+ Konuya Cevap Yaz
4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  'Böyle borç ödeyemeyiz'  TMO stoklarındaki 50 bin ton fındığı 1.1 lira bedelle Fiskobirlik’e satmakla görevlendirildi ama...
  ' Böyle borç ödeyemeyiz '
  Fiskobirlik: 850 kuruşluk fındığı 1.1 liraya alıp
  borç ödeyemeyiz

  TMO, Bakanlar Kurulu kararı ile üreticiye 70 milyon lira borcu bulunan Fiskobirlik’e kaynak yaratmak için TMO stoklarındaki 50 bin ton fındığı 1.1 lira bedelle Fiskobirlik’e satmakla görevlendirildi. Fiskobirlik önce kararnameyi sevinçle karşıladı. Ancak dün öğle saatlerinde Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Kararname sadece ’yağlık için fındık verilir’ diyor. Yağlık fındığın kilosu 850 kuruş. Bu fındığı 1.1 liradan alıp nasıl üretici borcu öderiz” dedi

  HÜKÜMETİN fındık üreticisine jest niteliğindeki kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bakanlar Kurulu’nun 26 Mayıs’ta aldığı karar, önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Bakanlar Kurulu kararı ile üreticiye 70 milyon lira civarında borcu bulunan Fiskobirlik’e kaynak yaratmak için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarındaki 50 bin ton fındığı 1.1 lira bedelle Fiskobirlik’e satmakla görevlendirildi. Böylece Fiskobirlik’in yağ, kabuk ve küspe satışından elde edeceği gelirle üreticiye olan borçlarını ödemesi hedefleniyordu.

  Fiskobirlik Yönetim Kurulu’nun dün yaptığı ilk açıklamada, karar sevinçle karşılanarak, “Birliğin borçlarını ödeme sıkıntısı ortadan kalkmıştır. Pazartesi gününden başlamak üzere ürün bedeli alacağı olan üreticilerimize market alışverişinin yanında, nakit ödemesine de başlanılacaktır” denildi.

  Teşekkür ettiler ama...

  Açıklamada kararnamenin çıkmasına talimatlarıyla destek veren Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Devlet Bakanı Ali Babacan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, hükümetin diğer üyeleri, bölge milletvekilleri ve Başbakan Danışmanı Şaban Dişli’ye teşekkür edildi.

  Ancak dün öğle saatlerinde Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, TMO’nun Fiskobirlik’e, yağlık olarak işlenmesi şartıyla kilosu 1.1 liradan 50 bin ton fındık satması yönündeki kararın, Başbakan Erdoğan’ın kendilerine söz verdiği şartlarda çıkmadığını, bu durumda TMO’dan fındık almalarının mümkün olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Trabzon ve Ordu’da yaptığı mitinglerde, TMO stoklarındaki 50 bin tonluk kabuklu fındığın Fiskobirlik’e satılacağını açıklamıştı.

  Zarar Hazine’ye

  Toprak Mahsulleri Ofisi Stoklarındaki Fındıklardan Yağlık Olarak Kullanılmak Üzere Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ne Satış Yapılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Karara göre, TMO, stoklarındaki fındığın 50 bin tona kadar ki miktarını yağlık olarak ayırıp, kilosu 1.10 lira bedelle, aylık 2 bin 500 tonluk partiler halinde, yalnızca yağ imalatında kullanılmak üzere, her partiye ait ürün bedelinin peşin ödenmesi şartıyla Fiskobirlik’e satmakla görevlendirildi. Satılan fındıklara ilişkin yağ imalatından elde edilecek ürünler, sadece kabuk, yağ ve küspe olarak satılmak üzere değerlendirile- cek. Fındık küspesi, yalnızca yem sanayinde kullanılmak üzere yem sektörüne satılacak. Fiskobirlik, bu faaliyetten elde edeceği geliri, öncelikle üretici borçlarının ödemesinde kullanacak.

  Satılacak fındık stokunun muhafazası amacıyla, TMO tarafından kiralanan depolara kiralama süresi sonuna kadar ödenecek kira ücretleri ve güvenlik giderlerinin tamamı, ikinci parti ürünün tesliminden başlamak üzere, Fiskobirlik tarafından eşit taksit halinde TMO’ya ödenecek.

  Karar kapsamında doğan ve TMO kayıtlarına göre gerçekleşen görev zararları, TMO tarafından yapılacak ödeme talebine istinaden, Hazine Müsteşarlığı bütçesinde yer alan ilgili harcama tertiplerinden gider kaydedilerek ödenecek.

