Tarım politikasına onay

Türkiye çok önemli bir seçimi geride bıraktı. Sonuçlar malum. İktidar yine değişmedi önemli bir başarı elde etti. Milletvekili sayısı düşse de aldığı oy oranı arttı. Kırsalda bu oran daha da yüksek. Bu sonuca bakarak uygulanan tarım politikasının kırsalda karşılık bulduğu söylenebilir mi?
Kırsala bakılırsa büyük ölçüde söylenebilir.
Fındık üreticileri en fazla şikayetçi olan kesimdi. AKP, fındık üretiminin olduğu Karadeniz ' de büyük bir hakimiyet kurarak oy oranını yüzde 60 ' ların üzerine çıkardı.
Seçime iki gün kala Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin deposundan, Fiskobirlik ' e 50 bin ton fındık verilmesi için çıkarılan kararnamenin oy oranını artırdığını söylemek teselliden öteye geçmez. Kaldı ki, Fiskobirlik ' in üreticiye olan 70 milyon lira civarındaki borcunu ödemeye yönelik çıkarılan bu kararnamenin uygulanabilirliği kolay değil. Bu karar, Fiskobirlik ' i üretici nezdinde daha da zor durumda bırakacaktır.
Hükümet, ' biz Fiskobirlik ' e ucuz fındık verdik, ama bunu işleyip üreticiye borcunu ödeyemedi ' diyecektir. Oysa, kilosu 85 kuruş olan yağlık fındığın Fiskobirlik ' e 1.1 liradan verilmesi öngörülüyor.
Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, kararnamede değişiklik yapılmazsa, Toprak Mahsulleri Ofisi ' nden fındık alıp yağ yaparak borçlarını ödemelerinin mümkün olamayacağını söylüyor.
Yeni sezona çok kısa bir süre kala çıkarılan bu kararname bu sezon da Fiskobirlik ' i devre dışı bırakabilir. Bu durumda üretici yine tüccarın insafına kalacaktır. Seçim sonuçlarına bakılırsa üretici de bundan şikayetçi değil.
Uygulanan tarım politikasının en can alıcı noktalarından birisi kuşkusuz et ve canlı hayvan ithalatıydı.
Hayvan ve et ithalatından en fazla etkilendiği söylenen Erzurum ' a bakalım. Lokal bazı merkezlerde iktidarın milletvekili adaylarına sert tepki gösterildi. Adaylar beldelere sokulmadı. Fakat, Erzurum ' da AKP ' nin aldığı oy yüzde 70 ' i buldu. Trakya ve Ege ' deki birkaç il dışında hayvancılığın yaygın olduğu diğer illerde de farklı olmadı. Dolayısıyla hayvancılıkta uygulanan ithalat politikası, iddia edildiği gibi üreticiyi olumsuz etkilememiş. Hayvancılıkla uğraşanlar bu politikayı büyük ölçüde onaylamış oldu.
Örnekler çoğaltılabilir. Fakat genel olarak bakıldığında, hükümetin tarım ve kırsala yönelik politikaları büyük ölçüde onaylandı.
Öyle görünüyor ki, et ithalatı artarak devam ederse bir sonraki seçimde AKP daha çok oy alacaktır.
Tarım desteklerinin artırılması bir yana, destekler azalırsa AKP ' nin oyu daha da artacaktır.
Mazota zam yapılırsa, girdi fiyatları katlanarak artarsa AKP de oylarını katlayacaktır.
Bu gerçeği bizim yorumlamamız sağlıklı olmayabilir. Doğrusu, konunun sosyolojik, psikolojik ve ekonomik boyutları çok iyi analiz edilmeli. Çünkü, böyle bir örnek dünyada yok. Hem bu kadar şikayet edilen hem de seçimde uygulayıcısına bu kadar çok oy kazandıran bir başka tarım politikası yok.
Seçim geride kaldı. Şimdi yeni bir hükümet kurulacak. Türkiye, AKP iktidarını 4 yıl daha yaşayacak.
Anayasa değişikliği, Kürt sorunu derken tarıma ilişkin konuların kısa vadede gündeme gelmesini beklemek hayal olur.
Yeni dönemde Tarım Bakanlığı ' nda köklü bir değişim olacak. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın adı, 'Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı' olacak. Bakanlığın hizmet birimleri yeniden yapılandırılacak. Mevcut genel müdürlükler kapanacak yerine yenileri kurulacak.
Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü gibi yeni bir yapılanma olacak. Mevcut bürokratların ve bakanlık çalışanlarının, il müdürlerinin ne kadarı yerini koruyacak ne kadarı değişecek henüz bilinmiyor. Bu konudaki gelişmeleri yakından izleyerek paylaşacağız.
Özetle, kıvırmaya, bahaneler üretmeye gerek yok. Kırsalda da seçimin galibi AKP oldu. Uygulanan tarım politikalarından şikayet edenlerin de çoğunluğu AKP ' ye oy verdiğine göre, yeni hükümet, tarım politikasını daha kararlı bir biçimde uygulayacak. Bakanlığın adı değişse de uygulamalar değişmeyecek. Milli irade de bunu istemiyor mu?

