyelere ulaşamadığı bildirildi. Bu arada Bursa ' nın meşhur şeftalisi de yağışlardan olumsuz etkilendi. Üründe yüzde 30 rekolte kaybı bekleniyor. Şeftali üreticisinin bu yıl da zarar ederse, ekim alanlarını azaltabileceği söyleniyor. Ege bölgesinde yağışlar özellikle pamuğu vurdu.

  Bu yıl bölgede ekilen pamuğun yüzde 20 oranında bozulması gündemde. Yağmurdan olumsuz etkilenen bir başka ürün ise ayçiçeği oldu. Mayıs ayında ekimin yüzde 90 ' lar düzeyini bulması gereken ayçiçeğinde yüzde 10 ' lar seviyesinde ekim yapılabildiği belirtildi. Ayçiçeğinde hasatın 15 agustostan eylül ayına kayma riski olduğu ifade edildi. Bu nedenle ayçiceğini hammadde olarak kullanan firmaların sıkıntı yaşayabileceği söyleniyor. Narenciyede de sıkıntı var. Ege bölgesinde özellikle mandalinanın bir aylık gecikmeyle mayısta çiçeklendiğine dikkat çeken üreticiler, bu yıl yüzde 50 verim düşüşünün söz konusu olabileceğini düşünüyor. Kışın ılık geçmesi nedeniyle çiçeklenmenin erken olduğu Mersin ' de ise mandalina rekoltesinin artabileceği konuşuluyor.

  Bu arada bir başka olumsuz gösterge de fındıktan geldi. Havanın kış aylarında sıcak, bahar aylarında soğuk gitmesi nedeniyle 2011 yılı fındık rekoltesinin düşük çıkacağı ve Türkiye genelinde 600 bin tonluk bir rekolte olacağı söyleniyor.

  Bu arada geçen gün Mersin ' de yaşanan dolu da seralara zarar verdi. Mersin ' in Bozyazı İlçesi Tarım Müdürü Savaş Çelik, 'Yağış sonrası inceleme başlattık. İlk incelemede, yaklaşık 2 bin dönüm sera alanında yüzde 35 ile 65 arasında zarar oluştu. Hasar tespitini en kısa zamanda sonuçlandıracağız' diye konuştu.

  Yağışlar sebze üreticisini vurdu

  Çiçeklenme aşamasındaki bitkiler de yağışlar ve zaman zaman yağan dolu nedeniyle verim düşüklüğü ile karşı karşıya kaldılar. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, özellikle çilekte bu yıl ciddi kayıplar yaşandığına dikkat çekerek, sebzede ise biber ve kabakta ciddi sıkıtılar gözlendiğini söyledi. Yağışların bazı meyvelerin ise hasat dönemini geciktirdiğini anlatan Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ise kayısı, şeftali gibi erkenci ürünlerin hasadının birer aya yakın sarktığını anlattı. 'Özellikle biberin rekoltesi istenen seviyelerde olmadı' diyen Gökçel, serada yetişen biberlerin havaların ısınmasıyla birlikte örtülerinin açıldığını ancak bu yıl havaların serin gitmesi nedeniyle seraların üstü açılamayınca istenen verimin alınamadığını ifade etti.

  Gökçel, küresel ısınma nedeniyle son yıllarda üzüm kalitesinin çok olumsuz etkilenmesine karşın bu yıl yağan yağmurun üzümü çok olumlu etkilediğini ve meyveye ilaç gibi gelip hayat verdiğini söyledi. Birkaç üründe sıkıntı yaşanmasına karşın genel olarak yağışlardan memnun olduklarını dile getiren Gökçel, 'Bu yağışlar sulama suyu sorununa çözüm getirdi ve geleceğe dair bizlere umut verdi' diye konuştu.

