2 bin TL maaşla çoban yok

Malatya ' da koyun ve keçi yetiştiricileri, yemek masrafının dışında aylık ücreti 2 bin liraya kadar çıkmasına rağmen çoban bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Kentte 238 bin küçükbaş hayvan bulunuyor. Küçükbaş hayvanların yaklaşık 200 binini koyunlar oluşturuyor. Yetiştiricilikte büyük çiftliklerde üretim yaygınlaşsa da meralar, canlandığı bahar ve yaz aylarında özellikle maliyetlerin düşürülmesi adına hayvancılıkta oldukça cazip hale geliyor. Hayvan sahipleri, et ve süt verimleri artarken maliyetlerinin düşmesi yolunda, koyun ve keçilerinin meralarda beslenmesi için nisan başından eylül, hatta ekim ayına kadar çobanlarla anlaşıyor. Yetiştiriciler bazen sezonluk, fazla sayıda hayvanları olanlar da yıllık olmak üzere çoban buluyor. Bu arada, zor meslek olması nedeniyle son yıllarda çoban sayısının azalması yetiştiricileri zor durumda bırakıyor. Hayvan sahipleri, işsizlik yüzde 10 ' un üzerinde olmasına rağmen bir dönemde aylığı 2 bin liraya bile çoban bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Çobanlığın da her meslek gibi bilgi isteyen, zor meslek gruplarından

Ynt: 2 bin TL maaşla çoban yok

arkadaşlar ben bizim memlekette işsizlik olduğuna inanmıyom 1 ay arabım aylı 1000 liraya 25 ineği yaymaya çoban zor buldum oda hiç bir iş yapamayan bi çare ne iş yapmışsa başaramamış işte insanlar bu yüzden koyun inek taşımıyor zamanında koyunuda bu yüzden sattık oda yeme içme 10 günde evine araba ile götür getir 60 kilometre vay halimize

dogrudur işsizlik sadec kriz dönemlerinde oldu.türkiyede iş yok diyen yalan söyler yeterki çalışma azmin kazanma azmin olsun.adam alışmış hzır yemeye.kaymakamlık veriyor beleş belediye aş yemek veriyor beleş bu nereye kadar gidecek.bu degirmenin suyu hiç bitmeyecek sanıyorlar.ne biçin insanlar var yahu.şöyle çevreme bakıyorum benin çalıştıgım şirketin yan kolunda bir arkadaş deyim çelışıyordu şirket iş degiştirdi battı vs.bu adam işten çıktı biraz gezdi tozdu yurtdışı kontör satışı vs şimdi hanımı çalışıyor kendi arada dondurma yalıyor.4-5 tane çocuk adamlar ne gam var ne keder arkadaş böyle beleş hayat yaşamaya yuh olsun.

köylü link=topic=44759.msg419724#msg419724 date=1308741486' Alıntı:
dogrudur işsizlik sadec kriz dönemlerinde oldu.türkiyede iş yok diyen yalan söyler yeterki çalışma azmin kazanma azmin olsun.adam alışmış hzır yemeye.kaymakamlık veriyor beleş belediye aş yemek veriyor beleş bu nereye kadar gidecek.bu degirmenin suyu hiç bitmeyecek sanıyorlar.ne biçin insanlar var yahu.şöyle çevreme bakıyorum benin çalıştıgım şirketin yan kolunda bir arkadaş deyim çelışıyordu şirket iş degiştirdi battı vs.bu adam işten çıktı biraz gezdi tozdu yurtdışı kontör satışı vs şimdi hanımı çalışıyor kendi arada dondurma yalıyor.4-5 tane çocuk adamlar ne gam var ne keder arkadaş böyle beleş hayat yaşamaya yuh olsun.
insanların ileri diye derdi yokki maksat günü kurtarmak bu sitede 25 bin üyenin 10 bini masa başı işte çalışıyordur yada ücretli çalışıyodur bunlardan biride benim halimiz çok şükür ayrı bi konu ama çoğumuz ay sonunu zor getiriyoruz yani tabiri caizse açız......

