GELENGİLER SETİ GEÇTİ SAVAŞ BAŞLADI -(prairie dog :kır köpeği)

Ynt: GELENGİLER SETİ GEÇTİ SAVAŞ BAŞLADI -(prairie dog :kır köpeği)

musa_58 link=topic=43896.msg407153#msg407153 date=1306356569' Alıntı:
kardeş sana kolay gelsin. bizim burada vatandaş tepe eteğine pancar ekti gelengiler tarlanın bir hevleğini bitirdi,baktı hepsi elden gidecek tam tesisat mücadele ile gelengilere galip geldi. yaşını almıştı mahsulu kurtardı ama o kış kendisi hakkın rahmetine kavuştu.arkadaşlar yanlış anlamasın mücadele tabiki lazım.kardeş sana benim tavsiyem mısır cipsine benzeyen fare pastası var onu dene kurtarırsın.
Vallahi arkadaşım bizim çocukluğumuz bunlarla geçti ben kendimi bildim bileli pancar işiyle uğraşıyoruz o zamanda vardı gelengiler tarlada en büyük zevkim gelegileri yakalayıp ayağından bağlayıp at koşturmaktı,tabi ozamanlarda yiyorlardı pancarları şükür onca yıldır ufak tefek yemeler olsada mahsulümüze büyük zarar verdirmedik yani gelengilerin mücadelesinden anlarım o yüzden daha pancar küçücükken set çektim tarlaya,tavsiyen için çok teşekkürler ama tarlanın üst tarafı kaş ve binlerce delik var ilaçla felan dolacak gibi değil.
nailyetek link=topic=43896.msg407156#msg407156 date=1306356668' Alıntı:
Hacım kolay gelsin.. Köstebekler için denenmiş bir yöntem var.. Karpit deliklere koyuyorsun ve ıslatıp kapatıyorsun.. Kokusuna bir daha uğramıyorlar.. Bir dene istersen, birde şu hayvanları çok merak ettim bi dahaki geldiğimde ' Demestrasyo ' maksatlı bi kaç tane bizim bölgeyede mi salsak ne yapsak..:)
Sağol Nail abi zannedersem önceden denemiştik bu karpit dediğin şeyi,abi deseydin ya sünnete gelirken getirirdim senin mısır yerinin yanına bırakırdık ne güzel beslenirlerdi mısırlarla. :D

kardeş sana kolay gelsin ... bu hayvanatlar köstebek gibi değil .. hafifte akıllılar eğer bizim buradaki gibi fazla ise başa çıkması çok zor ... yerin altından üstünden heryerden girerler wallahi ... eğer yakınlarda olsa idim zevkle yardım ederdim ....
biz karpiti kaçırmak için değilde kokusuna gelsin vuralım diye koyardık bir zamanlar ama fazla ise hangisine yetişecen ....

kolay gelsin hacım çiftçi ne kadar bonkör değilmi etinden sütünden gelen(g)i yiyor gideni yiyor :S zuha-*-s
TT 55 link=topic=43896.msg407068#msg407068 date=1306352914' Alıntı:
Bu hayvanların düşmanı vardır doğada.Aslında timsah getirip besleyecen tarlada.bak gelebiliyorlar mı.

trafo hırsızları bile 3,5 atar.. grin-*-s şety*-* grin-*-s şety*-*
ta tt55 ben düşünüyordum nasıl bir hayvan besleyelim diye zuha-*-s zuha-*-s
keykubat link=topic=43896.msg407088#msg407088 date=1306353920' Alıntı:
savaşma sevis hayat kısa deymez
aynen...en makul cevap ok-*-s alk-*s zuha-*-s

Kazık gibi dikildikleri için, bizim buralarda onların ismi kazıksıçanı olarak geçer. Buralarda tarlalara zarar verecek kadar çok değiller. Buralarda o konuda denge bozulmamış.Zaten genellikle yaşama alanları,ekili olmayan yerler. Doğal düşmanlarından söz ederken, yılan ve tilkinin yanına yırtıcı kuşları da koymak gerek. Demek ki sizin oralarda pek fazla yırtıcı kuş (Atmaca,doğan,Şahin vb) yok,veya az bulunuyor. Çoğalmaları bu yüzdendir. Bizim burada son zamanlarda köstebekler için kullandığımız bir yöntem var. Hani depolardaki buğdayların böceklerini öldürmek için kullanılan bir hap varya, bir boru yardımıyla buğdayın içine gömdüğünde gaz olarak dağılıyor.(Hitlerin kullandığı cinsten birşey herhalde) O haplardan temin edebilirsen bir de onları dene bakalım. Deliklerin içlerine dörder tane falan koyup, deliğin ağzını da çabucak ve hava almayacak şekilde yaş bir toprakla kapa. Dikkat etmen gereken o hapların gazını solumaman. Hapları tedarik edebilirsen bir de öyle dene bakalım. :)

