balyacılar için bir kaç ipucu..

Balyacılık veya balya makiması şöförlüğü yapılan en kirli işlerden biridir. Balya işinde karşılaşılan en büyük sıkıntılar yoğun toza maruz kalma sıcak ve traktörün harerete kalkmasıdır..Balya işi yapan arkadaşlara birkaç ipucu vermek istiyorum ..

traktörüm kaç beygir olmalı ?
Balya makinası üreticileri haşbaylı balya makinası için minumum 70 hp gücü gerekli görmüşlerdir.Bu traktörünüz için olması gereken minumum değerdir.Bu değerden yukarı ne kadar çıkarsanız yakıtınızda o derecede artacaktır. yani 75 80 hp bir traktör sizin için idael bir traktör olacaktır.

çiftçekermi tek çekermi olmalı ?
eğer balya yapığınız bölge itibariyle araziniz engebeli ise traktörünüzün çeker olması artı bir özelliktir. hem yokuş yukarı hem aşağı size faydalı olacaktır. çünkü piston traktörü hep ittireceği için yokuş aşağı çeker bir taraktörle dağa güvenli bir inişyaparsınız.(zaten biçilmiş ekin kaygandır) fakat bu avantaj düz arazide sizin için bir dezevantaj olabilir. tek çeker traktörlerde tur fazla olduğundan bu sizin için artı bir özellik olacaktır. balya yaptığınız tarlalarda yastıklamalarda balyalardan dönmeniz zorlaşacaktır. size bir örnek vercek olursam aynı yerde balya yapan 80-66 tek ve çiftçeker traktrlerden tek çekerin her gün 200 balya fazla yaptığını söyleyebilirim.

şanzuman?
başka bir önemli hususta vites seçeneğinizin fazla olmasıdır. çünkü sapın yoğunluğuna göre vitez seçimi yaparsınız fazla seçenekte sizin için mükemmel olur. ayrıca 540e devirili bir traktör almanızda yakıt açısından bir avantajtır.dağa düşük devirle 540 ı yaklarsınız ve yakıttan tasarruf edersiniz.yakıttan başka nasıl avanta sağlarsınız. Namlu başında mümkün olduğunca en yakın namluya geçiniz. Ve namludan çıkarken geçebildiğiniz en yüksek vitese geçmek sizin için iyii olur. zamandan kazanırsınız. fakat traktörlerle hareket halinde takviye viteslerinde geçiş ypmak zor olacağı için. yol vitesinde artışa gidebilirsiniz. mesala fiat 66 serisinde 2nin 2 si ile giderken sıra başında 2nin 4 üne geçebilirsiniz.

kabin?
yoğun sıcak ve tozlu ortamda çalıştığınız için kabin klima olmassa olmazdır.

debriyaj?
yine balya yapan traktörlerde debryaj aşınması hat safhada olduğuiçin sapın fazla olduğu yerlerde yarım debryaj yerine vites ufaltmayı tercih edin buda debryaj ömrünü uzatır. debriyajı kullanmadığınız sürece ayğınızı üzerinde tutmayın.

hararet?
muhakkak her sabah filtrenizi ve radyatörünüzü temizleyin. hatta günde iki üç kez bile temizlemek gerekebilir bu açıdan kompresörlü bir traktör balyacılar için klimadan sonraki en önemli özelliktir.

Balya makinasınla sınırların (an) geçilmeside oldukça sorundur bazen yüksek sınırlardan geçerken sap çeker sürter ve tabla saçlarınız yamulur buna çözümse . böyle yerlerde geri geri tarlaya girmektir..

Ynt: balyacılar için bir kaç ipucu..

