ERKUNT 70 ŞANZIMAN ARIZASI

Arkadaşlar sabah bizim motorun şanzıman yagını değiştirmek için servise gittim.Orda bi tane erkunt 70 vardı daha 2010 model
Baskı balatadan arka tarafında sökülmedik yer kalmamış. Şanzıman falan sökülmüş bi motoru tek parça duruyor.
Sorun ise yolda giderken ön tarafdaki hidrolik pompasına giden kalın boru patlamış sahibi borunun patladığını görmemiş.
Yani sizin anlıycanız şanzıman sarmış.Fabrika komple şanzıman ve diferansiyel gönderiyomuş.Tümünü garanti karşılıyor.
Böyle firmaların ürünlerinin arkasında durması çok memnuniyet verici.

Ynt: ERKUNT 70 ŞANZIMAN ARIZASI

olur kul yapısı bu yüzden garanti süresi 3 yıl oldu.birde yanlış duymadıysam 3+1 obsiyonlu mu ne dediler ben alırken bakımları serviste yapılırsa bir yıl daha garanti yani 4 yıl diye biliyorum.

Yani arkadaşlar hepimiz damperli römork veya yagla çalışan ekipman kullanıyoruz.Şanzımanlarımızın yagını sık sık kontrol etmeliyiz.
Bu tür ekipmalar şanzımanın yağınının eksilmesine sebep oluyor.Yağ eksik olunca hemen değil ama uzun vadede bu tür sıkıntılar yaşanabilir.Siz siz olun motorlarınıza iyi bakın onlar bizim ekmek teknemiz.Zaten sabah o motoru öyle gördüm benim moral sıfır oldu.
Yani daha 1 yaşında motorun sökülmedik yeri kalmamış.

farklı römorklar kullanmak emanet römork almak yağın karışmasına sebep oluyor a marka yağ ile b marka yağ karışıyor ortaya katran gibi bir yağ çıkıyor şanzımana zarar veriyor damper yavaş inip kalkıyor ayrıca şanzımana da zarar verir fiat ' ta çok yaşıyoruz bu durumu hep aynı ekipmanı kullanmakta yarar var ...

hntr-mhmt link=topic=43857.msg406641#msg406641 date=1306308981' Alıntı:
farklı römorklar kullanmak emanet römork almak yağın karışmasına sebep oluyor a marka yağ ile b marka yağ karışıyor ortaya katran gibi bir yağ çıkıyor şanzımana zarar veriyor damper yavaş inip kalkıyor ayrıca şanzımana da zarar verir fiat ' ta çok yaşıyoruz bu durumu hep aynı ekipmanı kullanmakta yarar var ...
evet bizde 640 da çok dikkat ederdik gerekmedikçe farklı romork kullnmazdık senede 1 2 deefa kullanıyorz ..
sadece fıattamı bu yağ karışması ?

nh_fıat link=topic=43857.msg406722#msg406722 date=1306324237' Alıntı:
evet bizde 640 da çok dikkat ederdik gerekmedikçe farklı romork kullnmazdık senede 1 2 deefa kullanıyorz ..
sadece fıattamı bu yağ karışması ?
Hayır Tüm hidrolik çıkışı olan traktörlerde olur.
Komşumuzun romorkunu, kepçesini, hidrolikle çalışan başka ekipmanlarını alıyoruz.
Hidrolik liftlerinde ve hortumlarında yağ kalır. Siz bu hidroliği kullandığınızda içerisindeki yağlar sizin traktörünüze dolar. Karışır, Yağınız eskir. Komsunuzun yağ yeniyse yağınıza bi zararı olmaz. Tabi komsunuz ve siz farklı türden şanz. yağı kullanıyorsanız yağınız incelir yada kalınlaşır, bozulur.
Geçen değil önceki yaz yağı değiştik. Katran gibi tuhaf rengi vardı. Çok koyulaşmıştı. Traktöre acıdım.
30 litre yeni yağ koyduk. Odur budur kimseye liftli ekipman romork vermemeye gayret ediyorum kimsenin liftli ekipmanını takmıyorum. yanlış anlaşılmasın diyede yağ yeni koydum diyorum. Yağ 2 Senedir yeşiliyle duruyor

