Saruhanlı'da Anız Yakana Ağır Para Cezası

Manisa ' nın Saruhanlı ilçesinde, anız yaktığı tespit edilen kişilere yüklü miktarda para cezası uygulanacak
Saruhanlı ' da anız yakılmasının önlenmesi amacıyla, Saruhanlı İlçe Tarım Müdürlüğü ve Jandarma personelinden oluşan kontrol ekibi kuruldu. İlçedeki arazileri dolaşmaya başlayan ekip, anız yakan üreticilere para cezası uygulayacak.

Saruhanlı İlçe Tarım Müdürlüğü ' nden yapılan yazılı açıklamada, üreticilerin ikinci ürün yetiştirmek amacıyla tohum yatağı hazırlamak için zaman zaman anız yaktıklarının görüldüğü, anız yakmanın bir çevre felaketi olduğu ifade edildi.

Anız yakmanın topraktaki yararlı olan bütün bakteri ve mikroorganizmaların yok olmasına neden olduğunun vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

'Anız yakmak üründe verim düşüklüğü meydana getirir. Buradan çıkan duman havaya karbon monoksit Salar, havayı kirletir ve küresel ısınmayı tetikler. Anız yakmak yerine üreticiler tarlalarında sürüm işlemi yapabilirler. Bu daha akılcı bir çözümdür. Böylelikle ürünün sapları toprağa karışır ve organik gübre görevi görür. Anız yakmanın toprağa ve ürüne hiçbir faydası olmadığı gibi, zararları çoktur. '

Yetkililer, her ne sebeple olursa olsun 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu ' nun 66. maddesi gereğince anız yakılmasının yasaklandığını, yasağa uymayanlar hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanunu ' nun 20. Maddesi gereğince cezai işlem uygulanacağını belirtti.

Ynt: Saruhanlı'da Anız Yakana Ağır Para Cezası

Anız yakmaya bende karşıyım. Ama toprağı işlemek çok zor. Tarlanin birini babam yaktı . Diğerlerini yaktırmadım. Sonuç anızi yakılan tarlanin mahsulü daha temiz ve verimli idi yakmadigimiz yer ise fig ' in içinde fig ' den çok ekin olduğu için düzgün bi verim alamamıştık. Anızı parçalayan aletlerimiz olsa çok güzel olur. Ama alamıyoz

Bana kalırsa çok iyi yapmışlar.Bu anız yanarken toprak yüzeyinde 200 C fazla bir sısı meydana geliyor haliyle toprak taneciklerini pişirerek verimsiz hale getiriyor toprak içerisinde bulunan yararlı zararlı ne varsa yakıyor.Talarya götürüpte bir araba ahır gübresi bırakan yok kimyasal gübre verim düşüklüğü oluyor haliye bir de anız yaktığımızda iki katı zarar.

Ynt: Amerikalı Çiftçi Tezekle 200 Bin Dolar Tasarruf Ediyor

köylü link=topic=44376.msg414161#msg414161 date=1307614052' Alıntı:
bende karşıyım da buyıl saplar ne olacak sürümde sorun.
kardeşim şöyle bişey önerebilirim. Ne tür aletler kullanıyosunuz bilmiyorum. Ben fig olsun buğday olsun ilk önce çizel çekecem fig de nasıl çekersen çek fark etmez. Ama buğdayda rahat sürüm yapmak istiyosan biçer döver dikine gitti ise sende yanlayi git . Geçen sene tavli tarlalarda böyle yaptım güzel oluyo. Sapı dağıtıyo çok saplı yerlere bi kaç kez dönmek gerekiyo

şimdi oldu.(Manisa ' nın Saruhanlı ilçesinde, anız yaktığı tespit edilen kişilere yüklü miktarda para cezası uygulanacak) burası kopyalanmamış. özür arkadaş.

köylü link=topic=44376.msg414191#msg414191 date=1307617292' Alıntı:
şimdi oldu.(Manisa ' nın Saruhanlı ilçesinde, anız yaktığı tespit edilen kişilere yüklü miktarda para cezası uygulanacak) burası kopyalanmamış. özür arkadaş.
eyvallah abicim şimdi daha iyi oldu. Tskler.

biz anızı bir araya getirip orda yakıyoruz her tarlanın bi köşesine yığıyoruz öle yakıyoz budamı cezalı olcak anızı kıracak bi ekipmanımız yokki ancak toplayablrz kullandığımız ekipmanlar parçalamaz bizim burda