Ynt: Tarım politikasına onay

Çünkü, böyle bir örnek dünyada yok. Hem bu kadar şikayet edilen hem de seçimde uygulayıcısına bu kadar çok oy kazandıran bir başka tarım politikası yok.

3.60 TL ye mazot almanın zevkine varanlara kolay gelin

ne kadar çok desteklesemde sırf bu et ithalatı yüzünden oy vermeyecektim ama kime atacagım . yani rakip yok .
yeni bi yüz güçlü biri olsaydı bence ozaman türkiye gerekli çevebı verirdi

nailyetek link=topic=44533.msg416491#msg416491 date=1308045382' Alıntı:
Hacıı. her köyde oturan çiftçi değilki..:) Bunu normal karşılamak lazım..
Hacı öyle bi yazmışsınki adamı zan altında bırakıyorsun :) ben birşey dedimmi vatandaşın taktiri saygı duyarız demekki hekes herşeyden memnun cidd*-*-*

Ağır Abi link=topic=44533.msg416515#msg416515 date=1308047188' Alıntı:
Hacı öyle bi yazmışsınki adamı zan altında bırakıyorsun :) ben birşey dedimmi vatandaşın taktiri saygı duyarız demekki hekes herşeyden memnun cidd*-*-*
Ben sana bişey demedim Hacıı..genelleme yaptım..Benim köyümde bile A partisi 22 oy aldı x partisi 3 oy..Demekki ben hariç herkes memnun.. Sen köyü gördün ve yorumla artık..:D

nailyetek link=topic=44533.msg416518#msg416518 date=1308047410' Alıntı:
Ben sana bişey demedim Hacıı..genelleme yaptım..Benim köyümde bile A partisi 22 oy aldı x partisi 3 oy..Demekki ben hariç herkes memnun.. Sen köyü gördün ve yorumla artık..:D
senin hanede seçmen sayısı 3 galiba bide senin köyde durumu senden daha iyi olanda yok galiba ama :S

Yaw anlamayacak bisey yok. Türkiye dünya listelerinde hep son sirada idi. Ama simdi öylemi..En pahali petrol, en pahali hayvansal gida bizde. Buda haliyle en cok köylüyü etkiliyor. Netsin yani adam, listede hit yapmis, tabiki karsiligini verecek...

