EN ZOR İŞLERDEN BİRİ:YONCA BALYELERİNİ BAĞLATTIM VE STOKLADIM (PART-1)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

grnt0141r.jpg

grnt0140.jpg

grnt0139b.jpg

grnt0138.jpg

grnt0137u.jpg

grnt0136.jpg

grnt0135.jpg

Arkadaşlar dün gece biçtiğim yonca tarlasını balye yaptırdım,standart dikdörtgen balye ortalama 20 şer kiloluk ayarlattım.yağmura yaşa yakalanmadan kararında bir balye oldu bu günde akşama kadar toplayıp ambara stokladım gelecek yıl bahara kadar oradalar İNŞALLAH,remorklar emanet kendi remorklarımızda gübre dolu bunlarda az balye alıyor.Yoncanın yarısını hiç biçmedim daha yarın yağış gösteriyor hayırlısıyla pazartesi biçeceğim.

Ynt: EN ZOR İŞLERDEN BİRİ:YONCA BALYELERİNİ BAĞLATTIM VE STOKLADIM (PART-1)

Abi böyle sarması daha çok ugraştırmazmı iki dinamik genç bulsan ayarlasınlar :)
bizimde babam kendi bagladıgından ufak ufak yapzar bizi çoçuklara kolaylık oluyor sonuçta kendimiz yediriyoruz :D
tşkler..

SmhGwz link=topic=44257.msg412374#msg412374 date=1307213188' Alıntı:
Abi böyle sarması daha çok ugraştırmazmı iki dinamik genç bulsan ayarlasınlar :)
bizimde babam kendi bagladıgından ufak ufak yapzar bizi çoçuklara kolaylık oluyor sonuçta kendimiz yediriyoruz :D
tşkler..
Aynı şekilde bende kendim yediriyorum sonuçta yıl boyunca hep elimizden geçiyor ama balyeler ufak zaten 20-22 kilo arası gelir boyut büyüdükçe kolay olur işciliği,bitane dinamik genç vardı günlükcü ama oda pes dedi son zaman. :)
keykubat link=topic=44257.msg412375#msg412375 date=1307213229' Alıntı:
kolay gelsin hacı tt 50 kaytarmış galiba.
abi tt ye göre iş yok burada onun piston çıkışları çift çıkış kepçeler 4 çıkışlı :)(oda boş durmuyr Babam ayçiçek yerlerine 2. çapa çekiyormuş)
nailyetek link=topic=44257.msg412378#msg412378 date=1307213474' Alıntı:
:(

hacimmet link=topic=44257.msg412383#msg412383 date=1307213551' Alıntı:
Aynı şekilde bende kendim yediriyorum sonuçta yıl boyunca hep elimizden geçiyor ama balyeler ufak zaten 20-22 kilo arası gelir boyut büyüdükçe kolay olur işciliği,bitane dinamik genç vardı günlükcü ama oda pes dedi son zaman. :) abi tt ye göre iş yok burada onun piston çıkışları çift çıkış kepçeler 4 çıkışlı :)(oda boş durmuyr Babam ayçiçek yerlerine 2. çapa çekiyormuş) :(
Hacım memleketin kıymetini bil.. Gerçi heryerin kendine has bi güzelliği var tabi ki.. Şu an bizim hayvanlar ot içinde yüzüyolar, süt yemini beyenmeyenler bile var.. İşte iklim farkı, biçsekte kurutup bağlatamıyoruz, bakalım ilerki günlerde havalar nasıl olacak.? Temennimiz açılması yönünde, yoksa otlar ve yemlik ekili ne varsa çürüme riski altında..:) Şaka dedim, kıskanmadım aslında senin adına sevindim, ıslatmadan çürütmeden balya yapmışsın helal olsun vallahi..:D Allah güle güle yedirmek nasip etsin..

nailyetek link=topic=44257.msg412391#msg412391 date=1307213856' Alıntı:
Hacım memleketin kıymetini bil.. Gerçi heryerin kendine has bi güzelliği var tabi ki.. Şu an bizim hayvanlar ot içinde yüzüyolar, süt yemini beyenmeyenler bile var.. İşte iklim farkı, biçsekte kurutup bağlatamıyoruz, bakalım ilerki günlerde havalar nasıl olacak.? Temennimiz açılması yönünde, yoksa otlar ve yemlik ekili ne varsa çürüme riski altında..:) Şaka dedim, kıskanmadım aslında senin adına sevindim, ıslatmadan çürütmeden balya yapmışsın helal olsun vallahi..:D Allah güle güle yedirmek nasip etsin..
yok abi biliyorum kıskanmadığını,tabiki her yerin kendine has güzellikleri vardır özelliklede orada yaşayan insanlar için özel bir yeri vardır bunuda gurbete gidince anlıyor insan,bizde senin gibi doğduğumuz yerde doymak ve büyümek için çaba gösteriyoruz İNŞALLAH Rabbim fırsat verirde sizde balye için uygunbir zaman bulursunuz.

