YÜKSELİŞİN NEDENİ CARİ AÇIK ENDİŞELERİ

Global Yatırım Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, hurriyet.com.tr ' ye yaptığı değerlendirmede, dolardaki yükselişin esas nedeninin cari açığa ilişkin endişeler olduğunu söyledi. Aynı anda ABD ' de 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkan çekirdek enflasyonun da rahatsızlık yarattığını belirten Uskuay, şöyle konuştu:

'Piyasada yabancıların borsadan çıkıp dolara geçtiğini ve pozisyon değiştirdiğini görüyoruz. Türkiye ' nin artan cari açığı ve buna alınacak önlemler ile ilgili endişeler dolara alım getiriyor. Ayrıca turizm sezonuna girmiş olmamıza rağmen döviz girişi de istenen düzeyde değil. Burada Merkez Bankası belki döviz alım ihalelerini kaldırmak veya miktarı azaltmak yolu ile piyasaya müdahale edebilir'.DOLAR EURO KARŞISINDA DA YÜKSELİYOR

Dolar, Yunanistan ' daki borç krizinin, Kıta ' daki diğer ülkelere de sıçrayacağı korkusuyla euro karşısındaki yükselişini sürdürüyor. Dün yüzde 2 ' ye yakın sert bir geri çekilme yaşayan euro/dolar paritesi, artan kaygılarla bugün de yüzde 0.5 ' lik değer kaybederek 1.41 ' in altına geriledi. Parite Salı günü 1.4440 seviyesinde bulunuyordu.

FxPro şirketi stratejistleri tarafından yapılan değerlendirmede, 'Avrupalı yetkililerin Yunanistan ' da yaşanan borç krizinin İrlanda, Portekiz, İtalya, Belçika ve Fransa gibi yüksek borcu bulunan ülkelere sıçrayabileceğine yönelik endişeleri giderek artıyor' denildi.

ABD merkezli yatırım bankası Brown Brothers Harriman stratejistlerinden yapılan değerlendirmede de Yunanistan ' ın iflası ve etkisinin yayılacağıyla ilgili korkuların öne çıktığına dikkat çekildi.