OkayKANGAL link=topic=43896.msg407191#msg407191 date=1306359267' Alıntı:
kardeş sana kolay gelsin ... bu hayvanatlar köstebek gibi değil .. hafifte akıllılar eğer bizim buradaki gibi fazla ise başa çıkması çok zor ... yerin altından üstünden heryerden girerler wallahi ... eğer yakınlarda olsa idim zevkle yardım ederdim ....
biz karpiti kaçırmak için değilde kokusuna gelsin vuralım diye koyardık bir zamanlar ama fazla ise hangisine yetişecen ....
Sağol hocam burada yol kenarlarından giderken gelengileri saysanız sıkılırsınız o kadar çok yani,ama yinede mücadelede başarılıyım.
anayurtlu 3105d link=topic=43896.msg407209#msg407209 date=1306360148' Alıntı:
mehmetabi ateş ilan etmişsin ;D pozede iymiş kolaygelsin bence sonuş 3ölü 5yaralı kaçar ;D
:)
ekoç link=topic=43896.msg407217#msg407217 date=1306360829' Alıntı:
kolay gelsin hacım çiftçi ne kadar bonkör değilmi etinden sütünden gelen(g)i yiyor gideni yiyor :S zuha-*-sta tt55 ben düşünüyordum nasıl bir hayvan besleyelim diye zuha-*-s zuha-*-s aynen...en makul cevap ok-*-s alk-*s zuha-*-s
:D haklısın abi : ' ( : ' ( : ' (
keykubat link=topic=43896.msg407273#msg407273 date=1306387713' Alıntı:
şaka bi yana her türlü mahlukat bizim yüzümüzden sebebleniyo inşallah öbür alemde görürüz faydasını.
İnşallah.
altansat link=topic=43896.msg407283#msg407283 date=1306390718' Alıntı:
SLM mehmet yakında bende başlarım bizim pancarda aday.
Senin tarlaya kamp kurmuşlar abi önlemini al hemen.
768 link=topic=43896.msg407297#msg407297 date=1306392734' Alıntı:
Kazık gibi dikildikleri için, bizim buralarda onların ismi kazıksıçanı olarak geçer. Buralarda tarlalara zarar verecek kadar çok değiller. Buralarda o konuda denge bozulmamış.Zaten genellikle yaşama alanları,ekili olmayan yerler. Doğal düşmanlarından söz ederken, yılan ve tilkinin yanına yırtıcı kuşları da koymak gerek. Demek ki sizin oralarda pek fazla yırtıcı kuş (Atmaca,doğan,Şahin vb) yok,veya az bulunuyor. Çoğalmaları bu yüzdendir. Bizim burada son zamanlarda köstebekler için kullandığımız bir yöntem var. Hani depolardaki buğdayların böceklerini öldürmek için kullanılan bir hap varya, bir boru yardımıyla buğdayın içine gömdüğünde gaz olarak dağılıyor.(Hitlerin kullandığı cinsten birşey herhalde) O haplardan temin edebilirsen bir de onları dene bakalım. Deliklerin içlerine dörder tane falan koyup, deliğin ağzını da çabucak ve hava almayacak şekilde yaş bir toprakla kapa. Dikkat etmen gereken o hapların gazını solumaman. Hapları tedarik edebilirsen bir de öyle dene bakalım. :) '
[/quote
Tavsiyeniz için sağolun altansat aynı dediğiniz haplardan deliklerin bazılarına koydu ama delik pek çok birde kırnak yer koyunlar otluyor o hapla ölen canlıları yiyenlerde ölüyor riskli yani tilki,yılan,kuş vs. de öldürmeyelim.

memory43 link=topic=43896.msg408213#msg408213 date=1306520006' Alıntı:
hacım kolay gelsin işin zor o kadar işin içinde bir bunlar sop-*-sa
Sağol adaşım mücadeleye devam.

Gelengi muharebesinden bazı resimler.
abcd0004n.jpg

İbrahim ağabey pancar tarlasına ara çapası çektiriyor.
abcd0007xc.jpg

Bunlar gelengilerin yaşadıkları tepeler (kaşlar)
abcd0012va.jpg

abcd0013c.jpg

bunlarda Mevalamın yarattığı güzellikler.
abcd0008ka.jpg

abcd0009t.jpg

abcd0010s.jpg

buda suç işlerken vurulan bir gelengi(pancarı ilk kesen buydu sanırım %99)
abcd0011f.jpg

memet abi kolay gelsin...
TT 55 link=topic=43896.msg407042#msg407042 date=1306351958' Alıntı:
hacım bir yolu var.çuvalları sök.elektrikli çit çek.cihaz 500 tl.telin km ' si 170 tl.yerden 10 ,20 ve 30 cm yüksekilte 3 kat tel çek.bu cihaz birer saniye ara ile 10 000 volt elektrik verir.Amper çok düşük olduğu için hiçbir canlıyı öldürmez.kaçırır..hiçbir hayvan geçemez.araç aküsü takılır.akü bitince değiştir. şarz edersin.koyun,köpek,yavşan,inek,domuz hiçbirşey giremez.ama girende çıkamaz.burada ineklere kullanırlar.inekler öyle bir alışırki ;cihazı söksende telin arasında elektrik varmış gibi dururlar.

