ÇOBANA VARIP KOYUN GÜDECEĞİME FAKİRE VARIP.YAN GELİP YATARIM

NAİL ABİ SAYGILAR :8 BAŞLIK SENİN LAFIN ORJİNALİ zengine varıp bok atacağıma fakire varıp .öt atarım :)

'Çobana Kız Yok

Aksaray Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvan işletmecileri olarak geçmişte büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve son yıllarda fiyatların yükselmesiyle birlikte nefes aldıklarını söyledi.

Türkiye ' de ithalat yapıldıkça üretimin düştüğünü ve istikrarlı bir hayvancılık politikası takip edilmesi gerektiğini belirten Aktürk, 'Et ithalatı, bulaşıcı hastalıklar, meraların tarım işgali altında kalması ve çobanların sigorta primleri hayvancılığın önündeki en büyük engeller' dedi.

Türkiye ' de ithal edilen kuzuların kesilmeden piyasaya sürüldüğünü ve hastalanarak telef olduğunu anımsatan Aktürk, şunları kaydetti:

'15 günlük kesim şartıyla ithal edilen kuzular mezbahaneye uğramadan yasak olmasına rağmen piyasada satılıyor. Bunun sonucunda da iklim koşullarına uyum sağlayamayan ithal kuzular, bulaşıcı hastalıklara karşı dayanıksız oldukları için telef olmaktadır. Bu hayvanları satın alanlar da zarar etmekte. Bu yüzden ithalatın bir çözüm olmadığı görülmeli. Kendi üreticimizi destekleyerek verimlilik ve üretimi arttırmalıyız. '

-DAMIZLIK VE İŞLETME SAYISI ARTIYOR-

Türkiye ' de genelinde damızlık hayvan ve işletme sayısının arttığını belirten Aktürk, 'Türkiye ' deki damızlık hayvan ve işletme sayısının artışındaki en büyük etken et fiyatlarının yükselmesi ve sıfır faizli kredilerdir' dedi.

Aksaray ' da 2009 yılına göre damızlık küçükbaş hayvan sayısında yüzde 116 ' lık bir artış olduğunu öne süren Aktürk, 'Aksaray ' da 2008 yılında 204 bin olan damızlık küçükbaş hayvan sayısı, hayvan fiyatlarının düşük olması ve kuraklıkla birlikte 2009 yılında 97 bine kadar düştü. Bu sayı et fiyatlarının yükselmesiyle birlikte artarken, 2010 yılında 169 bine, 2011 yılında ise 210 bine yükseldi. Aşılama ve küpeleme çalışmalarımıza göre önümüzdeki yıl damızlık küçükbaş hayvan sayımız 260 bini geçecek' dedi.

-ÇOBANA KIZ YOK-

İşletme sayısının artmasına paralel olarak en büyük sorunlarının çoban sıkıntısı olduğunu dile getiren Aktürk, 'Tüm giderleri yetiştiriciler tarafından karşılandığı halde bin 500 liraya çoban bulamıyoruz' diye konuştu.

Aktürk, şöyle devam etti:

'Gıda, kömür ve sağlık yardımıyla rahata alışan insanlar çobanlık yapmak istemiyorlar. Bunun yanında şehre doğru göç hareketi nedeniyle kırsal kesimde genç nüfus bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Çobanlık kazancıyla gözde bir meslek haline gelirken, genç nesil açısındansa çobana kız verilmemesi nedeniyle tercih edilmiyor. Evlenecek kızlar şehir hayatı yaşamak istiyor. Bu yüzden çoban bulmakta zorlanıyoruz. Bulduğumuz çobanlar da genelde orta yaş üstü insanlar. '

Mahmut Aktürk, bugün verilen sıfır faizli kredilerle gayrimenkul zengini insanların hayvancılık sektörüne girmeleri yerine mevcut işletmelerin büyütülmesi yönünde kredi teşviki verilmesinin hayvancılık sektörünün geleceği için daha faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Ynt: ÇOBANA VARIP KOYUN GÜDECEĞİME FAKİRE VARIP.YAN GELİP YATARIM

valla bizim eski coban aga oldu millet cobana kiz vermem diyo..adam 3 sene boyunca koyun sigirini guttu..hersen 8000 aldi sezon srnunda. karisi almancilara trmizlige falan giderdi. o aldigi aylik masraflarina yetiyodu nerdeyse. bizim uyanik hasan her sezon sonu 30 40 koyun, keci ne bulduysa aldi.2 senedir kendi surusunu guduyo..5 sene oncr bi essegi vardi.simdi 220 baslik surusu, dogan slx i ve mf 135 ligi var...adam koyun cogundan zengin:):).

