Konya Ovası'nda Hububatta Yüksek Rekolte Beklentisi

Konya Tarım İl Müdürü Bülent Alparslan, hububatta 2011 yılında yağışların uzun yılların ortalaması üzerinde olması nedeniyle son yıllarda görülmemiş rekolte artışı beklediklerini söyledi.

Alparslan, Konya Tarım İl Müdürlüğünce yeni hasat döneminin başlamasıyla ilgili Konya Ticaret Borsasında düzenlenen programda, bitkinin su ihtiyacı en fazla ihtiyaç duyduğu dönemlerde yeterli yağışın düştüğünü belirtti.

2011 yılında yağışların uzun yılların ortalaması üzerinde olması nedeniyle son yıllarda görülmemiş rekolte artışı beklediklerini vurgulayan Alparslan, şunları kaydetti:

' ' Konya ' da bu yıl 2,8-3 milyon ton buğday rekoltesi bekliyoruz. Konya Ovası ' nda geçen hafta arpa, bu hafta buğday hasadına başlanıldı. Bu sene tahıl üretiminde herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Süneyle mücadele de hasatla birlikte sona erdi. İç Anadolu Bölgesi ' nde 540 bin 704 dekarla en fazla süne mücadelesi yapan il Konya oldu. Sertifikalı tohumla yapılan üretim, çiftçiye daha fazla kazandıracak. Dane kaybına sebep olmamak için hasatta biçerdöver tablalarının alttan biçmesi gibi etkenler de yüksek kaliteli ürüne doğrudan etki ediyor. Bu konuda hasada başlayan çiftçilerimizi de uyarıyoruz. ' '

-KONYA TOHUM FUARI 8 EYLÜL ' DE-

Protein kalitesi yüksek sertifikalı tohumla ilgili çiftçilere yönelik 8-10 Eylül tarihleri arasında KTO-Tüyap Uluslararası Fuar Merkezi ' nde tohum fuarı düzenleyeceklerini belirten Alparslan, ' ' Fuarda Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, çiftçilerimizi sertifikalı tohum ve tahılda yüksek verim almak için uygulayacakları yöntemlerle ilgili bilgilendirecekler ' ' dedi.

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanvekili Namık Köklüsoy ise yaptığı konuşmada TMO ' nun alım baremlerinde çok önemli değişiklikler yaptığını söyledi.

Köklüsoy, ürünlerin, TMO alım merkezlerinde bulunan protein değeri ölçme cihazlarında ölçülerek kabul edileceğini, bu nedenle kaliteli buğday yetiştiren çiftçinin daha çok kazanacağını sözlerine ekledi.

Ynt: Konya Ovası'nda Hububatta Yüksek Rekolte Beklentisi

bugun arpa bictim sulanan arpalar rekoru kırıyor özellikle 6 sıralı ve aydanhanım cinsleri bugdaylara daha girilmez özellikle yüksek verim veren bugday cinsleri daha yeşil hükümet kaliteli bugdayın hakkını vercek cok güzel gelişme 8 10 eylülde fuarda iyi olur inş

Ynt: Konya Ovası'nda Hububatta Yüksek Rekolte Beklentisi

dolcevita link=topic=45082.msg423725#msg423725 date=1309949666' Alıntı:
bugun arpa bictim sulanan arpalar rekoru kırıyor özellikle 6 köşili ve aydanhanım cinsleri bugdaylara daha girilmez özellikle yüksek verim veren bugday cinsleri daha yeşil
bereketli olsun seyit allah ağız tadı ile yedirmek nasip etsin