Kardeş mrb 90-80 Tümosan var bende ve yeni New holland BC 5040 HB 3 ipli haşbaylı balya makinası aldım. Bugün yarın balya işine başlayacağım inşallah. Makina sıfır serviste tarlada teknik bilgileri verecek. günlük kaç balya yapar makinam 1000-1200 diyorlar ama bu saat sınırındamı bilginiz varmı

bayrakdar80 link=topic=44282.msg412837#msg412837 date=1307340801' Alıntı:
Kardeş mrb 90-80 Tümosan var bende ve yeni New holland BC 5040 HB 3 ipli haşbaylı balya makinası aldım. Bugün yarın balya işine başlayacağım inşallah. Makina sıfır serviste tarlada teknik bilgileri verecek. günlük kaç balya yapar makinam 1000-1200 diyorlar ama bu saat sınırındamı bilginiz varmı

kardeş 1200 balya sabahtan akşama kadar yaparsın doğru. fakat balyada sap durumu çok önemli sap çoksa günlük yapabileceğin balya miktarında 1700 e kadar çıkarsın. yalnız köy merasının bir öbür ucuna bir öbür ucuna gidersen zor. Birde hava şartlarına bakmak lazım çiğ erken düşerse işi erken bırekırsın.

Verdiğin bilgiler için teşekkürler. alk-*s alk-*s alk-*s
Bize söylenecek pek bişey bırakmamışsın.
Ama tozdan bahsetmişsin ya toz kötü tabide sezon sonunda emeklerinin karşılıgını aldıgın zaman tozu falan unutursun. :8

Biz saman balyası baglmaıyoruz ama geçen seneki abile biraz dolaşmıştım da vites ve motor güçü çok önemli..
sürüngene takıp makna yavaş yavaş giderken kendi arkada makinayı ayarlardı.. ve bazı yerlerde yolda giderken gibi yardırıp gidiyordu. :)
ve önceden 54-c ile yoncaları fln baglıyoruduk sap çok gelince motor kendinden geçiyordu :) bu sene Nimet 70 ' le 540E kuyruk miliyle tıkır tıkır baglıyoruz.. :)

bilgiler için tşkler..

balyacı sadık43 link=topic=44282.msg412877#msg412877 date=1307350107' Alıntı:
Verdiğin bilgiler için teşekkürler. alk-*s alk-*s alk-*s
Bize söylenecek pek bişey bırakmamışsın.
Ama tozdan bahsetmişsin ya toz kötü tabide sezon sonunda emeklerinin karşılıgını aldıgın zaman tozu falan unutursun. :8
haklısın parayı alınca toz unutuluyor:) birazda tozdan bahsetmemin sebebi arkadaşlar klimalı traktöre yönlendirmek . aksi halde kafaya eşarp dolayıp bağlamak var :)

Bizim makınanın zaten gündüz sıcağına alerjisi var :D gece 24 den sabah 08 arasında çalışıyorum dolayısıyla traktörede rahatlık oluyor serinde çalışmak

rençberçiftci link=topic=44282.msg413171#msg413171 date=1307389006' Alıntı:
Balye makinalı yılları hatırladım, ben hiç sevemedim bu işi.
aynen balya makinasını bende hiç sevemedim,gecenin yarısı rolant pim keser uğraşırsın,hatalı bağlama yapar küfredersin,tamir edeyim dersin çalışma alanı çok kötü,elin sığmaz uğraşıp durursun,iğne kırar,sulu ekin sapıdır;makina sap tıkar, ip biter geç farkedersin,kullandığın traktör çiftçekerdir yastık başlarında manevrası azdır kızarsın,kullandığın traktörde klima yoktur pişersin,daha önce biçerde çalışmışındır o rahatlık aklına gelir hayata küsersin :D 2 sezon uğraştım bu balye işiyle zor iş vesselam uğraşanlara kolay gele...

