Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
26 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  İngilizce; Osmanlıdan bu yana sonucunu alamadığımız bir konu. Yaklaşık iki asırdır devam eden bir kaos....

  Ülkemizde öğrencilerin %95’e yakını İngilizce dersi alıyor. Gerek Milli Eğitimde gerekse dershanelerde en çok para harcanıp karşılığının alınamadığı tek branş...

  Ülkemizde dil öğretme ve öğrenme isteği Tanzimat fermanı ile hız kazandı. Yabancı dil öğrenme ihtiyacını karşılamak için ilk açılan okullar yabancılar tarafından açıldı. Tanzimattan sonra başlayan bugüne kadar devam eden süreçte sonuç pek parlak değil.

  Kolejler, dil okulları her geçen gün artıyor. Her geçen gün İngilizce daha da önem kazanıyor. Artık dijital teknolojiyi daha iyi kullanabilmek için, iyi bir medya okuryazarı olabilmek için, küreselleşen dünyada kendi dilimizi konuşanlar dışındaki insanlarla daha iyi iletişim kurabilmek için, bilim dili İngilizce olduğu için bu dili öğrenmek şart.

  Fakat yanlış giden bir şeyler var.

  Etrafınıza baktığınızda bunu sizde rahatlıkla görebilirsiniz. Her caddede her köşe başında dil eğitimi veren bir dershane, bir kolej görmek mümkün. Buralara giden birçok da tanıdığımız vardır elbet. Fakat bunlardan memnun olan, bunlardan tam anlamı ile istifade etmiş, bir turistle karşılaştığında 5 dakikadan fazla muhabbet edebilen, “ımmm,hımmm” diyerek 2 saat düşünüp konuşan, yıllarca gittiği kurslarda kafalarına yerleştirilen kalıplaşmış ifadeler dışında cümle kurabilen bir tanıdığınız var mı?

  İNGİLİZCE KURSLARI NE İŞE YARIYOR?

  Her caddede köşe başında bulunan bu kurslar ne işe yarıyor? Bu kadar emek bu kadar para nereye, kime gidiyor? En önemlisi bu kadar zaman neden boşa geçiyor yada geçirtiliyor?

  Bunu araştırdınız mı? 3. Dünya Ülkelerinde bile ortaöğretimden mezun bir öğrenci ikinci bir dili çok rahat konuşurken bizim insanımız neden yıllarca uğraşmasına rağmen bir sonuç alamıyor?

  Bu konuyla ilgilenen herkes oturup düşünmeli..Sadece ilköğretimde İngilizce öğrenimi gören öğrenci sayısı 6 milyon 300 bin kişi civarında, liselerde 2 milyon 786 bin.. 75 milyonluk Türkiyemizde eğitim seviyesi bazında 2 dil bilenlerin oranı ilkokulda 0.8 lisede 5.2 üniversitede 10.4.

  Asıl sorun nedir?

  Bunca emeğe rağmen sonuç neden yok?

  Çocuklarımız yıllarca bu dersi gördüğü halde İngilizce bizim için neden ütopya? Hindistan ' da aksansız, iyi İngilizce konuşanların sayısı 180 milyon. Yani ingilterenin 3 katı..

  SORUN TÜRKÇE ' YE UYUMLU MÜFREDAT OLMAMASI

  Sorun biz Türklerin düşünme sistemine uygun bir müfredatın oluşturulamamasıdır. Ana dili İngilizce olan ülkelerde ilkokula başlayan çocuklar için hazırlanmış kitaplar setler önümüze koyuluyor. Boşluk doldurma ile dil öğretilmeye çalışılıyor.

  Kalıplaşmış ifadeler beynimize kazınıyor. Pavlonun şartlanma deneyi gibi; 'What is your name?', 'Where are you from?', 'How old are you?', Denildiğinde hemen kafamıza kazıdığımız cevaplar ağzımızdan farketmeden çıkıyor. Bunlar dışında bir cümle geldiğinde eller havada verilecek bir cevap yok..

  İşte Türkiye’de İngilizce biliyorum diyenlerin bildiği İngilizce bu: Sadece 5 dakika. “İstanbul’a gitmiştim.” diyebilmek için 1 sene kursa gidiyoruz.

  Çünkü anca 1 senede renk ezberleme sayı ezberleme alfabe ezberleme bitiyor.

  Aslında burada kendimize sormalıyız; kendi ana dilimizi ne kadar biliyoruz?