  Fiskobirlik: Kararnamenin değiştirilmesini bekliyoruz

  FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Bu kararname, Başbakan’ın bize söz verdiği kararname değil. Biz mamul madde olarak işlemek üzere fındık istemiştik. Bize sadece yağlık olarak işlemek üzere fındık veriliyor. Bu şartlarda fındığı alıp, yağlık olarak işleyip Fiskobirlik’in para kazanması ve üretici borçlarını ödemesi mümkün değil. Kararnamenin acilen değiştirilmesini istiyoruz” dedi. Lütfi Bayraktar, şöyle konuştu: “Kararname sadece ’yağlık için fındık verilir’ diyor. Zaten yağlık fındığın değeri, kilosu 850 kuruş. Bu fındığı 1.1 liradan alıp nasıl üretici borcu öderiz. TMO zaten fındığı yağlık olarak değerlendiriyor ve 850 kuruş kazanıyor. Fındık bedeli olarak 55 milyon lira, kira ve koruma bedeli olarak da 5 milyon lira olarak ödeyeceğim. Bu fındığı yağ yaparsam, 60 milyon liraya aldığım fındıktan kazanacağım azami gelir 48 milyon lira. Fındık zaten yağ olarak işlenirse piyasa bozulmaz. Mamul olarak işleyebilmemiz ve piyasanın bozulmaması için 2 bin 500 tonluk sınır konmuştu. Yağlık olacaksa neden sınır konulsun.”

  AVRUPA TARIM POLİTİKASIYLE TÜRK TARIM POLİTİKASININ FARKI.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  20 Mayıs 2011
  Şehir
  yozqat
  Mesajlar
  77
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Böyle borç ödeyemeyiz'  istedğin kadar yaz bu konuları kardeşim milletin bi kullağından gidiyor bi kullağından çıkıyor. ATOM KARINCA.
  uyy-*s

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Böyle borç ödeyemeyiz'  olsun bir kişi okusun yeter.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  'Süper Buğday' Geliyor  Bilim adamlarının, gıda güvenliğini artıran ve ürünlerdeki verimi yükselten ’’süper buğdayı’’ yaratmaya çok yakın olduğu bildirildi.

  Dünyadaki buğday rezervlerini, buğday köklerinde yetişen bir çeşit zehirli mantar olan Ug 99’a karşı korumak amacıyla yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen, zehirli mantarlara dirençli ve ürünlerdeki verimi yüzde 10 ila 15 oranında artıran yeni buğday çeşitlerinin bilimsel sunumu, ABD’de düzenlenen bir konferansta yapılacak.

  Yeni buğday çeşitlerini geliştiren Borlaug Global Rust Initiative adlı kuruluştan araştırmacılar, ABD’nin Minesota eyaletine bağlı St. Paul kentinde gelecek hafta düzenlenecek konferansta, bir genetik mühendisliği ürünü olmayan ürünlerinin, Ug 99 mantarının yanı sıra diğer mantar çeşitleri olan sarı ve yaprak mantarlarına karşı da dirençli olduğunu gösterecek.

  ABD’nin New York eyaletine bağlı Ithaca kentindeki Cornell Üniversitesi’nde bulunan ve beş yıl önce Nobel Barış Ödülü Sahibi Norman Borlaug tarafından kurulan Borlaug Global Rust İnitiative adlı kuruluş, Ug 99 mantarıyla küresel mücadele konusunda faaliyet gösteriyor.

  Yeni tip buğdayın geliştirildiği Meksika’daki Uluslararası Mısır ve Buğday İyileştirme Merkezi’nde çalışan Ravi Singh adlı buğday üreticisi, yeni geliştirilen buğday çeşitlerinin geleneksel ırkların karışımı yöntemiyle üretildiğini ve bir genetik mühendisliği ürünü olmadığının altını çizdi.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İş arkadaşından borç alma fesih sebebi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum İlginç
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Haziran.2015, 10:27
 2. Çiftçi borç batağında
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 65
  Son Mesaj : 10.Şubat.2015, 11:30
 3. 7 bin TL'lik borç 5 yılda 78 bine çıktı!
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Mart.2014, 15:04
 4. 'Borç yiğidin kamçısıdır'
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 21.Aralık.2011, 23:02
 5. Borç yapılandırmada ikinci şans!
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Haziran.2011, 14:55

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status