Karabük merkeze bağlı Saitler köyü yakınlarındaki ormanlık alanda, Sevilla Üniversitesi doktora öğrencisi olduğu bildirilen İspanya vatandaşı Ruiz Martin (32) ve Penalver Duque(29) gözaltına alındı. Öğrencilerin bitki topladıklarını gören köy sakinleri, durumu jandarmaya haber verdi.

Jandarma ekipleri, İspanyol turistleri bitki toplamak için gerekli izni almadıkları için gözaltına aldı. Öğrencilerin topladığı çeşitli bitkilere de el koyan jandarma, sorgularının ardından Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla İspanyolları serbest bıraktı.

İl Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Işık, İspanyol turistlerin üzerinde ve araçta yapılan aramada bitkilerin toplandığı yerlerin adlarının yazılı olduğu poşetler içinde yurt dışına çıkarılması yasak türlerin bulunduğunu söyledi. Işık, İspanyol öğrencilerin, 25 il ve ilçelerinden topladığı 61 adet bitkiye el koyarak toplam 113 bin 960 lira para cezası verildiğini anlattı.

Konsoloslukla bağlantı kurularak İspanyolların adres ve kimlik bilgileri teyit edildiğini anlatan Işık, gümrük kapılarının da söz konusu kişilerin yurt dışına bitki kaçırma olasılığına karşı uyarıldığını söyledi.

Türkiye ' de 3 bin 500 adet endemik bitki bulunuyor. 1983 ve 1988 yıllarında yayımlanan iki kararname ile yabancıların doğadan bitki toplamaları izne bağlandı. Yabancı bilim insanları, Dışişleri Bakanlığı izni ve bir üniversitedeki ilgili akademisyenlerin gözetimi ve iş birliğiyle belirli sayıda örneği ülkesine götürebiliyor.