DqN 58 link=topic=43857.msg406726#msg406726 date=1306325003' Alıntı:
Hayır Tüm hidrolik çıkışı olan traktörlerde olur.
Komşumuzun romorkunu, kepçesini, hidrolikle çalışan başka ekipmanlarını alıyoruz.
Hidrolik liftlerinde ve hortumlarında yağ kalır. Siz bu hidroliği kullandığınızda içerisindeki yağlar sizin traktörünüze dolar. Karışır, Yağınız eskir. Komsunuzun yağ yeniyse yağınıza bi zararı olmaz. Tabi komsunuz ve siz farklı türden şanz. yağı kullanıyorsanız yağınız incelir yada kalınlaşır, bozulur.
Geçen değil önceki yaz yağı değiştik. Katran gibi tuhaf rengi vardı. Çok koyulaşmıştı. Traktöre acıdım.
30 litre yeni yağ koyduk. Odur budur kimseye liftli ekipman romork vermemeye gayret ediyorum kimsenin liftli ekipmanını takmıyorum. yanlış anlaşılmasın diyede yağ yeni koydum diyorum. Yağ 2 Senedir yeşiliyle duruyor
2 senedir yağ yenimi dion ;D
bi gün arkandan sövmesinler zuha-*-s

nh_fıat link=topic=43857.msg406731#msg406731 date=1306326086' Alıntı:
2 senedir yağ yenimi dion ;D
bi gün arkandan sövmesinler zuha-*-s
Kimse sövemez :D Zaten herkeste romork var. dier kullandıkları şeylerde var. Pek gelen olmuyor.
Şanzuman yağından bahsediyoruz :D Motor yağı deilki 2 ayda deişsin. 5 sene durur. Fotoğrafını çekerim hatta pazar günü baktım yem yeşil.
Fiatlar motor yağını eskitme konusuna iyidirler. Bizim masseye yağı koyarsın. 2 günde yeşillik kaybolur siyahlanma başlar.
Fiatlar 1 hafta yeşilce saklar :D

DqN 58 link=topic=43857.msg406782#msg406782 date=1306331635' Alıntı:
Kimse sövemez :D Zaten herkeste romork var. dier kullandıkları şeylerde var. Pek gelen olmuyor.
Şanzuman yağından bahsediyoruz :D Motor yağı deilki 2 ayda deişsin. 5 sene durur. Fotoğrafını çekerim hatta pazar günü baktım yem yeşil.
Fiatlar motor yağını eskitme konusuna iyidirler. Bizim masseye yağı koyarsın. 2 günde yeşillik kaybolur siyahlanma başlar.
Fiatlar 1 hafta yeşilce saklar :D
zuha-*-s zuha-*-s ben pek yağla ilgilenmem bnm patron yapar o işleri
ama fıat dediğin yerde duracksn koyduğun yağı geri alırsın !!!! *098*- güçç*-*

incesu85 link=topic=43857.msg406724#msg406724 date=1306324506' Alıntı:
erkuntlarda hidrolik yağ ile sanzuman yağı ayrı değilmi

Ben de öyle biliyorum. Hidrolik bölümü steyr ile aynı gibi. Steyrin hidrolik ve şanzıman yağları ayrı çünkü. Ayrıca hidrolik yağının filtresi de mevcut.

nh_fıat link=topic=43857.msg406814#msg406814 date=1306333859' Alıntı:
afern sana alk-*s
zuha-*-s ben şöför o işlerle uraşmam sadece mozotu bitiririm bide aragaz hastasıyım her viteste aragaz güçç*-*
Şoförlüğe gelince benimle şow yapmak kolay değil. her alanda şoförlüğümüz vardır *098*- Tarla yol