Süt üretimine Saanen formülü

Doğu Anadolu Bölgesinde, son yıllarda hayvancılığa ilginin azalmasıyla düşen süt veriminin, saanen keçileriyle yeniden artırılması hedefleniyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi Döllenme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Atalay Uslu, yaptığı açıklamada, 2011 yılında, kanatlı hayvanlar, küçükbaş hayvanlar, bitkisel üretim, su ürünleri , arıcılık ve tarla bitkileri alanında 20 ayrı proje hazırladıklarını belirterek, yapılan projelerin Van ' a yeni bir yön verecek nitelikte olduğunu söyledi.

Uslu, bu projeler arasında yer alan ' ' Saanen keçilerinde, sezon içinde ve sezon dışında embriyo eldesi ve embriyo nakil sonuçlarının karşılaştırılması ' ' çalışması ile bölgede, saanen keçisi popülasyonun artırılmasını ve üniversiteye örnek keçi çiftliği kazandırılmasını amaçladıklarını belirtti.

Yüksek süt verimiyle bilinen saanen keçilerinin şimdiye kadar bölgeye getirilip yetiştirilmediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Uslu, şöyle konuştu :

' ' Anavatanları İsviçre olarak bilinen saanen keçileri, ülkemizde Marmara ve Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmektedir.

Son dönemlerde, Doğu Anadolu Bölgesi ' nde hayvancılığa ilginin azalmasıyla düşen süt verimini ' saanen keçilerinde, sezon içinde ve sezon sonunda embriyo eldesi ve embriyo nakil sonuçlarının karşılaştırılması ' projesiyle tekrar artırmayı hedefliyoruz.

Bölgemizde son yıllarda küçükbaş hayvancılığın giderek azalmaya başlamasıyla otlu peynirin hammadesi olan keçi ve koyun sütü veriminde de ciddi düşüş olmaya başladı. Bu projeyle Van ' ın otlu peynirinin hammedisini karşılamayı ve saanen keçilerini Van ' daki çiftçilere tanıtarak, popülasyonunun artırılmasını planlıyoruz.

En kötü meralarda en iyi şekilde beslenen saanen keçilerinin bölgeye kolay bir şekilde adaptasyon sağlayacağını düşünüyorum. Proje kapsamında, Çanakkale ' den geçen yıl üniversitedeki çiftlik evine getirdiğimiz 25 adet saanen keçisinden embriyo transferi gerçekleştirip popülasyonunu, artırdıktan sonra önümüzdeki yıllarda çiftçilere damızlık olarak satmaya başlayacağız ' '

Avrupa ülkelerinde süt keçilerine, ' ' Bebeklerin süt annesi ' ' gözüyle bakıldığını anımsatan Uslu, şunları söyledi:

' ' Çünkü keçi sütünün yağ ve proteinleri inek sütünden farklı yapıdadır . Sindirimi daha kolay olduğu için bebeklerin beslenmesinde ve hastaların ve özel diyetlerin hazırlanmasında öneme sahiptir. Kolay sindirimi sebebiyle peptik ülserlerde tedavi edici özelliği artık tüm dünyada bilinen bir gerçektir . Keçi sütü veya keçi sütü ürünlerinin düzenli olarak tüketilmesinin egzama, astım, sindirim rahatsızlıkları, varislerle ilgili rahatsızlıklar, hemoroid, viral apseler ve bazı alerjik durumların tedavisinde yararlı olduğu, yapılan uygulamalardan alınan sonuçlardan elde edilmiştir. ' '
Facebook ' ta Paylaş