  Zarf, sıfat, zamir, edat, bağlaç ne demek? Etken, edilgen cümle ne demek? Dolaylı tümleç, zarf tümleci ne demek? Kendi anadilimizde bunları bilmezsek yabancı bir dilde bunları nasıl bilebiliriz?

  Kendi anadilimizde uzun bir cümle kuramıyorsak yabancı bir dilde nasıl kurabiliriz? Anadiliniz ne kadar iyi ise o kadar iyi başka bir dili öğrenirsiniz. İngilizcenin en büyük özelliği sadece belli bir çoğrafi bölge ile sınırlı kalmaması, dünyanın her köşesine yayılmış olmasıdır. Bu globalleşen dünyada artık bu dili öğrenmek şart.

  İNGİLİZCE DÜNYANIN EN BASİT DİLİDİR

  İngilizce dünyanın en basit dilidir. Öyle kurslarda anlatıldığı gibi karmaşık yıllarca uğraşılması gereken bir dil değildir. Sistemli bir müfredat ve iyi bir eğitimci ile 100-120 saatte bu dil halledilebilir.

  Yaklaşık 25 yıllık İngilizce öğretim hayatımda bu dili neden öğrenemediğimizi açık bir şekilde ortaya koyan bazı olaylardan bahsedeceğim size.

  1-ingilizce düşünmek: Gittiğiniz her İngilizce eğitimi veren kuruluşta bu saçma cümle sınıfın kapısından giren hoca tarafından kurulur. Türkçe düşünme, Türkçe düşündüğünü ingilizceleştirme.. Ama kimse buna mantıklı bir açıklama getiremez, mantıklı bir açıklaması da yoktur.

  Bizim kafamız Türkçe iken kafamıza her obje her nesne her varlık Türkçe girmiş iken bunu nasıl yapacağız?

  Bu sadece bizim ülkemize özgü olan bir durum. Fransızca öğrenen hiçbir alman Fransızca düşünmez. Rusça öğrenen hiçbir İtalyan rusça düşünmez.

  Herkes kendi anadilinde düşünür. Kuracağı cümledeki kelimeleri kafasındaki Türkçe kelime havuzundan çeker cümlenin önce Türkçesini kurar daha sonra onu İngilizceye çevirerek yazma ve konuşma düzeyinde karşıya aktarır. Biz ne kadar düşünürsek düşünelim aklımıza hiç bir şey İngilizce gelmez.

  2- Çalışmadan öğreneceğini düşünmek:Herkes kolay yol, pratik yöntem,5 günde öğrenme,hipnoz ile öğrenme gibi saçmalıkların peşinde koşuyor.

  Bir dili öğrenmenin bu kadar kolay olduğunu düşünüyor. Matematikte olur kolay yol pratik yöntem ama dilde olmaz. Bazı dil sınavlarında şunu görürsen bunu işaretle şundan sonra şu gelir gibi bir takım hayaller görmüş bazı insanlar bunu satıyorlar. İnsanlarımızda kısa yoldan bu işi bitirmek için bu saçmalıklara inanıp rağbet gösteriyorlar.

  Sonuç hüsran. Bir dil sınavında bir soruyu çözmek için yapılması gereken ilk önce paragrafı anlamak soru cümlesini anlamak şıkları anlamak ve çözmek. Bu işlemin hiçbir safhasında bir şeyi görüp bir şey arama gibi bir saçmalık yoktur.

  Bir dili öğrenmek için emek sarfetmek gerekir. Dersten derse kitap açmak, programı öyle yada böyle bitirmek dili öğretmez. İnsanda bir kısa süreli hafıza birde uzun süreli hafıza vardır. Bilgiyi önce kısa süreli hafızanıza atarsınız. Eğer onu tekrar edip uzun süreli hafızanıza almazsanız unutulur gider.

  3- Konuşa konuşa öğreneceğini düşünmek: Dil konuşa konuşa değil okuya okuya öğrenilir. Hiçbir doktor konuşa konuşa doktor olmamıştır. Hiçbir avukat konuşa konuşa hukula ilgili bilgilere sahip olmamıştır.

  Dil okuyarak gelişir. Bilmediğiniz bir şey hakkında nasıl konuşacaksınız?

  Bir konuda konuşmak için 3 şeyi bilmelisiniz:

  - İngilizce ' yi bilmelisiniz. Çünkü İngilizce konuşacaksınız.