fatih DUMAN link=topic=44759.msg419722#msg419722 date=1308740630' Alıntı:
arkadaşlar ben bizim memlekette işsizlik olduğuna inanmıyom 1 ay arabım aylı 1000 liraya 25 ineği yaymaya çoban zor buldum oda hiç bir iş yapamayan bi çare ne iş yapmışsa başaramamış işte insanlar bu yüzden koyun inek taşımıyor zamanında koyunuda bu yüzden sattık oda yeme içme 10 günde evine araba ile götür getir 60 kilometre vay halimize
s.a millet..... fatih arkadaş doğru diyor işsizlik yok iş beğenmeme var iş az olacak parası çok olacak uyy-*s karış-*-s

mustafagursacli link=topic=44759.msg419848#msg419848 date=1308765943' Alıntı:
bu memlekette tarımı batıran...kadınlardır....kimse kusura bakmasın
Valla bu söze + rep bile az gelir..
Aklıma geldi yine; ' zengine varıp bok atacağıma, fakire gider kıç atarım ' diyen genç kızların sözü..:)

bızım memlekette iş fazlalıgı var hayvancılık patates karpuz domat bıber patlıcan fasulye erık kestane cevız meyva fıdancılıgı vs vs zeytın yemiş12 ayın 11 bucuk ayıda calışiıyoruz vede kadınlar olmasa bız bı hıçız *098*-

fatih ödemişli link=topic=44759.msg419856#msg419856 date=1308766981' Alıntı:
bızım memlekette iş fazlalıgı var hayvancılık patates karpuz domat bıber patlıcan fasulye erık kestane cevız meyva fıdancılıgı vs vs zeytın yemiş12 ayın 11 bucuk ayıda calışiıyoruz vede kadınlar olmasa bız bı hıçız *098*-
Muhtemelen evlisiniz..:D Lakin bizde durum öyle değil, yaşım 40 24 yaşımda evlendim, köye gelin alan son aile reisi babam..:D

nailyetek link=topic=44759.msg419860#msg419860 date=1308767138' Alıntı:
Muhtemelen evlisiniz..:D Lakin bizde durum öyle değil, yaşım 40 24 yaşımda evlendim, köye gelin alan son aile reisi babam..:D
kadınlar şöyle böyle demedik ki değilmi nail abi bi gerçekten bahsettik bende kadastrocuyum her gittiğim köydeki yegane sorun gen haım efendilerin şehir hayatını tercih etmelerinden dolayı boşalmış köyler nede olsa gahrı çeken koca....Anamız gibi bayanlar olacak adamın sırtı yere gelirmi.....

Doğaldır..
köylü link=topic=44759.msg419667#msg419667 date=1308731714' Alıntı:
memlekette herkes masa başı iş bekliyor.işyok diye fır dönüyorlar adamlar çoban bulamıyor.
aynn dediğin gibi
ve bende saman çektircek elelman bulamıyorum hepsi aç aç kahvede oturuyor ama işe gelmiyor.. köyde 4 tane şirket war bizim köyden kimse çalışmıyor adamlar te kaç km uzaklıktan adam buluyor.. iş çokta yapacak ADAM yok ;)

SmhGwz link=topic=44759.msg419871#msg419871 date=1308767881' Alıntı:
Doğaldır..aynn dediğin gibi
ve bende saman çektircek elelman bulamıyorum hepsi aç aç kahvede oturuyor ama işe gelmiyor.. köyde 4 tane şirket war bizim köyden kimse çalışmıyor adamlar te kaç km uzaklıktan adam buluyor.. iş çokta yapacak ADAM yok ;)
bizim orda romanlar vardı saman işini paket işi onlarındı eee devlet baba maaş bağladı artık gidiyoruz hadi ot var çekeceğiz diye senin ne işin var kendin çek diyorlar birkaç sene önce bu kişiler 7/24 paket çekiyorlardı uyy-*s uyy-*s sop-*-sa duva*-*0

şöförluk dahıl hanımlarımızın yapmadıgı iş yok patates hamballıgıda dahıl şu anda işç,i sıkıntısı cekıyoruz gunde bayanlarda tahmını 15 bın kışı patates yevmıyesıne gıdıyor 5 bın kışıde ıkıncı işe gıdıyor bırıncı patates işi gece 5 te başlayıp ölen 1 de bıtıyor eve gelıp 3 saat dınlenıp 4 te ıkınçi işe başlayıp 9 da bıtıyor tek iş25tl çift 50 tl sıcaklık golgede 40 derece hanımlar olmasa bıtıkız *098*-

mustafagursacli link=topic=44759.msg419867#msg419867 date=1308767689' Alıntı:
kadınlar şöyle böyle demedik ki değilmi nail abi bi gerçekten bahsettik bende kadastrocuyum her gittiğim köydeki yegane sorun gen haım efendilerin şehir hayatını tercih etmelerinden dolayı boşalmış köyler nede olsa gahrı çeken koca....Anamız gibi bayanlar olacak adamın sırtı yere gelirmi.....