İnsan psikolojisini uzmanları kadar bilemiyor olsak bile bu konuda az da olsa herkesin bir fikri vardır. İnsanları kendi etrafında toplamanın yollarından en önemlisi de onların nezaman nasıl düşünecekleri bilinerek ona göre uygulanacak olan insan psikolojisine yönelik olan harekatlardır. İnsanların ruhlarını bir şekilde fethetmek. Bence AKP hükümetinin de çoğu zaman sıklıkla kullandığı en önemli yöntemlerden birisidir. Başbakan olarak ettrafına karşı duruşu olan bir kişilik sergilemek tabiki Türk halkının gururunu okşayacak bir davranış biçimi. Hele de bir wan minute olayı vardı ki, değil Türkiye, İsrail karşıtı dış ülkelerdeki insanlardan bile nekadar çok kişinin sempatisini kazandığını herkes bilir. Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu tür tutum ve davranışların yerine göre tabiki kullanılması gerekli. Ülkesinin başbakanının pısırık biri olmasını kim ister ki?... Şu seçim sloganlarına dikkat ettinizmi,? İSTİKRAR SÜRSÜN TÜRKİYE BÜYÜSÜN . Bu sloganı okuduğunuzda aklınıza gelen ilk düşünce ne oluyor? Ben ilk aklıma geleni yazıyorum. Etrafınızdaki komşu ülkelere bir bakın bakalım, Yunanistanda görülen ve hatta pekçok avrupa ülkesinde de görülmesi muhtemel olan ekonomik kriz. İsimlerini birer birer yazmaya gerek yok, komşu ülkelerdeki istikrarsızlıklar sonucu çıkan ayaklanmalar vb birçok olumsuz tablo. Etrafımızda bütün bunlar yaşanırken , inşallah sıra bize de gelmez derken, şu andaki durumunuz onlardan çok çok iyi iken, seçim günü geldiğinde en önemli ve etkili vaad tabiki istikrarın sürdürülmesi konusundaki vaatler olacaktır. Buna artı olarak, etrafınıza bir kez daha bakın bakalım bankalardan kredi kullanmayan kaç kişi var? var olanların bir bölümü de muhakkakki ileriki yıllarda kullanmayı düşünenlerdir. Şehirlerde ikamet edenlerin pekçoğu ev,araba veya işyerleri için, köylerdekiler de traktör,hayvancılık ve çeşitli zirai krediler olarak çeşitli bankalardan çeşitli krediler kullanmışlardır. Şimdi bu insanlara, istikrar sürsün sözünü hatırlattığınız zaman sizce ne düşünürler? Aman abicim, bu durum bu şekilde devam etsin, yoksa başkaları gelipte istikrar bozulacak olursa, faizler yükselir, bilmemne olur,ondan sonra da ayvayı yeriz,, diye düşünmezlermi? Bence düşünürler. A Partisinin yerine B partisinin gelmesiyle de herşey dört dörtlük olacak diye birşey de yoktur zaten. Onun içindir ki bizlere yönelik olarak uygulanan tarım politikalarında birçok eksikliğin olmasına rağmen, ülkemizdeki çiftçi dostlarımız, durumlarından memnun olsun veya olmasınlar ,içinde bulundukları koşullar gereği ,oylarını mevcut olan tarım politikasına onay olarak kullanmışlardır.

katılıyorum.partide olsun grubda olsun LİDER lik çok önemlidr.vizyon gereklidir.konu siyaset olarak algılanmasın.ama bir gerçek var.RAHMETLİ ERBAKAN HOCA yabana atılacak bir lider bir adam degilmiş.söylemi tutumu öngörüsü saglam bir kalektere dayanıyor.çünkü
arkasında etrafında okadar çok lider vasfını taşıyacak hatmi kuvvetli öngörüsü kuvvetli lider ve lider adayları bırakmış ki ben şuan sayamıyorum.
ya RAHMETLİ BAŞBUG araksında kimseyi bırakmamış.
ya SÜLEYMAN DEMİREL arkasında tansu çiller hariç yok
sol partilerde öyle RAHMETLİ ECEVİT deniz baykal RAHMETLİ İNÖNÜLER
ama şu bir gerçek sayın KILIÇTARoglu CHP bir rüzgar estirdi.en azından SAĞ kersime chp yi sevdirdi.adama şans verilmeli.ben bir koyu sağ görüşlü olarak bu tabumu kemal kılıçtaroglu ve gürsel tekin iklisi yıktı.benim gibi milyonlar vardır.

kapalı kutu öcü olan bir chp şimdi parti oldu ama adamı yiyecekler kesin gibi.

HALKIMIZ REFAH İSTİYOR İLERİYİ GÖRMEK İSTİYOR.HER 5 YILDA BİR KRİZ İSTEMİYOR.HALKLA İLETİŞİMİ İYİ OLAN HALKTAN BİRİ OLAN BİR BAŞBAKAN VE LİDER VAR.HALKIN SOFRASINA YAKIŞIYOR.2023 YINA KADAR LİDER.
AKP DEGİLİM AMA ARTIK KABULLENMEK GEREKİYOR.
ÇÜNKÜ KARŞINA ÇIKACAK LİDER YOK HALKIN İÇİNE YAKIŞAN BİR LİDER LAZIM ODA ŞİMDİLİK YOK.