Buğdayda taban fiyat açıklansın

Antalya ' da hububat üretici ve tüccarı, buğday taban fiyatının önceden açıklanmasını istedi.

ATB Salonu ' nda gerçekleştirilen toplantıya ATB meclis üyeleri, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) uzmanları, Antalya Ziraat Odası temsilcileri, tüccarlar, un fabrikası sahipleri ile üreticiler katıldı.

Buğdayın ekiminden hasadına, fiyatlandırılmasından pazarlanmasına pek çok konunun tartışıldığı toplantıda konuşan BATEM Uzmanı Ali Koç, Antalya ' da buğdayda süne zararlısına rastlanmadığını bildirdi. Koç, ' ' Bu yıl bölgemizde kaliteli ürün bekliyoruz. Bölgede pas hastalığı da görülmedi. Geçen yıllarda süne zararlısı nedeniyle yaşanan verim düşüklüğü yaşanmayacak ' ' dedi.

Selçuklu Un ve Yem AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Büyükselçuk da bu yıl Türkiye ' de ilk defa mart ve nisan aylarında sıfır gümrüksüz buğday ithalatına izin verildiği için Türkiye ' ye minimum 1,5 milyon ton buğday girdiğini söyledi. Türkiye ' de buğday üretiminin az olduğuna dikkati çeken Büyükselçuk, buğdayın ekim alanlarının genişletilmesi, verimin de artırılması gerektiğini bildirdi.

Türkiye genelinde 800 un fabrikası olduğunu belirten Büyükselçuk, ' ' Antalya, Burdur ve Isparta ' da sadece ikişer un fabrikası bulunuyor. TOBB tarafından yürütülen Türkiye ' de lisanslı depoculuk faaliyetlerinde Antalya ' da yer alması gerekir. Bu ihtisaslaşmış ürün borsasının kurulması için önemli bir altyapı oluşturacak ' ' diye konuştu.

Toplantıda Antalya ' da buğday hasadının en erken 5 Haziran ' da başlaması kararlaştırılırken, hükümetin buğday taban fiyatlarını önceden belirlemesi ve duyurması, buğday ekim alanlarının artırılması ve bölge şartlarına uygun tohum kullanılması istendi.

Ynt: Buğdayda taban fiyat açıklansın

BASAYEV link=topic=43781.msg405671#msg405671 date=1306155418' Alıntı:
bana borsa daki fiyatları geldi buğday konya 0,71 adana 0,71 polatli0,72 urfa 0,70 antep 0,70
arpa konya 0,50

ben bu fiyatlara satmaya razıyım arkadaş yeterki düşüş olmasın

valla topram ben turkcelin çiftçi kulübüne üye oldum oradan haber olarak geliyor ücretsiz hava durumu daha mısır pancar inekçilik istediğin herşey var gelen mesajda böyle yazıyor düşmezse süper

BASAYEV link=topic=43781.msg405720#msg405720 date=1306162680' Alıntı:
valla topram ben turkcelin çiftçi kulübüne üye oldum oradan haber olarak geliyor ücretsiz hava durumu daha mısır pancar inekçilik istediğin herşey var gelen mesajda böyle yazıyor düşmezse süper

bence bu fiyatlar iyi çumralı ben 235 e arpa sattıgımıda hatırlıyorum 345 e bugday sattıgımıda hatırlıyorum ben razıyım bu fiyatlara :)

satocan58 link=topic=43781.msg405756#msg405756 date=1306166391' Alıntı:
))) neyine razi olmuycan rahmi..Ben 600 e de raziyim.)) gecen sene en pahali verdigim 532 idi. Millet 700 den bahsediyor.

DqN 58 link=topic=43781.msg405761#msg405761 date=1306166708' Alıntı:
YETERKİ BUĞDAY ÇIKSIN SATMASI KOLAY

aynen katılıyorum satılmış abi ve muhammet :D

geçen yıl 480 ve 500 e köylü sattı tüccara sonra .....güm 750 krş a çıktı bugday. ilacı yok gübresi yok zahmetsiz 250 krş tüccar cebine koydu neden vatandaş kzanamadı bu parayı temiz 250krş köylü kazanmadı ... uzun lafın kısası arkadaşlar biz çektik cefayı tüccar la stokçu sürdü sefayı

Önceleri 35 kuruştan buğday verdiğimizi hatırlıyorum.Fiyatlar iyi ama pahalanan mazot gübre derken bu fiyatlar düşük bile kaldı.50-60 kruştan pamuk verdiğimiz hatılıyorum şu an 6.50 lira.Hasat zamanı 3-3.5 lira oluyor nedense ama diğer masraflara karşı bu fiyatlar az bile geliyor.

harmandan sonra 480 vermiştim yarısı kalmıştı 1 hafta önce borsada 669 verdim başka birinin 1.160 tl bugday satıldı bezostiye cok özlü cıktı bugday yok şimdilik bu yıl şükür yagışlar iyidi verimlerde yüksek olur inş fiyatıda siz tahmin edin artık nasıl olur