NOHUT EKEN ARKADAŞLAR

arkadaşlar nohutlarda hava şartlarından dolayı hastalıklar başladı.yogun bir şekilde. ekilen tohumların %90 nı hasatlıklıydı.ülke genelinde.
nohutu hastalanlar veya nohutu olanlar.hastalanmadan arayınız.yardımcı olabirsek sevinirim.nohutlarınızın resmini yakından çekip gönderirseniz.kök yaprak ve gövdelerini.
HAVALARIN 10-15 DAHA YAGMURLU OLMASI BEKLENİYOR.

Ynt: NOHUT EKEN ARKADAŞLAR

birinci tohum hasatalıksız olmalı.ve mantar antraknoz ilacıyla çinko bulamacıyla iyice ilçlaanmalı.ekmeden önce
şuan yazılışı olan ÇELİNÇ v e türü yabancı ot ilacını kullnamayınız hasatlıklı nohut tarlalarında nohutu çabuk öldürürsünüz.
mantar ilacını ve direnç saglayan bitki besin maddelerini kullanmalısınız.kaliteli firmalarını ürünlerini.sonra bekleyeceksiniz havaların düzelmesini. nohutlar canlanınca başka bir besin maddesiyle hasatı bekleyeceksiniz.
ilk etabda bu

köylü link=topic=43970.msg408123#msg408123 date=1306506734' Alıntı:
birinci tohum hasatalıksız olmalı.ve mantar antraknoz ilacıyla çinko bulamacıyla iyice ilçlaanmalı.ekmeden önce
şuan yazılışı olan ÇELİNÇ v e türü yabancı ot ilacını kullnamayınız hasatlıklı nohut tarlalarında nohutu çabuk öldürürsünüz.
mantar ilacını ve direnç saglayan bitki besin maddelerini kullanmalısınız.kaliteli firmalarını ürünlerini.sonra bekleyeceksiniz havaların düzelmesini. nohutlar canlanınca başka bir besin maddesiyle hasatı bekleyeceksiniz.
ilk etabda bu
Challenger 600, nohutun üzerine atılan ot ilacından bahsediyon sanırım, Peki bu sık yagmurlar yüzünden hardal ot vs.. Geliyor Onlara mecburr bu ılaçtan baika alternatıf yokki mecbur onu atıcaz.. TOhum kapsülünü oyle yapmıstık zaten biz. Fakat cınko oranı kaç olmalı normalde?

arkadaşlar nohutlarınız ekemden önce hastalıklı tohumdu.CHALLENGER 600 denen ilaç saglıklı bir nohutu bile sersemletiyor sitrese sokuyor.hastalanmış, hastalıgı baş göstermiş bir nohuta atılınca sonucu ne olur at gör tarladaki nohutunu.çaren yok.ya ölecek ya otlu olacak.bunu çok erken düşünecektiniz.ekiş sonrası ilaçlama en makbul olanıdır.güzel ve dengeli bir ilçala bu CHALLENGER 600 ilaça gerek duymadan otsuz verimli bir nohut tarlanız olurdu.

nohut yagıştan dolayı iki çeşit hastanır.bu benim tespitim.kök çüremesi çaresi yoktur.hasar %95_100 dür.
birde antraknoz dedigimiz bulut çaldı ülger dediğimiz hasatlıktır.bunda kısmen nohut kurtulur ma verim %20-100 arasında düşer.bunun için nohut tohumu çok önemli.
ŞUAN ÜLKEMİZDE HASATALIGA DAYANAN TEK ÇEŞİT İLC NOHUDUDUR.BUNLARIN ÇEŞİTLERİ VARDIR.EN İRİ OLANI MAKBUL OLANINI ŞUAN BENİM YETİŞTİRDİM.VE TOHUMLUGA SATTIM.22 TONDAN KADAR NE ÇOGALIRSA ÜLKE GENELİNDE.
AMBARINIZDA BİLE MANTAR HASATALIGINA YAKANIR NOHUTUNUZ.

ilc nohutu güneydogu bölgesi için suriye ve arab ülkelerinin ortak kuruluşu olan icarda lisanslı bir nohuttur.ilc 482 çeşidi üretimeden kaldırlımış hasatının zor olamsından dalayı.bendeki ilc 195 üst versiyonu elek ölçüleri 7-8,5 mm biçerdöverle hasatı en uygun hasar orano % sıfıra yakın bir çeşit.en düşük verim 120 kğ 1000m2 de hiç bir ekstra emek vermeden.güzel bir ekimle 157-230 kğ satandart verim.en uç verim 300 kğ bunda tarla verimi kalitesi önemlidir.
şuan 100 dekar ekili.türkiyenin tüm bölgelerinde ekimi uygundur.
kayseri-konya -yozgat-kırşehir-uşak-ankara-kırıkkale- aksaray- illerine tohum verdim.(yurt dışına da denem emaçlı gitti)
almak isyen olurasa tohum ayırırım.100 kğ altı vermiyorum.almak isyenler isimlerini yazdırabilir.şuan 57 kişi sırada

bölgenizi yörenizi ve taralanızın toprak yapısını yani kulumu et toprakmı taban mı buna benzer.bilgi verirseniz.ayrıca nohutunuzun resmini ykından çekerek gösterbilir buradan veya özelden nasıl yapabiliyorsanız.ulaştırın.BU 2011 YILINDADA EKİLEN NOHUTLARDA HASTALANDI bu yüzden tohum almak seçmek önemli.buyiki hasatalık farklı farrklı

biraderim ekti. gökcek cinsi. masallahı var yemyeşil. bu hafta candem atacak. umarım hasatı da verimli olur.
bu sene kırsehir geneli baya bi nohut ekilmiş. genelde gayet iyi nohutlar. bi amca 300 dönümü sürmek zorunda kalmış. o kadar.