Anız yakmak tabiki sakıncaları olan bir olay ama orman olan bölgelerin dışında kontrollü bir şekilde yakıldıktan sonra zararları olduğu kadar yararları da söz konusu. Eskiden buralarda anız yakmak yasak falan değildi. o zamanlar tarlalarımızda yabani yulaf başta olmak üzere hiçbir yabancı ot problemi yoktu. Bu yabancı ot problemlerine artı olarak bitkilerde görülen fungusit hastalıklar ve yine ürünlerimizde görülen çeşikli sinek ve böcek türlerini hiç hatırlamıyorum. Bu tür olaylarla anız yakma yasağından sonra karşılaşmaya başladık. Dolayısıyla, herbisit, fungusit ve insektisit türü ilaçlarla tanışmış olduk. Hatta bu tür ilaçları birkaç kez kullanmadan ürün bile alamaz olduk. Bu ilaçların toprağa verdiği zararları yok saymak mümkünmü? ürünler üzerindeki kalıcı etkileri ve de doğaya zararı yok diyebilen birileri varmı? Tabiki yok. Ben bu olaya birde bu açıdan bakılması ve değerlendirilmesi taraftarıyım. Acaba bizi bu şekilde kimler yönlendiriyordur? Bu kimlerin işine yarar? Kullanmak zorunda bırakıldığımız ilaçarın şirketleri hepsi yabancı ve gelişmiş ülkelere ait. Yüz dönüm yeri olupta ben iki bin liradan aşağı ilaç kullanıyorum diyen varmı? Verdiğimiz ilaç paralarının nereye gittikleri de belli. Bence ateş bir doğa olayıdır ve doğal bir yöntemdir. Doğal olmayan, kullanmak zorunda bırakıldığımız kimyasal ilaçlardır. Aşağıda vermiş olduğum linkteki anız yakmanın yararları bölümüne, bence şu yazdıklarım da ilave edilmeli diye düşünüyorum.

http://www.yabanforum.com/archive.php?topic=700.0

768 link=topic=44376.msg414230#msg414230 date=1307623427' Alıntı:
Anız yakmak tabiki sakıncaları olan bir olay ama orman olan bölgelerin dışında kontrollü bir şekilde yakıldıktan sonra zararları olduğu kadar yararları da söz konusu. Eskiden buralarda anız yakmak yasak falan değildi. o zamanlar tarlalarımızda yabani yulaf başta olmak üzere hiçbir yabancı ot problemi yoktu. Bu yabancı ot problemlerine artı olarak bitkilerde görülen fungusit hastalıklar ve yine ürünlerimizde görülen çeşikli sinek ve böcek türlerini hiç hatırlamıyorum. Bu tür olaylarla anız yakma yasağından sonra karşılaşmaya başladık. Dolayısıyla, herbisit, fungusit ve insektisit türü ilaçlarla tanışmış olduk. Hatta bu tür ilaçları birkaç kez kullanmadan ürün bile alamaz olduk. Bu ilaçların toprağa verdiği zararları yok saymak mümkünmü? ürünler üzerindeki kalıcı etkileri ve de doğaya zararı yok diyebilen birileri varmı? Tabiki yok. Ben bu olaya birde bu açıdan bakılması ve değerlendirilmesi taraftarıyım. Acaba bizi bu şekilde kimler yönlendiriyordur? Bu kimlerin işine yarar? Kullanmak zorunda bırakıldığımız ilaçarın şirketleri hepsi yabancı ve gelişmiş ülkelere ait. Yüz dönüm yeri olupta ben iki bin liradan aşağı ilaç kullanıyorum diyen varmı? Verdiğimiz ilaç paralarının nereye gittikleri de belli. Bence ateş bir doğa olayıdır ve doğal bir yöntemdir. Doğal olmayan, kullanmak zorunda bırakıldığımız kimyasal ilaçlardır. Aşağıda vermiş olduğum linkteki anız yakmanın yararları bölümüne, bence şu yazdıklarım da ilave edilmeli diye düşünüyorum.

http://www.yabanforum.com/archive.php?topic=700.0
çok doğru diyosun sana katılıyorm bunu yetkilere duyurmak lazm cvpları varmı acaba.. ??
verdiğin linki okuyamadm çok uzun geldi :)

Anızın yakılmasının yararları
1. Sürümü kolaylaştırır
2. Sap ve bitki artıkları üzerinde ki hastalıklar yok edilir.
3. Saplar, bitki artıkları ve toprak yüzeyine yakın yerde barınan zararlıların yumurta, larva, pupa ve erginleri yok edilir.
4. Toprak üzerine düşen yabancı ot tohumlarını yok eder.

Anızın yakılmasının zararları
1. Toprak verimliliği azalır.
2. Toprak canlılarının beslenme ortamı yok edilir.
3. Toprak canlılarının bıraktığı birçok maddelerle oluşturulan yaşam ortamı yakılarak yok edilir.
4. Toprak yel ile üfürülerek, sel ile süpürülerek erozyona (taşınarak) uğrar.
5. Toprak yorgunluğu artar.
6. Toprak yağmur suları ile taşınır ve toprak içerisinde köklerin açtığı kanallar çöktüğü için su depolanmaz.
7. Doğal denge bozulur.
8. Orman yangınlarının çıkmasına sebep olurlar.
9. Anızla birlikte çok zaman diğer komşu tarla ve bahçeleri de yakılmaktadır.
10. Anız yakmalarla zaman zaman yerleşim alanları da yanabilmektedir.

