Tarih 12 Mayıs 1916.

KADIKÖY İTTİHAT SPOR ( Bugünkü FENERBAHÇE ) sahasında Darülmualim ( Erkek Öğretmen Okulu) öğrencileri, öğretmenleri SELİM SIRRI (TARCAN) nezaretinde Osmanlı Tarihinde ilk kez toplu halde beden terbiyesi gösterisi yaptı.

“JİMLASTİK ŞENLİKLERİ ” adı verilen bu tören öğrencilerin yürüyüşüyle başladı. En önde Bayrağı taşıyan öğrenci ( Alemdar) RUŞEN EŞREF ( ÜNAYDIN )’idi.

Gösterilere katılan öğrenciler arasında MÜNİR HAYRİ EGELİ, HIFZIRRAHMAN RAŞİT ÖYMEN, NİZAMEDDİN KIRŞA, AZİZ BERKER, İSMAİL HAKKI TONGUÇ, HAYRİ ARDIÇ, HAMİD KOŞAY gibi ileri yılların ünlü isimleri vardı.

Bu tarihten sonra SELİM SIRRI Bey’in yurda tanıttığı “İSVEÇ JİMNASTİĞİ” hızla diğer okullara da yayıldı. Ve her yıl bu gösteriler Mayıs ayının üçüncü Cuma günü “Jimnastik Şenlikleri”, “Mektepliler Bayramı”, “İdman Bayramı” Jimnastik Bayramı adı altında düzenlendi.

Gösteriler Cumhuriyetin ilanından sonrada sürdü.

Günü değişmekle birlikte hep Mayıs ayı içinde yapıldı.

1936 yılında “ İDMAN BAYRAMI” Şenlikleri ilk kez 19 MAYIS gününe denk geldi.

20 Haziran 1938 tarihli “Ulusal Bayram ve Genel tatiller hakkında 2739 sayılı kanuna ek kanunla GAZİ MUSTAFA KEMAL’in SAMSUN’a çıktığı Mayıs (1919) günü GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI olarak ilan edildi.

Yani.. 19 Mayıs Bayramı değişik isimlerle 22 yıldır yapılıyordu.

Bundan sonrakilerde BJK JİMNASTİK KULUBÜ yani BEŞİKTAŞ FANATİKLERİNİN ONURU. 19 Mayıs Şenliklerinin gençliğe mal edilmesi için spor kongresinde “ GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI” teklifini

BEŞİKTAŞLI AHMET FETGERİ AŞENİ verdi.

Ve kabul gördü.

Bütün Beşiktaş taraftarları bununla gurur duydu. Bol coşkuyla kutlayın bayramınızı.

Hele Çarşı. 19 Mayıs Bayramını da her yıl büyük bir coşkuyla kutlamalıdır. Çünkü bu Çarşı’nın Bayramı, Beşiktaşın Bayramı

Bütün Türk Milletinin Bayramıdır.