dekara kaç kg buğday aldınız veimler nasıl??

Ynt: dekara kaç kg buğday aldınız veimler nasıl??

Akif Göktas link=topic=5100.msg52767#msg52767 date=1214337967' Alıntı:
Arkadaşım bu nasıl bi buğday maşallah ne güzel vermiş sulu mu sizin tarlalar
ben de benmklerin başına 1.eklemeyi unutmuşum....hatta bazı yerler 2 .000kg werdide sölemek istemiyom....YANIĞLI SEN MISIRMI EKİONDA 1500KG ALION MISIRDA BİLE KOLAY DEİL 1500KG ALMAK

naptın sen be abicim 1,500 10 dekar gelen yeri 5 dekardan hesaplıyon galiba .... biçerdöğercilere üçkağıt yapıyon galiba slk-*-s

gaggoş link=topic=5100.msg52957#msg52957 date=1214411035' Alıntı:
1 ton desen yine inanırım gaziantep barak ovasında kendi gözlerimle gördüm 1 dönümden 1 ton çıktı ama 1.5 ton bana inandırıcı gelmedi
bak ben sadece ortalamsını soyluyorum  bizim burda 2 dekar 1 donum yapar  sadece benim tarlarin ortalaması  dekarda 750 civarlarinda
Akif Göktas link=topic=5100.msg52767#msg52767 date=1214337967' Alıntı:
Arkadaşım bu nasıl bi buğday maşallah ne güzel vermiş sulu mu sizin tarlalar
ve en dusuk suyum 5 kademe olup 20 hp pomplarda (5 lik su)

dorudur burak abı bızde 4 kere suluyoz hatlar 60-70 lık dınomolarla her tarlada bı hattaa 55-80 arası 3 boruya 1 fıske seklınde ama su verımı cok arttırıyor

Hiç sulanmadan ortalama Çukurova ' da alınan verim 600 - 700 kg arasında oldu bu yıl. Bizim buğdayın cinsi Adana 99 ' du ve ortalama verimi 650 kg oldu. Çukurova ' da buğday fiyatları 0.575 - 0.590 ytl arasında değişiyor. Biz geçen hafta 0.590 ytl ' ye sattık. Bu yıl en karlı ürün buğday oldu bence. Tohumunu biz bir önceki yılın buğdayından ayırmıştık ve her yıl öyle yapıyoruz. Buğday ektiğimiz yerler de son iki yıldır üst üste ikinci ürün pamuk ektiğimiz yerler. Toprağı hiç boş bırakmıyoruz :) Malum masraflar arttı boş bırakmaya gelmez toprağı. Bizim buralarda buğday ekim işi de çok kolay. Pamuk yerlerini lifli goble discharrow ile sürüyoruz. Sonra gübre serpme makinası (fırfır) ile dönüme 25-30 kg arasında buğdayı serpiyoruz. Yani biz ayrıca bir ekim makinesi ile ekmiyoruz. O çok zahmetli iş olur. Biz 8-9 parça toplamı 400 -500 dönüm araziyi bir günde ekiyoruz. Ektikten sonra üzerini çapı daha küçük olan diskarolarla örtmek için sürüyoruz. Taban gübresi filan atmıyoruz. Kışın 40 -50 gün arayla iki kere 33 nitrat gübresi atıyoruz. Her seferinde 25 kg olmak kaydıyla toplam 50 kg gübre atıyoruz yani. Birde ot ilacı ile haşere ilacı atıyoruz bahar aylarında. Yetişince de biçtiriyoruz buğdayı. Genelde mayıs 20-25 arası biçiliyor. Tabi sonra hemen ikinci ekim için buğday yerlerini sürüp pamuk veye mısır ekiyoruz. Bu yıl buğday yerlerinin yarısına mısır yarısına da pamuk ektik. Şimdi boyları daha yeni bir karış oldu:)

ya kaya senın ıs supermıs ya gobleyı cek sonra bıda ek ne kolay ıs pekı 1 sefermı gıdıon yoksa gıttıgın yerden 2 keremı gecıon bızm burda pullukla surup kazaya yı 2 kere cektıkten sonra goble cekıoz anca o sekılde kesek falan kalmıo adana da cıfcılık baksa ya sende traktoru var 2 keremı hasat yapıyosun vay be !!! v ekıs te supermıs furfuır maknası ıle 1 gunde 400-500 donum sahane bı ıklım ve duzenınız var kıymetını bıl normal mıbzerle tarla ekerken ız takıp etmek ble olum ya bıde 100 kere topragı cıgnıyon falan off cok sanslısınız