Harrandan Dumanlar Yükseliyor!

Şanlıurfa ' nın Harran İlçesi ' nde geniş tarım arazileri bir bir kararmaya başladı. Sebep ise anız yakımları. Buğday hasadını yapan çiftçiler, bir an önce mısır ekebilmek için tarladaki anızları ateşe veriyor.

İlçe ' de birçok kez hoparlörlerden anız yakılmaması için çiftçiler bilgilendirildi. Cuma hutbelerinde anız yakmanın toprağa ne denli zarar verdiği açıklandı. Ancak tüm uyarılara rağmen çifçiler tarlalarını ateşe vermekten vazgeçmedi.

Kömür madenlerini andıran tarlalara hergün en az 10 tane yeni yakılmış tarlanın eklendiği belirtildi. Bölgeden edinilen bilgide, anız yakma işleminin en az 10 gün daha devam edebileceği öğrenildi.

20 Haziran 2011 - ŞanlıUrfa

Ynt: Harrandan Dumanlar Yükseliyor!

Çiftçilerin daha çok bilgilendirilmesi gerekiyor.Bide yöneticilerin gevşekliginden kaynaklanıyo.
Sen anız yakana sağlam bi ceza yazsan o zaman biraz bu eylemler yavaşlar.
Herkes vergi mükellefi sana cezası yazsın ödemem diye bişey yok vergi dairesinde bi işin olsun senin direk karşına çıkar o ceza.

nasıl işse bizim burda ovada balya makinasının ateş kaçırmasından biraz yer yanmş agaada aramış hemen gelin die hepsi ayaga kalmış orman fln sonra kendileri söndürmüşler kimse gelmeden.. ormancılar yok efendim bizi boşuna çagırdın yok böyle derkern agaya bi ceza yazmışlar 100 bine yakın bu kadar arazöz geldi bu kadar adam geldi yok helikopter çagırıdk derken yazmışlar cezayı aga kaçsaydım dunya yanırdı demiş bunlar bilerek yakıyorlar ve ceza fln yok nasıl işse ;) :S

arkadaşım tarım ilin gezip köylüleri anız yakmanın toprağa zaraları hakkında bilgi vermesi gerekir

Nasıl cezası yokmuş, basbayağı cezası var, jandarma yokmu orada, ekip gelip bir tutanak tutsa tarla sahibine direk para cezası var ve tarla sahibi ben yakmadım desede o cezayı ödemek zorunda.

Eğer jandarma görmüyorsa köylü veya ilçe tarımdan jandarmaya bir telefonla bölgede tutanak tutturulması istenebilir, bundan sonra işlemi kimse durduramaz, ama kimse alakadar olmuyor demekki.

Topraga zarari anlatsalarda kimse dinlemez. 20 sene öncesine kadar bizde yakardik. Ama cok sükür simdi öyle bisey kalmadi. Kendi ihtiyacimizi ve birazda satacak kadar balye yapiyoruz. Kalirsa saga sola haber saliyoz, gelip kalan sapi götürüyorlar. Yaw o bildircin cücükleri aklima geliyodu, valla yazik günah...Köylüyü inandirmak icin zarar degil kardan bahsetmek lazim...