Türk halkı ‘karpuzcu’ çıktı

TÜRKİYE’DE bir kişi yılda 45 kilogramdan fazla karpuz, 35 kilogramdan fazlada üzüm tüketiyor
Türk halkı ‘karpuzcu’ çıktı
Türkiye’de yılda 3.8 milyon ton üretilen karpuzun 3.3 milyon tonu iç pazarda kalıyor. Buna göre, bir kişi yılda 45 kilogram karpuz yiyor. Karpuzun ardından en çok tüketilen meyveler arasında üzüm ikinci sırada yer alıyor. Yılda 4.3 milyon ton üzümün üretildiği Türkiye’de, bir kişinin üzüm tüketimi yılda 35 kilogramı geçiyor.

Ürettiğimizi tüketmiyoruz

Elma da tercih edilen meyveler arasında yer alıyor. Yılda kişi başı elma tüketimi 30 kilogramı buluyor. Turunçgillerde ise portakal birinci sırada. Kişi başına yılda 18.6 kilogram portakal, 6.5 kilogram mandalina tüketiliyor.

Türk halkının en çok tükettiği kuruyemiş ise kişi başı yaklaşık 3 kilogramla ceviz. Yılda kişi başı 900 gram badem, 740 gram da kestane tüketilen Türkiye, kestanede yıllık 61 bin tonu aşan üretimiyle dünyada ikinci.

Dünyada yılda 821 bin ton olan fındık üretiminin 500 bin tonu Türkiye’de yapılıyor ancak Türkiye’deki fındık tüketim oranları yılda kişi başı 730 gramla oldukça düşük kalıyor. En az tükettiğimiz turunçgil ise dünya üretiminde ilk 5 arasında yer aldığımız greyfurt.

En az incir yiyoruz

Türkiye’de bir kişi yaklaşık 380 gram greyfurt tüketiyor. Türkiye’nin dünya üretiminde ikinci sırada olduğu incir ise en az tüketilen meyveler arasına giriyor. Yıllık incir tüketimi kişi başına 250 gramı geçmiyor.

Türk insanının çaya olan tutkusu tüketim rakamlarına da yansıyor. Yılda 1,1 milyon tondan fazla çay üretilen Türkiye’de yılda kişi başı tüketim yaklaşık 13 kilogramı geçiyor.

Geçen ay en çok elma zam gördü

İSTANBUL’DA geçen ay fiyatı en fazla artan ürün yüzde 8.51 ile elma olurken, yıllık bazda fiyatı yüzde 54.46 artan karpuz zam rekortmeni oldu. Geçen ay fiyat artışlarında elmayı yüzde 6.04 ile fuel oil, yüzde 5.81 ile çilek, yüzde 5.14 ile limon izledi. Yıllak bazda fiyat artışlarında ise karpuzu yüzde 53.65 ile kiraz, yüzde 50.74 ile basma kumaş ve yüzde 49.59 ile poplin takip etti. Mevsimsel özelliklere bağlı olarak ürün fazlalığı yaşanan kayısı yüzde 51.94’le Haziran ayında fiyatı en fazla düşen madde oldu. Kayısıyı yüzde 47.34’le kiraz, yüzde 33.83’le erik izledi.

Ynt: Türk halkı ‘karpuzcu’ çıktı

Ben findiga takildim. Madem yarisindan daha cok üretebiliyoruzda bu findikcilarin isyani neden. Avrupada hayli fazla tüketiliyor ve üretimi yok. Iyi findik pahali denecek düzeyde. En iyi cikolata markalari türk findigi kullaniyor.Ucuz findikda yenilmiyor. Zaten nerdee bizim o kavrulmus findigimiz. Ofis yeri geliyor alim yapmiyor. Peki bu findik dünyaya dagilirken hicmi üreticiye biseyler kalmiyor.