TOHUMLUK BUGDAYLARIN CAVDARINI CEKIYORUM ( RTC TARIM )

Ynt: TOHUMLUK BUGDAYLARIN CAVDARINI CEKIYORUM ( RTC TARIM )

ekoç link=topic=43779.msg405583#msg405583 date=1306141239' Alıntı:
kolay gelsin rtc tarım anlş-*s ' ' domuz çıkmış çavdara ' ' biliyormun bu türküyü zuha-*-s zuha-*-s
sagolasın ergun abı .. daha o turkuyu dınlemek nasıp olmadı :)
keykubat link=topic=43779.msg405584#msg405584 date=1306141254' Alıntı:
kolay gelsin ertaç paylaşım için teşekkürler bizimkilerde başaklanma olmadı daha.
tesekurler alaattın abı ..
alipasalierkan link=topic=43779.msg405585#msg405585 date=1306141835' Alıntı:
Güzel paylaşım. RTC Tarımda çok çalışıyor...
sagolsın erkan .. calısıyoruz alımızden geldıgınce ;)

Paylaşım için teşekkürler hısım..:D Keşke sizi bizim tarlaya da gönderseydim, karamıklar ölmemiş..:) Onları çekerdiniz..:D
Bizim Tosunbey ler olursa tohumluk işi garanti benden..Nasıl olsa köyü öğrendin..

Ally TOKMAKCI link=topic=43779.msg405590#msg405590 date=1306143276' Alıntı:
2. Foto harika Tarlalar büyük :) kolay gelsin rtc tarım.
genelde 40 dekar (ortalama ) .. ama dıkkat ettıysen bızımkı yarıda kesılıyor .. yanı kucuk :(
balyacı sadık43 link=topic=43779.msg405591#msg405591 date=1306143517' Alıntı:
Ertaç kolay gelsin valla çok hızlısın her eve senden lazım bi tane. ;D
Paylaşım için teşekkürler. alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s
sagolasın sadık abı .. sen bırde benım balya yapısımı gorseydın zuha-*-s zuha-*-s
nailyetek link=topic=43779.msg405593#msg405593 date=1306143911' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler hısım..:D Keşke sizi bizim tarlaya da gönderseydim, karamıklar ölmemiş..:) Onları çekerdiniz..:D
Bizim Tosunbey ler olursa tohumluk işi garanti benden..Nasıl olsa köyü öğrendin..
sagolasın nail abı .. cekerdık :D inşaallah olur tosunbeyler de sende getırmek ıcın bızım koye gelırsın ..bırde emırdag bulusması yaparız ;)

Ertaç abi güzel paylaşım. Bizde 10 dekar yer için tigemden sıfır tohum aldık. Orada birazcık çavdar olursa çekeriz.

Kolay gelsin Ertac çalışıyon MAŞALLAH,neden çekiyon gelecek yıl tohumlukmu yapacan?biz her yıl çuval tohumu ekiyoruz devlette çuvak tohumuna destek veriyor ya.

hacimmet link=topic=43779.msg405850#msg405850 date=1306173541' Alıntı:
Kolay gelsin Ertac çalışıyon MAŞALLAH,neden çekiyon gelecek yıl tohumlukmu yapacan?biz her yıl çuval tohumu ekiyoruz devlette çuvak tohumuna destek veriyor ya.
sagolasın mehmet abı .... bızde bu sene cuval ektık... gelecek yıl icin buradan tohum bırakmayı dusunuyoruz .. elımızden geldıgınce cok yerın cavdarını cekıyoruz yenı tohum oldugu ıcın ısteyen komsularada satıyoruz .. gecen seneden artan 600 kg cuval ( TİGEM- KATE A1) tohum var zaten ..

işte bizim başımızın belası bu çavdar ... bizde biraz fazla oluyorda ... sertifikalı bilmem neyli ek ne yaparsan yap başa çıkılmıyor ... sırf bu çavdar yüzünden dünya mazot yakıp üç kez ikileme yapıyoz her sene bin dönüm yere diskaro çekiyoz ama nafile ... en etkili çözüm bahara bırakıp arpa ekmek o zaman bir kaç sene imana geliyor ... :)

olurya bir miktar az çavdarlı yer olursa hemen bizde çavdar çekmeye başlıyoruz ... çocukluğumdan beri en sevmediğim iştir bu çavdar çekme işi ... eğer kökten çıkarmaz sadece kesersen anında tekrar büyüyüp yetişiyor meret başağıda dolduruyor .. eskiden ekerdikte çavdar hayvancılık yoğunken para ederdi ... o zaman çıkmazdı bir türlü ... yani eksen bitmez şimdi lazım değil ya deli eder adamı .... :)

birden coştum herhalde ... nede kinliymişim çavdara sanki yıllardır forumda bu konuyu bekliyorum ... sanıyordumki bu bela bir bizde var ... şimdi harmana gelince fabrikacı ağız burun kıvırıyor çavdarlı olunca ama sadece şekil ... hepsi aynı paraya gidiyor .. çok temiz versen buğdayı kendisi katıyor götürüp ... ama yinede yapılan işi yakışıksız gösteriyor bu çavdar ....

