Ormanlar keçilere açılıyor

Ağaçlara zarar verdiği gerekçesiyle bugüne kadar ormanların düşmanı olarak gösterilen kıl keçilerine artık af geldi. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Torba yasa kapsamında üreticiler, küçükbaş hayvanlarını Orman Bölge Müdürlüğünün belirlediği orman sahası içerisinde otlatabilecek

Ynt: Ormanlar keçilere açılıyor

GENÇ EYMIRLİ link=topic=43959.msg407965#msg407965 date=1306487997' Alıntı:
ıh-*-sanlamadım
süne ilkbaharda ormanlarda dağlarda barınırmış buğday sahalarına inmeden önce..nasıl bşeyse bi,lmiyom onun yuvasımı ne olurmuş keçide boynuzuyla onu eşip dağıtırmış bim-*s ben böyle bişey duydum... ayrıca bıldırcın keklik gibi hayvanlarda süne ile benslennen hayvanlardan :D

anayurtlu 3105d link=topic=43959.msg407967#msg407967 date=1306488190' Alıntı:
süne ilkbaharda ormanlarda dağlarda barınırmış buğday sahalarına inmeden önce..nasıl bşeyse bi,lmiyom onun yuvasımı ne olurmuş keçide boynuzuyla onu eşip dağıtırmış bim-*s ben böyle bişey duydum... ayrıca bıldırcın keklik gibi hayvanlarda süne ile benslennen hayvanlardan :D

yok ya sünenin belli bir yuvası yokki ufak tefk yumurtaları var keçi onu nerde bulabilecekte

ama ugurböcegi nin yumurtalarını yedigini biliyorum köylere salınmıştı ugur böcegi bol bol

tabiki herkesin sürüsünü istediği gibi merada atlaması çok iyi .... lakin orman alanı deidğimiz bölgelerin içinde ağaçlandırılması daha yeni yapılmış , daha ağaçların 20cm 30 cm olan bölgeler var .... hemen her bölgede mevcut ve bu sahalarda orman bölgelerine dahil ... sürü sahiplerinden bu bölgelerin korunması için biraz şahsi hassasiyet beklememiz gerekir fikrindeyim .... aslında bu dünyadaki tek varlığımız doğa ve hepimiz bunu korumakla mükellefiz .....

rahimavci link=topic=43959.msg408021#msg408021 date=1306493057' Alıntı:
yok ya sünenin belli bir yuvası yokki ufak tefk yumurtaları var keçi onu nerde bulabilecekte

ama ugurböcegi nin yumurtalarını yedigini biliyorum köylere salınmıştı ugur böcegi bol bol
Genellikle erginler toprak renginde,bazıları siyaha yakın renktedir.Vücutları oldukça yassı ve boyları 10-12 mm civarındadır.Kışı genellikle 1000-2000 m yükseklikteki dağlarda kışlak adı verilen dağlarda geven,kirpi otu ve toprak altı gibi kuytu yerlerde hareketsiz olarak ergin dönemde geçirir.İlkbaharda özellikle Mart ortalarından itibaren ovalara inmeye başlarlar .alıntı. bu otların içindeki yuvaları dağılınca ölürmüş bunlar. bu işide keçi çok iyi yapıyormuş :)