  Pamukta zor yılın sinyalleri var

  Ege Çiftçiler Derneği Başkanı Hulusi Tanman, bu yağışlardan en çok pamuğun olumsuz etkilendiğini vurgulayarak, 'Bu ekilenlerden yağmur yiyenler bozulacak. Yüzde 20 civarında pamuk bozulabilir. Üretici arkadaşların pamuklarını yenileyeceğini tahmin ediyorum. Ayrıca şu dönemde pamuk tohumunu bulmakta da sıkıntı ile karşılaşılıyor. Havaların serin gitmesi de bazı tohumlarda bozulma ve erimelere neden oldu. Pamuğun bu konuda en çok zarar gören ürün olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  Yağışların devam etmesi durumunda pamuk toplama da geç kalacak, bu sefer de toplama pamuklarda yağmura yakalanma riski artacak. O da kalite kaybına neden olur. Bu sene pamuk için güç bir sene gibi görülüyor. Umarız fiyatlar tatmin edecek seviyede olur da, bu olumsuzlukların üstesinden gelinir. Bu yağışlar bu şekilde devam ederse, buğday da da bir sarı pas olması ihtimali var. Ama şu anda hava açık, gelecek günlerde göreceğiz' şeklinde konuştu.

  Ayçiçeğinde hasat eylül ayına kayabilir

  Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, bölgelerinin genel olarak yağışlardan olumsuz etkilendiğini ifade ederek, 'Özellikle de ayçiçeği ekimlerinde sıkıntı oldu. Ayçiçeği ekimi şu anda yüzde 10 seviyesinde. Mayıs ayına geldik, yüzde 90 ' ları görmemiz gerekirken, yağışlar nedeniyle yüzde 10 ' lar seviyesinde ekiliş yapılabildi. Yine yağışlardan dolayı işleme zorlukları da söz konusu. Ot gelişimi çok hızlı devam ediyor, otla mücadele de artı masraflar gerektirdi. Ayçiçeği üreticisi açısından olumsuz bir dönem geçiriyoruz. Ama buğdaya bakarsanız olumlu bir gidişat var.

  Önümüzdeki günlerde yağışlar bir süre ara verirse, mayıs ayı içerisinde yağışlar olmazsa. ayçiçeği ekimlerinin yapılabilmesini umut ediyoruz. Rekolte konusunda konuşmak için henüz çok erken, bir düşüş söz konusu değil. Genelde 15 Ağustos ' ta hasata başlarken, bu sene Eylül ayına kaymış olacak. Dolayısıyla üründe bir hammadde sıkıntısı yaşanabilir. Bunlar hep gelecek günlerdeki iklim şartlarına bağlı olan konular. Mayıs ayı sonunda ayçiçeği ekimleri tamamlabilirse, çok büyük bir kayıp olmayacağını düşünüyoruz. Bekleyip göreceğiz' ifadesini kullandı.

  Sezen yağışlardan konola ve buğdayın ise olumlu etkilendiğini belirterek, 'Kanolada geçtiğimiz yıla göre bir düşüş var ancak, rekoltede problem olmayacağını sanıyorum. Kanola iyi bir gelişim gösterdi, şu anda çiçek döneminde. Temmuz ayının başlarında hasat edilebilir duruma gelir. Bugüne kadar yağış kanola üreticisini olumlu etkiledi. Ancak dediğimizi gibi iklime bağlı, iyi bir hasat dönemi yaşarsak rekolte artacak' dedi.

  Fındıkta rekolte düşüşü kesin

  Ordu Ziraat Odası Başkanı Nejat Avcı, Türkiye ' de en fazla fındığın üretildiği kent olan Ordu ' da rekoltenin bu yıl düşük olacağını kaydederek, 'Bu durum karanfil sayımında çok net olarak görülecek. Çünkü fındık da maalesef tozlanma istenilen ölçüde olmadı. Kasım, aralık ve ocak aylarında havanın sıcak, nisan, mayıs aylarında da soğuk gitmesi 2011 yılı rekoltesinin düşük olacağının göstergesidir' şeklinde konuştu.

  Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı ise 'Kış aylarında soğuk çok oldu. Ama baharda da bu soğuk devam etti.