• Beğen
Tepkiler: ilhandogan

maşallah yoncalığında baya varmış çabuk davranmışın bizim 1 dönüm yonca var ne zaman biçeceğiz diye havayı gözleyip duruyoruz ıslatırız diye ))) ;D

Güzel paylaşım. Balya işi benim en sevmediğim iştir. Hele böyle ot balyaları, yulafları ot olarak bağlatıyoruz. Çok ağır ve uzun oluyorlar. Kaldırması ve yüklemesi adamı bitiriyor. Hele bide yağış olupta aceleye gelirse...:D

kolay gelsin aşagı yukar arabalarda 170 kadar balya var gibi kaç dölümden çıktı .
bencede 2 eleman bide şöför 1 saat ta kalmaz sarar arabaları

Goley gelsin memet. Valla zor ama o olmadanda hayvancilik olmuyor. Agustos basinda hayirlisiyla 3 hafta gidecem bende. Harmani kaldirinca hem yoncayi hemde hem yedirmelik hem satmalik 2000 tanede saman balyesi yaptiracam. Ihtiyar altindan kalkamaz tek basina. Hazirliklari simdien yapimda yilbasinda saman derdine düsmeyekkk........

harun oluk link=topic=44257.msg412401#msg412401 date=1307214435' Alıntı:
maşallah yoncalığında baya varmış çabuk davranmışın bizim 1 dönüm yonca var ne zaman biçeceğiz diye havayı gözleyip duruyoruz ıslatırız diye ))) ;D
teşekkürler toplam 50 dekar yoncam var.şükür 3 yıldır felan hiç ıslatmadan kararında bağlattırıyorum bu yonca işinde sabırlı olmak lazım ha 5-10 gün sonra biçersiniz. :)
alipasalierkan link=topic=44257.msg412407#msg412407 date=1307214783' Alıntı:
Güzel paylaşım. Balya işi benim en sevmediğim iştir. Hele böyle ot balyaları, yulafları ot olarak bağlatıyoruz. Çok ağır ve uzun oluyorlar. Kaldırması ve yüklemesi adamı bitiriyor. Hele bide yağış olupta aceleye gelirse...:D
Aynen Erkan hocam bende balye işini hiç sevemedim ağır ve tozlu bir iş 4 yıldırda hep böyle topluyorum biraz alıştık yani. :)
Abdullahh link=topic=44257.msg412409#msg412409 date=1307215006' Alıntı:
kolay gelsin aşagı yukar arabalarda 170 kadar balya var gibi kaç dölümden çıktı .
bencede 2 eleman bide şöför 1 saat ta kalmaz sarar arabaları
tahmininiz doğru 2 römorklar küçük 160-170 balye atıyorum 2 kişi topladım ben ve günlükçü ambara kaydığım için yıkması ve kayması yüklemesinden 2 kat daha zordu. :)
satocan58 link=topic=44257.msg412412#msg412412 date=1307215172' Alıntı:
Goley gelsin memet. Valla zor ama o olmadanda hayvancilik olmuyor. Agustos basinda hayirlisiyla 3 hafta gidecem bende. Harmani kaldirinca hem yoncayi hemde hem yedirmelik hem satmalik 2000 tanede saman balyesi yaptiracam. Ihtiyar altindan kalkamaz tek basina. Hazirliklari simdien yapimda yilbasinda saman derdine düsmeyekkk........
aynen kardeşim yoncasız olmaz ben hiç satmıyorum zaten (bahara karşı fazla kalırsa öyle satıyorum) hayvanlarada sadece sap olarak yonca balyesi veriyorum saman,fasal balyesi hiç vermiyorum.

Hacı abi kolay gelsin:) kepçeyle balye yüklendiğini ilk defa sende gördüm artık bende öyle yaparım:) abi peki bunu nasıl yüklüyon. Kepçeye bi seferde kaç tane koyuyosun ? Tek başınami yaptın bu işi:) balye yüklemek kamyon yıkmak (gübre, yem, vs. Ton ton)bizim işimiz. Motorun kabininden bir adam boyu olana kadar yükleriz düzlerde :) bide sizin 20kg falan iyi yaw :) bizim burda 30 ile 35 arası bide yaş olursa heralde 50oluyo. 2kişi kaldıramadıgımiz balyeler oluyo:)

hacimmet link=topic=44257.msg412421#msg412421 date=1307215624' Alıntı:
teşekkürler toplam 50 dekar yoncam var.şükür 3 yıldır felan hiç ıslatmadan kararında bağlattırıyorum bu yonca işinde sabırlı olmak lazım ha 5-10 gün sonra biçersiniz. :) Aynen Erkan hocam bende balye işini hiç sevemedim ağır ve tozlu bir iş 4 yıldırda hep böyle topluyorum biraz alıştık yani. :)tahmininiz doğru 2 römorklar küçük 160-170 balye atıyorum 2 kişi topladım ben ve günlükçü ambara kaydığım için yıkması ve kayması yüklemesinden 2 kat daha zordu. :)aynen kardeşim yoncasız olmaz ben hiç satmıyorum zaten (bahara karşı fazla kalırsa öyle satıyorum) hayvanlarada sadece sap olarak yonca balyesi veriyorum saman,fasal balyesi hiç vermiyorum.
Gardas ihtiyac fazlasi cok oluyor bizde. Samanda bi ögün yemle karisik veriyoruz. Yonca zamani gelince iyi para ediyor. Gecen ay 500 balye saman sattik 5 den, altindan 100 e yakinda eski yonca cikmis. onlarida 8 den alip götürmüsler. Böyle olunca balyecilere verdigimiz parada ordan cikiyor..

TT 55 link=topic=44257.msg412494#msg412494 date=1307219053' Alıntı:
kolay gelsin.bizim burad pancar yükleme kepçesi ile...
http://www.sayginlar.net/kepce1.html
yada...

balya yükleme makinesi ile.fiatı..4500 tl

http://www.celikeltarim.com/urun.asp?isim=Balya+Yükleme+Makinesi&id=22

yükleniyor

Bu da başka bir yöntem...

http://www.trakkulup.net/fotograflar-videolar/balya-yukleme-kepcesi/msg276161/#msg276161