  - Konuşacağınız konuda İngilizce literatürü bilmelisiniz.

  - Konuşacağınız konuda Türkçe literatürü bilmelisiniz.

  Bu üçü olmadan İngilizce bir konu hakkında kouşmak imkansızdır.

  Sadece İngilizcede değil kendi anadilimizde de bir konu hakkında konuşmak için o konuyla ilgili uzman gibi olmasa da bir şeyler okumak gereklidir

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  ben 6 sene ingilizce okudum daha hiç bişe bilmiyorm ;D
  sadece isim sormak isim sölemek--tuvalete gitmek için izin
  4 sene aynı defteri kullanmıştım 10 sayfa yazı yazmamıştım arka sayfalarda araba traktör vs resm karalamalarla bitirdim sayılır ama sonu işkenceden oldu dayanamadı garibim gitti

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  09 Kasım 2010
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,781
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  ben anlaşçak kadar konuşabiliyorum ingilizcem iyi Allah a şükür adam gelse sohbet bile edebilirim

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  kim okulda ingizce ögrenmiş ya borçlu geçmiş ya,ya bütünlemeye kalmış yada yalvarmayla geçiç kopya diycegim bilmiyor ki çeksin.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  az cok dilim dönüyo benim sükür. havaalaninda ona yol tarif et buna bilet sat derken biseyler kaptik. yoksa lisede julide ögretemenin ögrettiklerindne eser kalmadiydi. birde romanyali bize ise basladi, az cok onla konusup unutmamaya calisiyom ama onun ingilizcesi benden kötü. benim degil onun isine yaradi.)))

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  dil dönmeyle azıcıkla olmuyor bu işlker adamlar her dili çatır çatır konuşuyorlar.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı köylü link=topic=44933.msg421633#msg421633 date=1309358783 Nickli Üyeden Alıntı
  dil dönmeyle azıcıkla olmuyor bu işlker adamlar her dili çatır çatır konuşuyorlar.
  Abi catir catir konusmak ayri bisey, ama dünyanin neresinde olursa olsun ufak tefek isini halledebilmekde iyi bisey. Hangi meslegi ögrenirsen ögren okulda mutlaka ingilizce ögretiyorlar. Özellikle büro ve satisla alakali meslekleri bitiren gencler ticaret disinda günlük hayatda bile kendilerine yetecek ingilizce ögreniyorlar. Bizim ortaokulda ingilizce dersimize Din kültürü ve ahlak bilgisi hocasi girerdi. Elinde bi kitap, üniv den kalmis 3 5 kelime ingilizce. Kendi ne biliyoki ne ögretsin, ama bu kayitlara ögrenci ders aldi diye geciyor.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  hani birşey oldumu araplar temebel deriz geri kafa deriz ya adamlar ilk işleri ingizlizce fransa almanca japonca vs ögrenmek çocuk yaşlarda adamlarda egitim anlaşılır şekilde sistem çözülmüş bizde 20 ye kadar say.adın ne kimsin bune şu ne

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  16 Nisan 2010
  Şehir
  0629
  Yaş
  53
  Mesajlar
  692
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı satocan58 link=topic=44933.msg421626#msg421626 date=1309356428 Nickli Üyeden Alıntı
  birde romanyali bize ise basladi, az cok onla konusup unutmamaya calisiyom ama onun ingilizcesi benden kötü. benim degil onun isine yaradi.)))
  )

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  15 Aralık 2008
  Şehir
  balıkesir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1,729
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Cümle yapıları bize göre ters ekler cümlenin önüne geliyor, oyüzden sanırım.
  Ama avrupa dilleri b irbirine benzer ekler öne geldiği için onlar kolay öğreniyor.Heralde onlarda Türkçe yi zor öğrenirler.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  05 Temmuz 2010
  Mesajlar
  6,261
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  bende en basit paragrafları okuyamıyom .sınavda kopyayla bi bastırıyom notları koparıyoz

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  işe yarar uygulama

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı mf_ford link=topic=44933.msg421838#msg421838 date=1309416538 Nickli Üyeden Alıntı
  bende en basit paragrafları okuyamıyom .sınavda kopyayla bi bastırıyom notları koparıyoz
  ben tüm derslerde kopya çekiyom başka derste 93 aldığımda oldu hocayla papaz oldum kopya çektiğimi hiç bi türlü bulamadı salak 2. yazılıda en ön sıraya oturttu gene kopya çektm 86 aldım
  bu sene inglizceci çok uyanık birisi geldi 1.yazılıda kopyayı yakaladı ama bişe demedi kağıtı aldı o yaptığım soruyu kabul etmedi o kadar grin-*-s şety*-*