bende yaban domuzları için bir set alacam.
Biz ineklerde kullanıyoruz ..
kocaman danalar ne dikeli tel ne avlu fln dinlemiyordu bu elektirikli teli bi çektik şimdi hiçbirisi kımırdamıyorlar walla.. dışarda bi tarla war kapısı yok ama orya bırakıp teli bi çekiyorum kapıya elektrik olmadıgı halde teli gördugunden kapıdan çıkmıyorlar bile :D

hacimmet link=topic=43896.msg408377#msg408377 date=1306530103' Alıntı:
Gelengi muharebesinden bazı resimler.
abcd0004n.jpg

İbrahim ağabey pancar tarlasına ara çapası çektiriyor.
abcd0007xc.jpg

Bunlar gelengilerin yaşadıkları tepeler (kaşlar)
abcd0012va.jpg

abcd0013c.jpg

bunlarda Mevalamın yarattığı güzellikler.
abcd0008ka.jpg

abcd0009t.jpg

abcd0010s.jpg

buda suç işlerken vurulan bir gelengi(pancarı ilk kesen buydu sanırım %99)
abcd0011f.jpg
hacı yargısız infaz yapmışın gibi :) otopsi yapıp baksaydın midesine

keykubat link=topic=43896.msg409635#msg409635 date=1306737704' Alıntı:
hacı yargısız infaz yapmışın gibi :) otopsi yapıp baksaydın midesine
yok abi yargısız infaz değil bekledim 10-15 dk pusuda izledim gelengiyi kaştan aşağı süzüldü çuval setin yanına tam pancarların yendiği yere ,o şekilde yani yoksa ben canlıları çok severim yılanları dahi öldürmem ama bunları bence en mantıklı kontrol etme şekli bu,neden dersen ilaç atılıyor çeşitli yiyen gelengi ölüyor ve geneldede dışarda kalıyor cesedi onu yiyen canlılarda ölüyor,deliklere yanmamaış kireç atıyorlarmış ada yakıp eziyet veriyordur hayvana ve bunlar eko sistemide bozuyordur,ben birazını tek solukta hallediyorum sadece sayıları azalıyor ve ürünlerimizide koruyoruz.
doganbey1 link=topic=43896.msg409676#msg409676 date=1306746522' Alıntı:
vay bea :D savaş başlamış. her tür mermi silh desteği verilir :D Ergun abey bak söletecen beni
Sağol Doğancan savaşı bitirdim artık pancar büyüdü kök kalınlaştı artık yiyemez ve zarar veremez,savaş sonucu 10-15 pancar telef oldu,gelengilerdende 6-7 tanesi mefta oldu. :(
demir45 link=topic=43896.msg409687#msg409687 date=1306748709' Alıntı:
Kalbura çevirmişsin abi hayvanı. :D Kolay gelsin abi şimdiden gece nöbetide yapıyorsundur sen şimdi :)
bu yılki gelengi savaşlarını bitirdim başarılı bir şekilde.

hacimmet link=topic=43896.msg409925#msg409925 date=1306775464' Alıntı:
yok abi yargısız infaz değil bekledim 10-15 dk pusuda izledim gelengiyi kaştan aşağı süzüldü çuval setin yanına tam pancarların yendiği yere ,o şekilde yani yoksa ben canlıları çok severim yılanları dahi öldürmem ama bunları bence en mantıklı kontrol etme şekli bu,neden dersen ilaç atılıyor çeşitli yiyen gelengi ölüyor ve geneldede dışarda kalıyor cesedi onu yiyen canlılarda ölüyor,deliklere yanmamaış kireç atıyorlarmış ada yakıp eziyet veriyordur hayvana ve bunlar eko sistemide bozuyordur,ben birazını tek solukta hallediyorum sadece sayıları azalıyor ve ürünlerimizide koruyoruz. Sağol Doğancan savaşı bitirdim artık pancar büyüdü kök kalınlaştı artık yiyemez ve zarar veremez,savaş sonucu 10-15 pancar telef oldu,gelengilerdende 6-7 tanesi mefta oldu. :(bu yılki gelengi savaşlarını bitirdim başarılı bir şekilde.
Doğa dostu olarak yorumsuz bırakıyorum..:)