Sütçülük Yatırımına Girerken?

Merhaba arkadaşlar. Ben izmirden Gökşah. Devletin verdiği teşviklerden yararlanarak bir süt üretim yeri açmak istiyorum. Bunun için biraz araştırma yaptım ancak kafam oldukça karışık.

epey teferruatlı bir iş.

Benim bu iş için arazim yok. Milli Emlak yatırım için arazi tahsis ediyormuş. Ziraat bankası da kredi veriyormuş.

Bu işler nasıl yapılır bilemiyorum.

Milli emlaktan uygun araziyi tenin etmek için ne gerekli kime gitmeliyim?

Yatırım Teşvik Belgesi gerekiyor diye okumuştum. Nereden alınıyor? Herkese veriyorlar mı?

Ben 30 büyük baş hayvan ile sütçülüğr girmek istiyorum. Daha önce deneyimi olmayan biri için 30 ineklik sürü fazla olur mu?

Arazi ve kredi baş vuruları için ne tür masraflar gerektiği hakkında bilgisi olan payşırsa çok makbule geçecek. milli emlakın sitesinden bakıyorum ama açıklamaları sanki anlamayalım diye yazmışlar.

nerden başlamalı ne yapmalı?

Çok teşekkürler.

Ynt: Sütçülük Yartımına Girerken?

Kardeşim eğer büyük bi işletme yapmak istiyosan AB hibe fonu diye bi destekleme var onu araştır derim yüzde kırk ' ini sen geri tarafını ab hibe ediyo benim bildiğim bu kadar inşallah yanlış bilmiyorumdur Valla Bende yapmak istiyorum ama ben köy içine yapmak istiyorum:) en fazla 30başlık :)

Ynt: Sütçülük Yatırımına Girerken?

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz..
Bu işlere kolay girilmez, öncelikle belli bir miktr arazi kiralamalısınız. Çiftçilik ile ön hazırlık yapmalısınız.. Ahır yattırımı yapmadan bir ahır kiralayıp en fazla 10 inekle boyunuzu ölçmeniz lazım.. Yoksa sonu hüsran olabilir..Süt fiyatları dalgalıdır, hiç güvenilmez siz başlayıp süt üretene kadar 10 defa iner, 5 defa yükselir..

Öncelikle sitemize hoş geldiniz,olumsuz konuşup düşüncenizden soğutmak istemem ama şuan sütcülük için yatırım yapmanın hiç sırası değil bende süt inekciliği ve bunun yanında ufak çaplı besicilik yapıyorum kaba yemimin tümünü kendim karşılıyorum ve kaliteli kaba yem veriyorum o yüzden süt ve et verimlerimde iyi sayılır ama şimdiki piyasa koşullarında ayakta durmak için mücadele ediyoruz.öyle dışardan göründüğü gibi (artık nasıl görüyorsunuz bilmiyorum kolay yada zor) değil hayvancılık özelliklede süt sığıcılığı yapacaksanız bakmaktan baya anlayacaksınız ve hastalıklar konusundada en az veterinerlerin %50 si kadar bilgi sahibi olacaksınız yoksa ilk yıllar sadece veterinerlere çalışırsınız,yani sözün özü gireceğiniz iş çok meşekkatli ve mücadele gerektiren bir sektör.Kredi sorularınıza gelince ziraat bankası kredi için bayabir ipotek alıyor öncelikle ipotek göstereceğiniz araziniz ve gayrimenkulleriniz olacak,sonra kaba yem için mutlaka araziye ihtiyacınız var öyle milli emlaktan kolayca arazi kiralayamassınız millet uyanık artık mutlaka öyle iyi ve kaliteli yerleri birileri kiralamıştır,kaba yem olarakta sulu araziye ihtiyacınız var fasal balyesi yada samanıyla işi götüremessiniz mutlaka yonca,fiğ,sılaj gibi kaba yemleri üretmelisiniz vs. :)

En iyisi şu sıralar durup beklemek. İlerleyen tarihlerde konu hakkında biraz daha bilgi edindiğinizde, elinizdeki imkanlarıda gözönüne alarak bir değerlendirme yapacak ve büyük bir olasılıkla bu tür bir girişimden vazgeçeceksinizdir. ıh-*-s

Ustam elinde paran yok arazin yok sütçülükte para yok 30 baş hayvanla da o aldığın kredileri ödemen çok zor olabilir. yem fiyatları yüksek bizim ahırda 8 baş sağılan 8 baş da sağılmayan var günde 10 tl zararımız var ama tek iyi yönü 15 günde bir elimize toplu para geçiyor tek avantajı bu ama günde -10 tl sana zarar yazıyo yani.

Hayvanın suyu para sağım makinasının elektriği para yemi para altını temizle traktörün mazotu para e geriye ne kaldı hiçbirşey bakım için eleman ister elemana para ver sana hiçbirşey kalmaz ...

Tehlikeli işler yapmadan önce iyi düşünüp hedefin tam ortasına nişan almak gerek hedef şaşarsa vaziyet içler acısı olabilir...