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  05 Temmuz 2010
  Mesajlar
  6,261
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı nh_fıat link=topic=44933.msg421955#msg421955 date=1309429909 Nickli Üyeden Alıntı
  ben tüm derslerde kopya çekiyom başka derste 93 aldığımda oldu hocayla papaz oldum kopya çektiğimi hiç bi türlü bulamadı salak 2. yazılıda en ön sıraya oturttu gene kopya çektm 86 aldım
  bu sene inglizceci çok uyanık birisi geldi 1.yazılıda kopyayı yakaladı ama bişe demedi kağıtı aldı o yaptığım soruyu kabul etmedi o kadar grin-*-s şety*-*
  hocanın bir dönüşün de 5-10 soru alıp verdiğimiz olduğudönüş 3-5 sn zuha-*-s

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı mf_ford link=topic=44933.msg421956#msg421956 date=1309430097 Nickli Üyeden Alıntı
  hocanın bir dönüşün de 5-10 soru alıp verdiğimiz olduğudönüş 3-5 sn zuha-*-s
  aynen ben hep en arka en köşede otururum hoca ters biyere dönsün hemen kalkar gezerm ayağa kalktığımda olur
  o 86 aldığım yazılıda en öne oturtmuştu hoca önümdede kendi masası var bişeler falan okumaya başladı ben arkamı dönüp tüm soruları geçirdim bu sene nerdeyse hiç yazılı okumadım diebilrm hep arkdşlardan geçiniyoz bazende kağıt defterler fln giriyor araya güçç*-*

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  05 Temmuz 2010
  Mesajlar
  6,261
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı nh_fıat link=topic=44933.msg421961#msg421961 date=1309430389 Nickli Üyeden Alıntı
  aynen ben hep en arka en köşede otururum hoca ters biyere dönsün hemen kalkar gezerm ayağa kalktığımda olur
  o 86 aldığım yazılıda en öne oturtmuştu hoca önümdede kendi masası var bişeler falan okumaya başladı ben arkamı dönüp tüm soruları geçirdim bu sene nerdeyse hiç yazılı okumadım diebilrm hep arkdşlardan geçiniyoz bazende kağıt defterler fln giriyor araya güçç*-*
  bizimkiler gördüğünde alıcam diyo gerçi beni görmediler ama.sonra ben bedenide beceremiyom dayı 100 verio ama 50-10-40 falan alıyom

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı mf_ford link=topic=44933.msg421964#msg421964 date=1309430524 Nickli Üyeden Alıntı
  bizimkiler gördüğünde alıcam diyo gerçi beni görmediler ama.sonra ben bedenide beceremiyom dayı 100 verio ama 50-10-40 falan alıyom
  bzmkilern bazıları iyi bazıları fena grin-*-s
  bedene hep 4 yada 5 veriyolar zaten

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  05 Temmuz 2010
  Mesajlar
  6,261
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  anti gevurca ;D

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı mf_ford link=topic=44933.msg421972#msg421972 date=1309432262 Nickli Üyeden Alıntı
  anti gevurca ;D
  zuha-*-s *-*-09

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  05 Temmuz 2010
  Mesajlar
  6,261
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Niçin İngilizce öğrenemiyoruz?  Alıntı nh_fıat link=topic=44933.msg421973#msg421973 date=1309432317 Nickli Üyeden Alıntı
  zuha-*-s *-*-09
  başarıydı gerçek oldu 2.insanımız kopya sayesinde başarılı oldu

Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Nicin Quadtrack ?
  Konu Sahibi doganbey1 Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 01.Eylül.2013, 22:36
 2. Çiğ Süt Alım Fiyatı Niçin Açıklanmıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2013, 19:58
 3. LS 2011 İngilizce Fix
  Konu Sahibi MaXSiMuM_KiLL3R Forum Genel
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 04.Kasım.2010, 13:54
 4. traktör kullanmayı niçin öğrendiniz
  Konu Sahibi isimsiz02 Forum Çiftçi Anketleri
  Cevap: 32
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2009, 19:04

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status