Köyden yeni kareler...(SATOCAN58)

Bizimkiler 3 haftadir köydeler ve epey alismislar. Oglan köyün cobani olmus.)))

Babamin pazardan aldigi renkli civcivler...
Hizliupload.com
Hizliupload.com
Isvicreden kesin dönüs yapan amcam TD80 ni yikarken...Yanindakide kizim...
Hizliupload.com
Hizliupload.com
Baska cocuk olsa bok kokuyor diye ahira girmez, bizimki hergün 3 5 kere danalari ziyarete gidiyormus...
Hizliupload.com
Civcivle bir sabah kahvaltisi...
Hizliupload.com
Danalar..
Hizliupload.com
Aksam üstü sigir eve geliyor...
Hizliupload.com
Hizliupload.com
Hizliupload.com
Arkadada bizim kücük coban...
Hizliupload.com

Ynt: Köyden yeni kareler...(SATOCAN58)

İçinden geliyor abi çocuğun ne yapsın.Bizde onun kadarken damda saman yığılı kim en yükseğe çıkıcak diye yarış yapardık sonrada kaşın dur zuha-*-s Dayımın küçük oğlu da 3 yaşlarında falan danaların yanından başka yerde yemek yemezdi tepsiye koy dama git ye sonra gel :D Dana sevicez,yem vericez diye damdan çıkımıyorduk bizde.Senin ufaklığı görünce aklıma geldi küçükken yaptıklarımız. :)

Ben her sene gönderirim cocuklari kendim gitmesem bile. Zaten gidiciyiz, alissinlar yavas yavas köy hayatina. Her ne kadarda egitimleri icin sivasda oturacak olsakda ben sürekli köyde olacam, onlarda gidip gelecekler. Oglan icin sikinti yok, kizda alisacak yavas yavas...

nailyetek link=topic=45297.msg426337#msg426337 date=1310841734' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler, hepsine ayrı ayrı Maşallah, Allah nazardan saklasın.. Bu arada köyün maddi durumda açıkça belli oluyor..:D
))) Nail abi, bizim köy emekli köyü. Yerlesik 30 aile var. Sadece ikisine emekli maasi girmiyor. Tarlayi hayvani hoby icin yapiyorlar desem yeridir. 12000 dönüm ekilir arazi 4-5000 dönüm yaylim var, ama bu 30 ailenini sadece 8 tanesinde hayvan var. Az olanlar satti, cok olanlar dahada cogaltti. Gecen sene meraya 70 hayvan cikardi. Bu sene yine 70 hayvan cikiyor, ayrica 2 kisi kendi cobanlarini tuttu, birinde 40 digerinde 25 yetiskin hayvan var. Kim ne derse desin, gelecek köyde. Ama anlayana...

satocan58 link=topic=45297.msg426340#msg426340 date=1310841991' Alıntı:
))) Nail abi, bizim köy emekli köyü. Yerlesik 30 aile var. Sadece ikisine emekli maasi girmiyor. Tarlayi hayvani hoby icin yapiyorlar desem yeridir. 12000 dönüm ekilir arazi 4-5000 dönüm yaylim var, ama bu 30 ailenini sadece 8 tanesinde hayvan var. Az olanlar satti, cok olanlar dahada cogaltti. Gecen sene meraya 70 hayvan cikardi. Bu sene yine 70 hayvan cikiyor, ayrica 2 kisi kendi cobanlarini tuttu, birinde 40 digerinde 25 yetiskin hayvan var. Kim ne derse desin, gelecek köyde. Ama anlayana...
Bunu farkedeli çok zaman olduda, eğitimde fırsat eşitliğinin bozulması (dersane, özel ders v.s.) bizlerin düzenimizi bozmamıza neden oluyor..:) Çocukların hayatı sınav oldu, yarış atı misali.:(

nailyetek link=topic=45297.msg426341#msg426341 date=1310842619' Alıntı:
Bunu farkedeli çok zaman olduda, eğitimde fırsat eşitliğinin bozulması (dersane, özel ders v.s.) bizlerin düzenimizi bozmamıza neden oluyor..:) Çocukların hayatı sınav oldu, yarış atı misali.:(
Abi aslinda o biraz senle benim sanssizligim. Bizim köye 7 km ilerde kasaba var. Lisesi bile var. Orda okuyup doktor ögretmen olan genclerimiz var köyden. Benim sivas merkezi secmem hanimdan dolayi.Frankfurttan köye dönüs ona simdilik abes geliyor. En azindan sivasa razi olduya oda bisey.)))