  Fındık hava şartlarından olumsuz etkilendi, yeni sezonda rekolte düşük olur' diyerek, 'Temmuz ayında bu tablonun çok net ortaya çıkar. Ancak Tarım İl Müdürlükleri tarafından başlatılan 2011 yılı tahmini fındık rekoltesi çalışmalarında karanfil sayımına göre Türkiye ' nin tahmini fındık rekoltesi 600 bin ton olacak gibi gözüküyor. Giresun ' da ise rekolte 85 bin ton' ifadelerini kullandı. Akbaşlı, 'Fındık üreticisi ağustosun başlarında değil sonlarına doğru fındığa başlayacak. Piyasaya en erken ürünün eylül ayı sonunda geleceğinin işaretlerini şimdiden alıyoruz' diye konuştu.

  Yağmur Çanakkale ve İzmir ' de kirazı vurdu

  Türkiye ' nin önemli kiraz üretim merkezleri arasında yer alan Çanakkale ' nin Lapseki ve Bayramiç ilçelerinde, yoğun bahar yağışları nedeniyle bu yıl özellikle ihracatlık kiraz üretiminde sıkıntı yaşandığı bildirildi. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, etkili bahar yağışlarının ardından, üreticilerin tarlalarına giremediğini ve işe başlayamaz hale geldiğini söyledi. İlk turfandacılıkta özellikle domates, biber, kavunda oldukça gecikildiğine işaret eden Ulus, 'İlk ve orta turfandanın birlikte dikilmesiyle, hasadın da aynı anda yapılacağından dolayı arz fazlılığı ortaya çıkacak. Bu nedenle fiyatlarda düşüş söz konusu olacak. Bu da bizim hiç istemediğimiz, beklemediğimiz bir olay' dedi.


  Ulus, Türkiye ' nin önemli kiraz üretim merkezleri arasında yer alan Lapseki ve Bayramiç ilçelerinde 11 bin 725 dekar arazide, 206 bin 650 kiraz ağacı bulunduğunu, bunlardan yıllık ortalama 4 bin ton civarında ürün aldığını belirterek, 'Özellikle ihracat edilen ve ' Ziraat 900 ' olarak adlandırılan kiraz, aşırı yağışlardan dolayı dölleme yapamıyor. Ağaçlar dölleme yapamayınca ürün çıkmayacak. Bu nedenle ihracatlık kirazda bu yıl sıkıntı yaşayacağımızı söylemek mümkün' diye konuştu. Kayısıda da aynı sorunların yaşandığını anlatan Ulus, şunları söyledi:

  'Elmada kara leke hastalığı söz konusu. Üreticimiz havanın açmasıyla ilaç atmak zorunda. Atmadığında üründe kara leke hastalığı oluşuyor. Buğday dikili alanlarda, yoğun yağış nedeniyle havalanma olmuyor. Buralarda da pas hastalığı söz konusu. Yine çeltik arazilerinin çamur olması nedeniyle, araziler hazırlanamadı, geç kalındı. Buna bağlı olarak tüm ürünlerin dikiminde yaklaşık 20 günlük bir gecikme söz konusu. Mevsimsel olarak hasatta 20 günlük bir gecikme olacak. Bu gecikme verimlere yansıyacak.'

  Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Karasuyek, Kemalpaşa’da bu yıl gecegündüz arasındaki ısı farkının çok olduğunu kaydederek, 'Çiçeklenmenin olduğu mart-nisan aylarında gündüz 17-18 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı gece 4-5 derecelere düştü. Normal şartlarda bu aylarda gece sıcaklığı 9 dereceye düşerdi. Bugüne kadar Kemalpaşa’da sıcaklığın bu kadar düştüğü bir yıl yaşamadım. Olumsuz hava şartları Kemalpaşa’daki yıllık 65-70 bin ton kiraz rekoltesini yüzde 50 düşürerek 35 tonlar seviyesine geriletir' diye konuştu.