aynn dediğin gibi abi babamla bazen giderim amma zor iş ha derim :)
oda başta çok çekti birisi wardı bi iki sezon o işi yapmaış işte zordur fln önce 1 sene yaglaamcılık yapacan anca ögrenirsin fln demiş babamda kendi otumu baglasam yeter dermiştii.. öyle tanıdıgıda çoktur bi gun arkadaşaının arkadaşı denk gelmiş aga trakyadan bi ucundan başlayıp aynı yere gelince kadar herşeyi ögretti hepi topu yarım saat diyor.. nerde kaldı yaglamacılık fln :) bende şimdi onun yanında gidiyorum işte bişi oluyor ben diyorum şöyle yapak al la yap bakalım diyor ugraşıyomm ugraşıyom olmuyo gaç gaç diyo sonra bi iki ayar çekiyo oluyor :) ulen diyorum ne zor işmiş bide gece gidiyor ya yoncaya ben gitsem kesin tarlanın birinde uyurum :D

Şimdi benim bir kaç sorum olacak...Bir balyanın ortalama masrafı ne kadar???...Günlük kaç litre yakıt ile kaç balya bağlanır...Kaç top ip harcanır...1 top ip ne kadar...1 balyanın masrafını her şeyiyle (yakıtı , yağı , bakımı , işçiliği vs...) değerlendirirseniz sevinirim...Günlük tüm masrafı da yazarsanız on numara olur... :) ok-*-s

Anıl Tiraki link=topic=44282.msg443034#msg443034 date=1315832206' Alıntı:
Şimdi benim bir kaç sorum olacak...Bir balyanın ortalama masrafı ne kadar???...Günlük kaç litre yakıt ile kaç balya bağlanır...Kaç top ip harcanır...1 top ip ne kadar...1 balyanın masrafını her şeyiyle (yakıtı , yağı , bakımı , işçiliği vs...) değerlendirirseniz sevinirim...Günlük tüm masrafı da yazarsanız on numara olur... :) ok-*-s

İşe başlayacan sanırım :) Kendi arazin varsa sapını bağlar değerlendiririm dersen gir Yoksa dışarı calısıp para kazanıcam dersen Git parana apart ew al yada altına vs bır hesaba yatır....Yatırım amaclı yapılcak bır ıs değil artık helede su desteklemeli vs li dönemde.....Eski halinden eser yok balyacılığın.....keşke burada yazdığın merak ettiğin bılgılerle bıtse bu iş Bu tür işlere girerken sadece bu bilgileri değil İşin stresini zorluğunu Esnaf olmanın insanlarla uğraşmanın yada dert anlatmanın da önemini ve zorluğunu da göz önünde bulundurmak gerekir...

çok faydalı bi konu açtın ellerine saglık zamanında 640 la çok haşbaylı makineyle balya bagladık onun için bende iyi bilirim o işleri benim john deere ve new holland balya mkinesi vardı.

aksoylar link=topic=44282.msg443290#msg443290 date=1315862844' Alıntı:
çok faydalı bi konu açtın ellerine saglık zamanında 640 la çok haşbaylı makineyle balya bagladık onun için bende iyi bilirim o işleri benim john deere ve new holland balya mkinesi vardı.

John deere ve NH nın modelını hatırlıyormusunuzz Benım NH suan hurda olarak yatıyor :) John deereyıde 99 yılında samsuna satmıstım

SALÝH29 link=topic=44282.msg753414#msg753414 date=1371555065' Alıntı:
ARKADAÞLAR ÇOKCANLAR HAÞBAYLI YENÝ MAKÝNAM VAR 350 BALYA BAGLADIM ÇOK ÝYDE DÝYOMKÝ BAGLAMA GURUBUNDA SORUN
ÇIKARMI ÇIKARSA NASIL ÇÖZÜÜR ÇOK MERAK EDÝYOM VAR MI BÝ FÝKRÝ OLAN
sitede balya makinasi baglama sorunlari ve cozumleri olarak bir konu var ordan faydalanabilirsin

güzel bir konu abi :) emeğine sağlık. İkinci el balya makinası almaya ne dersiniz 2005 falan kendi işimizde kullanacağız 300 dekar falan yonca ve buğday karışık :)