GENÇ EYMIRLİ link=topic=45297.msg426364#msg426364 date=1310848217' Alıntı:
Abi sigiriniz cokmu köy sığırina mi katıyonüz kendiniz mi güdüyonüz
Sigira katiyoz elvan. Bizim 11 bas gidiyor. Evdede 8 dana var.
Osman Musaogullari link=topic=45297.msg426362#msg426362 date=1310847838' Alıntı:
Hersey guzelde bu civcivleri boyayip satmiyorlarmi ona sinir oluyorum..Birkac hafta icinde oluyor gariplerim..Yazik..
Yok be gardas, renkleri degisiyor sadece. Zaten bi tavugun altina girdimi büyüyene kadar onun pesinden ayrilmiyorlar. Ölen zaten evden cikandanda ölüyor. Bakalim bunlardan kac tane kalacak. Zaten tüyleri cikinca normal hallerine dönecekler...

Paylaşım için teşekkürler. Çocuklar genellikle böyledir, küçükken hayvanların yanından pek ayrılmazlar ama büyüdüklerinde,işe yaramaya başladıklarında ara da bul. Hele de saçları jöleleyip parfüm falan kullanmaya başladılarmı birdaha o ahır kokusuyla karşılaşmayı hiç istemiyorlar. Yine de ne olursa olsun çocuklarımıza doğayı ve hayvanları sevdirmesini bilmeliyiz. Doğayı ve hayvanları seven kişi, insanları da sever. :)

Levent abi senin ufaklıkta iş var ben adamı gözünden anlarım :) Satılmış abinin oğlu da maşallah hep böyle alışsın abi. Bende ufakken koca koca tosunları güderdim :D az bataklığa girmedim onları koşturmak için

doganbey1 link=topic=45297.msg426385#msg426385 date=1310854429' Alıntı:
Levent abi senin ufaklıkta iş var ben adamı gözünden anlarım :) Satılmış abinin oğlu da maşallah hep böyle alışsın abi. Bende ufakken koca koca tosunları güderdim :D az bataklığa girmedim onları koşturmak için
))) La dogan bende 5 yasinda tosun kovalarken batakliga tepe üstü bi dikiltik, resmen kafa icerde ayaklar yukarda kaldi, cekip cikarmasalar ölüp giderdik herhal.)))

mf_ford link=topic=45297.msg426411#msg426411 date=1310879911' Alıntı:
köy güzelmiş.çoban sıkıntısı yok heralde abi ufaklık var.civcivlerde güzel.bizimkileri tavuk öldüryo : ' (
Dag köylerinden alip getiriyoz. 6 aylik 9000 tl idi bu sene. Her halukarda bizim isimize geliyor. 7 ay boyunca hayvan basi masraf 80 90 tl ye geliyor. Ayri coban tutmaya kalksan aylik 600 tl den basliyor. Oda 17 18 yasinda gencler geliyor, tecrübelide olmuyorlar. Ufaklik staj yapiyor.))) Onu hayvan sagligina yönlendirecem büyüyünce, artik olur olmaz o ona kalmis. Civciv onun kankasi olmus zaten, arada öyle kahvaltiya falan getiriyor. Gecen gün yine almis gelmis canimiz sikildi, biz odada oynuycaz diye.. :D

768 link=topic=45297.msg426370#msg426370 date=1310850405' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler. Çocuklar genellikle böyledir, küçükken hayvanların yanından pek ayrılmazlar ama büyüdüklerinde,işe yaramaya başladıklarında ara da bul. Hele de saçları jöleleyip parfüm falan kullanmaya başladılarmı birdaha o ahır kokusuyla karşılaşmayı hiç istemiyorlar. Yine de ne olursa olsun çocuklarımıza doğayı ve hayvanları sevdirmesini bilmeliyiz. Doğayı ve hayvanları seven kişi, insanları da sever. :)
Abi bu cocuk benim bütün huylarimi almis...Kangal icin deli olur, balik tutmaya benide götür diye ayaklarima yapisir. Internette zaman gecirmeye bayilir..Köyde biz olmadan aylarca kalsin aramaz bizi..Fiziki olarak zaten hik demis.))) Artik elimizden geldigince iyi bi sekilde yetistirmeye calisiyoruz. Ah bide danalari dövmese.. Annesi soruyomus niye dövüyon diye..Bunun annesi babaannemin ayagina basti, o annesini dövdü bende bunu dövüyom diyomus...

satocan58 link=topic=45297.msg426419#msg426419 date=1310883701' Alıntı:
Dag köylerinden alip getiriyoz. 6 aylik 9000 tl idi bu sene. Her halukarda bizim isimize geliyor. 7 ay boyunca hayvan basi masraf 80 90 tl ye geliyor. Ayri coban tutmaya kalksan aylik 600 tl den basliyor. Oda 17 18 yasinda gencler geliyor, tecrübelide olmuyorlar. Ufaklik staj yapiyor. ))) Onu hayvan sagligina yönlendirecem büyüyünce, artik olur olmaz o ona kalmis. Civciv onun kankasi olmus zaten, arada öyle kahvaltiya falan getiriyor. Gecen gün yine almis gelmis canimiz sikildi, biz odada oynuycaz diye.. :D
benim de kara bi piliç yengemin peşinden ayrılmıyo