Balya makinesi icin uygun traktor secimi?

Sonmezlerin balya makinesi icin minimum 70 hp guc gerekli oldugunu ve de 4 silindirli bir traktorden randiman alabilecegimi makineyi satacak olan temsilciler soylediler. bende td65 var ve ben 3 silindirli td80 veya jx80 almayi dusunuyordum. jx80 83 hp oldugu halde 75-56 kadar randimanli olmaz dediler. biri izah edebilir mi? ve de hangi sifir traktoru onerirsiniz ? turkiyede uretilen bir model olursa sevinirim :)

Ynt: Balya makinesi icin uygun traktor secimi?

savaser link=topic=45275.msg425886#msg425886 date=1310677909' Alıntı:
ve de silindir sayisi ile beygir gucunun ne alakasi var? makineyi uygulanan guc cevirmiyormu?
savaser link=topic=45275.msg425882#msg425882 date=1310676844' Alıntı:
Sonmezlerin balya makinesi icin minimum 70 hp guc gerekli oldugunu ve de 4 silindirli bir traktorden randiman alabilecegimi makineyi satacak olan temsilciler soylediler. bende td65 var ve ben 3 silindirli td80 veya jx80 almayi dusunuyordum. jx80 83 hp oldugu halde 75-56 kadar randimanli olmaz dediler. biri izah edebilir mi? ve de hangi sifir traktoru onerirsiniz ? turkiyede uretilen bir model olursa sevinirim :)
silindir sayısı 3 olduğunda motorun çalışması zorlanıyor ve de ağır işlere gelmez çabuk bayılır.. Eğer balya işinde kullanacaksan 4 silindirli ve 80 90 hp gücünde motor almalısın.. tavsiye olarak da case jx80 veya nh td90 alabilirsin kesinlikle td80 alma hem 3 silindir hemde aralarında fiyat farkı çok az td 90 da intercoolerda var bu da motorun daha randımanlı çalışmasını sağlar... maddi gücün yeterse td90 tam bu iş için ideal...

td 65 işini görür senn bızım toprak sulama hıbeyle aldı new holland balya makınası en az 70 hp motor ıstıyodu ama tt65 e kıraladırlar cayır cayır calısıyo no problem neo sorun hem otta hem samanda..

öncelikle sönmezler balya makinası diğer markalara göre daha ağır bir makina çalışma bakımından daha randımanlı motor ister...75-56 ların tam randımanlı olarak balya yapamamasını belirtmekle beraber 80 hp traktör secmen gerektiğini vurguluyorum ki sorunsuzca randımanlı bir şekilde balya yapabilesin...Tercih edeceğin benim sana önerebileceğim birkac marka ve model var bunlar tümosan 80-85 ve fiat 80-66 olacaktır sıfır motor alacaksan tümosan yada jx al jx80 de işini rahatlıkla görür çünkü....yakıt makınaya uyumluluk vites secenekleri ve guc bakımından bu iki marka senin işini rahatlıkla görecektir vede memnun kalırsın....Bunun harıcınde 75-85 hp altı traktör kullandığında yakıtın artacaktır ve serilikten taviz vereceksindir makina randımanlı olarak çalışmadığından motor zorlanacak halıyle yakacaktır Tümosanlar bu yönden gayet uygun balyaya Karar senin baska sorun olursa özelden ulaşabilirsin bana....

Ha bu arada erkuntlarin yeni cikan intercooler motorlu servet 80.4 leri nasil acaba 40 km hiz yapiyor :)

91 model 80-66 düz ile 6 yıl balya bağladım Tanking Warning derdik. 1. vitesle hafif aragazla Bismillah deyip işe başlardık evden çıkışımız 08.30 09.00 arası, dönüşümüz gece 23.00-24.00 kimi zaman 02-03e kadar bağlardık 6.yıl yanına 7056 koşalım dedik ama 80-66 gibi olmadı. Balya işinde çok sıkı çalışacağım dersen güçlü makina almalısın kendi yerlerimi bağlayacağım diyorsan td 65 yeter sana dene istersen üniversal 550 vardı rahmetli amcamda , ot bağlarken o da çeviriyordu çok sıkıştırmadan. tümosan en uygunu fiyat olarak ben de araştırıyorum çünkü.

kendi balyami yapacagim ama bir de kendi bolgemde isteyene yapacagim yani sabah 8 gece 11 iddiam yok gunde 700-1000 balya yapsam yeter ztn td65 balya yi ceviriyor ama arazi engebeli oldugundan yokusta boguluyor seri 1 den takviye 2 ye geciyor

jx80 3 silindir 80 hp 320 tork 2,9 lt , jx75 4 silindir 75 hp 300 tork 3,9 lt bunlara gore hangisi makul olur? engebeli arazide balya yapilacak.

savaser link=topic=45275.msg426100#msg426100 date=1310736592' Alıntı:
jx80 3 silindir 80 hp 320 tork 2,9 lt , jx75 4 silindir 75 hp 300 tork 3,9 lt bunlara gore hangisi makul olur? engebeli arazide balya yapilacak.
jx75 4 silindir 75 hp 300 tork 3,9 lt
3 silindir motorlar randımanlı olsa onları geliştirmek için uğraşırlardı 4 silindir olsun hocam engebeli arazi ise tümosanın 80-85 hp traktörünü düşün fiyatı da uygundur

Tumosanin performansi yakiti fiyati cok uygun ama koltuga oturdugumda bir erkuntu ve ya new holland i bulamiyorum , direksiyon ayari yok , vites gecisleri sert yani kalite hissi az . erkuntun 4 silindirli 80.4 u, jx80 veya jx75 arasindayim. Bu ara 80.4 agir basiyor yolda hizli ve ekonomik :)

Yolda giderken görmüştüm 4 adet 75-56s 4x4 arkalarında balya makinaları sıra sıra gidiyorlardı.Kullanan var demekki.