CANAVAR OTU

arkadaşlar bunu çoğunuz bilirsiniz bu otla geçen yıl bezelyede tanışmıştım arşivden fotoları buldum görün diye attım yani sizin anlayacağınız dünyanın en tehlikeli otu uyy-*s uyrra*-*- şyt-*-sa

Ynt: CANAVAR OTU

768 link=topic=44022.msg408940#msg408940 date=1306614940' Alıntı:
Bu otun adını orobanş (verem otu) olarak biliyoruz. Ayçiçek tarlalarımızın baş düşmanıdır.
evet 768 orabanş diyorlar baş belası bir ot asalak yani parazit tipi yapıştığı bitkiyi kurutuyor yalnız bu cins (pembe çiçekli)sadece baklagillerde çıkıyormuş anlayacağın çeşidi çok

Patlıcan bahçesinde dahi çıktıklarını gördüm. Bu otun çıktığı tarlalara bir daha o ürünü ekmemek lazım. Baklagillerin bu ota dayanıklı olan çeşitleri varmı acaba? yoksa oraban türü ilaçlarmı kullanılıyor?

atabey link=topic=44022.msg408951#msg408951 date=1306615492' Alıntı:
bizim buralarda görmedim bu otu hiç
aman görme kardeşim
768 link=topic=44022.msg408952#msg408952 date=1306615525' Alıntı:
Patlıcan bahçesinde dahi çıktıklarını gördüm. Bu otun çıktığı tarlalara bir daha o ürünü ekmemek lazım. Baklagillerin bu ota dayanıklı olan çeşitleri varmı acaba? yoksa oraban türü ilaçlarmı kullanılıyor?
evet domates ve patlıcanda çıkıyor ilacı var deniyor ama etken değil bils-*- ??*-s

ekoç link=topic=44022.msg408954#msg408954 date=1306615609' Alıntı:
aman görme kardeşimevet domates ve patlıcanda çıkıyor ilacı var deniyor ama etken değil bils-*- ??*-s

Asalak, bitki kılcal köklerine yapışmadan önce ilaçlamak gerekiyor. Ayçiçeklerinde dahi iki uygulama gerekli. orabanş bitki köküne yapıştıktan sonra ilacın birdaha faydası olmuyor. noo-*-s

bu degılde bızım oralarda degısık bır ot cıkmaya basladı .. uzum bagı gıbı yaprakları var kalın koklu ve agustosta cıkıyor nadaslarda ..yaprakları da dıkenlı .. ınsanın elbısesıne yapısan tohumları var mısket buyuklugunde ... onceden yoktu su 3 - 4 yıldır cıkıyor ..

ertac sahın link=topic=44022.msg408970#msg408970 date=1306616361' Alıntı:
bu degılde bızım oralarda degısık bır ot cıkmaya basladı .. uzum bagı gıbı yaprakları var kalın koklu ve agustosta cıkıyor nadaslarda ..yaprakları da dıkenlı .. ınsanın elbısesıne yapısan tohumları var mısket buyuklugunde ... onceden yoktu su 3 - 4 yıldır cıkıyor ..

Pıtrak cinsi birşey herhalde.

Latince adı ' ' Orobanche ' ' olan bitkisel tam parazittir.Birçok çeişidi vardır.Halk arasında Canavar veya Verem otu olarakta bilinir. Ayçiçeği, asma, baklagil, domates, biber, tütüngibi bitkilerde görülür.İsmini tam olarak hak ettiğini söylebilirim.Tabiri caizse çok arsız bir parazittir.Tam parazit olmasından dolayı bütün su ve besin maddelerini üzerinde yaşadığı bitkiden alır.Kısacası bizim kültür bitkimiz çalışır, topraktan suyu emer, fotosentezle besin maddesi üretir bu ot gelir suya sabuna dokunmadan kendisi için gerekli olan ihtiyaçlarını karşılar, büyür, gelişir, serpilir, tohum üretir. İşte bu yüzden bu arada da bizim için önemli olan ayçiçeği vs gibi bitkiler ihtiyaçlarını karşılayamaz ve gelişimi yavaşlar veya durma nokta noktasına gelir. Ürettiği tohumlar ise oldukça ufak ama tarla konuşlarında yaklaşık 10 yıl kadar canlılıklarını koruyabilcek yapıdadırlar...

ÖZzGÜR link=topic=44022.msg408994#msg408994 date=1306617351' Alıntı:
Latince adı ' ' Orobanche ' ' olan bitkisel tam parazittir.Birçok çeişidi vardır.Halk arasında Canavar veya Verem otu olarakta bilinir. Ayçiçeği, asma, baklagil, domates, biber, tütüngibi bitkilerde görülür.İsmini tam olarak hak ettiğini söylebilirim.Tabiri caizse çok arsız bir parazittir.Tam parazit olmasından dolayı bütün su ve besin maddelerini üzerinde yaşadığı bitkiden alır.Kısacası bizim kültür bitkimiz çalışır, topraktan suyu emer, fotosentezle besin maddesi üretir bu ot gelir suya sabuna dokunmadan kendisi için gerekli olan ihtiyaçlarını karşılar, büyür, gelişir, serpilir, tohum üretir. İşte bu yüzden bu arada da bizim için önemli olan ayçiçeği vs gibi bitkiler ihtiyaçlarını karşılayamaz ve gelişimi yavaşlar veya durma nokta noktasına gelir. Ürettiği tohumlar ise oldukça ufak ama tarla konuşlarında yaklaşık 10 yıl kadar canlılıklarını koruyabilcek yapıdadırlar...
özgür dediklerinin hepsi doğru hatta tarlada canlı olarak 20 yıl bile kaldığı söyleniyor

nailyetek link=topic=44022.msg409004#msg409004 date=1306617944' Alıntı:
Abi bunlarda bizim karamıklar gibi sıra sıra çıkmış, sanki senin tohumda varmış gibi..:)
evet nail elimde kalan tohumları ege üniversitesine tahlil ettirdim sonu tohumda olduğunun raporu geldiama hemen firmaya bir fatura çıkardım affedermiyim hiç uyy-*s sop-*-sa zuha-*-s

son zamanlarda bizim buralardada görülmeye başladı ama tarlada degil yemelik patates patlıcan ektigimiz bahcelerde cerezlik aycicegi ekildiginde cıkıyor nemili yagmurlu toprakları cok seviyor galiba