  Erkenci karpuzda rekolte yüzde 50 düşer

  Türkiye ' nin en erkenci karpuzunun yetiştirildiği Adana ' nın Karataş ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yeşilyaprak, bu yıl yaklaşık 170 bin dekar alanda yüksek seralarda yetiştirilen örtü altı karpuzun hasadına başlandığını ancak istenilen verimin alınamadığını belirterek, karpuzun dekarının tüccara 3 bin ila 3 bin 500 lira arasında değişen fiyatlardan satıldığını ifade etti. Türkiye ' de üretilen 4 milyon ton karpuzun yaklaşık 1 milyon tonunun bu yıla kadar Adana ' da yetiştirildiğini ifade eden Yeşilyaprak, ' ' Geçen yıla göre ekim alanlarında 15-20 bin dekar artış olmasına karşın olumsuz hava koşulları bu yıl rekolteyi düşürecek ' ' dedi.

  Yeşilyaprak, yörede özellikle nisan ve mayıs aylarında yaşanan olumsuz hava koşullarının ürünün tam olarak gelişmesini engellediğini vurgulayarak, şunları kaydetti: ' ' Yörede ürünün gelişme döneminde hava bir soğudu, bir ısındı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bitki tam olarak gelişmediği için bu yıl hem kalite iyi olmayacak hem de rekolte yüzde 50 düşük gerçekleşecek. Bu durum ayrıca karpuzun kilogram fiyatını önümüzdeki günlerde 5 liraya kadar yükseltebilir. Tüccar ürünü satın alıp almama konusunda da kararsız.' dedi.

  Şeftalide yüzde 30 rekolte kaybı bekleniyor

  Son günlerde gözlemlenen aşırı yağışların Bursa ' daki şeftali bahçelerini tehdit ettiğini belirten Bursa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan, 'Yıllık 140-170 bin ton arasında olan şeftali rekoltesinde aşırı yağışlar sebebiyle yüzde 30 ' a varan düşüşler kapımızda' dedi. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağış miktarının taban suyu seviyesini yükselttiğini, şeftali ağacı köklerinin de bu sebeple kuruduğunu anlatan Doğan, 'Mevsim normallerinin çok üzerindeki yağışlar sebebiyle yer yer yüzde 30 ' a yakın rekolte düşüşleri bekliyoruz. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın konuya duyarlı bir şeklide yaklaşmasını ve şeftali üreticilerinin kredi borçlarında ertelemeye gitmesini bekliyoruz' diye konuştu.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarlada stres  çiftçide depresyona girer

 3. #3
  Barış UZEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  05 Mart 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  5,925
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarlada stres  Sağolasın muhtar bu haberi okuyunca moralim yerlerde apalıyor artık : ' (

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarlada stres  Allah bu ürünlere emek harcayanlara yardim etsin. Kimine iyi gelirken kiminede kötü geliyor fazla yagis...

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarlada stres  Biz dedelerimizden eskiden beri hep duyardık, KITLIK KURAKLIKTAN DEĞİL , FAZLA YAĞIŞTAN GELİR diye. Hayırlısı bakalım...

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  23 Eylül 2009
  Şehir
  aksaray
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,571
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarlada stres  allah milletin yardımcısı olsun ne diyelim inşallah düşünüldüğü gibi olmaz

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  15 Şubat 2011
  Şehir
  izmir ödemiş
  Yaş
  26
  Mesajlar
  841
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarlada stres  ödemiştede patates ve dıger urunlerde hastalık cok var yagışlardan dolayı allah nasıplerımızı kesmesın karış-*-s

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İneklerde Sosyal Stres (Eylül 2014)
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Ekim.2014, 09:43
 2. Sütçü çiftliklerde stres yönetimi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2014, 08:52
 3. SAME TARLADA
  Konu Sahibi aksazli Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 03.Nisan.2011, 20:32
 4. 3.075 4x2 tarlada
  Konu Sahibi 68cerran68 Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ağustos.2010, 20:28
 5. 924 Tarlada..
  Konu Sahibi bykangalli Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Ocak.2009, 19:48

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status