10 numara yağ 9 can aldı

Giresun Valisi, 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili bilirkişi raporunun beklenmesi gerektiğini belirtmekle birlikte, kendi fikrini açıkladı.İstanbul ' dan Rize ' ye giden yolcu otobüsünü dün Giresun ' da yaptığı kazada 9 kişi yanarak ölmüş, 34 kişi de yaralanmıştı.

Trafik uyarı işaretlerine çarparak devrilen otobüsün, kaza sonrası mı alev aldığı yoksa alev alması nedeniyle mi kaza yaptığı tartışılıyor.

'Bilirkişi raporu ortaya koayacak' diyen Giresun Valisi Dursun Ali Şahin kendi fikrini açıkladı: Neden 10 numara yağ...

Vali Şahin, ölümlü kazayla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Bazı gazetelerde konuyla ilgili bilgi kirliliği oluştuğunu ifade eden Şahin, ' ' Bir defa şoförün uyuduğu konusunda ben aynı fikirde değilim. Henüz 400 metre ilerisinde yolcu indiren ve 60 kilometre hızla giden, şehir merkezinde yolcu indiren bir şoförün hemen böyle uyuması pek o kadar mantıklı gelmiyor bana. Uyuduğunu pek zannetmiyorum. Şu anda bu kesinlikle söz konusu değil. Bunu yolculardan dinledim ' ' diye konuştu.

10 NUMARA YAĞ
Şahin, fiyatın yüksek olması nedeniyle araçta 10 numara yağ kullanıldığının tahmin edildiğini belirterek, ' ' Herkes bilir ki mazotta kesinlikle parlama olmaz. Mazotta parlama olmadığına göre ilk akla gelen fiyatın yüksek olması nedeniyle 10 numara yağ kullanılması sonucu artık nereden alev almışsa araç bir anda alev topuna dönüştü.

'HAREKET HALİNDEYKEN YANMAYA BAŞLAMASI'
Şoför de kendi inisiyatifini kaybedip araç rotasından çıkarak direklere çarpıp yanmasını sürdürdü. Görgü tanıklarınca aracın daha hareket halindeyken yanmaya başlaması 10 numara yağ kullanıldığının bir sonucudur. Birden parlaması aracın bir alev topuna dönüşmesi bunun bir göstergesidir.

Önümüzdeki günlerde bilirkişi raporu olayın aydınlanmasını sağlayacak. Yol güzergahlarında 10 numaralı yağ satan bazı yerlerin tabelalarını gördüm. Hemen ekip gönderip bu tabelaları kaldırttım.

'ÇOĞU RUHSATSIZ'
Giresun ' da 105 kilometre duble yolun tamamında, bir tane 10 numara yağ satan yer bırakmayacağız. Bunu satan yerlerin çoğu ruhsatsız. Bunu satmakta ve utanmadan bir de karayollarına tabela koymaktadırlar. Hem çevre kirliliği, hem de insanlarda büyük riske sebep verdiği bu yağın kesinlikle kullanılmaması lazım. İlimizde bu konuda çok daha titiz olacağımızı ifade ediyorum. Hayatlarını kaybedenlere Allah ' tan rahmet, yakınlarına da büyük baş sağlığı diliyorum. ' '

Ynt: 10 numara yağ 9 can aldı

Bu üzücü haberi tv de izlemiştim. 10 numara yağın zararlı bir özelliğini daha öğrenmiş olduk. Kullanılması tabiki ekonomik oluşundandır ancak, ne olursa olsun insan hayatının değeri herşeyden önemli. Bu şekilde bir riskin var olduğu biliniyorsa kullanılmaması gerekli. Hayatını kaybedenlere Allah tan rahmet, yakınlarına da Allah sabır versin. İnşallah ders alınır da buna benzer olaylar birdaha tekrarlanmaz. :(

hah şimdi de moda oldu hemen 10 numara yaga mana yaw.. bence de tam şirşime maksat milleti yayım yapıp celellendiren basın..
yinede geçmiş olsun kötü olmuş kaza ama yağa suç atmak haksızlık kaç tane merso görduk yollarda kendiliğinden yanan ;)

Sanayide soruyorlar adama sizde kullanıyormusunuz adam bizde kullanıyoruz napalım mazot pahalıdır diyor şöförlerde haklı bir yerde.Kim ister motorunu 10 numara yağla tahrip ettirmeyi.

Bu işlerin hep başı mazot mazota zam üstüne zam koyanlarda.

aslında suçlu belli.dünyanın en pahalı mazotunu benzinini satanlar.ama adamlar hala baş tacı.bugün kazalrın %90 nı vitesi boşa alma kontak kapama buyüzden.sebep pahalı yakıt.traktör devriliyor yolda neden vitesi rampada boşa al.bi,rde kontak kapyorlar.bende yapıyorum arabada herkes yapıyor niye tasarruf için.canından oluyor daha taç ediyorlar.ömrünü alıyor taç ediyorlar.daha ne sayayım.

Arkadaşlar öyle demeyin. Babam uzun yoldayken arabanın yağ filtresi patlamış yağ lambası yanmış. Arabayı durdurunca yağ ezgzoza değmiş alev almış. Allahtan yol kenarında su varmışta kovayla su döküp söndürmüş babam.

arkadaşlar bende alayım dedim ben anladım ki direkt olarak mazota kat depoya koy.öyle biliyordum.megerse kaz ayagı veya sovent gibi incelticilerle inceltilip öyle kullanılıyormuş.hemen vaz geçtim.tiner solvent gazyagı ile inceltilince benzin gibi parlıyor.işimiz geregi solvent kullıyoruz dün denedik korkunç yanıyor.
ama gerçek suç bu kadar pahalıya satanlarda.
ikinci bir konu tüm araçlarda metal kullnılmıyor nerdeyse plastik koltuklar bez plastik halı sünder pamuk araçların içi dışı ben yanayım ben yanayım hadi yak misali.devletler ülkeler buna aslında çare bulmalılar.