Allah hayırlısını nasip etsin ...

Birşey söylemek isterim.Samanın hayvan besleme yönünden hiç bir yararı olmadığı gibi hazmı zor olduğu için hayvanlara sadece tokluk hissi verir.Samanla bu iş hayatta yürümez yonca,fiğ,slaj gibi bitkilerden vermek lazım mutlaka+kesik yem yeterli süt verimi alabilmek için.Bunlar içinde mecbur yer kiralamak+çiflik içinde yer almak lazım+ traktör gibi kendi işini görebileceğin alet sıfırdan başlamak bu işe gerçekten zor.

bu işte sıfırdan başlamak hakikaten zordur.şahsınıza ait arazileriniz var ve gerçekten hayvanlara karşı özverili biri iseniz belki biraz şansınız olabilir.ne yazık ki hayvancılık sektöründe 2+2=4 etmiyor.hesapta kar gözükür.reelde zarar yazar.

fatih ödemişli link=topic=44212.msg412008#msg412008 date=1307129011' Alıntı:
kücuk baş yap coban ol ıkı yılda aga olursun şuankı duzende buyukbaşta sadece dana yapılırcunku bu şrfsız mıllet bıra ıctıgı kadar sut içmıyo ayran içmıyoyarımlık su 50 krş bı lıtre sut 50 krş zuha-*-s
bu millet serefsiz değildir.sana katılmıyorum.

kardeşim bu güne kadar ne iş yapıyorsan o işine devam et deneyimin yok yerin yok hayvancılıkta ne işin var davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş bu sektör okadarmı cazip geliyor karşıdan her kes hayvancılık yapmak istiyor yapın kardeşim karda zararda kardeştir devletin sıfır faizli diye verdiği kredi yüzünden şu an kaç kişi battı haberin varmı üç beş bin liraya alına bilecek hayvanı 7-8 bin liraya aldılar şimdi o aldıkları hayvanları 4 bin liraya satamıyorlar bırakında bu işkeri bilenler yapsın sizlerde şu piyası boşu bpşuna dalgalandırmayın.

kücuk baş yap coban ol ıkı yılda aga olursun şuankı duzende buyukbaşta sadece dana yapılırcunku bu şrfsız mıllet bıra ıctıgı kadar sut içmıyo ayran içmıyoyarımlık su 50 krş bı lıtre sut 50 krş zuha-*-s
Bu yoruma şapka çıkartılır.. bıy-*s (şrfsız ) bu kelime hariç..:D

beyler biraz dikkat etsek yazdiklarimiza. ne demek yaw serefsiz. ...kim ne iciyosa iciyo, ne seni ne baskasini ilgilendirir..sorun ne üreticide ne tüketicide....sorun yanlis yürütülen tarim politikasinda...

Gençliğimizi süt ve süt ürünlerine yönlendirmemiz lazım adam 15 yaşında başlıyor içki içmeye sütü unutuyor tabii :) Bende Mandacılık yapıcam ama izin yok noo-*-s

kelımem yanlış anlşıldı bırayı içkıyı sut ve ayrandan fazla ıçenlere lafımgecen gun bı dugune gıttıkmısafır e hadın kaveye gıdelım dedık koy kavesı cay yok cayyyy 10 yaşındakınındeelınde bıra 70 yaşındakınınde e bızde ortama ayak uydurduk tabı memleket ne hale gelmış : ' (

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Her soru ve yoruma tek tek cevap vermektense genel olarak bir cevap vereyim en güzeli.

Şuan meşgul olduğum iş bizim biraderin bir hukuk bürosu var onun yanında çalışıyorum. Ne güzel iş değil mi? Siz öyle sanın. Konuyu fazla dağıtmadan neden iş değiştirmek istediğimi izah edeyim. Artık hacze gidip millete ya parayı ver ya da malını diyemiyorum. Bana göre değil. İnsanları (borçluları) telefonla arayıp kardeşim öde artık borcunu yoksa hacze geleceğim dediğimde, bir şekilde borca düşmüş ödeyememiş insanlarla bağırışıp çağrıştığımda benim psikolojim bozuluyor.

9 senedir hukuk dünyasının içindeyim. Rüşvetinden şantajına görmediğim pilisk kalmadı. Artık dengem gidip geliyor. Ben köy yerine büyüdüm. Beni böyle yetiştirmediler. Bize ters. Bu işi yapabilmek için biraz zalim olmak gerek. (Bizim birader gibi).

Geçenlerde çek kırdırmış olan bir adamcağız ile büroda görüşme vardı. 50 - 55 yaşında adam borcu ödemek için yalvar yakar süre isteyince o an karar verdim. Bu işi daha fazla yapmayacağım diye. Bana göre değil ben götüremiyorum artık.

Komik gelebilir belki ama benim vicdanım çok rahatsız oluyor. Uyuyamadığım günler oluyor. Kısacası ben bu işi yapmayacağım artık. İnsanlarla değil hayvanlarla uğraşmak istiyorum ben. Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan yaşamak istiyorum.