Okay abi aynen. 2 kere ikiledim sertifikalı tohumda aldık bakalım bu sene çıkacakmı acaba :) Dediğin gibi adam bizim tarlayla yan yana çavdar ekmiş. Çavdar Yerden bitme, Bizim ekinin içindeki çavdarlar adam boyu ;D

ertac sahın link=topic=43779.msg405860#msg405860 date=1306174155' Alıntı:
sagolasın mehmet abı .... bızde bu sene cuval ektık... gelecek yıl icin buradan tohum bırakmayı dusunuyoruz .. elımızden geldıgınce cok yerın cavdarını cekıyoruz yenı tohum oldugu ıcın ısteyen komsularada satıyoruz .. gecen seneden artan 600 kg cuval ( TİGEM- KATE A1) tohum var zaten ..
Gelmesine gelirim de; şimdi düz arazileri görünce benim bünye bizim ovayı :) kaldırmıyor sonra.. Adaptasyon sorunu yaşıyorum..:(
OkayKANGAL link=topic=43779.msg405869#msg405869 date=1306174622' Alıntı:
işte bizim başımızın belası bu çavdar ... bizde biraz fazla oluyorda ... sertifikalı bilmem neyli ek ne yaparsan yap başa çıkılmıyor ... sırf bu çavdar yüzünden dünya mazot yakıp üç kez ikileme yapıyoz her sene bin dönüm yere diskaro çekiyoz ama nafile ... en etkili çözüm bahara bırakıp arpa ekmek o zaman bir kaç sene imana geliyor ... :)

olurya bir miktar az çavdarlı yer olursa hemen bizde çavdar çekmeye başlıyoruz ... çocukluğumdan beri en sevmediğim iştir bu çavdar çekme işi ... eğer kökten çıkarmaz sadece kesersen anında tekrar büyüyüp yetişiyor meret başağıda dolduruyor .. eskiden ekerdikte çavdar hayvancılık yoğunken para ederdi ... o zaman çıkmazdı bir türlü ... yani eksen bitmez şimdi lazım değil ya deli eder adamı .... :)

birden coştum herhalde ... nede kinliymişim çavdara sanki yıllardır forumda bu konuyu bekliyorum ... sanıyordumki bu bela bir bizde var ... şimdi harmana gelince fabrikacı ağız burun kıvırıyor çavdarlı olunca ama sadece şekil ... hepsi aynı paraya gidiyor .. çok temiz versen buğdayı kendisi katıyor götürüp ... ama yinede yapılan işi yakışıksız gösteriyor bu çavdar ....
Okay; ' çavdar sapından davul tokmağı, v.b. atasözleri duydum. Birde ; çavdarın kopuk bağırsağı eklediği söylenir.. Çavdar tarımı mı yapsak ne.. :S

OkayKANGAL link=topic=43779.msg405869#msg405869 date=1306174622' Alıntı:

bızımde basımıza bela ama yapacak bır sey yok .. bız cavdarın cıkmasını 1) hayvan getırıyor 2) agır nadas 3) gec ıkıleme yada ucleme gıbı nedenlere baglıyoruz .. bu sene aynı zamanda surulmus ( bırleme ıkıleme ucleme ve ekım ) ıkı mevkıdekı tarlalar arasında aynı tohum kullanılmasına ragmen yarı yarıya cavdar cıkan yerlerde var .. bahar ekımını hıc yapmayız .belkı cozum olabılır ancak ıklım musade etmıyor ... belkı anızı baharda degılde bıcımden sonra(sonbaharda) surmek bır cozum olabılır ...

gecen yıl 60 dekar kadar cavdar ekmıstık .. ıyı verım aldık ve ıyı paralar kazandık ..alan tuccar benım cavdarı bugday ambarının onune doktu .. eger cavdarlı bugday goturseydık burun kıvıracaktı kız-*sw

O nasil cavdar kesmek ertac öyle...Sende turbo intercoolermi var gardas yaw)))....TOhumun önemi burdada ortaya cikiyo..Bizim orda olsa 4 5 kisiden asagi girmezler tarlaya....

nailyetek link=topic=43779.msg405875#msg405875 date=1306174967' Alıntı:
Gelmesine gelirim de; şimdi düz arazileri görünce benim bünye bizim ovayı :) kaldırmıyor sonra.. Adaptasyon sorunu yaşıyorum..:(Okay; ' çavdar sapından davul tokmağı, v.b. atasözleri duydum. Birde ; çavdarın kopuk bağırsağı eklediği söylenir.. Çavdar tarımı mı yapsak ne.. :S
yabancı yer degıl ya sonucta bızımkı de macur köyü :D alırız sana bır ev ıstedıgın kadar da tarla ... kral azcık bayram eder ovada zuha-*-s

nailyetek link=topic=43779.msg405875#msg405875 date=1306174967' Alıntı:
Gelmesine gelirim de; şimdi düz arazileri görünce benim bünye bizim ovayı :) kaldırmıyor sonra.. Adaptasyon sorunu yaşıyorum..:(Okay; ' çavdar sapından davul tokmağı, v.b. atasözleri duydum. Birde ; çavdarın kopuk bağırsağı eklediği söylenir.. Çavdar tarımı mı yapsak ne.. :S

:) çavdar tarımına girsek o zamanda çavdar bitmez abi ... :)