satocan58 link=topic=45114.msg424003#msg424003 date=1310034242' Alıntı:
valla bizim eski coban aga oldu millet cobana kiz vermem diyo..adam 3 sene boyunca koyun sigirini guttu..hersen 8000 aldi sezon srnunda. karisi almancilara trmizlige falan giderdi. o aldigi aylik masraflarina yetiyodu nerdeyse. bizim uyanik hasan her sezon sonu 30 40 koyun, keci ne bulduysa aldi.2 senedir kendi surusunu guduyo..5 sene oncr bi essegi vardi.simdi 220 baslik surusu, dogan slx i ve mf 135 ligi var...adam koyun cogundan zengin:):).

Başkasına çalışan başkasında görürmüş. diye bir söz hatırladım. Gerçektende çoğu zaman o şekilde oluyor. Sizin bu çoban da bu büyük sözünü biliyormuş demekki. Kafası çalışan biri de bu şekilde hareket edip kendi bildiği işini kurmaya bakar. Kafası çalışmayana da zaten koyunları falan emanet etmeye gelmez. Yani, demek istediğim, Çobanlık yapacak olan kaliteli elemanı bulmak zordur, bils-*- O zaten kendi işinin başındadır. :)

768 link=topic=45114.msg424015#msg424015 date=1310037197' Alıntı:
Başkasına çalışan başkasında görürmüş. diye bir söz hatırladım. Gerçektende çoğu zaman o şekilde oluyor. Sizin bu çoban da bu büyük sözünü biliyormuş demekki. Kafası çalışan biri de bu şekilde hareket edip kendi bildiği işini kurmaya bakar. Kafası çalışmayana uda zaten koyunları falan emanet etmeye gelmez. Yani, demek istediğim, Çobanlık yapacak olan kaliteli elemanı bulmak zordur, bils-*- O zaten kendi işinin başındadır. :)
abi cok coban gordum ama onun gibisini gormedim. adam akdam kapi kapi gezip milleti fircalardi danayi emzirmemissniz diye..kizginlikda koye tel eder vet gondrrin diye. hibeden dolayi bicigu yonca ekti..mali olana dokunmazdi ama duysunki baskasina satiligo ayni gun yayardi diz boyu yoncayi. 3 yilda tek kaybi olmadi ona ragmen..bi kere yine birinim yoncasini yayarken biri gormus,.ula hasan, ayp degilmi elin yoncasini yayiyon, babanin malimi demis..bizimki hazir cevap..babamin degilde, bu malda babamin dedil...bah su ala senin mesela demis..:)emmi egmis basini uzaklasmis..

çobana kız vermek derken çalışan adam eşi ve çocuklarının rızkını temişn etsinde nasıl ederse etsin bana göre çoban bir tüccardan hatta üretim sahfasınının dışında kalan çoğu kişiden üstündür ve çobanlarada destek olunması gerekir ...gariban olabilirsin bir kaç sene birilerinin sürüsünü gidersin ancak sonra ilerde kendi hayvanların olur kendi işinle meşgul olursun ......İLİÇTE çoban da bana dediki aman be senin gibi bir hesap için bu kadar düşüneceğime deyneğimi sallar giderim dedi........aslında ne kadarda haklı konu ekmek kavgası......Ekmek içinde her şey yapılır şehirdeiler biride benim açız köydekiler dok kimse kusura bakmasın bir memur iki tane simental ineğin kazandığını kazanamz .....

yazi biraz karisik kusura bakmayin.))) isten gelirken arabada mobilden yazdim. barnaklarda iriya dokunmatik ekrana bazen sigmiyo.Harf yanlisigi olmus bi kac yerde. ayrica telefonda ö ve ü yok.)))

satocan58 link=topic=45114.msg424129#msg424129 date=1310064833' Alıntı:
yazi biraz karisik kusura bakmayin.))) isten gelirken arabada mobilden yazdim. barnaklarda iriya dokunmatik ekrana bazen sigmiyo.Harf yanlisigi olmus bi kac yerde. ayrica telefonda ö ve ü yok.)))
az daha para vereydin de abi ö ve ü harfi olan bi telefon alsaydın diyecem şimdi

mustafagursacli link=topic=45114.msg424143#msg424143 date=1310066312' Alıntı:
az daha para vereydin de abi ö ve ü harfi olan bi telefon alsaydın diyecem şimdi
aldigin gün i phon kalmamisti mustafa. neydek yani.)))almasamiydik.isimizi görüyor. bi daha alirken ö ve ü ye dikkat ederim... ok-*-s

satocan58 link=topic=45114.msg424129#msg424129 date=1310064833' Alıntı:

Araba kullanırken ileti nasıl atılır öğrenmiş olman lazım. Az önceki konudaki elemanı görmedinmi? Ayağını direksiyona koyup,arkaya geçip yatıpta bir de cigara yakıyor. O şekilde istediğin gibi iletilerini yazabilirsin herhalde. ))) SAKIN HAAA o şekilde mesaj yazacak olan kişi ilk önce vasiyetini yazması lazım. noo*-*-

768 link=topic=45114.msg424157#msg424157 date=1310067206' Alıntı:
Araba kullanırken ileti nasıl atılır öğrenmiş olman lazım. Az önceki konudaki elemanı görmedinmi? Ayağını direksiyona koyup,arkaya geçip yatıpta bir de cigara yakıyor. O şekilde istediğin gibi iletilerini yazabilirsin herhalde. ))) SAKIN HAAA o şekilde mesaj yazacak olan kişi ilk önce vasiyetini yazması lazım. noo*-*-
))) bu ara arabayi ben sürmüyom abi. bir kere sanzuman dagildi altimda..onu zaten bekliyodukda patron idare edin diyodu. bi kerede lastigi kaldirima sürtüp yardim.))) cimri herif slovenyadan lasrik getirtmis ucuz diye. dün yine ayni marka lastik otobanda 160 la giderken yarildi. indik baktik sadece cant var. lastik ucmus gitmis..sansimiza arka sag gitti,, ön gitseydi aranizda olmazdim herhalde. hem daha hem araba sürüp hem trakkulüb e yazi yazacak kadar usta söför olamadik))) gerekde yok zaten...

çobana kız yok ama, çobanda yok zaten memlekette
çobanlık işi artık sosyete işi olacak aşağıdaki yazı bi gazeteden alıntıdır

Peki Ebru Gündeş, Erkan Petekkaya, Necati Şaşmaz gibi ünlülerin hayvancılıkla uğraştığını biliyor muydunuz? Her biri besicilikten ciddi paralar kazanıyor.
EREDE’DE ÇİFTLİĞİ VAR
Necati Şaşmaz: Gerede’de ahşap fabrikası bulunan Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz, hayvan yetiştiriciliğine de başladı. Büyükbaş hayvancılık yapmak için geçtiğimiz yıl Gerede’den arsa satın alan ünlü oyuncu büyükbaş hayvancılık işine girdi.

TOPTAN ET SATIYOR
Erkan Petekkaya: ’Öyle Bir Geçer Zaman ki’ dizisinin Ali Kaptan’ı Erkan Petekkaya toptan et ticaretine başladı. Yakında ’Mest Et’ markasıyla perakende noktalarına girecek olan sanatçı, hayvan çiftliği ve kesimhane de kuracak.

GÜNDÜZLERİ AHIRDA GECELERİ DAVETTE
Neslihan Kozanoğlu: İşadamı Ahmet Kozanoğlu’nun eşi Neslihan Kozanoğlu, cemiyet hayatının sevilen isimlerinden biri. Cumhuriyetköy’deki çiftliğinde organik tarım yapan Kozanoğlu, son iki yıldır büyükbaş hayvancılıkla uğraşmaya da başladı. 'Her zaman tabiatı, doğayı, hayvanlarla uğraşmayı sevdim' diyen Kozanoğlu’nun 200’den fazla hayvanı var. Gündüzleri ahırda geceleri davetlerde olan Kozanoğlu hayatından çok memnun.

KENDİ ETLERİNİ ÜRETİYOR
İbrahim Tatlıses: Tatlıses Kebap’ın bir hayli rağbet görmesi üzerine sanatçı geçtiğimiz yıl Silivri’de beğendiği arsayı satın alarak çiftlik kurdu. Tatlıses, hem kendi restoranları için hem de başka mekânların et ihtiyacı için besicilik yapıyor.

2 MİLYON TL’LİK TESİS
Ebru Gündeş: Başarılı şarkıcı geçtiğimiz yıl ağabeyi Cengiz Kumartaşlıoğlu ile birlikte besicilik ve süt üretimi için Tekirdağ Muratlı’da aldığı tesisi büyüttü. Gündeş geçen yıl 500 olan hayvan sayısını bir yılda ikiye katladı. 2 milyon TL değerindeki tesisinde 1000 adet büyükbaş hayvanla besicilik yapan Gündeş, 'Son dört yıldır yapmış olduğumuz araştırmalarda tarımın en akıllı ve en çok büyümekte olan iş sektörü olduğuna karar verdik. Hedeflerimiz büyük' diye konuştu.