Türkiye ' nin kırmızı et üretimindeki düşüş yaşandığını belirten TZP Başkanı Şemsi Bayraktar, projeksiyonlara göre, Türkiye ' nin 2013 ' te 164 bin ton et açığı ile karşı karşıya kalacağını söyledi. Bayraktar, ' önlem alınmazsa ithalat kaçınılmaz ' dedi. Bayraktar, yem fiyatlarının 2007 ' de et fiyatlarına göre 12.5 kat daha fazla arttığını kaydetti.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 'Kırmızı Et Sektör Değerlendirme' Raporu ' nu dün açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) verileri arasında önemli bir açık olduğunu belirten Bayraktar, bunun kayıtdışılıktan kaynaklandığını söyledi. Bayraktar, 'TUİK, 2005 yılı et üretimini 409 bin ton, kesilen hayvan sayısını da 6.5 milyon baş olarak gösterirken, FAO ise et üretimini 640 bin ton, kesilen hayvan sayısını da 21.7 milyon baş olarak açıkladı. İki kurum arasında kırmızı ette 231 bin ton, kesilen hayvan sayısında ise 15.2 milyon baş bir fark olduğu görülüyor. Bu denli ciddi farkın koyun ve keçi yetiştiriciliğindeki kayıtdışılıktan kaynaklandığı görüldü'

Fiyat marjı yüzde 55.7 ' ye çıktı
2007 ' de yem fiyatlarındaki önemli artışlar nedeniyle üreticilerin ciddi maliyet baskısıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Bayraktar, yem fiyatları et fiyatlarına göre; 2001 yılında 1.8 kat, 2004 yılında 3.9 kat, 2007 yılında ise rekor seviyeye ulaşarak 12.5 kat fazla arttığının altını çizdi. Üretici fiyatları artmazken perakende fiyat marjlarının yüksekliğinin tüketimi tehdit ettiğini dile getiren Bayraktar, sığır etinde toptan/üretici fiyat marjının 2003 yılından itibaren azalmaya başladığını, yüzde 27 ' lerden yüzde 14 ' lere gerilediğini söyledi. Bayraktar, 'Buna karşılık 2003 yılına kadar ortalama yüzde 32 ' ler seviyesinde seyreden perakende/toptan fiyat marjının bu yıldan itibaren gittikçe açılmaya başladığı, 2007 yılı itibariyle yüzde 55.7 ' lere kadar çıktığı görüldü' dedi.

' Ziraat kararı değiştirilmeli '
Türkiye ' nin hayvansal katma değerin yüzde 25 ' inin hayvan hastalıkları nedeniyle kaybettiğini belirten Bayraktar, hastalıkların neden olduğu ekonomik kaybın yaklaşık 2.7 milyar YTL olduğunu vurguladı. Yapılan projeksiyonlara göre Türkiye ' de 2013 yılında 164 bin ton et açığının olacağına dikkat çeken Bayraktar, gerekli önlemler alınmaması halinde ilerleyen dönemlerde et ithalatının kaçınılmaz olacağını dile getirdi.
Şemsi Bayraktar, BDDK yönetiminin, Ziraat Bankası ' nın tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılması ve yasal takip süresinin uzatılmasını sağlayacak mevzuat değişikliği önerisini kabul etmemesini üzülerek karşıladığını söyledi. Bayraktar, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ' e Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' ni görmesini tavsiye etti. Gelecek yıl çiftçinin Ziraat Bankası ' ndan kredi kullanamaması halinde tarım nasıl yapacağını soran Bayraktar, 'BDDK Başkanı Bilgin ' den bu kararı değiştirmesini bekliyoruz' dedi.