Hasat Sonrası Manavgat'ta Saman Balyası 4 Liradan Alıcı Buluyor

923198.jpg

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, buğday hasadı sonrası saman balyalama çalışması başladı.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, buğday hasadı sonrası saman balyalama çalışması başladı. Hasat sonrası bölgede 20'şer kilogramlık saman balyası, tanesi 4 liradan alıcı buluyor.

Manavgat Ziraat Odası (MZO), sahilde dekar başı Kdv dahil biçer döver biçim ücretini 10, 5 lira olarak belirledi. MZO, 4 tonluk saman yapma ücretini 25 lira, dekar başı orak makinası 11 lira ve 20'şer kilogramlık balya yapma ücretinin ise 95 kuruş olduğunu dile getirdi. Yayla kesiminde dekar başı biçer döver ücretinin 9, 5 lira olduğunu belirten MZO Başkanı Rasim Metin, batozun saatlik ücretinin ise 32 lira olduğunu kaydetti.
785808.jpg

Manavgat'ın Aksaz Köyü'nde uzun yıllar geçimlerini buğday üreterek sağladıklarını belirten Tahir Ünal, geçen yıl 100 dönümlük alana buğday ekerken bu sene 30 dönüm ekim yaptıklarını söyledi. Hasat edilen buğdayın kilosunun 55 kuruştan alıcı bulduğunu belirten Ünal, ortalama 20'şer kilogramlık yaptıkları saman balyalarının tanesini 4 liradan satışa sunduklarını kaydetti. Bölgede geçen yıl buğday üretim rekoltesinin düşük olduğunu belirten Ünal, önümüzdeki günlerde buğday fiyatlarında artış beklediklerini kaydetti. Ünal, 'Buğday fiyatları geçen yılla aynı. Üreticinin beklediği fiyat buğdayın kilosunun en az 1 lira olması. Buğdayın kilosu en az 1 lira olmazsa çiftçi bir sonraki yıl üretim yapmakta zorlanır. İstemez. Çünkü tarım girdi maliyetleri çok yüksek. ' diye konuştu.

Öte yandan, Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü, bölgede hasat sonrası çiftçileri, anız yakmamaları hususunda uyardı. Hasat sonrası anız yakımının orman yangınlarına davetiye çıkardığını belirten Manavgat Orman İşletme Müdürü İsmail Hacıoğlu, aynı zamanda anızın yakılmasıyla toprağı işleyen canlıların yanmasıyla verimli arazilerin verimsiz hale gelmesine neden olduğunu kaydetti.

Ynt: Hasat Sonrası Manavgat'ta Saman Balyası 4 Liradan Alıcı Buluyor

bu sene yırttık gariba balye taşımaktan teylo-*s oyn-*a *sda*
sarması mesele deilde samanlığa koyması mesele karış-*-s
kışın 5 tl ye falan satyoduk ortalama 25 kglık balyeleri bu sene tarladan 5 tlye satarıs artk teylo-*s
kışa saklasak kışın ne kadar ederki ??
bizim için iyide hayvanları olanlara geçmiş olsun )))

bu sene çiftçiliğe yeni başladık 40 dnm kadar kırpık ektik samanlarına şimdiden alıcı bulduk hasata daha var 1 ayı bulur herhalde. seneye kısmetse 200 dnm ekçez bakalım seneye ne olur.

Abdullahh link=topic=44396.msg415102#msg415102 date=1307818132' Alıntı:
bencede etmaz önceden bi karış ekin olan tarlalar bile bu yıl yattı sap lar çok güzel
atabey link=topic=44396.msg415054#msg415054 date=1307816173' Alıntı:
bu sene balya para etmez
:D söylediginiz dogru sap çok ama bana sat die gelen gelene zuha-*-s balya yaptırmadan sap olarak istiyorlar alıcı çok her sene balya yapıp satıyodum bu yıl fırsat vermiyorlar sap çok ama malda çogaldı

gezegen link=topic=44396.msg415110#msg415110 date=1307818507' Alıntı:
:D söylediginiz dogru sap çok ama bana sat die gelen gelene zuha-*-s balya yaptırmadan sap olarak istiyorlar alıcı çok her sene balya yapıp satıyodum bu yıl fırsat vermiyorlar sap çok ama malda çogaldı
iyi para verirlerse sat derim kardeş bu sene balyanın para etmiyeceği garanti bizim iç ana dolu bölgesindeki sap türkiyeye yeter ona göre düşün sen

atabey link=topic=44396.msg415116#msg415116 date=1307819298' Alıntı:
iyi para verirlerse sat derim kardeş bu sene balyanın para etmiyeceği garanti bizim iç ana dolu bölgesindeki sap türkiyeye yeter ona göre düşün sen
sattım zaten kardeş bide balyailemi ugraşayım 65-70 dönüm civarı az yada çok kabala 200 lt mazota verdim gitti yerini süreriz o mazotla

atabey link=topic=44396.msg415116#msg415116 date=1307819298' Alıntı:
bende katılıyorum Ahmete aynen hemen para ederken elinizden çıkarın biçerler buralara girdimi yer gök saman.

nh_fıat link=topic=44396.msg415140#msg415140 date=1307820696' Alıntı:
: ' ( :( cçr-*-sbende ne güzel sevnmiştim yırttım die
genemi taşıcaz balyeleri samanlığa şimdiden efkarlandım iç-*-*
o 3-4 günlük balya taşıma banada işkence gibi geliyor

Abdullahh link=topic=44396.msg415143#msg415143 date=1307821158' Alıntı:
o 3-4 günlük balya taşıma banada işkence gibi geliyor
nh_fıat link=topic=44396.msg415148#msg415148 date=1307821541' Alıntı:
aynen sıcak ve toz pislik ıh-*-s
en zoruda samanlığa koymak
biz pazarlık yapıp elimizi bile vurmuyoruz örnegin.. 90krş a çekiyosa 25 krş daha veriyorum dogru samanlıga. bu yıl rahatım sap olarak sattım gitti

gezegen link=topic=44396.msg415291#msg415291 date=1307874014' Alıntı:
biz pazarlık yapıp elimizi bile vurmuyoruz örnegin.. 90krş a çekiyosa 25 krş daha veriyorum dogru samanlıga. bu yıl rahatım sap olarak sattım gitti
hmm biz hep işin zoruna gideriz sözde kar yapacağızya ah bu peder varya .. at-*-*
geçen yaz bzm burda 2 tlden falan veriyorlardı biz samanlığa taşıdık kışın 5 tl ye sattık . bizim burda sap olarak alan olmuyo hep balyeyle oluyo bu sene 3 tl den az olursa gene samanlığa taşırız .. ama saplar çok kuvvetlişmiş o yüzden çok balye olacağından gene aynı fiyatlara gider.. az balye olsa 5 6 ya satacaktık bu sene bu habere göre ..malesef işimz zor gene : ' (