Yararından çok zararı var.Bu durumda anız yakmak yararlı diyemeyiz.Bence yakmamak ve sapları olduğu gibi toprağa karıştırmak daha mantıklı.

demir45 link=topic=44376.msg414234#msg414234 date=1307624255' Alıntı:
Anızın yakılmasının yararları
1. Sürümü kolaylaştırır
2. Sap ve bitki artıkları üzerinde ki hastalıklar yok edilir.
3. Saplar, bitki artıkları ve toprak yüzeyine yakın yerde barınan zararlıların yumurta, larva, pupa ve erginleri yok edilir.
4. Toprak üzerine düşen yabancı ot tohumlarını yok eder.

Anızın yakılmasının zararları
1. Toprak verimliliği azalır.
2. Toprak canlılarının beslenme ortamı yok edilir.
3. Toprak canlılarının bıraktığı birçok maddelerle oluşturulan yaşam ortamı yakılarak yok edilir.
4. Toprak yel ile üfürülerek, sel ile süpürülerek erozyona (taşınarak) uğrar.
5. Toprak yorgunluğu artar.
6. Toprak yağmur suları ile taşınır ve toprak içerisinde köklerin açtığı kanallar çöktüğü için su depolanmaz.
7. Doğal denge bozulur.
8. Orman yangınlarının çıkmasına sebep olurlar.
9. Anızla birlikte çok zaman diğer komşu tarla ve bahçeleri de yakılmaktadır.
10. Anız yakmalarla zaman zaman yerleşim alanları da yanabilmektedir.

Yararından çok zararı var.Bu durumda anız yakmak yararlı diyemeyiz.Bence yakmamak ve sapları olduğu gibi toprağa karıştırmak daha mantıklı.

Zararları bölümündeki 6 ncı maddeden sonrasını sayma ,orası kontrollü yakım konusuyla ilgili.Yararı ve zararı birbirine yakın gibi, benim görüşüm üç veya dört yılda bir yakılmasının uygun olduğu yönünde.

ya arkadaşlar yakma şansımız yok ben yakmam.ha birileri bir yerden eteşi atarda habersiz yakarsa yapacak yok.ama ALLAH EKİNLERİ sag salim biçmeyi nasip ederse İNŞALLAH cümlemize.yakmadan çaresine bakacagız.

Bu anız yakma, yakmama tartışmalarında tarlayı görmeden konuşmak, bir doktorun hastayı görmeden tedavi etmeye çalışmasına benzer.Durumunu bilmediğin tarlayı yak ve yakma demek bir yerde ezbere konuşmak olur.Benim görüşüme göre bir tarlayı yakmaya karar vermeden önce tarla bi incelenmeli, içerisindeki yabancı ot, her yıl tekrarlayan hastalıkların durumu saptanmalı, içerisinde ne var ne yok bakılmalı ve bunların doğrultusunda bir karar verilmeli.Bu işi hepimizin filmlerde de gördüğümüz kalp elektro şok cihazlarının kullanımına benzetebiliriz.Durmuş kalbe elektro şok ile müdahale ettiklerinde kalp eski ritmini kazanabiliyor.Bu açıdan baktığımız nekadar faydalı bir alet dimi.Peki ya bu aleti çalışan bi kalbe uygularsak? İşte önemli olan nerde, nezaman hangi yolu izleyeceğimizdir...
Tarlada;
Önüne geçemediğin yabancı otlar,
Her yıl tekrarlayan hastalıklar( pas çeşitleri, kök boğaz vs.) bunların önüne geçemiyorsan her yıl tekrarlanıyorsa bence anız yakılarak yabancı ot tohumları, diğer hastalık yapıcı etmenler yok edilebilir. Bu acıdan anız yakmak faydalı olabilir...

Gel gelelim diğer türlü düşünmeye; elimizde içinde fazla ot bulunmayan veya kültürel yöntemlerle baş edebilidiğimiz, kronik hastalığı olmayan bir tarlamız olduğunu düşündüğümüzde ise bu tarlayı yakmakta yanlış olur.Çünkü toprak bir canlıdır, bu şekildeki bir anızı yakarsan herşey olması gerektiği gibi olan bir canlıya dışarıdan müdahale edersin ve doğal gidişatını bozmuş olursun... İşte bundan dolayıda zararlıdır...
Bu yüzden bir tarla yakılmadan önce düşünüp, yakmakmı avantajlı yakmamak mı ona karar verdikten sonra bir yol izlenmeli. Çünkü her ikisininde faydalı ve zararlı yönleri vardır ve önemli olan bunların hangisini ağır basıp, çiftçiye daha faydalı olduğunu belirlemektir...