Yeni doğan kuzuyu ellerimle besleyip işte hayat bu lan diyeceğim günlerin hayalini kuruyorum. Biraz arabeske kaçtı farkındayım ama 9 sene iti uğursuzu mazlumu gına geldi. Hayvan pisliği temizlemeye razı hale geldim sizin anlayacağınız.

Büroya gidip gelen bir müvekkilimiz var. O bu işlerle ilgileniyor sanırım. Rica ettik biraz araştırdı arazi işini. Bir kamu arzisi bulmuş. Selçuk ' ta 450 dönümlük bir arazi. Yarısını kiralayabiliriz diyor. Hem sütçülük hem de badem yetiştiriciliği yapabilirsin dedi. Selçuk tarafı uygun mudur bilemiyorum. açıkçası sulak arazi kısmı hiç aklıma gelmemişti. dile getiren arkadaş hatırlattığı için teşekkür ederim.

Yem işini zaten hiç hazır olarak düşünmedim. Kendim ekip biçmeyi istiyorum. Hatta bunun için bir broşür bulmuştum. firmayı hatırlamıyorum ama 6 günde çim yetiştiği ile ilgiliydi. Burada sizlerden her konuda bilgi almaya çalışacağım. O nedenle de bol bol soracağım yem konusunda da yönlendirmelere ihtiyacım olacak. Mesela tohum mu alıyorsunuz? Nasıl oluyor yem çeşitleri nelerdir hangisi daha verilmlidir gibi. Karıştırarak mı veriliyor? Yonca, fiğ, sılaj gibi kavramları son bir haftada epeyce duydum ama silaj nedir bilmiyorum. Ya da fiğ.

Zamanlama konusuna gelince. Beklememi tavsiye edderseniz ki zaten hemen gireşecek değilim. Bir eğitim almak istiyorum. sütaşın Bursada verdiği 4 günlük bir eğitim var. Ona katılacağım. Bunun dışında bulabildiğim eğitim veren neresi varsa gidip göreceğim. Bu arada hayvanların sağlığı konusu da aklımı karıştırıyordu. O konuda bilgili olmak gerekir diyordum ama epeyce bilgili olmak gerekiyormuş. Bu konuyu dile getiren arkadaşa da teşekkür ederim. Bunula ilgili seminer ya da eğitim var mıdır bildiğiniz? Yani en azından hayvanı ne hasta eder ne iyileştirir bilmek gerek. 30 tane ineğin 10 tanesi hastalansa bittik. Bunun farkındayım.

Dışarıdan nasıl görünüyor? Valla ben 1-2 haftadır bilgi edinmeye çalışıyorum. süper iş diye yorumlar ve haberler var. Servet sahibi olmanın yolu falan diyorlar. Ancak hiç bir işin bu kadar kaymaklı olmayacağını bilecek kadar tecrübeli biriyim. Tabiiki işin meşakkatinin farkındayım ama ne kadar olduğunun farkında değilim zaten ondan buradayım. Nesi zor nesi kolay nerde hata yapılır neye dikkat et dersiniz şeklinde tecrübelerinizden yararlanacağımı umuyorum. Mesela ahır inşa etmedenönce kiralama fikrini düşünmemiştim. öyle bir şey olduğunu bile bilmiyordum açıkçası buradaki arkadaş söylemeseydi. Mantıklı görünüyor.

Kredi meselesi. 200.000 lira kredi çekip başlamayı planlıyorum. Bu kadar krediye bire bir ipotek istiyorlarmış sanırım. İpotekte bir sıkıntı yok. Başkaca kredi kaynakları var mıdır Ziraat ve AB Fonları dışında? 200 bin lira ile girmek mantıklı mı yoksa rakam çok mu?

Bu arada küçükbaş hayvancılıktan bahseden bir arkadaş olmuş. Sütçülük konusunda işe yarar mı? Koyun ve keçi yetiştirmek alternatif olabilir mi? Bu konuda bilgisi olan varsa iyi olurdu açıkçası.

1 1,5 sene kendi kendini idare eden bir düzen kurmak benim hedefim. Ondan sonrasına da bakacağız zaten bu sürede de tecrübe kazanmış olacağım. Bu işi bir hevesle düşünmüyorum. Kesinlikle ciddiye alıyorum ve uzun vadeli planlarım var.

HASILMATİK ile Hayvanlarınız için 365 Gün Taze Yeşil Yem
Yem giderlerinizde kapasitenize ve rasyon durumunuza göre değişmekle birlikte yaklaşık %35-40 tasarruf sağlayabileceğiniz HASILMATİK T-84 modelimiz Hayvan başına günde yaklaşık 4 TL yem giderinden tasarruf olanağı sağlamaktadır.
1 Çuval (50 kg) arpa ile 400 kg ekonomik hasıl (ekohasıl) alabileceğiniz (hem de yıl boyunca kesintisiz, her gün) HASILMATİK T-84 Modelimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz..
www.ekohasil.com.tr
www.agronas.com